Odpor veřejnosti i demonstrace vylekali politiky v ČR i v Polsku – vydavatelé málo podpláceli?
Ačkoliv se vydavatelé a různé „autorské“ svazy snažily lobovat, uplácet a tlačit na politiky a udržet schvalování dohody ACTA v tajnosti, nepovedlo se jim to. Proti nedávno podepsané dohodě ACTA se zvedla obrovská vlna odporu a první dvě země, které dohodu minulý týden v Japonsku podepsali (za ČR velvyslankyně v Japonsku), odvolali ratifikační proces a schvalování dohody tedy uložily k ledu.
V pátek pozastavilo ratifikaci dohody v Polsku, kde odpor proti ACTA je opravdu značný a vidět snad na každém kroku nejen tamním internetem, dnes pozastavila ratifikaci i Česká vláda. V ČR se samozřejmě proti ACTA postavila pirátská strana i uživatelé, i když odpor zdaleka nebyl tak masivní, jako například v Polsku. Rozhodně byl ale vidět i slyšet a čeští Anonymous dokonce shodili několik stránek. Včera a dnes například napadli web ODS a zveřejnili ukořistěná osobní data členů strany.
Je určitě na místě si myslet, že velký odpor veřejnosti stojí za tím, že premiér ČR pozastavil ratifikační proces ACTA dohody. Česká vláda chce celou dohodu nechat podrobit analýze, právě s ohledem možných dopadů na svobodu a svobodný přístup k informacím. Česká vláda prý nepřipustí v ČR žádné šacování obsahu pevných disků na hranicích apod. To je samozřejmě velmi dobrá zpráva pro všechny uživatele.
Otázka, kterou si kladu je, jak se ČR mohlo připojit k podpisu nějaké dohdy, aniž by tedy mělo v ruce analýzu o jejích dopadech na svobodu a své občany? To jako kdyby někdo ve vzdálené cizině podstrčil ČR k podpisu třeba dohodu o dostřelení obyvatel jejichž jména začínají samohláskami, tak by ji ČR podepsalo a až o týden později se vůbec zajímalo, co to podepsalo a jaký to bude mít dopad na občany? Trochu divné ne?
Poznámka by DD:
O mezinárodní dohodě ACTA bylo již napsáno hodně, stejně jako o podobných protipirátských zákonech, které byly odloženy v USA. Všechny tyto dohody a zákony jsou prosazovány některými vydavateli, majiteli autorských práv a „autorskými“ organizacemi, které nehodlají připustit žádnou modernizaci v současné době již zastaralého a nefunkčního autorského práva, které pošlapává jak práva skutečných autorů (držitelé autorských práv často autory nejsou), tak práva uživatelů a naprosto nebere v potaz současné technologické možnosti atd.
Střed byl nevyhnutelný a v letošním roce právě eskaluje a vyvolal na internetu největší protesty v celé jeho historii. Souboj je to dost nevyrovnaný, protože dominující menšina (držitelé práv, vydavatelé atd.) bojuje za omezení práv většiny (autorů, uživatelů atd.), vše ve jménu rýžování peněz. Vydavatelé a různí držitelé autorských práv bojují totiž o svou vlastní existenci, neboť internet a moderní technologie dovolují přímý styk autora a uživatelů bez prostředníka jménem vydavatel, který odčerpává a inkasuje zdaleka největší podíl peněz a okrádá tak skutečné autory a dře uživatele a zákazníky. A o to samozřejmě nechtějí přijít.
Zapomeňte na nějaké piráty, nepiráty, ochranu autorských práv a podobné věci, kterými si zastánci a strůjci podobných zákonů a dohod ošívají, faktem je, že autorské (spolu s panetovým) právo se dávno stalo nefunkčním a současným pojetím vývoj omezujícím a je nutná změna, kterou si samozřejmě mnozí nepřejí. Jde jen a pouze o udržení stávajících po desetiletí platných pořádků a nějaké právo a spravedlnost je vedlejší.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|