Jaká bude první herní grafika Intel Xe-HPG? Kam míří výkonem, cenou a mají se NV a AMD bát? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 08 duben 2021
altMáme tady ze spolehlivého zdroje první informaci a fotku nové herní grafiky Intel.

 

 

 

 

Jak určitě víte, společnost Intel se před 2 lety dohodla se společností AMD a ta dovolila svému tehdejšímu vedení grafické divize Radeon, hladký přechod pod křídla Intelu. Raja Koduri spolu s několika lidmi tedy změnil dres a následně Intel přetáhl i několik klíčových lidí od NVIDIA. Včetně šéfa jejích technologií, který stojí prakticky za vším zásadním, co NVIDIA v posledních 15ti letech představila a propagovala. Řadu z nich přímo vymyslel. Celý tento tým dostal od jediný úkol …

Postavit novou výkonnou grafickou architekturu, kterou bude Intel moci v samostatných čipech nasadit do výpočetní HPC oblasti a současně ji nabídnout hráčům ve formě klasických výkonných herních karet. Jinými slovy, chtěl vytvořit svou vlastní „VEGA“ architekturu, kdy ať si říká co chce kdo chce, svou univerzalitou, podmínkami za kterých vznikla a vynikajícím výkonem herním a současně výpočetním, je VEGA jedna z nejzajímavějších univerzálních architektur, kterou vytvářel právě Raja Koduri se svým teamem u AMD. Intel chce něco podobného, a to něco se jmenuje Xe. Jedná se o podobně univerzální architekturu schopnou v herní oblasti, ale hlavně také ve výpočetní oblasti.

Jak víte, Intel již Xe grafiku ukázal v podobě DG1, což ale byl spíše jen model s malým čipem pro tvůrce aplikací a SW, tedy nutné podpory Xe architektury obecně. Má velmi omezenou funkčnost a kompatibilitu i výkon. To, co nás zajímá především je DG2 a konkrétně Xe-HPC a Xe-HPG grafiky. Tedy řešení pro HPC konkurující dnes AMD Instinct (CDNA architektura) a NVIDIA A100 atd. No a samozřejmě také herní/spotřební GPU konkurující Radeon RX 6000 sérii (RDNA architektura) a NVIDIA RTX 3000 (AMPERE). Je také rok 2021, na který nám Intel sliboval uvedení první výkonné herní grafiky. Takže jak to s nimi vypadá?

  • Aktuální stav Intel Xe-HPG (DG2)

O tom že Intel má nové velké Xe grafické čipy dobře víme, protože Raja pouští pravidelně obrázky ven. Víme, že základem je jeden „středně velký“ čip, který však bude slepován dohromady až po 4 v případě HPC řešení. U herních GPU se slepenců dočkáme nejspíše později, protože tady vyvstávají problémy s funkčností multi-GPU. To je ale koncept, který je obecně budoucností následujících grafických generací. První takový bude RDNA 3 (RX 7000) série, která by příští rok měla nabídnout čipletový design podobně jako má AMD u procesorů, tvořený třemi čipy (2 GPU + I/O). Ale to je povídání na jindy.

V tuto chvíli Intel tedy dokončuje hlavně ten samotný velký čip. Ten má 512 EU (výpočetních jednotek Intel). Samozřejmě nebude vyráběn 10nm v továrnách Intelu, protože to by prostě dost dobře nešlo. Právě zde přijde ke slovu TSMC a jako nejpravděpodobnější se jeví 6nm výroba. I když tohle nebylo zatím pořádně potvrzeno, takže nevíme, který TSMC proces bude mít Intel k dispozici. Nicméně karty už existující v testovacích verzích a vypadají takhle:

Pokud jde o výkon, tak vzorky se pohybují v různých aplikacích v různých hladinách, nicméně obecně prý máme očekávat zhruba výkon úrovně RTX 3070 Ti, tedy výkon cca RTX 2080 Ti a o něco lepší než má RTX 3070. Určitě prý nebude stačit a konkurovat RTX 3080 či RX 6800 XT. Se štěstím se přiblíží k Radeon RX 6800 bez XT. A to i po vyladění ovladačů. Ty jsou stále velký problém.

Intel Xe-HPG 512 karta má prý 16GB GDDR6 paměti skrze 256-bit sběrnici, tedy podobná konfigurace, jakou má AMD u RX 6800 série. Nicméně zda je tam i nějaká rychlá cache, nevíme. Ale asi by to dávalo smysl, když byl Raja součástí teamu, který pracoval i na RDNA architekturách. Co víme, že efektivita karet bude rozhodně horší než u stávajících AMD a NVIDIA modelů, kdy TDP se pohybuje kolem zhruba 275W, což vzhledem k výkonu karty není ideální.

  • Kdy se dočkáme, za kolik a kam Intel míří?

Podle vícero zdrojů, kteří mají ke kartám přístup, ale údajně není Xe-HPG 512 (DG2) v tuto chvíli zdaleka hotové a připravené vyjít, takže ho nemáme zatím vyhlížet. A dost možná letos ani hotové nebude. Největší optimisté mluví přinejlepším o závěru roku, tedy nejspíše listopad/prosinec. Nicméně realisticky to bude spíše jen další papírové vydání Intelu, kdy oznámí produkt, který ale nezačne dodávat dříve než za několik dalších měsíců. Intel prostě jen už slíbil, že letos ty karty mít bude, takže kvůli investorům je pravděpodobně v Q4 ukáže, i kdyby je měl vytáhnout na Silvestra. Ale na trhu běžně v obchodech se letos prostě nečekají.

Pokud jde o cenu, existují optimisté, kteří si myslí, že Intel vyvine cenový tlak na AMD a NVIDIA. Já ale netuším, na jakém základě si tohle někdo myslí. Vzhledem k tomu, za kolik si Intel troufne prodávat absurdní naprosto nekonkurenceschopný nový Core i9-11900K procesor, si opravdu nemyslím, že by rozpoutával cenovou válku s AMD a NVIDIA a tlačit ceny níže. Tím spíše, že u TSMC bude mít 100% horší podmínky, horší ceny atd. A obecně má Intel vyšší režii. Takže pokud to bude mít výkon jako RTX 3070 Ti, bude to i stát nejméně jako RTX 3070 Ti. Pokud má Intel svým cenovým chováním a přístupem k zákazníkům k někomu blízko, je to právě NVIDIA. Ostatně ta je jeho hlavním cílem. Intel se chce zbavit jejích GPU na své platformě. Stejně jako AMD má celý vlastní ekosystém a platformu, chce mít Intel to samé a chce to nabízet a prodávat jako celek.

Jinak se nenechte mýlit, Intel s velkými Xe čipy nemíří primárně na hráče, ale na HPC oblast, protože v současnosti nemá na tomto poli, co proti AMD a NV nabídnout a HPC GPU jsou dnes zásadní v mnoha oblastech. Zejména z finančního hlediska ;). Podle toho bude vypadat i funkčnost, kdy je na tom prý Intel velmi dobře pokud jde třeba o akceleraci AI. Má dokonce prý XeSS technologii, co by obdobu DLSS. Současně prý má encoding výkon a schopnosti, které jsou výrazně lepší než u obou konkurentů. To ale zase tak nepřekvapí, už současné Xe integrované v Tiger Lake si jako výpočetní akcelerátor vede velmi dobře v mnoha aplikacích. Zde je znát ta obrovská armáda SW inženýrů, kterou má Intel pod palcem.

Nicméně ti se stále perou s ovladači a základní funkčností ve hrách atd. Ono i současné integrované Xe GPU v procesorech na tom výkonově nejsou vůbec špatně, jenže je to nanic, když prakticky u všech her jsou různorodé problémy se stabilitou, artefakty, sekáním, nebo to nejde pustit vůbec. Právě na poli ovladačů má Intel zdaleka největší problém a mohou být hlavním důvodem, proč bude karta odkládána. Zatímco u současných integrovaných Xe si Intel mohl dovolit to vydat nehotové, protože prakticky nikdo na tom nebude nic hrát, vydávat herní grafiku, pokud by měla podobné potíže, to si dovolit nemůže.

  • Závěr

Kromě nejvýkonnější verze 512 EU prý dorazí i 128 EU verze, tedy low end. Ten je pro Intel důležitý hlavně proti NVIDIA, kdy se bude zejména z mobilní platformy snažit odstranit ty dnes tolik typické levné low end grafiky NVIDIA. Mluví se také o mainstreamovější 256EU variantě. Nicméně tohle všechno bude určitě reálně na trhu až v průběhu roku 2022. Intel současně už pracuje i na následující generaci, tedy DG3, ale tam to bude určitě otázka až konce 2023 a dál.

Intel by samozřejmě rád představil své karty co nejdříve, ostatně v současné situaci by se prodávaly samy, i kdyby zdaleka nebyly konkurenceschopné. Současně si je Intel vědom toho, že AMD a NVIDIA nespí. Potřebuje DG2 grafiky dostat na trhu ještě proti současným RX 6000 a RTX 3000 modelům. I tak na ně v mnoha ohledech bude ztrácet. Pokud by se ale věci zpozdily a musel by se srovnávat s 5nm RDNA 3 (RX 7000) a 5nm LOVELANCE (RTX 4000), které se plánují na zhruba polovinu, druhou polovinu příštího roku, to by nedopadlo dobře. Takže Intel ví, že prostě Q4 2021 by bylo ideální, případně tedy Q1 2022. Přinejhorším Q2 2022 je pak nejzazší termín, pak už by hrozilo příliš mnoho pozornost na srovnání s novou generaci konkurence, která prostě bude úplně jinde.

Každopádně i nový šéf Intelu zjevně chce a věří ve vlastní výkonné Intel GPU řešení a prostě tentokrát to Intel zjevně hodlá dotáhnout. Investuje do toho miliardy, a tak věřím, že tentokrát se tedy skutečně dočkáme. Testovací vzorky klasických herních Intel grafik zjevně existují a běhají, takže ano, AMD a NVIDIA dostanou v průběhu příštího roku konkurenci. Ale musím dodat, že Intel rozhodně není znám vřelým přístupem k vytváření funkčního konkurenčního prostředí. Natož aby byl jeho garantem a přínosem. Nicméně výhoda komplexní platformy je nepopiratelná, AMD to dnes se svým RYZEN+RDNA a EPYC+Instinct jasně dokazuje, takže není divu, že Intel chce to samé. Největším problémem podle mě bude SW podpora a ovladače.

Nicméně na profi poli bych se zase tak moc nebál. U her to bude složitější, ale Intel má prostě armádu lidí, kterými konkurenti nedisponují, tak uvidíme. Příští rok se ale zjevně souboje Intel vs NVIDIA vs AMD na GPU poli dočkáme. Zda už v té době bude situace s grafickými kartami nějak normální, to nás zajímá asi ještě víc ….

Tak, co tomu říkáte?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-08 23:46:28
avatar
Když je takový problém s nedostatkem různých součástek, pro zkompletování grafik, tak se bojím, aby se s příchodem Intelu na trh ta dostupnost ještě víc nezhoršila a karet od zavedených výrobců nebylo ještě menší množství. :/
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 01:58:21
avatar
jo no, intel bude plýtvat drahocenné suroviny, součástky a komponenty na svoje jistě méně efektivní, topící grafiky, které se určitě ovladačema zavedené konkurenci nebudou ani blížit a bude to nakonec ještě horší plýtvání vším, než je teď u procesorů. Takže ona ta třetí konkurence může být opravdu nakonec hodně do mínusu. Pokud by ovšem dělal grafárny na kterých se nedají těžit sračkoměny, tak bych mu ze srdce fandil
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 02:19:34

Těžbě se jejich grafiky nevyhnou, pokud trend bude nastavený tak jak je. Spíš až se jeho grafiky dostanou do oběhu a jak zvládne ten kolos kolem SW. To bude určitě zlomový. Buďto to časem odpíská jako v minulosti, nebo tu bude vážný konkurent a za X let možná leader v GPU. Nemá cenu se vývoji nějak bránit.
Lepší to přijímat pozitivně, než skepticky. Stejně s tím nic nenaděláme.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 14:25:40
avatar
No jestli to budou primárně pro HPC určené čipy, tak to naopak stejně jako VEGA budou ty možná nejlepší karty na těžbu, což by nakonec mohla být Win:Win situace pro všechny.
Těžaři by začali kupovat Intel, páč by byl výkonnější a navíc by ho bylo dost, páč by o něj hráči nestáli kvůli ovladačům a na hráče by tak zbylo víc NV/AMD karet a srovnala by se trochu nabídka/poptávka a tedy i ceny.

Takže mě to přijde jako docela dobrá zpráva, i pokud se na tom reálně hry hrát moc nebudou, díky mizerným ovladačům :-)
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-12 10:51:55
avatar
na těžbu moc nevěřím.
Tam je nejdůležitější efektivita (Watt/Megahash) - a to bude u Intelu rozhodně hodně mizerný poměr.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 09:10:57

"Pokud by ovšem dělal grafárny na kterých se nedají těžit sračkomě"
Prave naopak samozrejme ze to robia primarne na HPC segment az sekundarne pripadne prebytky daju aj na trh hernych grafik. Tazba kryptomien je prakticky podskupina HPC. Nerobim si iluzie zeby na niektorych superpocitacoch nebol "nadbytocny" vypoctovy vykon vyuzivany aj na tazbu. Samozrejme len v case ked zrovna nieje vytazeny oficialnymi vedeckymi vypoctami...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 01:04:18

Stačil by Intelu i horší scénář ohledně výkonu a to třeba takový ekvivalent Vega 64 se vším jak byla přijata. Hlavně ať se to dostane mezi lidi a začnou se optimalizovat ovladače. Další generace by se mohly dostat na dosah AMD i Nvidii, ale nějak se začít musí. Přeju jim to.
sevos [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 10:47:52

JJ souhlas. Neočekával bych něco co ostatní překoná, ale pokud to bude dobrý poměr cena výkon a výkon v úrovni fullHD max detaily nebo lepší, tak to bude super začátek.

Ne že bych Intel měl nějak rád, ale v tomto mu určitě fandím, ať se mu to povede.
Alienware [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Ceny 2021-04-09 09:33:04

Podle mě ceny budou muset být pod konkurencí, aby to někdo "risknul" a koupil.
Takhle se chovají všichni velcí hráči, kteří vstoupí na nový trh.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 13:00:58

Ja im verím, cenovo pôjdu podľa mna nižšie (určite od nv a možno aj amd), podobne ako muselo AMD pri zen 1 a postupne zvyšovať cenu každou ďalšou generáciou. Najlepšie by bolo ak by k tomu mali aj poriadne CPU. Inak akurat tento tyzden som kupoval 10700 a cenovo to vyšlo celkom dobre (skladám comp kde mi stačí integrovaná grafika).
VendyPhoenix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 13:59:55

Mimo profi sféru si to prosadí taky a za cenu která bude vyhovovat Intelu a ne zákazníkům, protože OEM trh.

Nicméně celkově jedině dobře pokud se časem výrazně dotáhne na AMD a NV. Když ten produkt na to bude mít, tak proč ne. Tři výrobci by znamenali víc grafik a AMD + NV by se museli víc snažit = dobře pro nás zákazníky. Takhle na koncový trh NV prdí (upřednostnění těžařů) a AMD se jí snaží vší silou konkurovat v tomto přístupu taky (grafiky odsunuty jako nejnižší výrobní priorita).
Phosgore [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-09 14:31:45
avatar
Koncové ceny budou takové, jaký bude výkon. Není důvod se prodávat levněji, ale případnou vyšší cenu než má "zavedená" konkurence si asi těžko obhájí.

Ceny pro výrobce jsou samozřejmě jiná story, Intel samozřejmě bude mít prostor pro kreativní cenotvorbu při prodávání bulku cpu+chipset+gpu pro OEMs, kdy je poměrně snadné zajistit si pro něj odběr svých grafik a za to nabídnout "slevu" ze své vlastní marže.

Osobně samozřejmě nástup intelu vítám, jakákoliv konkurence je žádoucí a pokud frajeři časem i rozchodí svoje továrny, tak se snad dostaneme na zdravější konkurenční prostředí.
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-04-12 10:01:46
avatar
Tedy zatím velký špatný a konkurence jen na papíře.

Pochybuji že s cenou na trhu to něco udělá. Apple M1 také nic zásadního s cenou AMD a Intelu taky nehnul.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 741x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1598x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1386x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 887x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1