AMD prý ukradli klíčová data o jeho grafikách. Vyděrač požaduje 100 milionů. Je to problém? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 28 březen 2020
altSpolečnosti AMD prý někdo odcizil určitá data o jejích GPU a snaží se je prodat za miliony dolarů.

 

 

 

 

„Mám zdrojové kódy a klíčová data o GPU AMD a chci 100 milionů dolarů“. Takové sdělení včetně ukázek ukradených dat, se objevilo veřejně na několika různých serverech na Internetu. Ty je posléze odstranily z veřejných zdrojů, ale hrozba samozřejmě zůstává. Hacker, který se snaží vystupovat jako žena, požaduje sto milionů dolarů od AMD nebo od kohokoliv, kterému pak předá i zbytek dat. Data byla prý odcizena z nezabezpečeného počítače. Společnost AMD už se k celé situaci oficiálně vyjádřila.

Přiznala, že některá data jí odcizena skutečně byla. Ale nejedná se o průnik do systému samotné společnosti (potvrzuje tedy únik z nezabezpečeného PC mimo hlavní systém AMD). Především se nejedná o zásadní data, která by byla skutečně klíčová a vlastně užitečná pro kohokoliv mimo AMD samotnou, natož nějak ohrozili její konkurenceschopnost a fungování. Nejde v žádném případě o zdrojová data ohledně GPU samotných, ani data prozrazující cokoliv o současných či budoucích Radeon produktech AMD. Nicméně samozřejmě AMD vyšetřuje, jak mohla vůbec nějaká data takhle uniknout, a hlavně spolupracuje s policií a úřady, protože vydírání je pochopitelně závažný trestný čin. Poskytuje tedy maximum stop a spolupráce k rychlému dopadení vyděrače.

Vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce odbornou a velmi specializovanou oblast, není na světě ani moc lidí, co by z podobných dat mohli mít vůbec nějaký užitek, a dokonce jim alespoň částečně rozumět. Snad jen konkurence jako Intel či NVIDIA. Ale ta si samozřejmě dá velký pozor, aby nebyla nikde poblíž těchto dat (jakkoliv v praxi nepoužitelné mohou být), protože to by mohlo mít pro ni dalekosáhlé důsledky, kdyby se na to přišlo. Navíc je tu prý i problém, že samotná data mají speciální strukturu, schéma a logiku, které nikdo vyjma lidí uvnitř vývoje AMD vlastně nemůže ani rozumět. Natož být pro něj, jakkoliv použitelná.

Nezávislí experti, kteří měli možnost část ukradených a zveřejněných dat prozkoumat, tak říkají, že opravdu nejde o nijak zajímavé věci. Nic, co by byť jen vzdáleně připomínalo celé návrhy GPU ani jejich klíčové prvky a umožňovalo tak byť jen teoretické ukradení designu či nějakou možnost napadení architektury AMD Radeon GPU. Data ani neobsahuj žádné konkrétní použitelné specifikace finálních produktů apod. Jde prý jednoduše o vývojové fragmenty dat a pracovní verze některých dílčích technologií a částečných funkcí, které AMD GPU v mnoha podobách používají. Nicméně ani to nemůže vyžít nikdo, kdo nezná detailně strukturu a schéma toho, k čemu to vůbec jako celek patří, a jak to AMD v konkrétním programovacím jazyce myslelo a napsalo.

Jinými slovy, mnoho povyku pro nic. A všichni se přiklánějí k názoru, že někdo se náhodou dostal k nějaké část vývojářských pracovních dat (což ukazuje směr, odkud se asi data ztratila) a sám neví co vlastně má (a pokud nejde o specialistu na GPU technologie s podrobnými znalostmi schématu v jakém to AMD píše a tvoří, tak vědět nemůže). Ale snaží se na tom nějak vydělat. S největší pravděpodobností tak akorát skončí sám v base, aniž by skutečně něco cenného pro kohokoliv měl. Prostě to jen zkouší, což není neobvyklý případ. Je to podobné, jako falešné oznámení a požadavek výkupného ohledně uložení bomby apod. Každopádně AMD řeší, jak se někomu podařilo dostat k normálně jinak samozřejmě neveřejným datům, a kterému zaměstnanci se zjevně podařilo o ně přijít. A vysvětlit to musí, protože teď mělo štěstí, že nejde o klíčová data ani pro nikoho cizího využitelné informace. Ovšem příště by už takové štěstí mít nemuselo a mohlo by se to dotýkat skutečně citlivých dat, což by skutečný problém být mohl.  

V tuto chvíli jsou ale všechny zásadní informace, hlavní vývojová data, zdrojové kódy aktuálních i budoucích Radeon GPU v bezpečí. Nic nenaznačuje opak, speciálně ne ta ukázka dat, se kterými operuje vyděrač v tomto případě. Nové Radeon NAVI je tedy v suchu :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-28 18:29:20
avatar
Tak to tu máme Čajna GTXdeon RTHDR 7999 Extreme Turbo SUPER performance do 2 let.
Hammy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-28 23:34:20
avatar
Přesně něco podobné mě napadlo.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-29 10:39:20

Citace:
Navíc je tu prý i problém, že samotná data mají speciální strukturu, schéma a logiku, které nikdo vyjma lidí uvnitř vývoje AMD vlastně nemůže ani rozumět.


Citace:
Nezávislí experti, kteří měli možnost část ukradených a zveřejněných dat prozkoumat


tak kdyz tomu nemuze nikdo rozumet krome amd tak co ti experti melou?
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-29 10:59:00
avatar
no ti experti alespoň znají ten programovací jazyk a vědí o čem ty data jsou ... takže o tom mluví, že i když tohle víš, stejně jsou ti ta data vlastně k ničemu .... neobsahují nic, co se dá jakkoliv použít a nemají cenu pro nikoho mimo velmi úzkou skupinu lidí v AMD a možná u konkurence, ale ta si bude dávat pozor, aby se k těm datům ani nepřiblížila, protože by z toho mohl být obrovský pruser a nestojí to za to, protože ta data nemusí mít žádnou cenu, speciálně když konkurence provádí reverzní inženýrství a má samozřejmě dopordrobna rozpitvané produkty konkurence, takže podobná data také nemusí mít žádný význam ....
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-03-29 23:45:20

Mal to ponúknuť Intelu, ten by skôr zaplatil
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 235x
Komentářů: 1
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 267x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1000x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2117x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1879x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1116x
Komentářů: 1