Jeden americký programátor svou práci zadával do Číny. Inkasoval statisíce, vyplácel jen tisíce.
Možná jste tuto zprávu zachytili, pokud ne, stojí za to. Jeden americký programátor, co by běžný zaměstnanec, několik let v podstatě všechnu zadanou práci přesouval na domluvené kontakty do Číny. On pak normálně docházel do práce a v pracovní době si užíval nepracovních aktivit. Protože nebudil žádné podezření a nechoval se nápadně a byl vzorným pracovníkem, dlouho mu to procházelo. Dokázal si to tak zařídit i u dalších firem, při práci z domova, takže ve výsledku on za práci, kterou odevzdával, ale nikdy neudělal, inkasoval statisíce dolarů a do Číny, kde to všechno za něj udělali, posílal odměny jen pár tisíc dolarů. Přišlo se na to náhodou, když bezpečnostní oddělení jedné ze společností monitorovalo provoz na síti a zjistilo neobvyklý počet přístupů právě z Číny. Navíc operující na vnitřní firemní síti, přitom zaměstnanec, jehož klíč byl použit, normálně sedí v kanceláři u svého počítače. Takže se pátralo, až se zjistilo, jak to všechno bylo.
Pro většinu z nás je to neuvěřitelné. Osobně se ale nemohu zbavit dojmu, že daný zaměstnanec prostě jen chytře využil toho, co normálně celé západní společnosti, Americké i Evropské, dělají řadu posledních let. Tedy spíše nedělají. Místo práce odvedené u nás, našimi zaměstnanci je daná práce převáděna do pracovně levnějších částí světa, tedy například do Číny. Výsledkem tak je, že zatímco na Západě si mohou pracovníci válet šunky, užívat si dvou dní v týdnu volna a měsíce dovolené svátků a dalších sociálních výdobytků, v Asii se pěkné maká a to se odráží i v tom, že Západní svět ztrácí svou historickou pozici. Práce najednou "není", nebo se některým lidem na sociálních podporách nechce (nevyplatí) pracovat, a místo toho si užíváme socialistických statků pořízených a stále pořizovaných na dluh, který už nikdy nemůžeme současným stylem fungování splatit. Asie naopak za naše peníze roste a brzy nás předstihne.
Uvedený zaměstnanec tak nedělal nic jiného, než to, co je u mnoha firem běžnou praxí. Jen to zkrátka někoho dokáže ještě překvapit, že outsourcing někdo takto chytře využívá už na základním levelu firmy, tedy u řadového zaměstnance. Není to sice podle mě trestné, a pokud to někdo potrestal, nebo proti tomu některé z firem, které to běžně dělají, brojí, je to pokrytectví. Nicméně v pořádku to rozhodně není. Že nejen na ten Outsourcing na západě dojíždíme, je snad viditelné už pár let. A bude hůře, pokud nezačneme věci pro naši vlastní potřebu/spotřebu vyrábět zase u nás a to se týká všech hospodářských oblastí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|