Společnost AMD oficiální potvrdila, že zvyšuje výrobu grafických čipů a další novinky.
Očekávané zlepšení hospodaření AMD znamená i větší možnosti investic a další nové produkty v dohledné době. V rámci představování výsledků tak AMD oficiálně potvrdilo několik dříve spekulovaných věcí.
- Více GPU od AMD – potenciál ale nevyužije zcela
Již řadu měsíců vám říkám (a nejen já), že AMD zaostává ve výrobě GPU za NVIDIA zhruba v poměru 3:1, a že by s tím sice mohlo něco dělat na své straně, ale potíž leží jinde. Nyní přichází oficiální potvrzení, kdy AMD zvyšovalo výrobu GPU v minulém roce a zvýší ji i letos, ale dokázalo by ji zvýšit i více, ovšem nemůže. Kapacity výroby GPU v případě GlobalFoundries nejsou problém a AMD by bylo schopno dodávat výrobcům podobné množství GPU jako NVIDIA vyrábějící u TSMC. Problém je, že v tom okamžiku by se samozřejmě výrazně zvedl počet možných grafických karet ve výrobě, protože NVIDIA by určitě nezačala vyrábět méně.
Za současné situace totiž nechybí ani tak grafické čipy, jako paměti. Jak jsme si mysleli, tak to AMD nyní oficiálně potvrdilo. Je obecně nedostatek jak HBM2, tak zejména GDDR5 pamětí, navíc výrobci ještě zvedly ceny. U GDDR5 rostou ceny neustále, naposledy o 25% během jednoho kvartálu! Výrobci totiž snížili produkci GDDR5 aby dokázali nabídnout více DDR4, kterých je také nedostatek. Výsledkem je, že prostě není dost pamětí pro grafické karty a ty co jsou, tak stojí balík. AMD tak sice opět zvedne výrobu svých GPU, ovšem zdaleka ne tak, jak by mohla a na co by měla kapacity, protože jednoduše výrobci grafik by neměli kde vzít potřebné GDDR paměti pro výrobu finálních karet.
Tahle situace tak blokuje větší produkci karet, tedy obecné zlepšení situace na trhu, a to se zejména AMD snaží využít HBM už i v mainstreamu, kdy za současných cenových hladin paradoxně je 8GB „starých“ GDDR5 jen o malinko levnější než 8GB „nových“ HBM2. AMD tak pravděpodobně udrží výrobu POLARIS čipů, zvýší produkty VEGA 10 a také nové mainstreamové VEGA 11, kterou již dodává Intelu do KABY LAKE G atd.
- ZEN+ (RYZEN 2) dostane zabezpečení, ZEN2 (RYZEN 3) hardwarovou úpravu
AMD je docela v klidu ohledně MELTDOWN a SPECTRE zranitelností, ale pochopitelně znepokojené zákazníky se chystá uklidnit. AMD znovu opakuje a všechna fakta tomu nasvědčují, že zranitelnosti MELTDOWN a SPECTRE, se ho fakticky netýkají.
Procesory AMD jsou zcela imunní vůči MELTDOWN, protože jejich architektura neumožňuje z bezpečnostních důvodů to, co Intel právě využíval a využívá u svých CPU a lze to snadno zneužít. SPECTRE zranitelnosti se pak sice teoreticky AMD čipů týkají, ale zatím nikdo to nebyl schopen na AMD ani teoreticky prolomit. Přesto AMD bude SPECTRE zranitelnosti řešit a také je řeší. Aby ještě jednou uklidnilo zákazníky, využije uvedené ZEN+, tedy RYZEN 2 procesorů a nového 12nm čipu pro ně a uvede pro ně mikrokód, který to záplatuje (bude součástí BIOSů). Neočekává se žádný vliv na výkon apod.
Vzhledem k tomu, že SPECTRE se týká všech CPU a operačních systémů, AMD v případě chystané druhé generace ZEN architektury provede opatření přímo na samotném čipu. Uvedení 7nm procesorů RYZEN 3 se očekává v Q2/Q3 2019.
- AMD má 7nm VEGA a 7nm procesory skoro hotové …
Vlastní architektury a návrhy 7nm čipů jsou již hotové. Nyní se pracuje na odladění produktů ohledně 7nm výroby atd. Samotná výroba začne naplno v druhé polovině letošního roku. 7nm VEGA budou k dispozici pro vybrané partnery do konce roku, finální produkty ale dorazí na trh až v roce 2019. AMD znovu potvrdilo, že stejně jako stávající VEGA 10 řešení, půjde i v případě VEGA 20 o řešení primárně orientované na HPC a výpočetní segment a herní grafiky tak sice budou, ale později a nejsou prioritou. VEGA 20 nejspíše nabídne širší sběrnici, ještě více HBM2 pamětí atd.
V případě 7nm procesorů ZEN2 půjde o výrazné vylepšení architektury ve všech směrech. Očekává se i nárůst počtu jader a vláken. Je v podstatě vyloučeno, že by takty CPU šly v případě 7nm výroby nějak razantně nahoru a budeme se pohybovat mezi 4 – 5GHz. Jediná cesta navýšení výkonu při zachování rozumné spotřeby a efektivity, je tak další růst právě počtu jader a vláken. Stávající 14nm a 12nm čipy pro všechny AMD RYZEN/ThreadRipper/EPYC procesory mají 8 jader/16 vláken. V případě 7nm druhé generace vlastní architektury lze očekávat zvýšení, a to reálně na 12 jader/24 vláken, při zachování stávající spotřeby i velikosti čipu. Na potvrzení si budeme muset počkat nejspíše do konce roku, kdy se začnou objevovat zprávy o testovacích vzorcích nových čipů. Nicméně 7nm generace EPYC procesorů, jak se objevilo dříve, by měla mít právě 48 jader, což tedy při 4 čipech znamená 12 jader na čip. 7nm ThreadRipper by tak měl mít až 24 jader/48vláken a 7nm RYZEN 7/5/3 mohou mít 12/8/6 a 4 jádra.
Rok 2018 bude ale u AMD hlavně o 14/12nm produktech, 7nm novinek se dočkáme běžně až tak v polovině roku 2019, tedy za rok a půl, což není zase tak daleko. U AMD se ale evidentně usínat na vavřínech v dohledné době neplánuje. Je škoda, že se z toho nemůžeme nad novými PC radovat více, protože situace s RAM a grafikami je jaká je …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|