Intel ARC A770/A750 v testech! Ukázkové DOA produkty. Ukazují AMD RX 6600 ve skvělém světle. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 05 říjen 2022
altNeefektivní, jen na-půl funkční a nic neřešící. Očekáváné herní grafiky Intel jsou tu.

 

 

 

 

Tak to hle se nepovedlo. Druhá generace vele-očekávaných herních grafik má skoro rok zpoždění a nedosahuje ani zdaleka plánovaných výkonů a vlastností. Vlastně stále ani pořádně nefunguje. V celé řadě her a běžných situacích má funkční problémy. Rozhodně nejde o produkt, který by se dal doporučit běžným uživatelům a rozhodně nejde o produkt, který by vůbec měl být uveden na běžný trh. Natož s logem Intel, který si kdysi zakládal na zaručené funkčnosti a nejširší škále stability a podpory. A většina recenzí ARC A770/A750 končí prostě objektivním doporučením nekupovat.

Někteří Intelu více než zdrávo nakloněnější recenzenti se maximálně snažili schovat některé aspekty. Sám Intel se například ve svých marketingových materiálech snaží tvářit, že AMD a jeho Radeon grafiky neexistují. Důvodem je fakt, že Intel s A770/A750 nakonec soupeří s o třídu nižšími produkty, než se kterými se plánoval poměřovat plánoval a produkty v nižší cenové hladině, na které NVIDIA kašle a kde dnes AMD jasně dominuje. Intel se tak snaží vypadat, že je cenově lepší než NVIDIA, ovšem záměrně schovává fakt, že AMD je ještě výrazně zajímavější.

ARC A770/750 se také objevily jen u vybraných novinářů, oficiálně se totiž testovali jen ty „special edition“ referenční Intel karty, jejichž reálná šíře dostupnosti je stále záhadou. Nereference uvedeny nebyly, a je otázkou, zda v nějakém významném množství budou. Výrobci jsou kolem toho stále tajemní. Minimálně jeden mě však potvrdil, že snad na konci měsíce něco mít bude. Každopádně i to „Special Edition“ je jen marketing, Intel sám o sobě produkci neomezil, takže o speciální edici nejde, i když tedy prý se moc nepočítá se 16GB ARC A750 verzí, bude na trhu asi jen 8GB, protože ta 16GB by prostě byla moc drahá na produkci s ohledem na nutnou prodejní cenu v současné situaci.

  • ARC A770/750 s o třídou větším GPU

                                                konkuruje jen střednímu mainstreamu

Zjevný problém novinek je, že Intel nedosáhl svých plánů. Přestože jeho DG2-512EU čip je vyráběn moderní 6nm výrobou u TSMC, má plochu značných 406mm2, což je obrovské GPU. Pro srovnání, to je více než má NVIDIA GA104 (393mm2) na mnohem zastaralejší 8nm výrobě Samsung a mnohem více než AMD NAVI 22 (335mm2) na starší verzi 7nm výroby TSMC. Proč je to problém?

Protože GA104 najdeme na kartách jako RTX 3060 Ti/3070/3070Ti. NAVI 22 pak na Radeon RX 6700/6700 XT/6750 XT modelech. Intel by tedy měl konkurovat právě jim. To by také cíl, ovšem nevyšlo to. I v těch dobře fungujících hrách na ARC je výkon A770 v průměru o třídu níže. A770 je přitom 256-bit karta stejně jako RTX 3070 a je to i více než má RX 6700 série se 192-bit. Ale prostě na ně běžně výkonem ve hrách nestačí. Konkuruje jen AMD Radeon RX 6600 sérii a RTX 3050/3060 ze strany NV.

Ty však mají mnohem menší GPU a o třídu menší parametry. RTX 3050/3060 disponuje GA106 o 276mm na 8nm a karty mají 128/192-bit. AMD RX 6600 série pak má dokonce pouze 237mm2 malé GPU na 7nm a 128-bit sběrnici. A to je velký rozdíl ve výrobních nákladech. Ale i v těch provozních. ARC A770/750 mají spotřebu 225W, RTX 3060 jen 170W a Radeon RX 6600 dokonce začíná na pouhých 132W. Přesto je vlajková loď Intelu, tedy ARC A770 16GB, nedokáže jasně a všude porazit. Speciálně Radeon RX 6650 XT je pro Intel nyní nepřekonatelný oříšek:

V průměru 12ti her na HWU dosahuje A770 jen 85% výkonu RX 6650 XT ve fullHD a dokáže tak přesně vyrovnat jen výkon RX 6600 8GB modelu. To je problém z několika důvodů.

A770 16GB má stát údajně 349 dolarů (cca 11 tisíc korun vč. DPH), jenže výkonnější RX 6650 XT stojí běžně podobné peníze. Teď hned mohu jít a v ČR za 11 tisíc koupit kvalitní RX 6650 XT kartu, která má o 63W nižší spotřebu a funguje všude ve všech hrách, nových i starých. O RTX 3060 se ani nebavím, to nebyla zajímavá karta nikdy. Jenže A770 16GB má v průměru (když funguje) výkon jen na úrovni Radeon RX 6600 8GB. Ten má ale téměř o 100W nižší spotřebu a můžete ho v ČR koupit za 8000 korun hned teď.

Takže Intel nabízí s velkým zpožděním, s mnohem dražšími parametry a s mnohem horšími vlastnostmi a za vyšší cenu to, co Radeon RX 6600 už rok a půl. Což by možná bylo pro někoho zajímavé, kdyby tu navrch nebyly obrovské potíže s ovladači a fungováním Intel grafik. Ten Radeon vám bude fungovat všude, v nových i starších hrách a všude vždy se stabilním a vyrovnaným výkonem odpovídající HW. ARC A770 funguje jen v novějších hrách s DX12/VULKAN a v mnoha jiných a starších má obrovské problémy vůbec fungovat, natož s dobrým výkonem. Nejen s artefakty a potížemi s chodem všeho druhu, DX9 pak vyloženě emuluje a výkon, když vůbec běží, může být klidně třetinový proti AMD a NVIDIA kartám. Pak je tady vysoká spotřeba, kdy i v klidových stavech žere o 20 až 30W více než AMD RX 6600 a proti ní má bezmála dvojnásobnou spotřebu se stejným výkonm,. Ouch. Je zde celá řada zvláštních bugů a na PC bez aktivního rBAR jsou naprosto nepoužitelné, takže pro starší sestavy totálně k ničemu, protože výkon bez toho je o desítky % horší i tam, kde grafiky „fungují“.

Jinými slovy, ačkoliv se ovladače Intel zlepšily za poslední měsíce, ani náhodou nejsou ve stavu, v jakém by to mělo být a určitě ne ve stavu v jakém bych si to dovolil vydat na trh. Speciálně by si to neměla dovolit firma jakou je Intel. Kdyby AMD nebo NVIDIA měly podobné potíže s ovladači, to by bylo řevu na sítích a pověst obou firem by byla v troskách a naštvané davy s pochodněmi by pálili kanceláře. Intel a jeho ARC grafiky sice ukazují potenciál a řada věcí se může ještě teoreticky zlepšit, ovšem to zlepšení Intel slibuje mnoho měsíců, a i s mnohem větším teamem, než má AMD a NV dohromady, nejsou v současnosti ARC pro běžného uživatele použitelné. Rozhodně bych je nedoporučil nikomu, kdo očekává stabilní spolehlivý výkon a univerzálně bezproblémový provoz od své grafické karty.

  • Intel ARC grafiky jsou DOA …

Bohužel se tak do puntíku potvrzují zákulisní informace a drby. A s ohledem na stav věcí, kde jsou, bych rozhodně nesázel na to, že Intel vůbec někdy všechny ty potíže opraví. Myslím si, že je to prakticky nemožné. Speciálně pokud jde o fungování karet na starším SW/HW, protože řada těch potíží bude souviset přímo s HW a architekturou, které se už měnit nebudou. U novějších SW a HW by být takový problém s provozem neměl. Ale ani tam nedosahuje vzhledem k parametrům HW na úrovni vyšší střední třídy a tomu odpovídajícím nárokům, na parametrově srovnatelné současné generace produktů AMD RX 6700 řady a NVIDIA RTX 3070 série. Což je velký problém, protože ARC vychází jako novinka na trh až nyní, v Q4 2022, přičemž NVIDIA již ohlásila nástupce v podobě RTX 4070 (tedy pardon RTX 4080 12GB, ehm) s uvedením do prodeje někdy v listopadu, a AMD představí Radeon RX 7600 sérii (NAVI 33) pravděpodobně na přelomu ledna/února, tedy v Q1 2023 za 3-4 měsíce. ARC tak jako druhá generace herních grafik Intel (ta první Xe byla nepoužitelná, tak ji Intel nevydal a radši změnil název aby to vypadalo, že ARC je první, ale není) nesplnila plány ani očekávání a přes plných 5let vývoje obřího teamu, stále není funkčně nikde poblíž stavu, kdy by se dala považovat za hotový produkt hodný vydání na trh …

Celé tohle stávající „vydání“ je jen divadlo pro Investory, aby nepožadovali hlavy vedení Intelu za další totální selhání. ARC vychází, protože musí, Intel ho sliboval už tolikrát, že ho vydat bez ohledu na jeho částečnou nefunkčnost musel. Další odklad vzhledem k oznámení nové generace konkurenčních produktů už být prostě nemohl, ARC by nesežrali ani investoři, kteří se o věci moc nezajímají. Přesto to nejlepší, co se dá o dlouho očekávaných, a ještě déle slibovaných, herních mainstreamových grafických kartách Intel ARC A770/750 říci je, že se jim vyhněte obloukem!

Jde o zjevně nehotové, plně nevyladěné maximálně napůl funkční produkty, které i když fungují nejsou sice úplně špatné a mají pár nadějných věcí a aspektů, ovšem celkově jako běžný produkt „herní grafická karta“ jsou i tak jsně horší, než co už na trhu delší dobu je. Kupte si prostě Radeon RX 6600 nebo RX 6650 XT (případně RX 6700/6700XT) a nemusíte se na nic jiného v cenové hladině kolem 10tis ani dívat. To nejlepší, co Intel se svými ARC A770/750 dokázal, je ukázat jak NVIDIA RTX 3060 je skutečně nezajímavý produkt, který se prodává jen protože část zákazníků chce „NVIDIA nebo geforce“ a nic jiného nezná, a jak mnohými přehlížený AMD Radeon RX 6600/6650XT jsou naprosto skvělé dnes bezkonkurenčně nejlepší produkty a karty ve svém segmentu.

Jedinou otázkou nyní je, zda uvidíme nějaké nástupce ARC série. Nebo zda je to poprvé a také naposledy, kdy herní grafické karty Intel jsou uváděny na trh, protože jejich další vývoj je jen černá díra na peníze, kterou si Intel v současnosti nemůže prostě dovolit. A většina zákulisních informací ukazuje spíše na ten druhý případ. Ale uvidíme. Jasné, je že Intel s ARC A770 se dostal poprvé po několika pokusech opravdu blízko tomu, mít herní grafickou kartu. Ovšem v současném stavu zatím plně funkční není.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - po tech letech 2022-10-05 22:47:05

slibovani atd. nechapu, jak muze byt nekdo vubec timhle prekvapeny... Ac mam starsi procesor od Intelu (drive jsem mel vzdy AMD) , tak moc nezvlada drzet krok ani tam, natoz u dedikovanych grafik.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-05 23:02:23

Intel potřebuje dostat grafiky mezi lidi, aby mohl efektivně pracovat na ovladačích. To je myslím zásadní krok Intel potřeby. Parametrově na to má aby výkon šel nahoru. Může to být jako u AMD v nedávné minulosti, kdy se tradovalo, že ovladače zrají jak víno. Tady to nebude jiné. Sice nevyvážený výkon, ale místy dojde k překvapení. No a pokud setrvá u grafik, tak 2-3 generace bude o kus dál a to není zase tak daleká budoucnost.
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-05 23:11:59
avatar
Musíme jim dát šanci to napravit. Prostě je to pro ně novinka, sice dělají integrovaný grafický čipy, ale dedikované to jsou něco jiného. Tohle k tomu holt patří. Že je to velká firma? A? Jak říkám, dejme jim šanci, třeba se to časem zlepší, pokud to teda skutečně nezahodí...
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dát jim šanci? 2022-10-06 00:06:20

Jakým způsobem lze Intelu dát šanci? Koupí té grafiky určitě ne, to jsou vyhozený peníze a nervy v háji z nefungujících her.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 00:36:06

My jako jedinci to nevytrhnem, ale řekněme 5% trhu pro začátek v dedikovaných grafikách si ARC ukousne. To můžou být jednotky desetitisíců grafik? Pro začátek dobrý. Jako jsou v dnešním trendu názorově rozdělené společnosti, tak své zákazníky si to najde i bez nás. Trh je obrovský. Hlavně že už něco vydaly. A pujde to i bez našeho "dát jim šanci"
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 13:29:35

Zubik má pravdu. Ty intelí integrované karty jsou tak slabé, že se na nich nikdo nepokoušel hrát asi nic lepšího než Solitera a tak ovladače pro 3D a hry nikdy řešit nemuseli.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 14:39:29

Není pravda. Na Atomu 1.8GHz dohrán Max Payne 1 a myslím, že i 2 tam šla. Mafia 1 a pod. v pohodě. Nějaký minibook 800/600 rozlišení. Bez artefaktů. Nějakou zkušenost ikdyž minimální mají.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 16:06:29

na notebooku s integrovanym intelem sem obcas hraval v pohode baldury, wasteland, pillars, divinity, torment, tyranny a i spoustu indie rpg her to zvlada v pohode. a vlastne vsechno to jsou lepsi hry nez 90% AAA produkce
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 08:26:13

Intelu lze alespoň přičíst k dobru, že oficiálně udává, že bez aktivního SAM nebo BAR "nebude výkon optimální".
A jako podporovaný HW uvádí že jsou potřeba jenom novější procesory (10-12th gen Intel a AMD 5000 + některé 3000) a desky podporující BAR/SAM. Aneb "Do starší sestavy to nedávejte, negarantujeme funkčnost".

Současně se s tím Intel nikdy netajil (ale zase ani moc nechlubil), tenhle požadavek potvrdil už v červnu.
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 08:46:45

Aneb chtěli jsme (Intel) vyrobit obstojnou grafickou kartu a dopadlo to takhle. Indická divize Intelu nezklamala a vyrobila opravdu špatný produkt. K tomu se přidali indické drivery a to je věru smrtící kombinace.
pidalin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DDD 2022-10-06 16:57:18

Indický manažeři jsou holt levnější a časem zničej každou velkou globální firmu.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 10:27:44

kdyz se na to podivam detailneji, tak to neni az tak velkej pruser jak sem cekal. tam kde funguje tak zvlast ve 4k dokaze a770 obcas prekonat 3060Ti a nekde se dotahnout na 6700XT, s rostoucim rozlisenim u ni vykon neklesa tolik jako u AMD nebo NV. porodni bolesti sou znacny a aktualne by si to koupil jen masochista, ale do budoucna s dalsima generacema tam nejakej potencial urcite je. a kdyz tu za 4-5 let bude treti opravdu konkurence schopnej vyrobce grafik k AMD a NV tak to trhu a hracum jen a jen prospeje.
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 13:20:08

No, když to vezmu v souvislostech, tedy sliby vs realita, tak bych to označil za FAIL a nikomu bych koupi nedoporučil.

Z druhého hlediska, ve smyslu odrazového bodu, odkud se dá někam posunou mi to vůbec zlé nepřipadá. Ta architektura je očividně schopná fungovat, jen to bude chtít ještě pár iterací.

Připomeňme si třeba historicky 2900xt a její rozbitou VLIW a problémy pod DX10 a kam se to v příští generaci dostalo.

Grafickou divizi intelu bych ještě nezavíral. Podle mě má intel konečně šanci s buoducí 800 řadou uspět a být konkurenceschopný. I kdyby nemířil na highend a nabídl grafiky vhodné max na esports tituly.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 14:52:35

zrovna rada esport titulu beha na dx11 a tam ma prave intel pruser. nejaka opravdu highend grafika by mu sla mozna lepe, v modernich hrach i se zapnutym raytracingem dokaze prekonat 3060Ti/6700XT
pidalin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DDD 2022-10-06 16:55:21

Z tohohle článku je bohužel hodně poznat že autor je skalní "AMDčkář" takže já si počkam na opravdu nezávislý testy od většího množství lidí a podle toho si udělam vlastní závěr. Že ty grafiky jsou bída víme delší dobu, ale osobně považuju za zázrak že Intel vubec něco dokázal na trh vypustit.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 17:21:25
avatar
by mě zajímalo, jak z článku pokrývající objektivní fakta usoudíš, že autor je skalní AMDčkář ... navíc vycházíme z dat "cizí" recenze ;)
pidalin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DDD 2022-10-06 18:40:44

Autor považuje za pitomce každýho kdo si koupí něco jinýho než AMD grafiku, například někoho kdo si koupí RTX 3060. Mě taky takový lidi považovali za hlupáka když jsem před lety kupoval 2070 Super, po letech můžu říct že to byla dobrá koupě a rozhodně se vyplatilo jít do grafiky s podporou RTX protože díky DLSS 2.0 si teď můžu zahrát moderní hry při hodně solidnim FPS. Nezatracuj každýho kdo si koupí o něco míň výhodnou nvidii (podle hrubejch parametrů), ty lidi nejsou důchodci z Kauflandu co řešej kde maj rohlík o 10 halířů levnější a většinou věděj proč chtěj nvidii. Sám jsem na AMD vlnu skočil několikrát a pak jsem toho litoval. Ta propaganda AMD fanatiků dokáže udělat z AMD produktů něco uplně božskýho a nadpozemskýho, pak si to člověk koupí a zjistí že to topí taky, žere to taky a problémy s kompatibilitou a bugy v ovladačích to má taky. Mě AMD s grafikama ztratilo nědky v době kdy se přešlo na Crimson drivery, jako že tam jsou dlaždice 7x7 cm bych snad ještě se skřípěním zubů přešel v klidu, ale ne to že něco přidaj a funguje to jenom do další verze ovladačů která to zase rozbije, to se mi u nvidie prostě nikdy nestalo. Pokud jsem podle autora článku nemoudrej že koupim grafiku s horšim poměrem cena/výkon, tak budiž, klidně si to nalepim na čelo že jsem blbej.
To samý procesory, teď mam Ryzen 3800X a je problém to uchladit a single thread výkon to má jako starej haswell.
Naproti tomu táta nedávno stavěl PC s nějakou dnešní i5 a byl jsem překvapenej že to neni tak špatný jak všude na nedu AMDčkáři píšou, single core výkon to má lepší než ten muj Ryzen a to ta i5 stála asi 5 tisíc.
Že nvidia nemá vubec nic relevantního v lowendu, toje bohužel fakt, to nepopíram, ale ani nabídka AMD v tom segmentu neni kdoví jaká. Před lety se dala za 1500 Kč koupit grafika která byla výrazně lepší než integrovaná, to dneska neumožňuje ani nvidia, ani AMD.


Co se týče grafik Intelu, moc lidí si to asi nekoupí, to je jasný, ale bylo by podle mě smutný kdyby vývoj dalších grafik ukončili, protože už maj nějaký zkušenosti a věděj jaký chyby ta architektura má, takže to můžou příště napravit, navíc vývoj už nejde tak rychle a za nějaký 2-3 roky se Intel klidně může chytnout a kdoví, třeba i překonat dvojici AMD/nvidia. Bylo by smutný kdyby to vzdali v obavách o finanční návratnost, to by znamenalo že ty prachy fakt jenom spláchli do kanálu. Takže i přes to všechno kolem Arc grafik jim přeju aby to něco vydělalo, protože ten třetí hráč na trhu by byl fakt super. Řikam si že by bylo zajímav kdyby třeba nvidia zkusila udělat CPU pro desktop, ale asi nemaj důvod se do toho pouštět. Kdyby byli v obou segmentech 3 hráči, tak by se ten vývoj mohl začít zase víc posouvat, dneska nemaj tu správnou motivaci a lidi pak ani moc nemaj důvod g upgradu když nová generace nepřináší ten velkej skok jako kdysi.
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 19:24:22

Hele, jakmile si jednou prostě lidi uvědomí, že nikdy není jen jedna cesta, tak se přestanou hádat, co a kdo je lepší. Je to jak mac a windows. Jsou objetivní prvky, podle kterých můžeš soudit, a pak subjektivní. Mě třeba taky přijde, že v některých ohledech je Nvidia lepší než AMD (objektivní prvky). Ale Nvidii si ze zásady nekoupím, protože se mi nelíbí chování a jednání CEO Nvidia (subjektivní hodnocení). Kup si prostě to, co ti vyhovuje nebo čemu věříš. A DD taky ber s rezervou.
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 19:25:06

DD, proč neupravíš systém tak, aby odesílal notifikace při odpovědi na nějaký příspěvek, který tady do diskuze napíšu? Víš jak by to pomohlo k nějaké konstruktivní debatě?
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 20:24:47
avatar
Mám 3700X a k tomu box chladič co byl k procesoru a problém uchladit to rozhodně nemám, naopak už dýl jak 3 roky teploty perfektní, komp krásně tichý. Grafika 5700X už 3 roky a taky paráda. Většinou jsem měl AMD a žádný problém jsem tedy neměl v ničem. Já nevim no, ani s žádnými windows jsem nikdy problém neměl a vlastně s ničim a to jsem už těch kompů měl. Hraju hry od starých až po nové, od indie her až po AAA tituly, takže skladbou her to taky nebude. Jedinej problém co jsem kdy měl bylo kdysi někdy před 13 lety a to s Nvidia grafikou. I AMD FX procák jsem měl a paráda, inteláci na něj nadávali jako na přímotop, přitom měl TDP 125 W který ještě v té době bylo navíc pravdivé a nepřekračovalo se, takže na dnešní poměry intelu opravdu úsporný procesor. Každopádně nemám problém si koupit intel ani Nvidii i když se mi hlavně jejich chování vůbec nelíbí, ale neměl jsem důvod dřív (poměr cena výkon mělo AMD excelentní i třeba u FX a grafiky jako HD 5850 uplná bomba) a nemám důvod dražší nvidii ani žravější intel kupovat ani teď. Nehraju ve fullHD, víc FPS mi intel procesor nepřinese a i kdybych hrál, rozdíl pár fps fakt neřešim. Až bude intel a nvidia lepší, klidně si je koupim. Taková Nvidia 8800 GTX nebo 1080 Ti byly opravdu skvělé karty.
pidalin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - DDD 2022-10-12 11:08:02

3700X má ale o dost nižší TDP, když zastropuju TDP na jeho úroveň tak taky nemam problém to uchladit. Tohle je přesně typicky AMDčkářská odpověď kdy lidi řikaj že lžu protože jejich o hodně slabší model netopí nebo něco, takhle to ale nefunguje, 3700X má TDP 65W a 3800X má 105W, víš jakej to je rozdíl při tak malý ploše na který ten čip topí? Už jsem timhle unavanej že mi neustále řikaj lidi že si neumim namontovat chladič protože jejich 3700X nebo ještě slabší netopí.
125W v dobách FX problém nebyl, protože to byla velká výrobní technologie a to teplo šlo pohodlně odvést z větší aktivní plochy, dneska je to strašnej problém, topí čimdál menší plocha pod tim IHS a ani prvky s nejlepší tepelnou vodivostí to nestíhaj odvádět dost rychle z tak malý plochy, takže na dnešní AMD procesory s vyššim TDP už nezabírá ani lepší chladič. U intelu se toho dočkáme taky jak budou dohánět ten výrobní proces.
ares_1_Boh_vojny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 19:46:44
avatar
kedy je ten spravny cas na kupu grafiky lebo stale pocuvame ze mame cakat lebo ceny pojdu vyrazne dole.
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-07 09:55:21
avatar
Vzhledem k inflaci bych očekával spíš nárůst cen a to dlouhodobě dalších 5 let. Takže já doporučuji koupit jakmile vyjdou nové AMD (tedy pokud budou dobré) začátkem příštího roku.
Anarki [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-06 20:40:55
avatar
Zase raz vyšla moja "veštba" že grafiky od intelu sú boli aj budú jedna utopia. Iste, k nejakému zlepšeniu došlo ale stále obsadzujú 6 miesto v závode 3 firiem. A ešte najbližších +/- 10 rokov nebudú schopný držať krok s Nvidiou a AMD. Celý tento vývoj a minuté obrovské finančné prostriedky boli hlavne preto aby uspokojili zákazníkov ktorým dodávajú servery. A vykopli odtiaľ nvidiu.

P.S. Dlho som rozmýšľal ktorá grafika v mojom živote bola taká nevypočitateľná ja blbec som "jej dal šancu" a nakoniec som ju s radosťou predal a vrátil sa medzi osvedčené značky. Zopár ľudí si možno spomenie na značku Rendition Verite. Áno Rendition Verite 2200 od Manli. Jedna katastrofa, tvárila sa ako lacná herná grafická karta na PCI slot čo bolo v tej dobe už vzácnosť. Výsledky, nevyváženosť výkonu, blue screen bola funkcia nie chyba a občas sa namiesto 16 bitových farieb objavili 8 bitové fľaky.
Exorcius [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-07 09:53:24
avatar
1. osobně si počkám na novou AMD příští rok
2. doufám, že Intel do vývoje bude sypat peníze dál a časem se zlepší
3. konkurence není nikdy dost
pcmaker [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-10-08 20:26:07
avatar
Ty nové grafiky jsou už teď spíše EOL produkty.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3474x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4205x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3213x
Komentářů: 4
The Talos Principle 2 – originál který není pro každého
The Talos Principle 2 – originál který není pro každéhoPátek, 10 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 3041x
Komentářů: 0
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!
The Witcher: Sirens of the Deep – nový animovaný zaklínač!Čtvrtek, 09 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 5054x
Komentářů: 0
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přichází
MARVEL v problémech? Marvels a ECHO přicházíStředa, 08 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 6529x
Komentářů: 4