AMD chystá velké, a ještě větší GPU Radeon NAVI – není otázkou jestli, ale kdy se dočkáme. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 29 říjen 2019
altGrafická divize AMD chystá podobnou ofenzivu s novými produkty, jako ta procesorová.

 

 

 

 

Je škoda, že AMD je tak malou společností. Z hlediska velikosti firmy je vlastně menší než NVIDIA, přitom jako jediná má jak výkonné procesory, tak výkonné grafiky. Ale dělat obojí na tak špičkové úrovni s tak omezenými zdroji prostě znamená, že nelze dělat vše najednou a rychle. Bohužel finanční zdroje omezují možnosti vývoje, takže AMD se v poslední době soustředilo zejména na procesory. Až v minulém roce se dostalo i na výrazné posílení grafické divize, která se stále vzpamatovává z krize, kdy v roce 2014 prakticky zanikla a byla znovu postavena na zelené louce. Nicméně nyní těží ze situace, kdy AMD je v mnohem lepší situaci finančně a hlavně ví, jak to má konečně dělat a má trocu schopné vedení. Co funguje na procesorovém trhu bude fungovat i na grafickém, jen to chce ty správné produkty. Bohužel na ně to chce čas, což je ta nejdražší a nejkritičtější a nejvíce nedostatková věc na trhu. Vývoj nových GPU už samozřejmě dávno běží a první novinky z nové generace NAVI, máme už na trhu a fungují výborně. Po Radeon RX 5700, což je taková vyšší střední třída, dorazí aktuálně i nižší střední třída v podobě RX 5500, která je naprosto zásadní novinkou na trhu. Po mnoha letech první nová generace GPU od AMD, která se vrací ve velkém na OEM trh atd.

Nicméně RX 5500 samozřejmě nenadchne příznivce vysokého výkonu a Radeon RX 5700 také nebojují o absolutní výkonový vrchol a žádná z těchto karet neposouvá hranice absolutního výkonu. Ale to samo o sobě nic špatného neznamená, protože AMD hlavně potřebovalo dobré produkty pro většinový trh, který dělá podíl. A to NAVI zatím splňují. Ač z finančního hlediska natož objemu a podílu na trhu není klasický grafický high end zajímavý, vytváří prostě pozornost a „halo“ a je základem i pro HPC (tam to má ale AMD skvěle pokryto VEGA 20 řešeními, takže proto s high endem NAVI nechvátá). Ostatně AMD má dnes nejlepší a nejvýkonnější procesory na trhu vůbec a také o nich všichni mluví, ačkoliv většina prodejů je tvořena maximálně levnějšími RYZEN 5 procesory :). AMD tedy potřebuje nějaký ten TOP produkt i na grafickém poli o kterém by se mluvilo v superlativech. A oficiálně ho také již slíbilo, už před časem. Stále ale čekáme, kdy jej konečně ukáže.

  • Nový high end AMD existuje a dorazí v první polovině roku

Aktuálně se objevují první reálné důkazy, že větší a výkonnější NAVI GPU je skutečně na cestě. Karty získávají potřebné certifikace. Bohužel to, že větší a výkonnější NAVI existuje, je tak vše, co s jistotou víme. Vše ostatní jsou víceméně spekulace, a kromě pár důvěryhodnějších zdrojů nemáme ani moc o čem mluvit. Takže fakt, že nějaká nová grafika dostává certifikace, je docela povzbuzující událostí. Co víme, že AMD chystá minimálně 2 nové velké GPU. Jeden vycházející ze současné NAVI generace, ale s dalšími úpravami, a pak ještě větší čip postavený na NAVI 2. Stejně jako procesorová divize, má dnes grafická divize AMD několik teamů, což je velké zlepšení proti předchozím letům, kdy na to nemělo peníze a mělo sotva jeden team. Vývoj tedy probíhá souběžně.

Každopádně větší NAVI je blízko, určitě dorazí ale až příští rok, a z toho co jsem slyšel, tak se očekává nejdříve v únoru (optimistická varianta), nejpozději v Q2 (realistická varianta). Není prostě otázkou jestli, ale kdy. Co konkrétně přinese, si však AMD velmi dobře střeží. Víme ale dobře, že AMD dokáže vyrábět větší 7nm čipy (např. VEGA 20), takže nové NAVI může být klidně o polovinu větší než poměrně malé NAVI 10 na RX 5700 řadě. Stejně tak víme, že AMD dokáže do klasického high endu nacpat superrychlé HBM paměti, takže očekáváme, že novinka půjde na trh s HBM paměťmi. Kromě toho AMD neustále vyvíjí samotnou NAVI architekturu a ta by měla dostat další zajímavá vylepšení. A mluví se i o RayTracingu, který bude součástí NAVI pro nové konzole PS5 a Xbox. Ač je výkon aktuální TOP grafik v podání NVIDIA RTX 2080 Ti o poznání vyšší než aktuálního TOP herního modelu AMD v podobě RX 5700 XT, obecně by AMD nemělo mít problém se k 2080 Ti výrazně přiblížit, a to za cenu kolem 20 tisíc. NVIDIA ale také chystá novou generaci se kterou se soustředí na další posun RT a údajně počítá s tím, že ji nebude moci prodávat tak draze, jako současné karty, protože AMD a jeho NAVI je a bude konkurenceschopné. Novinky NVIDIA se očekávání někdy kolem poloviny roku 2020 a víme o nich s jistotou snad ještě méně než o high endu NAVI. Jen to, že budou 7nm vyráběné u SAMSUNGu a budou se soustředit hlavně na posílení RayTracing výkonu.  

Snad jen dodám, že AMD chystá ještě větší, a ještě výkonnější GPU postavené na NAVI RDNA 2 architektuře, ale to neočekáváme na trhu dříve jak v závěru roku 2020 nejdříve a bude obsahovat značné inovace. Důležité je, že vše nasvědčuje tomu, že AMD se snaží zopakovat stejný a hodně úspěšný scénář jako na procesorovém trhu s RYZENy a prostě konečně budeme mít zase na výběr. Nemyslím si, že grafické karty budou kvůli tomu nutně levnější. Možná už ten ultra TOP high end kolem 30 tisíc korun prostě zůstane, ale minimálně bude výkon a technologie té ceně také odpovídat a bude na výběr, což teď není. A připomínám, že chce na grafický trh vstoupit i Intel, ale nemyslím si, že ho příští rok uvidíme výše jak v nižším středním segmentu. Na souboj high endových GPU od všech tří výrobců dojde určitě až tak na přelomu 2022/2023, a to se tak už budeme bavit o nástupcích dnes teprve chystaných nových generaci AMD a NVIDIA.

Každopádně něco se děje, ale pokud ale pokud už se chystáte do fronty, tak bych nespěchal. V první polovině roku ale určitě o novinkách uslyšíme hodně a v druhé polovině roku pak už budou určitě na trhu. Každopádně pod letošní Vánoční stromeček žádný nový high end nedostaneme a všechny novinky budou až po novém roce :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 18
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-29 18:02:02

Malička firmička..., čina na vyvoj svojich CPU vynaložila desiatky miliard, ale emulacia X86 dosahuje len 60%, Intel ma patentovo podchytenu X86 a čine nechcel povoliť pristup. Len že AMD s tim problem nemalo a povovilo činskym vyvojarom vyvoj aj vyrobu AMD CPU a ty to tak prekopali, že to frči podstatne rychlejšie, lenže čina to vyrabať nemôže (patenty), tak že svoj vyvoj samozrejme za niečo poskytne AMD ktore to implementuje do svojich CPU, to začalo v 2016 tato spolupraca, to vysvetluje vykonove skoky ryzenoch 1000 2000 3000 u každej generacii je to celkom pekny narast vykonu a takto to bude aj u 4000 5000
U GPU je to podobne tam vypomaha AMD Apple.
Konečne ma AMD dobreho manažera, ktory to dobre zmanažoval a ponukol velkym zakaznikom to čo potrebuju, samozrejme za niečo
Apple potreboval Radeon7 do svojich PC preto prisli na trh o pol roka skôr, a teraz potrebuje znova GPU nečudoval by som sa keby linky TSMC nasli cas na vyrobu 7+nm pre AMD GPU a prišli na trh zaciatkom roka
ku.ba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-30 10:37:51

Mám RX64, kterou jsem koupil vlastně ihned při uvedení. S odstupem času musím říct, že jsem spokojen, a to i přes to, že mě dlouho trápily krátké výpadky obrazu, což AMD konečně v driverech vyřešila, navíc jsem musel měnit pastu pod chladičem, protože se karta začala týden po vypršení záruky v zátěži přehřívat a vypínat. Na novou architekturu se těším a věřím, že tyhle otravné a zbytečné chyby se už opakovat nebudou.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1833x
Komentářů: 4
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 854x
Komentářů: 2
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2642x
Komentářů: 26
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5460x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 823x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1654x
Komentářů: 2