AMD chystá Radeon RX 7950 XTX – nejvýkonnější grafickou kartu současné generace? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Monday, 08 May 2023
altNikdy to nebylo otázka jestli, ale kdy. Nejvýkonnější Radeon současné generace je na cestě.

 

 

 

 

Že současné TOP modely AMD nedosahují původně plánovaného výkonu, ví dnes už asi každý a sama firma to přiznala. Na jednu stranu za to může záměrná (a chvalitebná) snaha neuvádět šílenou 400+W grafiku a zůstat u ještě rozumné praktické spotřeby s ohledem na generované teplo, což mnozí výrazně oceňujeme. S tím souvisí i možnost rozumnější ceny (náklady na 650W kartu jsou pochopitelně vyšší než na max 400W design), kdy stávající Radeon RX 7900 XTX je bez konkurenčně nejvýkonnější rozumnou grafikou v absolutním TOP high endu. Nestojí, nežere a netopí nesmysl jako RTX 4090, na kterou ale také v průměru cca 15% výkonu (4K) ztrácí. Nicméně 4090 na to své vedení potřebuje šílených 450+W a bezmála dvojnásobnou cenu, takže pro většinu rozumně uvažujících nadšených hráčů je to naprosto nesmyslná a nepraktická karta. AMD však od začátku říká, že klidně může také udělat 500W grafiku s tomu odpovídajícím výkonem i cenou, pokud by chtělo …

Radeon RX 7950 XTX a 7950 XT v přípravě …?

Že AMD chtělo uvést současné modely za současné rozumnější ceny, speciálně ve srovnání s NVIDIA modely je sice fakt, ale přeci jen přitom věřilo, že karty budou o cca 10% výkonnější, než v současnosti jsou nebo při uvedení byly. Poměrně krátce před finálním uvedením na trh však u AMD přišly na to, že současná verze NAVI 31 má určitou designovou „chybu“ kterou SW nevyřeší, a která neumožňuje spolehlivé dosažení původně plánovaných provozních taktů kolem 3GHz+. To je i důvod, že AMD poněkud „přehánělo“ výkonově při uvedení, kdy prostě doufalo, že dokáže vše SW vyřešit a stabilizovat na původně zamýšlených specifikacích, které však nakonec prostě muselo pro prodejní verze karet snížit a tím nedosáhlo na výkon, který prezentovalo. Byť od té doby díky SW vylepšením ovladačů už na té úrovni víceméně je, ale mělo být výše …

Přesněji řečeno, NAVI 31 umí 3GHz stabilně, dokonce i mnohem více, problém je, že k tomu vyžaduje mnohem více energie, než se plánovalo a je ideální. Osobně si stále myslím, že spíše než design NAVI 31 čipu je to z velké části hlavně „problém“, či designový aspekt, samotného TSMC výrobního procesu. NVIDIA má totiž podobný „problém“, kdy ani v jejím případě není problém dosahovat vyšších taktů přes 3GHz běžně, ale spotřeba narůstá šíleným tempem, zatímco výkon nikoliv. A jediné, co mají obě tahle GPU řešení společné, je právě ona TSMC výroba. Takže ať mě nikdo nevykládá, že určité aspekty a vlastnosti té N5/N4 TSMC výroby v tomhle celém nehrají roli.

Od počátku se tak spekuluje o tom, zda AMD náhodou neudělá zcela novou verzi/revizi NAVI 31, kde by došlo k nějakému zlepšení a úpravě. Tím spíše, že se od začátku mluví, že menší NAVI 32 dorazí se zpožděním proto, aby to na stejné TSMC výrobě vyřešeno z velké části mělo. A RDNA 4 plánovaná už tím „problémem“ netrpí vůbec. Zkrátka určitou změnou v designu GPU, ale také optimalizací samotné výroby, by se konečně dala využít ta možnost dosahovat vyšších taktů při zachování rozumnější spotřeby. Což by rozhodně výkon karet nahnalo. Jenže poměrně krátce po těchto spekulacích některé zjevně dobře informované zákulisní zdroje uvedly, že AMD se rozhodlo žádný výraznější redesign NAVI 31 nedělat. Raději využije čas a zdroje svého cenného hlavního teamu pro vývoj RDNA 4 a další nové produkty. Což dává z mnoha důvodů dobrý smysl. Jak jsem už ale tehdy říkal, i kdyby žádná zásadně vylepšená verze NAVI 31 nevyšla, stále je možné určité věci optimalizovat ohledně stávající výroby samotné a stále je tu tak prostor pro vydání výkonnější verzí současných variant karet, než jsou stávající RX 7900 XT a 7900 XTX.

  • RX 7950 XT a 7950 XTX v přípravě …

A tak se také téměř jistě stane. Oba názvy se objevily v únicích ohledně chystaných produktů firmy. AMD podle mě ale opravdu neudělá nějakou výraznější opravenou novou verzi NAVI 31 řešení. Podle mého názoru je reálná maximálně nějaká menší revize čipu s méně náročnými úpravami a lepším využitím dnes už optimalizovanějšího výrobního procesu. Ale i kdyby AMD neudělalo ani to a použilo NAVI 31 ve stávající revizi a verzi, a jen udělalo lepší výběr kvalitních čipů, je tu prostor pro zrychlení současných karet …

Ač bych spotřebu obou RX 7900 modelů neoznačil za nízkou, je rozhodně nižší než spotřeba některých modelů NVIDIA. A přestože si myslím a stojím si za tím, že více jak 400W grafická karta je totální nesmysl, ba dokonce nepraktické, špatný design a otravné z hlediska množství generovaného tepla vypouštěného do běžné místnosti a 400W kartu prostě v PC nechci, jsou tací, kteří na to nehledí a výkon za každou cenu je prostě tím, co je zajímá. Ostatně existují i RTX 4090 modely s až 650W, a stejně se tyhle šílenosti prodávají. AMD RX 7900 XTX má však v referenci „jen“ 355W, tedy AMD má dost velkou rezervu a prostor zvýšit takty i za cenu ohromného zvýšení spotřeby na úroveň konkurenční NVIDIA, jakkoliv to prostě nebude zlepšení efektivity a bude to stejně hloupý nepraktický nesmysl, jako je 450+W RTX 4090 dnes. Ovšem pokud to nažene 10 či možná dokonce 15% výkonu, je to z určitého hlediska zajímavé.

AMD má současně dost velký prostor, pokud jde o paměti. Stávající RX 7900 XT i XTX používají jen obyčejné GDDR6 na 20GHz, které jsou téměř dnem nabídky výrobců pamětí dnes. NVIDIA používá 21GHz GDDR6X na RTX 4090, a dokonce 22,4GHz GDDR6X na RTX 4080. AMD tak má rezervy i zde a vyšší takt pamětí by rozhodně nějaká % výkonu sám o sobě nahnal. A možná ne málo. SAMSUNG už v době uvedení RX 7900 série karet na trh přitom nabízel ty 18 a 20GHz GDDR6 jako základ, ale také už měl 24GHz GDDR6 čipy. Takže ty by AMD mohlo použít. Aktuálně má 7900 XTX s 384-bit a 20GHz propustnost 960 GB/s. Při osazení 24GHz čipů by to stouplo na 1152 GB/s, tedy o 20%. A to není zanedbatelné. I když tu asi bude i nějaký nárůst spotřeby díky rychlejším pamětem proti 315/355W TBP u současných variant.

  • Kdy se dočkáme?

AMD samozřejmě chce soupeřit s NVIDIA o výkonový trůn a RDNA 3 mělo být rozhodně soupeřem pro RTX 4000 sérii, kdy NVIDIA se ho bála oprávněně. I proto má RTX 4090 spotřebu a obří chladiče jaké má. Bohužel prostě ten nečekaný problém, který AMD nedokázalo vyřešit, drží výkon NAVI 31 zpět. Nedosahuje zkrátka výše plánovaných běžných taktů. Na druhou stranu AMD nabízí mnohem lepší ceny a lepší užitnou hodnotu, kdy jeho RX 7900 XT i 7900 XTX jsou objektivně lepší herní grafické karty, než co za stejné peníze nabízí NVIDIA. Jsou v průměru výkonnější a mají více paměti, než podobně naceněné NVIDIA modely. Ale je faktem, že nejedou prostě zdaleka na plný potenciál, což bohužel asi NAVI 31 nepojede nikdy.

Osobně si myslím, že AMD nebude dělat žádnou novou velkou opravenou verzi čipu. I ta nějaká menší nová revize, je podle mě spíše zbožné přání než realita. Ekonomicky, a hlavně časově nedává investice ani do jednoho prostě žádný smysl. Obojí vyžaduje hodně času a práce zásadních lidí, kteří by tak svůj čas nemohli věnovat práci na RDNA 4 či RDNA 5. A má smysl se za stávající situace zabývat vylepšením RDNA 3 kvůli cca 15%, v nejlepším případě maximálně 25% výkonu, když mohou všechno opravit a vyřešit u blížícího se RDNA 4, které za podobnou cenu s podobou spotřebou může přinést až 2x větší výkon? Ač bych rád viděl NAVI 31 v té verzi a kondici, v jaké bylo plánováno a zamýšleno, obávám se, že jej tak nikdy neuvidíme. A z dobrého důvodu. Nemá to zkrátka smysl.

AMD se podle mě správně rozhodlo věnovat se RDNA 4, tedy NAVI 41, které na nových Radeon RX 8900 XT/8900 XTX velmi pravděpodobně dorazí na trh cca v polovině příštího roku (Q3 2024 nejpozději). Tedy zbývá už jen něco málo přes rok do jejich uvedení. To je podle mého hlavní argument, proč se nějakým vylepšováním a náročným revizováním hotového NAVI 31 prostě nezabývat.

Nicméně vylepšené RX 7950 XT a 7950 XTX jako takové téměř určitě dorazí. Smysl totiž mají. Osobně bych očekával přelom Q3/Q4 2023 jako velmi pravděpodobný termín. Jak jsem řekl, výroba NAVI 31 jde dobře, pokračující optimalizace samotné TSMC výroby hraje roli, plus si AMD může z pokračující produkce vybírat a střádat ty nejpovedenější kousky čipů na plánovaný TOP RX 7950 XTX model. A díky tomu dosáhnout tak nějakého frekvenčního zrychlení bez rapidního nárůstu spotřeby. Podle mě prostě žádná nová revize NAVI 31 nebude, co se nažene optimalizací současné výroby a výběrem čipů, to se nažene. AMD pak klidně může zvýšit limit spotřeby, třeba na 350W pro 7950 XT a až 450W pro XTX. A do toho by se v pohodě vešlo s vyššími takty na GPU, a hlavně rychlejšími GDDR6 paměťmi třeba až 24GHz. Tohle je současně upgrade, který je z výrobního hlediska zvládnutelný bez výrazných nákladů na vývoj a testování. Současně by asi dokázalo posunout výkon o 10 spíše 15%, což by nebylo zanedbatelné. Současně by se tyhle modely daly prodávat za vyšší ceny než jsou ty současné, a nekolidovaly by se současnými XT a XTX, které už klesají z původních cen.

Každopádně, než si někteří začnou od Radeon RX 7950 XT a 7950 XTX něco výrazně zajímavého slibovat, radím zdržet se přehnaných očekávání. Osobně doufám, že AMD neplánuje výrazné navýšení spotřeby, a tedy navýšení výkonu za „každou cenu“ ala NVIDIA, protože si stojím za tím, že 400W+ herní grafiky jsou hloupý a nepraktický design a produkt. Obávám se však, že je to asi z mé strany prohraná bitva. Někteří akceptovali i ty 650W karty od NVIDIA, takže proč by si AMD samo svazovalo ruce dodržováním nějakého rozumného limitu? Tím spíše že AMD reálně dokáže se stávajícím NAVI 31 designem nabídnout herní kartu s výkonem RTX 4090, pokud by prostě chtělo a akceptovalo vysokou spotřebu s tím spojenou. A tak podle mého odhadu prostě také učiní. Takže očekávám RX 7950 XTX se 450W s GPU cca na 2,85GHz a možná těmi 24GHz GDDR6, a tomu odpovídajícím výkonem, které nás připraví na další generaci grafik, kde TOP high end bude mít téměř určitě 650W běžně …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-08 16:30:26

dnes sa predavaju OC verzie 7900XTX s 420W spotrebou a stabilnim taktom 3GHz.
Napriklad Shapire nitro beži stabilne aj na 3,4GHz
Obrázek
Ak chce dnes niekto vykon ma ho...
Nevidim najmenši dôvod čakať na nejaku 7950 XT (XTX) bez vylepšenia.
Mna skôr trapi kde sa stratila NAVI32 vraj 7800 bude len viac orezane NAVI31 a 7700 je NAVI33. Tak že cela vyroba NAVI 32 kam sa podela?
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-08 23:47:17

Mne popravde moc nedáva zmysel na takú kartu čakať keď má vyjsť iba pol roka pred vydaním novej generácie a neprinesie skok aspon 30%.

Tiež mám 7900xtx sapphire nitro+ a karta dáva 3000mhz v default oc biose pri 400w. To už radšej preskočiť a počkať na novú architekturu.
Malmsteen1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-09 15:00:13

ale to je isto hoax, že AMD a taká spotreba ;) to predsa len hnusná Nvidia má také čísla
GeoTech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-09 03:43:00

Tak AMD to ide zase skusat s 7950 XT. Stale nepochpili ze je nezmysel vydavat 2 high-end modely, kde jeden je skutocny high-end a druhy sa len tak tvari aby odovodnil stupidnu cenu?
Ked nakupujem v high-end tak chcem hadam to najvykonnejsie, nie druhe ani tretie najvykonnejsie. A este trapnejsie z marketingoveho pohladu, kde podla nazvu 7950 XT ako ultra mega premiova karta bude stacit mozno tak akurat na 4080 radu, na ktorej je ale o triedu mensi chip ...
Malmsteen1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-09 14:54:51

nieee toto tu nepíšte karma instant dole. Tu je to tak, už tu roky čítam ako AMD niečo revolučné o chvíľku vydá následkom čoho Nvidia samozrejme ihneď skape a furt nič. Proste je to stále tak, že kto chce high end, kúpi Nvidiu a je mu JEDNO koľko to stojí lebo proste chce to najlepšie čo je na trhu. Áno a je mu jedno, že to stojí o pár 100€ viac a žerie 400W. Tak ako keď chce niekto Corvettu, tak si ju proste kúpi a je mu jedno, že nedávno vyšla nová Toyota a že Corvetta žerie 15l. Proste Nvidia ťaží práve z týchto zákazníkov, kde má maržu na tom jak hovado. Nehovorím, že je to ideálne a je to super, ale beriem to ako fakt. Žiaľ tu sa s tým nikto nechce zmieriť a keď to niekto naznačí je za blbca lebo neuzná, že AMD je proste lepšie, aj keď nie je.
Alferi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-09 08:57:40
avatar
Přijde mi, že Radeony mají pro absolutní highend slabší pozici nejen z důvodu ochoty překračovat přijatelné limity napájení. Když se dívám na provozní vlastnosti, tak k o pár procent slabší efektivitě se přidává i ten aspekt, že narozdíl od nVidie běží průměrně na 150-200 mV nižším napětí, takže už prakticky (stabilně) není prostor pro podvoltování. Minulá generace v možnostech ladění naopak vynikala.
duceslav [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - zklamání 2023-05-09 14:49:13

Já jsem teda hlavně zklamaný, že za půl roku nezvládlo AMD vyřešit problém s obrovskou spotřebou bez vytížení a problém s ovladači zvukovky, kdy nefunguje Dolby Atmos přes HDMI.
To jsou věci, které zvládnou i nejlevnější Nvidia karty a je to AMD ostuda.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-09 21:00:49

Každá generace Radeonu která měla bugy v den vydání zatím dopadla tak že se to plně opravilo až po dvou letech
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-12 08:50:57

Tak tomu říkám rychlost
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GO
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GOThursday, 28 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 738x
Komentářů: 1
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.Wednesday, 27 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 882x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!Tuesday, 26 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 0
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBISunday, 24 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 877x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníTuesday, 19 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2012x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaMonday, 18 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2277x
Komentářů: 2