Apple chce vyrábět v Indii, Nintendo ve Vietnamu. Čína s USA nevyjednává.
Jedním z hlavních argumentů Trumpovo administrativy je, že CLA mají za cíl zatlačit na výrobce, aby přesunuly výrobu do USA. Ať u mnoha odvětví chvályhodný úmysl a v Evropě také potřebujeme alespoň část některých klíčových výrobních a zpracovatelských průmyslů zpět, způsob, jakým toho chce Trump v USA docílit je naprosto nemožný a spektakulárně hloupý. Navíc u mnoha věcí prostě nemůže fungovat, i kdyby CLA byla ve stovkách %. Spousta věcí bude vždy výhodnější vyrábět mimo USA, protože prostě z hlediska nákladů je to nerentabilní. Navíc uvalit CLA na zboží, za které není v USA náhrada, protože se tam prostě vůbec nevyrábí (nebo ani produkovat nedá) a k případnému přesunu výroby potřebujete to zboží na vybudování té výroby, je samo o sobě absolutní idiocie. Americké firmy se tak rozhodně k přesunu výroby zpět do USA hromadně nechystají.
Brání jim v tom minimálně násobně vyšší náklady, kterým by v USA čelily a sami Američané by to zboží za ty cenu nekupovali. Současně mnozí poukazují na fakt, že v USA jednoduše neexistuje potřebný zpracovatelský průmysl, a především ani zaměstnanci. V USA už je dnes nízká nezaměstnanost a potřebné miliony lidí, kteří by současně dělali „za misku rýže“ v USA prostě nejsou. Jednoduše USA spotřebovávají mnohem více, než jsou sami schopni vyprodukovat a současně to zboží chtějí za ceny, za které je to nemožné v US vyrobit. A právě proto není obchodní bilance, kdy USA více dovážejí, než vyvážejí, žádný skutečný problém k řešení. Bohužel, Trump si nepochopitelně myslí opak, přičemž ignoruje služby a příjmy z nich, které US firmy rýžují z celého světa. A rozhodl se nejen oslabit pozici USA ve světě způsobem, který nemá historicky obdoby. Především posílá USA na cestu recese, nejistoty a otřesů a s nimi i část světa. Jeho plošná vysoká CLA na celý svět byla sice částečně odložena (část je ale v běhu), ovšem jeho celní válka s Čínou pokračuje a USA zatím drtivě prohrávají, a to se plně projeví v dalších týdnech.

Trump navíc vykládá, jak s Čínou vyjednávají. Ta však nemá moc důvodů vyjednávat a naopak říká, že Trump o jednání lže. Nikdo z Číny s vládou USA ohledně CEL totiž nejedná. Což potvrzují i zdroje v USA. A to je pro Trumpa extrémně frustrující. Nevolají a nevolají. Čína však ví, že tahá za podstatně delší konec provazu, který navíc vyrobila a USA nemají, parafrázuji „žádné karty“. USA nejsou schopny nahradit tu drtivou většinu zboží, které z Číny do USA putovalo. Jednoduše tak na US trhu bude chybět, a to co dostupné bude, tak mnohé prostě jen zdraží kvůli Trumpovo Clům/daním pro Američany. Jak dlouho to budou Američané tolerovat? Pro nás v EU to naopak znamená nižší ceny mnoha věcí a větší dostupnost, jak se bude snažit Čína udat produkty na Evropském trhu, což není zase tak dobrá zpráva pro výrobu a průmysl v EU, které se tedy také nevyplatí, protože i u nás nejsou prostě nákladově schopni soupeřit s asijskou produkcí.
Samozřejmě Čína nevychází zatím ze souboje zcela nepostižena. Ta obří část produkce, která směřuje/směřovala do USA nemůže být prostě udána jinde. Náhrada za US trh není a CLA zdraží produkty natolik, že to tam nikdo nekoupí. Takže Čína rozhodně řeší ekonomický útlum a úpadek mnoha firem, které na prodeje v USA spoléhají a fungují s extrémně nízkými maržemi v režimu z ruky do huby a žádný pokles poptávky si nemohou dovolit. Současně je však Čína pro mnohé výrobce už drahá. Je nepostradatelná z hlediska zpracování a produkce klíčových materiálu na výrobu, ale finální produkty se začínají ve stále větším meřítku dělat v levnějších Asijských zemích. A ten přesun probíhá už několik posledních let.

Výrobci včetně amerických firem, se však rozhodně nechystají k přesunu produkce do USA. Prostě tam nejsou vhodné podmínky, materiály ani lidi do výroby. Přesun z Číny však probíhá. Apple například bude většinu telefonů a produktů pro US trh vyrábět v Indii, Nintendo pak třeba Switch2 konzole bude pro US trh vyrábět výhradně ve Vietnamu. Stejně tak například výrobci grafických karet a dalších PC komponent se přesouvají z Číny do okolních zemí, roste význam například produkce v Malajsii. Některé země také budou bránit firmám k přesunu do USA. Příkladem je Taiwan, který vydal zákon, jež zakazuje TSMC přesun klíčové produkce mimo Taiwan a specificky do USA. TSMC a jeho nepostradatelnost totiž tvoří vojenskou obranu ostrova před Čínou a dokud jen na Taiwanu existuje ona špičková produkce čipů a nikde jinde na světě, USA i EU atd. mají důvod Taiwan bránit vojensky i politicky. Takže Taiwanská vláda nepřipustí žádné významné investice a kroky k přesunu TSMC z Taiwanu, protože by to mohlo znamenat konec Taiwanu jako svobodné Číny.
Čína samozřejmě není nadšená tím, že produkce finálních výrobků se přesouvá a jí zůstává špinavý zpracovatelský průmysl a výroba polotovarů a komponent. Čína je však ekonomicky zdá se už za vrcholem, a to platí i pro celou její společnost, kdy rychle zestárla. Nejnovější kroky USA jí tedy dále oslabí, což není úplně špatná věc, ovšem také nejsou zásadní příčinou současné situace. USA se však rozhodně samy oslabují způsobem, jakým to současná vláda dělá. A není otázka zda, ale jak dlouho si to obyvatelé USA od své současné vlády nechají líbit. Náhrada za tu Čínskou produkci v krátkodobém ani střednědobém horizontu není a nebude. Ty produkty prostě chybět na tamním trhu budou, nebo budou extrémně drahé. Rozhodně se však v dohledné době vyrábět v USA nebudou, protože tam na to nejsou zdroje ani lidské síly.
Obchodní deficit s Čínou (i jinými zeměmi) mají USA vysoký, ale to proto, že USA chtějí to zboží. Trump se tak snaží potrestat ty země za to, že Američané chtějí levné produkty tím, že zvedne ceny pro Američany. CLA však nic nevyřeší, protože ani není co k řešení. Co CLA nyní dělají je, že likvidují a oslabují pozici a postavení USA. Ekonomicky ale hlavně politicky, kulturně atd. … současný stav věcí je příležitostí pro Evropu, která může využít zlevněného čínského zboží a materiálů k vybudování části svého zpracovatelského průmyslu a klíčových výrob, zejména pro zbrojní a technologický průmysl. Každopádně příštímu US presidentovi nebude co závidět, jak se bude snažit omlouvat celému světu a poslepovat zbytky Amerického vlivu a pověsti dohromady. Pokud tedy zbude co slepovat. Evropa může těžit ze současné i příští situace, ale musí si uklidit doma i ve svém okolí, speciálně musí oslabit vliv amerických technologických firem v Evropě, odstřihnout se od Google, Microsfotu, Facebooku, X apod. Lepší příležitost, vhodnější dobu, pádnější důvody a větší ochotu Evropanů to udělat, už možná nebude …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|