Rok 2012 pro výrobce HW, procesorů, základních desek, pamětí i celých PC nebyl úspěšný.
Počítačový trh dostal v roce 2012 až nečekaně velkou ránu. Spadly prodeje téměř veškerého hardware. Celkově se prodalo o téměř 10% méně počítačů, ale ještě větší propady zaznamenaly jednotlivé oblasti HW. Prodeje výrazně spadly u základních desek, grafik, pamětí a i procesorů. Samozřejmě menší firmy se s tímto obecným propadem počítačového HW vyrovnávají hůře. Patří mezi ně i AMD.
- AMD v roce 2012 - nižší příjmy a ztráta
Společnost AMD je úzce, dá se říci, že vlastně výhradně, zaměřena na počítačový segment. Není proto divu, že s klesajícími prodeji PC, s klesajícími maržemi a zisky výrobců i prodejců PC, je první na ráně. AMD se navíc soustředí na dnes nejzranitelnější běžný spotřební nižší a střední segment trhu. 75% procesorů, které dnes AMD prodává, jsou typu APU, tedy procesory s grafikou, určené právě do nejnižších a nižších segmentů trhu. Jediným větším úspěch v roce 2012 v oblasti procesorů je pro AMD platforma Bobcat, tedy úplně nejlevnější procesory, kterých se prodává neustále více.
Horší už je to s vyššími řadami procesorů, Llano s nástupcem Trinity, které doplácí na pokles zájmu zejména o levné domácí počítače i notebooky. Vyšší segment, který dnes už u AMD tvoří výhradně Bulldozer/PileDriver procesory zaznamenal také pokles zájmu uživatelů. I přes zajímavé ceny a výkony těchto nových procesorů tvoří jen 25% prodejů procesorů AMD. Ztráta podílu na desktopu i v mobilní platformě tak rozhodně nejsou dobrým výsledkem.
Jako největší problém AMD v procesorovém segmentu vidíme minimální marketing a PR, kdy AMD udělalo chybu už při uvedení nové generace procesorů. Nejen v tom, že si nesehnala s dostatečným předstihem optimalizovanou podporu pro svou zcela přelomovou architekturu ze strany klíčových aplikací (včetně Windows 7 třeba), ale také rozhodnutí propagovat čtyřmodulové procesory jako osmijádra ve srovnání se 4jádrovou konkurencí (ať už Core i5 či Core i7), nebylo vůbec dobré. Stejně tak jsou zde stále technologické mezery v optimalizaci napájení procesorů, kdy na rozdíl od Intelu většina AMD čipů má větší napětí a tedy o pár desítek vyšší spotřebu, než je pro danou frekvenci skutečně nutné a to ve srovnávacích testech prostě nemůže vypadat dobře. Zkrátka nedostatečné optimalizace na všech frontách (technologické i marketingové), to je hlavní příčina, proč AMD oslabuje více, než oslabil celý PC trh.
Výsledkem je tedy za rok 2012 příjem 5,42 miliardy dolarů a čistá ztráta 1,18 miliardy dolarů. V roce 2011 přitom AMD dosáhlo příjmů 6,57 miliardy a zisku 491 milionů dolarů.
- AMD podniká protiopatření
Naštěstí AMD nespí na vavřínech a snaží se napravit chyby (doufejme). První z nich byla, že propouštění, které se konalo po nástupu nového vedení před více než rokem, nemělo v podstatě žádný efekt. Místo toho, aby se AMD zbavilo přebytečných zaměstnanců, jich během roku 2012 zase zpět řadu nabralo. Výsledkem jsou tak další finanční ztráty a přitom řada oddělení nefunguje zdaleka tak dobře, jak by měla a mohla. Aktuální 15% vlna propouštění se tak snaží napravit situaci a skutečně snížit počet zaměstnanců a nechat si ty, které za to skutečně stojí. Jak bohužel ukazují některé poslední kauzy bývalých zaměstnanců, ne všichni v AMD za poslední roky dělali to, co měli a nyní, když přišli o svá teplá místečka, tak dokonce kradou informace a mstí se. AMD se naopak snaží udržet si kvalitní zaměstnance a přijmout i nové posily. Posiluje tak grafické teamy, managerské teamy i SoC vývoj zajímavými lidmi, kteří snad pohnou s věcmi kupředu.
AMD v roce 2012 vyřešila i jednu z bolístek, která se ale bohužel velmi negativně odrazila ve finančních výsledcích právě za rok 2012. Jde o starší dohodu mezi AMD a společností GlobalFoundries, která procesory AMD vyrábí. Až doposud AMD platilo za pevně daný počet waferů, a to bez ohledu na výtěžnost a množství čipů, které skutečně potřebovala. Není tedy divu, že když klesají prodeje procesorů a AMD stále musí platit a odebírat stejný počet jako dříve, není to vůbec výhodné a AMD vznikají ztráty. Nově tak bude platit jen za skutečně objednané čipy. Na poplatcích za zrušení dohody však AMD muselo GF zaplatit 365 milionů dolarů, které se tak zásadním způsobem podílí na 422 milionové ztrátě, která v Q4 2012 vznikla. Jedná se ale o jednorázovou platbu a pro AMD by nový způsob financování měl být výhodný a návratný už během 1 roku.
AMD se poměrně daří v grafických technologiích, kde ovšem může jen litovat prodeje své SoC ATI divize společnosti QualComm před pár lety, což bylo jedno z nejhorších rozhodnutí v dějinách nejen AMD, ale i IT firem obecně. AMD tak nadále zůstaly hlavně počítačové grafiky, kde ovšem s poklesem prodejů PC klesá i počet prodaných grafik. Přesto grafická divize AMD vydělává a i v Q4 2012 skončila v zisku. AMD se ale potýká s poklesem prodejů grafik, který chce kompenzovat vydáním nových modelů za zajímavé ceny a s bonusovými hrami v balení. AMD také pomůže nejen odbytem, finančně, ale hlavně optimalizacemi her a tedy možná i v prodejích velkých grafik, že získala pozici dodavatele grafických technologií pro všechny tři velké herní konzole - Nintendo Wii, Xbox 720 (8) i PS4. Z hlediska financí si nemyslím, že půjde o nějak velký balík peněz, výhody jsou ale spíše "politické" a technologické. AMD přesto očekává, že by z herních konzolí mohla mít až 20% příjmů za rok 2012.
Na poli procesorů se AMD snaží zabodovat s nástupcem Bobcatu (Jaguar) a také novou SoC platformou Temash, určenou i pro Tablety. Pokusí se také inovovat nabídku větších APU čipů novými Richland čipy. Bohužel vyšší segmenty zatím v roce 2012 zůstanou bez nástupců.
Uvidíme tedy, zda se AMD v roce 2013, který rozhodně bude pro počítačové firmy opět těžký, bude dařit o něco více. Poté, co se podařilo vyvrátit jakékoliv hloupé spekulace o ukončení vývoje a výroby velkých CPU, kde si AMD připravuje s větší pečlivostí a jinou strategií nástupce FX modelů pro rok 2014, snad utichly řeči o nějakém konci AMD. To je sice v obtížné situaci, ale bývaly i horší. Navíc s ohledem na slušné produkty, které AMD nabízí a hlavně s ohledem na to, o kolik je finančně a velikostně menší proti konkurenčnímu Intelu, který je více než stonásobně větší a silnější společností, si stále nevede vůbec špatně. AMD očekává slabší Q1 i Q2, ale už v Q3 a Q4 by chtěla zase růst a být ziskovou společností.
Chtělo by to ovšem být také trochu vidět, a zvlášť když už se nějaký produkt skutečně povede, ho také úspěšně prodat. Ne jako u grafické Radeon HD 7000 řady, kde s obrovským časovým, výkonovým i technologickým náskokem, dokázalo AMD na trhu dokonce oslabit proti konkurenci. Myslím, že tyto věci jasně ukazují, kde leží největší slabiny AMD, a že to rozhodně není v produktech samotných. Silné AMD s funkčním marketingem by prospělo všem zákazníkům a celému trhu. Jak to vypadá, když konkurence skomírá, to dobře vidíme ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|