Obchodní válka mezi USA a Čínou zdražuje produkty – Čína prohrává, USA nevyhrává, vítězí jiní. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 27 červen 2019
altSituace se nezlepšuje a určitě se hodně věcí mění a změní. Ale na tak, jak si mnozí přejí.

 

 

 

 

USA a Donald Trump především vyvolal probíhající obchodní válku s Čínou, s cílem, aby firmy přesunuly výrobu do USA. Tedy aby došlo k vyrovnání objektivně nevyrovnané situace. Potíž je, že jak prostředky, které v boji používá, tak efekty a kýžený výsledek, vše je špatně. Probíhající spor navíc ovlivňuje i nás v ČR a lidi po celém světě. Globálně působící firmy samozřejmě počítají a rozhodují globálně, a tak tarify, které v USA platí tamní zákazníci snižují prodeje, což firmy ovlivňuje, ovlivní i ceny u nás. Navíc spory nekončí. Tarify jsou z principu hloupost, tím spíše když místo Číny postihují zákazníky v USA a ne přímo Čínu, která je ve výsledku neplatí. Nicméně samozřejmě Čína má také problémy. A ne malé.

Fakt, že Čína a její dominantní postavení ve výrobě prakticky čehokoliv a naše (zbytek světa) závislost na výrobě v ní, je problém, o tom jsme už mluvili a nikdo to asi nezpochybňuje. Nicméně USA nepostupuje rozumně, a především v souladu a ve spolupráci s ostatními zeměmi. Tlak na Čínu je tedy značně nejasný a nevyrovnaný. Nicméně má své výsledky. Ale nejsou to určitě ty výsledky, ve které doufal Donald Trump. Firmy totiž nepřesouvají výrobu do USA. Ale to, že přesun výroby mnoha věcí, zejména elektroniky, do USA je nerealistický, na to spousta lidí dávno upozorňovalo.

Potíž je prostě celý výrobní řetězec. Většina surovin, zejména ty vzácné, se prakticky těží a zpracovávají pouze v Číně. Na Západě na to nemáme vybudované kapacity ani provozy, a kvůli dodržování přísných ekologických pravidel by to bylo mnohem, ale mnohem dražší a složitější. Veškerá výroba komponent a součástek také probíhá hlavně v Číně, opět na Západě nejsou žádné podobné továrny ani kapacity a opět by výroba byla dražší a složitější. No a tak konečné produkty jsou také dělány v Číně. To se ale postupně mění.

I bez těch tarifů firmy v posledních letech přesouvají svou výrobu mimo Čínu. Problém Číny totiž, je, že už není zdaleka tak levná, jako kdysi. Dokonce mnoho firem říká, že vyrábět zpět doma na Západě by nebylo o moc dražší, než výroba v Číně dnes. Potíž je samozřejmě celý ten dodavatelský řetězec. Firmy musí zůstat prostě poblíž, a tak výrobu z Číny přesouvají, ale jen do okolních států. Zatím jasně největším výhercem v celém sporu mezi Čínou a USA, je Taiwan. Tam spousta značek přesouvá výrobu klíčových produktů, které by jinak byly zatíženy tarify. Jde o desítky % objemů, které Taiwan získává. Například i nové Radeon RX NAVI a jejich čipy na sobě mají loga made in Taiwan, stejně tak základní desky a spousta jiných věcí také. Tím na ně neplatí ty zvýšené USA tarify, ale náklady na jejich výrobu jsou vyšší, kvůli vytíženějším linkám, ale hlavně obecně dražšímu Taiwanu atd. Výroba se ale přesouvá i do dalších států v okolí Číny. Například Thajsko či hlavně Indie, které jsou i levnější. Například Apple (Foxconn) se ve velkém stěhuje do Indie. Tedy klíčová americká společnost, kterou chtěl Trump donutit hlavně k přesunu výroby do USA. To se ale nestane. V USA neexistuje výrobní řetězec, výroba by byla násobně dražší, a výsledné produkty taky, čímž by byly nekonkurenceschopné.

Jak jsem tedy napsal už ve starším článku. Tažení Trumpa a USA je sice pochopitelné a má i své racionální chvályhodné důvody a cíle, ale je naprosto mizerně provedené a prakticky hloupě nijak skutečně naplánované. Ano, je zcela správné omezit vliv Číny a vzít jí její dominantní výrobní pozici, ale tenhle tah nemůžeme udělat na Západě bez toho, abychom tu měli připravené výrobní linky, kapacity a všechno, kam bychom to mohli přesunout. A to nemáme! Takže je někdo překvapen, že výroba se nestěhuje z Číny daleko, ale jen na sousední ostrov a dalších sousedních států, kde americké tarify neplatí? Navíc to pořád neřeší ten problém, že Čína má pod placem těžbu a zpracování zásadních surovin, které nelze jak nahradit. Celý spor mezi USA a Čínou má tak vlastně dva prohrávající. Čínu a USA. Zcela určitě je a bude na tom Čína bita mnohem více, její zadlužená a zadlužující se ekonomika zpomaluje a nedokáže bez výroby pro celý svět fungovat dál. A zásadně to ovlivní ekonomiku světa, pokud přijde další krize, což přijde, bude to kvůli Číně, kde to minimálně odstartuje a znásobí problémy, které máme s předlužením i u nás. USA však můžeme za poražené také označit. Minimálně nevyhrávají. Tamní zákazníci platí tarify, takže je zboží pro ně dražší, firmám to pochopitelně ubližuje také, ale do USA se stejně nestěhují. Takže cíle té obchodní války jsou naprosto nesplněny a není moc šance, že by se je naplnit podařilo.

Každopádně nějaké řešení situace je zdá se v nedohlednu. Možná až problémy, které to přináší se výrazně promítnou i do reálné ekonomiky v USA a hlavně v souvislosti s volbami snad nového prezidenta příští rok, může potenciálně dojít ke změně. Nicméně tarify a další věci jen urychlují to, co se dělo už pár let. Tedy přesun firem z Číny, která nedokáže již nabídnout tak atraktivní podmínky, jako kdysi. Problém je, že v řadě případů to jen přesouvá problémy o pár států vedle. Ať už ohledně ekologie, práv atd. Ve výsledku samozřejmě čekejte, že všechno bude nadále zdražovat a věci budou o něco komplikovanější. Platíme náklady na přesun, platíme budování nových kapacit, platíme dražší distribuci v rámci výrobního řetězce, kdy v Číny byly navazující továrny jen pár kilometrů od sebe, nyní se věci budou tahat i tisíce kilometrů z továrny v Číně do továrny v jiném vedlejším státě. Určitě ale radši vidím na produktu made in Taiwan, než made in China. Dvě velice rozdílné země a jedna je nám mnohem bližší. Situace to ale prostě neřeší, spousta věcí to ještě komplikuje. A předpokládám, že komplikace ještě porostou a poznáme to i u nás v mnoha ohledech.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 10:53:04

Zásadní problém pro USA bude v tom, že produkty prostě zdraží. Buď je zdraží to clo nebo je zdraží náklady výrobců na to stěhování. Nicméně prakticky nikdo se nebude vracet z Číny do USA. Ale přesunou se z Číny vedle. Protože výroba v USA by byla neskutečně drahá.
Takže jak západ v podstatě udělal současnou Čínu, tedy ekonomiku číslo dvě ve světovém měřítku, tak stejným způsobem nyní udělá Indii, Vietnam, Indonésii, Malajsii, Thajsko ... v podstatě všechny země kolem Číny. Což bude současně znamenat i ekologickou katastrofu, protože až se v těchto zemích rozjede produkce, jako se rozjela v Číně, tak opět dojde k obřímu nárůstu spotřeby fosilních paliv, základních surovin a tak dále ... to povede především k obří produkci odpadu, se kterým si tyto země moc hlavu nelámou, k obrovské produkci škodlivin v ovzduší a také to dost naruší jakékoli cíle ohledně produkce CO2. Ta tak bude dále narůstat.
Pro Čínu to samozřejmě bude představovat problém, protože nastává odliv společností k jejím sousedům. Z ekonomiky, která ve velkém dovážela suroviny a vyvážela produkty se stává ekonomika, která rozhodně přestane růst nějakým velkým tempem. Ona už ta současná čísla jsou dost nafouknutá a realita je jinde. Hlavně se ale z Číny začne stávat ekonomika konzumní. Lidé tam už nechtějí pracovat 2x tolik hodin týdně co Evropan, chtějí lepší podmínky při práci, chtějí čistší vzduch, chtějí toho poměrně dost včetně vyšší mezd. A Čínská vláda v posledních 2 letech opravdu výrazně mění legislativu v těchto oblastech, takže výroba v Číně opravdu rapidně zdražuje. Čína tak začne naopak z okolních zemí dovážet produkty určené ke spotřebě, to bude znamenat obrovské změny v průmyslu a celkové logistice. Dá se tak očekávat, že Čína v příštích 5 letech začne výrazně zpomalovat, ten růst spadne někam kolem 2% a přestane tak dohánět USA. Hlavně Číně dojdou zdroje na dotace veškeré produkce a přestane likvidovat trh dumpingovými cenami.
Problém je to do budoucna. Vybudovali jsme Čínu, teď začne výrazně bohatnout i zbytek Asie. Ekonomický vliv EU tak půjde výrazně dolů. Zvlášť když pomalu začíná hrozit zánik automobilovému průmyslu v Evropě, který je po potravinovém/chemickém (v podstatě jedno odvětví spojené dohromady) asi jediný, který reálně ještě něco v Evropě produkuje.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 13:59:41

Ano tak nejak to funguje. Cina ma vyhodu v tom ze je dost velka a ma dostatok takmer vsetkych prirodnych zdrojov.Takze pri vhodnom sposobe riadenia vedia byt sebestacny takmer vo vsetkom. Sice budu menej zarabat na exporte ale stale maju velky priestor na rast vnutornej ekonomiky.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 14:19:11

Obrovský problém Číny aktuálně je cena práce. Na jednu stranu chtějí Číňané pracovat méně hodin v rámci týdne a na druhou chtějí více peněz. Takže na stejný objem výroby najednou potřebujete víc lidí a ještě každému z nich dáváte vyšší mzdu. Plus se mění nařízení v oblasti pracovních podmínek, podmínek na pracovišti, ochranných pomůckách, školení, zdravotních prohlídkách, nakládání s odpady, spotřebu energie a produkci exhalací ... to všechno neskutečně prodražuje výrobu. A to je pro ekonomiku založenou v podstatě pouze na levné práci v obřích rozměrech problém. Protože ty firmy hodně rychle výrobu přesunou a doslova miliony lidí přijdou o práci. Tím se zastaví růst i v odvětvích, která byla závislá na spotřebě těchto pracovníků a o příjmy v konečném důsledku přijde i stát a obce, které jsou stále více zadlužené. A právě problém na trhu práce, který se chystá by mohl splasknout i řadu bublin vytvořených dluhy místních samospráv. A pak to bude mít na ekonomiku Číny opravdu dost negativní důsledky.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 19:20:02
avatar
Emancipace je zdravá, Česká republika se údajně také snaží zbavit pověsti země levné pracovní síly. Píši ůdajně proto že potřeba dovozu levné pracovní síly z Ukrajiny neutuchá a spíš roste, což mi s technologicky vyspělou zemí nějak nejde dohromady. Dokud se zaměstnavatelům vyplatí zaměstnávat 3 Ukrajinské soustružníky, než aby si pořídil NC mašinu, která je v pohodě nahradí a je pokud jde o stálost kvality produktu více konzistentní. Tak se nikam moc neposuneme.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-29 08:37:35

Pokud to jsou firmy, co část produktů uplatní i mimo USA, tak je pro ně stěhování do USA kontraproduktivní. Vyvážet z ciziny do ciziny mohou bez ohledu na Trumpova cla a navíc je cizina jako výrobní základna pořád levnější než USA. T|akovej Vietnam, Malajsie, Laos, Filipíny, ti už se jen třepou na know-how.
Stěhovat zpět do USA má smysl pouze objem výroby v kontextu prodejů v USA, zkrátka aby tyto firmy vyeliminovaly případné ztráty z cel ale ani o chlup víc. Na tenhle chlup ale zdaleka nepůjde každá firma (to by jinak musel Trump navalit cla úplně na všechno).
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 10:58:30

No on je zakopanej pes i v tom, že pokud chce nějaká zahraniční firma z Číny odejít, tak sice může, ale továrnu a výrobní linky tam musí nechat. Takže firmy si sakra rozmyslí, než pudou jinam...
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 14:12:20

Hele Foxconn se sbalí a během 6-12 měsíců otevírá tu samou fabriku jinde ... i s lidma. Tam problém není absolutně žádný.
Ono řada těch výroben produkuje technologické výrobky, takže když po nich zbyde budova nebo výrobní linka na starý model, není to problém. Navíc ty výrobky jsou chráněny patenty a tak dále, tedy těžko si v té továrně může někdo pokračovat ve výrobě původního produktu a prodávat jej mimo Čínu. Stát tam vlastní sice budovy a případně stroje, ale nevlastní značky a průmyslové vzory na to, co ta fabrika produkuje.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-28 04:59:42
avatar
No jestli byl někdy důvod nadávat na kvalitu výrobků z Číny. Tak budeme na Čínskou produkci ještě rádi vzpomínat, až nám sem začnou chodit výrobky z Indie. Vzpomeňte na mě a na tyto věty co zde dnes píši. Když jsem měl možnost nakouknout pod pokličku dovozů nekvalitních či zdravotně závadných výrobků z Číny, na které lidi právem nadávali. Tak ti lidé ale často nadávali na toho nepravého. Zlobili se na výrobce a přitom ten kdo zato může je zpravidla dovozce. Ten stanoví Čínskému výrobci do jaké ceny se musí vejít a ten se samozřejmě přizpůsobí a zvolí levnější materiály, komponenty atd. Celé je to o tom aby se za výrobu zaplatilo co nejméně a tady v Čechách se to střelilo s o to větším ziskem. Čínský výrobci dokáží vyrábět kvalitně, pokud jste ochotni za to náležitě zaplatit. To ale není povětšinou případ dovozců do ČR.
harrym [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-29 08:40:05

Každá firma upřesnostńuje okamžitý zisk, než před nějakým laborováním co by, kdyby. Takže fabriku má smysl prodávat pouze v plnohodnotném stavu (se všim, co k tomu patří) a ne jako 4 zdi a střechu.
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 11:20:01
avatar
Ještě aby na cipech, ktere vyrabi TSMC bylo napsané Vyrobeno v Číně
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 13:52:42

"Určitě ale radši vidím na produktu made in Taiwan, než made in China."
Nuz pointa je ze vacsine kupujucich je sum i fuk kde bol vyrobok vyrobeny pokial je +/- rovnako kvalitny. Hlavny faktor pri vybere je nizsia cena.
Rohl [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 18:02:09

Dobré video pro vysvětlení tarifů USA x Čína:
https://www.youtube.com/watch?v=DxN12jzHrqI&list=LLtp26b8PzTr5UH5wn6unbmg&index=2&t=8s

A to samé pro Huawei USA:
https://www.youtube.com/watch?v=iojQ153cai8&list=LLtp26b8PzTr5UH5wn6unbmg&index=3&t=0s
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 19:41:12
avatar
Nejhorší je, že i kdyby Amerika ekonomicky vykrvácela, tak to Trump shodí na někoho jiného (tak jako vždy v minulosti) a zase z toho vyjde jako ekonomický mág, za kterého ho všichni naprosto zcestně pokládají. Přitom je to jeno obrovský šašek, který své impérium vybudoval na podrážení svých obchodních partnerů, kteří jeho vinou přišli o všechno a jenom Trump na tom vydělal. To, že my máme prezidenta takového jakého máme ovlivňuje pouze nás, ale to hovado v Bílém domě ničí celý svět.
Mak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-27 23:48:55

Checht. Ty máš ten mozek dobře umytej...
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-28 02:54:53

v cem? trump snad neni sasek? videl a slysel si nejaky jeho proslovy? sak ty davaj jeste min smyslu nez kecy babise
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-29 13:44:47
avatar
Ja treba s tim vsim souhlasim, ale presto jsem presvedceny o tom, ze Hillary by byla jeste o poznani horsi moznost. Bohuzel je cim dal casteji tradici, ze prakticky uz veskere volby umoznuji jen volbu mezi spatnym a jeste horsim kandidatem :/
eufigenie [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-28 20:02:42
avatar
Prober se, vše co jsem napsal je dobře zdokumentováno. Lidé v Americe byli před volbami varováni, bohužel stejně jako ty nebyli schopni vidět víc, než jen to pozlátko úspěchu a teď za to všichni platíme.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!
Marvel 1943: Rise of Hydra – využije úžasně vypadající UE 5.3!Pondělí, 25 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 452x
Komentářů: 0
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!
Horizon Forbidden West vyšlo na PC – solidní port!Pátek, 22 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1506x
Komentářů: 8
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!
Baldur's Gate 3 se nedočká DLC, datadisku ani pokračování!Čtvrtek, 21 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1210x
Komentářů: 1
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!
Alien: Romulus – nový film naváže na klasiku!Středa, 20 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1893x
Komentářů: 4
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém stylu
The Acolyte – hraný Star Wars seriál v novém styluÚterý, 19 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1147x
Komentářů: 0
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?
Far Cry slaví 20 let! Také si přijdete staří?Čtvrtek, 14 březen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1905x
Komentářů: 3