DDWorld Exkluzivně: TEST ASUS Sabertooth X58 – Ultimátní síla technologie pro každého Tisk E-mail
Napsal Kristián "Budy" Petráš   
Úterý, 21 září 2010
Přejít na obsah
DDWorld Exkluzivně: TEST ASUS Sabertooth X58 – Ultimátní síla technologie pro každého
ASUS Sabertooth X58 - Technologie
ASUS Sabertooth X58 - Parametry a balení
ASUS Sabertooth X58 - Základní deska
ASUS Sabertooth X58 - Základní deska v detailech
ASUS Sabertooth X58 - testovací sestava a testy
ASUS Sabertooth X58 - BIOS
ASUS Sabertooth X58 - Provozní vlastnosti a OC
ASUS Sabertooth X58 - Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

 

 

DDWorld Exkluzivně: TEST ASUS Sabertooth X58

– Ultimátní síla technologie pro každého

V dnešním testu vám nepřineseme rozebraní produktu pouze v exklusivním měřítku pro Českou republiku. DDWorld.cz je jeden z prvních, ne–li úplně první magazín, který vám přináší recenzi zbrusu nové Sabertooth pro X58.

Přesně před rokem Asus představil světu zcela novou sérii základních desek, které sázejí na pokrokové návrhy a ultra kvalitní součástky, které jsou otestovány a certifikovány pro nejnáročnější podmínky a účely. Asus sabertooth i55 byla ve své době velice povedená deska a držela si OC prvenství na této platformě. Postupem času, se na trhu začaly objevovat povedenější produkty, jako například Asus Maximus III Extreme ze série R.O.G. a T.u.F. deska ztratila na své zajímavosti. My jsme se k testu této starší Sabertoothky nedostali, ale to časem napravíme, jelikož ji v redakci máme položenou mezi spoustou věcí, které vám musíme postupem času představit. Než se tomu tak stane, proklepneme si nového člena T.u.F. rodiny. Aktérem dnešního exklusivního testu, nebude nic menšího, než druhá deska této série, namířena na vyšší cenový segment. Tím jest platforma X58. Krátce k tomu kam je tato série cenově zařazena. Na P55 platformě, se cena drží okolo čtyřech a půl tisíce korun. To z této desky nedělá nejdražší, ale ani nejlevnější produkt. Přesto je tato deska levnější, než Asus Maximus III Formule a o pár stokorun dražší než Asus Maximus III Gene. Je tedy zřejmé, že cenový segment pro desky této nové rodiny je určen okolo pěti tisíc korun a nikdy nebude atakovat ceny vyšších R.o.G. produktů. Dnešní maratonec testu stojí obdobně, i když v Česku zatím není začleněný ani v cenících. Na zahraničních trzích, není problém sehnat tuto "fošnu" za cenu okolo 200$. Po přičtení marže a DPH se dostáváme ke koncové cenně pro Česko mírně pod 5000Kč.

Čím se vlastně tato nová série odlišuje například od vyšší R.O.G. ligy? Kromě ceny, což jsme již de-facto prozradili, tak v chlazení a celkovém provedení. Chladiče jsou zvoleny vždy v atypickém provedení. Kromě provedení na nich udivuje i použitý materiál. Tyto chladiče Asus nazývá CeraM!X. Do běžné slitiny, která se používá pro chladiče například k Rampage deskám byl přidán keramický povrch. K čemu je toto dobré? Jednak, že keramický povrch slibuje lepší vodivost tepla, ale také se jedná o dobrý marketingový "lákač" na zákazníky.

Další věc, kterou se Asus u této produktové řady chlubí, jsou použité součástky. Ty by měly být prověřeny spoustou nadstandardních testů a měly by vydržet nejextrémnější podmínky. Podobné komponenty s certifikací pro toto menší tržní odvětví nabízí i konkurence. Ne všechny komponenty procházejí stejnými testy a na Sabertoothy jsou osazovány pouze ty nejlepší součástky, které byly podrobeny nejextrémnějším testům. Ano na Rampage sérii jsou možná totožné součástky, ale čert ví, jakými testy prošly a jestli mají stejnou výdrž. Přesto si myslíme, že jde pouze o marketingový tah a kvalita bude u obou produktových řad stejná. R.o.G. si budou držet vyšší cenu, díky vícero funkcím a kvalitnějšímu návrhu v oblasti napájení atd. Musí se Asusu nechat, že alespoň ví, jak navrhovat desky. Chladiče jsou doslova futuristické a nic podobného jste zatím nikde nemohli vidět. Rozmístění komponent je také skvělé a celkový návrh působí skvěle, až armádním dojmem. Jen si říkáme, jestli tato deska není spíše určena pro Mariňáky :).

Hlavní přednosti TuF série jsou již vypsány. Pro koho jsou tedy tyto desky určeny? Díky použitým komponentám, by se dalo očekávat určení pro herní sestavy případně extrémní overclocking. Ku podivu, není ani jedno pravdou, tedy alespoň z části. Pro herní sestavy jsou určené desky, se třemi a více PEG sloty. Ano dnes jsou přítomny tři sloty také, ale pro grafické akcelerátory můžete použít pouze dva (do multi-GPU systému). Pro herní sestavy, je tedy tato deska pravou, ale nezavděčí se všem hráčům. Nemalé procento uživatelů, tedy raději sáhne po vyšší R.o.G. "prkenici". Vysoce odolné součástky by mohly být ku prospěchu při taktování "pod dusíkem". Jenže háček je v napájení. Asus na této desce šetřil a tak jsme se dočkali opět spínání napájecího celku analogovými čipy. Na hybridní návrh, kombinující analogovou a digitální logiku zapomeňte. Toto sice není překážkou při boření rekordů, ale ku prospěchu to také nebude. Osobně bychom tuto desku doporučili klidně pro obě nadšenecké skupiny. Ale pravé určení je pro výkonné sestavy, s požadavkem na nepřetržitý a stabilní provoz. Ne o serverovém segmentu nemluvíme, tam spadají jiné produkty. Mluvíme o domácích výpočetních stanicích případně o výkonných sestavách do firem, kde se hledí na výkon za ještě přijatelnou cenu.

Vzhledem k nízké ceně, odhadujeme tuto desku na nový bestseler. Cenově nahrazuje starou a osvědčenou P6T sérii, která svůj život ještě nekončí, ale již nebude tak dobrou volbou. Plánujete-li pořízení nějaké desky s X58 do pěti tisíc korun, určitě dočtěte dnešní test, jelikož předem můžeme prozradit, že P6T série se může odebrat do důchodu. Kvalita nového Sabertoothu je výborná a dokonce dokáže předčít i mnohonásobně dražší desky. Byla by tedy hloupost kupovat za stejnou cenu starší a horší model, který nabízí nižší kvalitu a menší záruku. 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3566x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4298x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3281x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3096x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5118x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 6592x
Komentářů: 4