Zdražování pokračuje: Dolar už je za 24 korun a počítače, komponenty nás stojí stále víc. O kolik? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 12 leden 2015
altBohužel dolar už překročil 24 korunovou hranici a vše z nových objednávek elektroniky bude drahé.

 

 

Ani ne pár dní starou zprávu o rychlém růstu ceny dolaru, musíme dnes doplnit. A ačkoliv bychom vám chtěli přinášet jen samé pozitivní zprávy, nemáme na vybranou. Dolar totiž dnes překročil 24 korunovou hranici a díky dobrým zprávám z USA, špatným zprávám z EU a nic moc zprávám z ČR se zdá se na této hladině bude držet. Přinejlepším může koruna malinko zpevnit, ale rozlučte se s tím, že v dohledné době uvidíme dolar zase za 18-20 korun, jako byl dlouho v posledních letech, a rozhodně ne za 15 korun, jak stál v roce 2008. Spolu s tím a vysokou DPH (ta je v ČR 21% proti cca zhruba 10% v USA) to pro nás znamená nejvyšší ceny elektroniky, PC a všeho okolo za dlouhou dobu, jelikož právě na dolar jsou tyto věci vázány. Pro přehled, jak jen kurz koruny vůči dolaru hýbe cenou našich PC:

Na cenu dolaru 15 korun už můžeme jen se slzou v oku vzpomínat. Srovnání ceny dolarově stejného PC tehdy a nyní může slabší jedince uvrhnut do mdlob. Tak třeba za sestavu s cenou 1500 dolarů jsme v roce 2008 zaplatili 27 tisíc, nyní nás stojí bezmála 44 tisíc! Ačkoliv je to hodně k naštvání, rok 2008 je přeci jen daleko. Nicméně ještě nedávno stál dolar 20 korun a proti tomu je současných 24 korun pořádné a aktuální zdražení. Stejná sestava za 1500 dolarů ještě nedávno stála 36 tisíc, teď zaplatíme za to samé skoro 44 tisíc a to už je znát.

Stejně jako kurz ovlivňuje cenu celých PC, ovlivňuje samosebou právě cenu jednotlivých komponent. Například u grafických karet, které by měly postupně zlevňovat, však současné zvýšení kurzu pro české zákazníky znamená zdražení, i když jde třeba o starší modely, které mohly být dříve i levnější:

Bohužel právě postupné snižování cen bude v ČR minimálně opticky redukováno vyšším kurzem proti minulosti. A třeba ceny novinek budou o to nechutnější. Nejblíže se asi všichni budou zlobit na úvodní cenu GTX 960, které distributoři objednávají za 220 dolarů. To by při současném stavu věcí znamenalo cenu ve finále kolem 6400 korun vč. DPH za 128-bit 2GB grafiku dost nářez. Nicméně při kurzu 22 nebo 20 korun by to bylo 5800 nebo 5300 korun vč. DPH. Bohužel podobný vývoj vysokých cen bude u všech nových objednávek, které budou realizovány samozřejmě s ohledem na aktuálně platný kurz.

Pokud jste tedy s nákupem zaváhali, můžete litovat, zatím ale ještě jsou v obchodech věci za starší ceny a až z nových objednávek půjdou ceny rozhodně nahoru výše. Aktuálně už se tak děje u některého rychlo-obrátkového zboží. Samozřejmě můžete to risknout a čekat. Je zde šance, že dolar zase klesne, ale bohužel asi stejná šance je i na to, že ČNB zasáhne a ještě korunu oslabí. Každopádně si na tyhle vysoké ceny proti minulosti budeme muset na nějakou dobu zvyknout ... :(.  A pochopitelně se zvýšení cen dotkne i aplikací, softwaru a her a to jak běžných pro PC, tak mobilních či konzolových. Apple například v reakci na oslabování eura oznámil změny ve svém obchodě. To nám ten rok dobře nezačal :(. Ale optimisticky čekáme ve zlepšení ...

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Dune: Part Two – druhý díl sci-fi ságy je tu a prý se povedl
Dune: Part Two – druhý díl sci-fi ságy je tu a prý se povedlStředa, 28 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1100x
Komentářů: 2
Age of Mythology se vrací!
Age of Mythology se vrací!Pondělí, 26 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1349x
Komentářů: 0
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!
Elden Ring: Shadow of the Erdtree – očekáváné DLC představeno!Pátek, 23 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1432x
Komentářů: 0
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpaky
Borderlands v první filmové ukázce vzbuzuje rozpakyStředa, 21 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2148x
Komentářů: 0
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?
Helldivers 2 je hit! Konečně dobrá hra jako služba?Úterý, 20 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1577x
Komentářů: 0
No Man´s Sky dostává další obsah!
No Man´s Sky dostává další obsah!Pondělí, 19 únor 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1440x
Komentářů: 0