AMD poprvé od roku 2014 předstihlo NVIDIA! Je opět druhým největším výrobcem GPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 30 srpen 2019
altDalší důkaz, že AMD je na dobré cestě. Po letech opět předstihlo NVIDIA. A růst by měl pokračovat.

 

 

 

 

Někteří jistě vědí, že klasické samostatné grafické karty tvoří jen velmi malou část GPU trhu. Konkrétně podle aktuálních dat jen 27% prodaných počítačů má neintegrovanou grafiku. 73 ze 100 prodaných PC spoléhá na integrované GPU. Tedy valná většina počítačů má jako primární integrovanou grafiku v procesoru. To je samozřejmě dnes už záležitost jen AMD a Intelu. NVIDIA se svými integrovanými grafikami dávno skončila s koncem klasických čipsetů, kde měla své GPU integrovány. Tenhle ústup ze slávy, který nastal s koncem minulého desetiletí, nikdy nedokázala NV vyvážit. Nicméně pokles prodejů svých GPU dokázala zastavit a mnoho posledních let na tom NVIDIA byla stabilně.

Samozřejmě největším výrobcem GPU je Intel, kdy jeho integrované grafiky jsou v drtivé většině procesorů, které Intel prodá, a to i když ji budete nebo nebudete využívat. V posledních letech je ale pravdou, že mnoho počítačů dnes na integrovaná grafická řešení primárně spoléhá. Jednak proto, že se tam neintegrované grafika nevejde, ale i proto, že jsou dostatečně dobrá a použitelná vlastně na vše. Vůbec nejlepší integrované grafiky má zcela jednoznačně AMD ve svých procesorech. A díky nové generaci procesorů RYZEN G, kdy tyto APU modely se používají v desktopech, tak zejména mobilních PC, slaví úspěch a výrazně zvyšují podíl na trhu.

Analytici z JPR tak hlásí, že poprvé od roku 2014, kdy AMD výrazně spadlo ze slávy a konkurenční NVIDIA jej předstihla, se pozice obou společností prohodily. NVIDIA nyní stagnuje, pokud jde o prodeje GPU, AMD ale dost výrazně roste. A tak v Q2 tohoto roku se opět stalo druhým největším výrobcem GPU na světě s podílem 17,2%. NVIDIA klesla na poslední třetí místo s podílem 16%. AMD ubírá podíl Intelu, který spadl na 66,9%. Stále ale jasně vede. Intel i NVIDIA navíc lehce oslabily, pokud jde o dodávky v Q2, AMD naopak o téměř 10% zvýšilo dodávky svých GPU, což tedy mluví za vše.

V Q2 2019 došlo také k dalšímu poklesu prodejů samostatných grafik (což se dalo čekat vzhledem k novinkám plánovaným na Q3). JPR zatím nevydalo kompletní čísla, ale vypadá to, že NVIDIA si udrží podíl někde mezi 60 - 70% proti 30 - 40% AMD. V Q2 do situace ještě nepromluvily nové NAVI grafiky. Zato se prý dost dařilo AMD díky cenám RX 570/580 modelů. Chvíle pro AMD ale teprve přijde v dalších kvartálech, kdy budou na trh přicházet nové NAVI grafiky, které vrátí konkurenci do všech segmentů trhu. AMD se navíc může opírat o dobrou platformu a dávat AMD grafiku k AMD CPU a desce dává přeci jen slušný smysl.

(poprvé od staré Radeon R9 200 série AMD překonává NVIDIA v celkových dodávkách GPU)

Každopádně zajímavé je právě to, že AMD dokázalo výrazně posílit a poprvé za mnoho let překonat NVIDIA v celkovém počtu dodaných GPU, aniž by do toho promluvily nové grafické produkty nových generací, od kterých si nejen AMD slibuje ještě více. Vypadá to tedy, že AMD je na dobré cestě a radost z toho musíme mít hlavně jako zákazníci, protože co znamená monopol a nemožnost výběru na poli CPU jsme poznali za poslední dekádu, a to samé jsme zažívali poslední dobu i na grafickém trhu, takže konkurence je třeba. Musíme ale připomínat, že je paradoxem, že AMD je podstatně menší a chudší společnost, než Intel a NVIDIA, přesto jediná má kompletní platformu, tedy jako výkonná CPU (dnes nejvýkonnější na trhu), tak výkonná GPU (zde u AMD pracují na návrat na výkonnostní trůn). To obojí dokáže AMD s rozpočtem, který je mnohem menší, než má NVIDIA jen na GPU. A to ve statistikách těch dodávek GPU pro PC nefigurují miliony Radeon grafik pro konzole. To by byl obrázek ještě trochu jiný. Ono se říká, že NVIDIA má sice 70% desktopových grafik, ale AMD má 70% skutečných herních GPU (PC i konzolí dohromady). Nyní k tomu přidává i rostoucí podíl v integrovaných grafikách.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 51
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - prodej procesorů AMD v Mindfac 2019-09-01 12:48:23

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-and-intel-9th-gen-core-cpu-market-share-report-august-2019/
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.Čtvrtek, 16 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1502x
Komentářů: 27
DooM Eternal se připomíná pěknými záběry
DooM Eternal se připomíná pěknými záběryStředa, 15 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1225x
Komentářů: 4
Trendy a podivnosti na CES 2020
Trendy a podivnosti na CES 2020Úterý, 14 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 791x
Komentářů: 0
BLOODSHOT – nový trailer na superhero film s Vin Dieselem
BLOODSHOT – nový trailer na superhero film s Vin DieselemÚterý, 14 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 683x
Komentářů: 0
Birds of Prey – nový trailer z Harley Quinn DC filmu
Birds of Prey – nový trailer z Harley Quinn DC filmuNeděle, 12 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 683x
Komentářů: 2
Dell Alienware Concept UFO – kapesní herní PC!
Dell Alienware Concept UFO – kapesní herní PC!Pátek, 10 leden 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 783x
Komentářů: 1