Strana 3 z 3
Gigabyte a jeho MO32U je velmi zajímavý a v mnoha směrech velmi působivý monitor. Obrazově totiž nemá daleko k vůbec nejlepším, ovšem doposud podstatně dražším OLEDům. V mnoha ohledech nabízí srovnatelné věci, podání barev je téměř perfektní, kdyby si dal výrobce více záležet na kalibraci, byly by téměř perfektní. Podání černé a celková uniformita obrazu jsou perfektní. Zkrátka jakmile si zvyknete na to, co tenhle panel (a jemu podobné) nabízí, už nemůžete zpět na IPS, VA apod. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od minulosti už podobný 4K 32“ OLED monitor nestojí vyloženě balík. Cena se u tohoto modelu většinou pohybuje kolem 21 – 22 tisíc korun, což z něj dělá jeden z nejlevnějších 4K 32“ OLED na trhu vůbec.

I technologická výbava je přitom výborná. Ona je totiž prakticky identická s výrazně dražšími modely OLED monitorů. Ano, není až tak rychlý, má „jen“ 165Hz proti 240Hz u většiny doposud uváděných dražších 4K OLED, což je však myslím si stále více než dost. Má vše, co mít má, Gigabyte mu nechal i KVM, FreeSync a všechny herní asistenty jako mají jeho příbuzné ale dražší AORUS edice. I možnosti připojení jsou prakticky stejné (2x HDMI 2.1 + 1x DP 1.4) a stále má i USB HUB.

Pokud bych měl něco kritizovat, je to provedení stojanu. Ten má sice stále plné možnosti nastavení, výškové i možnost natočení, ovšem proti tomu u Gigabyte AORUS FO32U2 série, je mnohem tenčí a prostě se celý monitor více třepe. Což může být otravný problém pro ty, kteří nemají tak pevný stůl. Gigabyte podle mě měl použít stejný stojan, jaký má u FO32U2, přeci jen je tohle pořád monitor za více jak 20 tisíc, takže by se neměl takhle „třepat“. Pochopitelně to lze eliminovat použitím ramena, a tedy zavěšením monitoru, kdy samozřejmě tenhle panel je kompatibilní s VESA řešeními všeho druhu.

Panel samotný je ovšem bez přehánění výborný. A jakmile jednou ochutnáte, už nebudete chtít nic jiného. 31,5“ úhlopříčka, 4K rozlišení při 165Hz jsou prostě perfektní pro dnešní potřeby, stejně jako barvy, pozorovací úhly, podání černé, odezva atd. Ano, existují ještě o něco lepší panely, ale ty jsou jen o jednotky % lepší v mnoha věcech. Jsou ještě rychlejší, ale to v praxi nemá moc velký přínos. A zkrátka pro lidské oko už ona „zlepšení“ nejsou v praxi viditelný a znatelný rozdíl. Jediná věc, pokud jste velcí nadšenci do HDR, není tenhle model (ani mnohé jemu podobné) až tak jasný. Ovšem opravdu špičková OLED s vysokým 1000cdm jasem v celé ploše, jsou stále extrémně drahá a má to i hromadu praktických nevýhod včetně hlavně vysoké spotřeby apod. Tím dnes testovaný model netrpí a většina běžných uživatelů naopak rozumnou spotřebu ocení více.

Škoda tedy toho fyzicky slabšího stojanu, Gigabyte ho přitom na FO32U2 edicích zvládá lépe, takže je škoda, že zrovna takhle „ušetřil“ u tohoto. Na druhou stranu cenový rozdíl je dost značný. 240Hz verze FO32 stojí 28 tisíc, nejlevnější 165Hz edice je za 26 tisíc. Dnes testovaný 165Hz MO32U, který je panelově velmi podobný (prakticky stejný obrazově) oné 165Hz FO32U variantě, stojí ovšem jen 22 tisíc. A to rozhodně není zanedbatelné za jinak pro běžného uživatele stejně excelentní obraz. Současně jde o jeden z vůbec nejlevnějších 32“ 4K OLED, které se kdy objevily na trhu a má rozhodně velký potenciál oslovit mnoho dosud váhajících. 30 tisíc za podobný monitor bylo a je pro mnohé pořád dost, ovšem nyní, kdy se blíží 20 tisícům? Škoda toho zbytečně tenkého slabšího stojanu, jinak po stránce panelu a výbavy je bez přehánění excelentní a objektivně za tyhle peníze nic lepšího na trhu v nabídce monitorů ještě nebylo. Rozhodně tedy doporučujeme.

Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům

AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|