Koronavirové PC zpravodajství: Výroba i prodej PC a HW jsou zasaženy. Bude se zdražovat? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 23 březen 2020
Přejít na obsah
Koronavirové PC zpravodajství: Výroba i prodej PC a HW jsou zasaženy. Bude se zdražovat?
Odklady nových produktů, Computex nebude a Západ v problémech
alt

 

 

 

 

  • Koronavirové PC zpravodajství:

                Výroba i prodej PC a HW jsou zasaženy. Bude se zdražovat?

Máme tady další díl našeho Koronavirového počítačového zpravodajství a hlásíme se s dalšími informacemi, kdy podrobně monitorujeme situaci u výrobců a na celém trhu. Začněme dobrými zprávami …

  • Výroba v Asii se rozjíždí a jde to rychleji, než se čekalo.

To hlavní, co můžeme potvrdit, je rozjetí celého výrobního řetězce. Všechny zásadní provozy už se pomalu rozjíždí, zejména v Číně, která byla paralyzovaná. Trochu složitější je to v Koreji. Některé továrny se rozjíždí po 2 měsících odstávky, což je bezprecedentní. Stále přetrvávají problémy se zaměstnanci, kterých není mnohde dostatek. Současně některé továrny jedou omezeně proto, že musí čekat na dodávky materiálů, surovin a polotovarů od jiných výrobců, kteří také nevyráběli, ale na jejich produkci závisí všichni ostatní.

Z hlediska jednotlivých značek výrobců komponent a PC panují velké rozdíly v tom, jak kdo je situací zasažen. Už před touhle krizí totiž některé firmy zahájily kroky k přesunu výrazné části produkce mimo Čínu do sousedních zemí. Nicméně stále jsou závislí na dodávkách materiálů a komponent z Číny, Jižní Koreje či Japonska, kde byly odstávky výroby a nelze tyto zdroje materiálů prostě nahradit. Takže neexistuje výrobce, který by nebyl zasažen problémy. Na celé situaci nejvíce vydělává Taiwan a Thajsko, kam mnozí svou produkci přesunuli a v uplynulých týdnech v těchto provozech rapidně navyšovali produkci. Výpadek Číny ale nelze plně nahradit v dohledné době, a tak jej pociťují všichni a výrazně se projeví na trhu a projevovat bude celý zbytek roku.

Nicméně situace je celkově lepší, než se čekalo, ačkoliv do původního stavu se věci ještě nějakou dobu nevrátí. Některé továrny totiž přešly místo elektroniky na výrobu zdravotního materiálu, který teď potřebuje celý svět. Popravdě to ale zase takový problém z hlediska výroby PC věcí není a nedostatek produktů na trhu nakonec nehrozí. Což je ale z důvodů, které už tak dobrými zprávami nejsou.

  • Nedostatek PC na trhu nehrozí, protože prudce spadly prodeje!

Ještě nedávno jsme se obávali, že výpadek výroby bude znamenat nedostatek mnoha komponent a PC v obchodech, a tedy růst cen a prostě problémy. Na půl dobrou zprávou je, že nedostatek nakonec nehrozí. V souvislosti s tím, co se děje i v ČR, ale rozjíždí se v dalších státech Evropy ale také USA, totiž prudce padá poptávka po PC a komponentách. Ta spadla pochopitelně i v Asii, a bavíme se nejméně o třetinových propadech i více, takže přes ten velký výpadek výroby nebude nakonec akutní problém s pokrytím oslabené poptávky.

Některé konkrétní produkty a modely některého hardware sice mohou být hůře dostupné, ale ještě nedávno jsme se obávali zdražení RAM a SSD, což v dohledné době nenastane. Tedy přesněji, nenastane z důvodů vysoké poptávky a omezené dostupnosti těchto věcí. Bohužel v ČR se chystejte na zdražení …

  • V ČR se bude nejspíše zdražovat

Nejde o to, že by obchodníci chtěli zdražovat, protože poptávka po PC klesla i u nás, po krátkém vzestupu, kdy se firmy snažily vybavit zaměstnance pro práci z domova (hlavně notebooky). Jenže nejspíše nebudou mít na vybranou. Důvod je mimo naši kontrolu. Současné ekonomické turbulence totiž mají negativní vliv na kurz koruny. Ta za posledních 14 dní prudce ztratila na hodnotě vůči dolaru (i k euru), za který se pochopitelně vše v zahraničí nakupuje:

Bavíme se o tom, že poslední dobou (2 roky) byl kurz stabilní kolem 23 korun za 1 dolar. Aktuálně se ovšem už dostal na 25,5 koruny a stoupá! A to se nutně musí při nových nákupech distributorů v zahraničí projevit. Takže dejme tomu že grafická karta za 279 dolarů místo dosavadních 7750 korun vč. DPH bude nově stát 8600 korun vč. DPH! Na celém PC, dejme tomu za 1500 dolarů, tak v komponentách zaplatíme místo 41 800 korun vč. DPH za stejný stroj hned 46 300 korun! To je 4500 korun rozdíl za několik málo dní a jen kurzovým pohybem.

Bohužel další předpověď situace, jak to bude s kurzem, je v tuto chvíli nemožná. ČNB nejspíše začne se snahou posílit korunu (nebo také ne). Současně s množícími se problémy v USA může dolar zase oslabit a kurz se tak srovnat v dalších týdnech. Je prostě nemožné říci, co a jak v současné situaci bude. Nicméně pokud by se držel současný kurz přes 25 korun za dolar, zaplatíme o stovky až tisíce korun více nejen na PC a Hardware. A obchodníci a distribuce i přes nižší prodeje nebude mít na výběr a bude muset zdražit. Doporučoval jsem tedy už v minulém článku nakupovat co nejdříve, pokud opravdu něco potřebujete, protože může být hůře. Dobrou zprávou je, že aktuální nedostatek některých modelů produktů kolem hardware bude v dalších týdnech vyřešen a nehrozí v tomto ohledu zásadní zhoršování situace, protože výroba se rozjíždí.

Jenže tady dobré zprávy končí … 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5353x
Komentářů: 34
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 972x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1795x
Komentářů: 15
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2885x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 862x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1202x
Komentářů: 2