Huawei a ZTE jsou v ČR hrozba. Varování národního úřadu pro informační bezpečnost. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 17 prosinec 2018
altPro nás, kteří se o technologie zajímáme, nic nového. Pro běžné uživatele ale asi překvapení.

 

 

 

Dlouhodobě nejen já, ale i mnozí další, kteří o technologiích píšeme, a to nejen že věci jsou, ale hlavně proč jsou, jak jsou atd., tak říkáme, že některé velké Čínské firmy jsou dnes velký problém. Nejde jen o to, že narušují konkurenční prostředí, protože fungují způsobem, kterým by nikde jinde mimo Čínu fungovat nemohly, protože by ekonomicky nepřežily. Jde hlavně o to, kdo stojí za těmi firmami, kdo je ovládá a jakým zájmům slouží. Asi se shodneme, že většina velkých firem je zde hlavně proto, aby vydělávala peníze. Na tuhle velmi jednoduchou věc se můžeme spolehnout prakticky u všech firem běžných firem ze Západu.

Ovšem velké Čínské firmy, to je velký rozdíl. Ty neexistují jen za účelem výdělku (někdy ho ani nemusí dosahovat, není prioritou), ale existují za účelem špionáže a prosazování vlivu a zájmů Čínské komunistické strany a vlády ve světě. Tak jednoduché to je. Mnozí zapomínají, že v Číně není žádná demokracie a svoboda, nemůžete si tam dělat a podnikat, jak chcete. Abyste mohly jako velká firma fungovat, musíte být prakticky členy komunistické strany a skákat, jak se píská, a tedy v zájmu komunistů a Čínské vlády. A její zájem určitě není ve fungujících svobodách, demokracii a svobodném vyjadřování názorů občanů ve svobodných volbách atd. Ano, může se nám nelíbit, jak u nás na Západě některé věci fungují a jsou, do dokonalosti mají daleko, ale v Číně jsou věci ještě mnohem horší, maskované jen dvěma dekádami masivního hospodářského růstu díky vychytralosti Západu, který na tom donedávna vydělával. Ale to skončilo.  

Některé čínské firmy totiž za přispění lenosti a pohodlnosti Západu, vyrostly prostě příliš. Tak moc, že kupují ty bývalé velké západní firmy a jejich technologie a pozice na západním trhu, a získávají tak stále větší vliv a zejména státní zakázky a ovlivňují tak život lidí mimo Čínu. A myslíte si, že Čínské státní vedení, které má na čínské velké firmy přímý vliv, toho nevyužívá ke svým zájmům, špionáži atd.? Tak naivní snad nikdo být nemůže. Ano, Západ dělal a dělá určitě to samé, ale je ve velké nevýhodě, protože Čína na svůj trh vlastně přímo západní firmy nikdy nepustila. Vše tam jde přes čínskou kontrolu a prostředníky. To na západě, díky svobodnému podnikání, Čínské firmy naplno působí a čínští agenti a vliv čínské vlády, peněz a zájmů jede naplno.

Před mnoha velkými čínskými firmami mnozí varujeme již roky. HUAWEI a ZTE jsou dva největší problémy. Obě získávají klíčové státní zakázky na západě v oblasti strategických komunikačních technologií, obě pronikají do státní správy jak HW tak SW, a protože jsou obě firmy povinné spolupracovat s Čínskou rozvědkou a čínské vedení obou firem se zodpovídá Čínské komunistické vládě (pokud by tak nečinili, tak by jednoduše daní lidé zmizeli), je těžké v tom nevidět dlouhodobý problém.

Celá věc už ale přestala být skrytým problémem před běžnou veřejností. Nejen zahraniční, ale i české úřady už oficiálně považují HUAWEI a ZTE firmy za bezpečnostní riziko pro státy i občany. Oficiální Varování českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) následuje:

 

(celý dokument zde)

Celý problém je stále palčivější, protože čínská rozvědka zvýšila svou aktivitu nejen na území ČR, kde má i české agenty, kteří jezdí na pravidelné návštěvy a porady do Číny. HUAWEI i ZTE tak nyní snad budou mít těžší přístup k získávání dalších zakázek, a je zde snaha tyto firmy a jejich výrobky všeho druhu (včetně telefonů) na území ČR omezovat. Zatím není jasné, zda bude přistoupeno i k zákazu běžného prodeje třeba i telefonů těchto firem na českém území. Ovšem celá věc se jich týká také a do státní zprávy už by technologie těchto firem mít přístup nadále neměly. Bohužel v řadě systémů jsou zainteresovány a bude složité je nahradit a vyštípat. Navíc pro Západ je stále složitější nahradit čínské technologie, když Západní firmy aktivně budovaly výrobu v Číně a vlastně udělaly Čínské firmy tím, čím dnes jsou. Omezení vlivu Číny je velkým úkolem pro nadcházející minimálně další 2 dekády, protože je myslím už všem jasné, že Čína má příliš velký monopol ve výrobě elektroniky a vlivu, který to znamená. Ovšem bude to drahé, bude to těžké a Čína se bude aktivně bránit zejména cenami, kdy výroba stejného produktu na Západě bez zapojení čínského výrobního řetězce bude minimálně 2x dražší. A potřebné výrobní kapacity a řetězce dnes u nás navíc prostě dnes neexistují. Nicméně posledních 20 let jsme z toho všichni těžili (nízké ceny elektroniky a čistší prostředí u nás), teď se však karta obrací a Čína svého nabitého vlivu začíná logicky využívat. Upozorňováno na tento stav věcí a následky, bylo už dávno, takže dnes když Národní bezpečnostní úřad vydává oficiální veřejné varování před HUAWEI a ZTE, je to jen dokreslení stavu i pro běžného českého občana a zákazníka. Tedy že ty levné HUAWEI a ZTE telefony a levnější technologie než od jiných firem, mají svůj dobrý důvod a jasný cíl. A ač to zní divně, tím cílem není na nás dnes vydělat.

Každopádně tohle je další epizoda z „války“ která probíhá a začíná se rozšiřovat a mít větší viditelnější důsledky. Velmi pravděpodobně bude tohle jedním z důvodů obecného ochlazení ekonomik v následujících letech. Nicméně je v zájmu nás vše na Západě, pokud stojíme alespoň o tu současnou skoro demokracii a svobodu, kterou máme, a chceme si ji zachovat, abychom přetáhli zpět nejlépe veškerou výrobu a vývoj špičkových technologií. Bude to drahé, bude to bolet, ale dlouhodobě na tom jen vyděláme a dost možná si zachráníme existenci. Každopádně pokud máte HUAWEI telefon, můžete být v klidu, určitě vám ho zítra nevypnou jako bezpečnostní hrozbu, ale jinak samozřejmě jste nástrojem a pokud vám vrtalo hlavou, proč je HUAWEI výhodnější než modely výrobců z Taiwanu nebo jiných států, tak už víte že to není jen tak …

 


 

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!Čtvrtek, 18 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 149x
Komentářů: 0
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1171x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2116x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1507x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3001x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1698x
Komentářů: 1