Grafiky AMD Radeon HD 7000 se odkládají na příští rok – 28nm výroba vázne a DX11.1 na obzoru Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 19 září 2011
altNepotěšující, leč nepříliš překvapivá zpráva. Nástup 28nm grafik AMD se letos asi konat nebude.

 

 

 

V posledních týdnech to s 28nm výrobou u TSMC vypadalo opravdu špatně a to hlavně pro AMD a NVIDIA. Komedie, kterou se všemi hraje společnost TSMC už není ani vtipná. Nejdříve se dušovalo, že letos už pojede výroba naplno a rozhodně se nemá opakovat scénář katastrofálního nájezdu 40nm výroby, postupně ale své sliby zredukovala až na tolik, že 28nm výroba bude letos jen pro vyvolené a AMD a NVIDIA mezi nimi nebudou. Kromě toho, že kapacity mají daleko do dostatečných, jich naprostou většinu obsadila společnost Apple, která k TSMC přešla od Samsungu. Pro AMD a NVIDIA tak zůstalo minimum. A protože nikdo jiný dnes nenabízí 28nm výrobu takového rozsahu a potřebných technologií potřebnou pro výrobu velkých GPU, nedá se dělat nic, než čekat.

Zatímco NVIDIA má s vývojem nové generace za AMD zpoždění a již dříve oznámila, že prostě dříve jak v Q1/Q2 příštího roku 28nm grafiky nové generace KEPLER čekat nemáme, u AMD se všeobecně ví, že firma má již 28nm GPU připravené k výrobě. Jenže jí je to v současné situaci platné, jak mrtvému zimník. Prostě není kde vyrábět. U TSMC je situace jak jsme ji popsali výše a u GlobalFoundries si na zahájení 28nm produkce ještě počkáme a když to půjde hodně dobře, tak nejoptimističtější termín zahájení výroby je tak březen-duben a to těžko říci, zda bude ta výroba ve stavu vyrábět větší GPU čipy. AMD na GF ale silně tlačí, protože TSMC, které má přetlak výrobců na své 28nm kapacity navrch ještě výrazně zvýšilo ceny 28nm čipů. AMD by tak rádo mělo na výběr a cenovou výhodu nad NVIDIA, která již dříve oznámila, že k GF nepřestoupí a musela by tak akceptovat jeho cenu. AMD ale nehodlá 28nm kapacity u TSMC nikomu přepustit, kromě toho, že nechce, ani dost dobře nemůže a tak zvýšení cen u TSMC nepříjemně komplikuje život všem bez možnosti jít někam jinam.  

Nejistota, která panovala ohledně možností zahájení výroby nových 28nm grafik se již projevila i na trhu. Nějakou dobu jsou problémy s dostupností HD 6900 grafik, které již měly být nahrazeny novými 28nm HD 7800 modely (v podstatě opakování situace HD 5800 vs  HD 6800). To se nakonec nestalo a tak se opět oživily, ba dokonce zvýšily objednávky HD 6000 grafik, které tu budou ještě nějakou dobu aktivní, a je po nich velká poptávka. Po letech se totiž desktopové PC těší větší oblibě a podíl vůči NB se u desktopů zvýší. Hráči se vrací k PC a nové herní tituly tak přímo volají po nové grafické kartě. A protože Radeon HD 6950-6970 nabízejí bezkonkurenční poměr cena-výkon a provozní vlastnosti, jsou mezi hráči velmi populární, nemluvě o jejich výpočetních možnostech pro jisté vydělávací GPGPU programy.  

Objevily se také informace, že HD 7000 grafiky by mohly být první DX11.1 modely. Microsoft totiž upřesnil, že ne všechny funkce všechny současné DX11.0 grafiky umí a plně podporují. Minimálně AMD by však už současnými modely mělo mít některými svými implementacemi technologií k DX11.1 velmi blízko, a tak by prý měly být zapotřebí pouze drobné úpravy, které by AMD mělo čas díky nucenému zpoždění udělat a doladit. Ale za tyto informace nemohu dát ruku do ohně, takže to berte s rezervou. Minimálně ale u nových HD 7900 by podpora DX11.1 být rozhodně mohla a stejně tak podpora PCIExpress 3.0. Samotné DX11.1 se objeví spolu s Windows 8, úpravy jsou ale hlavně funkční a směrem k vývojářům, takže doufám, že se opět neobjeví několik bláznů, co budou hledat mega grafické rozdíly mezi DX11.1 a DX11.0 hrami.

Pokud tedy chcete novou grafickou kartu, můžete jít směle nakupovat. Kdy se objeví nové modely na 28nm na trhu nikdo vlastně neví. Můžeme jen odhadovat a odhady nejsou nijak pozitivní. U mobilních grafik, což ale budou víceméně jen předělávky současných 40nm čipů u NV a maximálně 4D architektura u AMD, by se mohly objevit někdy v lednu 2012. Nová generace v podobě NV KEPLER nepřijde dříve než na přelomu Března-Dubna a spíše se mluví o květnu a u AMD HD 7900 to bude podle mě taky nejdříve Březen. Jenže to bude platit jen pokud TSMC nepřijde s pokračováním 28nm komedie, a bohužel mám takový pocit, že současné dějství rozhodně není poslední. I to je daň za to, že na trhu je jediná firma schopná vyrábět velké GPU společností NVIDIA a AMD.

 

 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!
Need for Speed Heat – nová naděje upadlé herní série?!Středa, 14 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1365x
Komentářů: 0
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.
Více výkonu? Nataktujte si NINTENDO Switch.Úterý, 13 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 960x
Komentářů: 0
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.
GreedFall – nové velké RPG vypadá jako DragonAge, ale není.Pondělí, 12 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1336x
Komentářů: 0
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.
Nejen rychlejší RAM dokáží navýšit výkon AMD RYZEN.Úterý, 06 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3940x
Komentářů: 0
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.
BORDERLANDS 3 se blíží – podívejte se na prvních 14 minut hry.Pondělí, 05 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1496x
Komentářů: 0
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6
Samsung vydal nový Galaxy Tab S6Čtvrtek, 01 srpen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1400x
Komentářů: 0