Jen 4 měsíce před uvedením Radeon RX 7900 XT s NAVI 31 hodně nevíme. AMD překvapí? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 20 červen 2022
altAni nejspolehlivější leakeři se úplně nemohou shodnout, jaké parametry NAVI 31 vlastně bude mít.

 

 

 

 

Zatímco o nové generaci NVIDIA RTX 4000 grafik víme prakticky všeho, a úniky jsou stejně jako v minulosti velmi spolehlivé, naprostý opak musíme říci o nové generace AMD grafik. Nutno říci, že už u aktuální Radeon RX 6000 sérii se AMD povedlo utajit všechno do poslední chvíle. Tedy jeden leaker měl pravdu, ale ostatní stříleli hodně vedle. Byli tací, kteří s vážnou tváří jen pár dní před uvedením tvrdili, že AMD zaručeně bude mít s NAVI 21 co dělat, aby překonala RTX 3070. Jak to dopadlo, všichni víme, v tuto chvíli už je ve většině her a testů AMD Radeon RX 6950 XT nejvýkonnější herní grafikou na trhu a nestačí na ní ani RTX 3090, přestože AMD žere o 100W méně a stojí o polovinu méně. Takže mohu myslím s velkou jistotou říci, že stejně jako se většina zaručených leakerů a informací mýlila o RX 6000, tak se mýlí i ohledně RX 7000. Ale ne všichni ;).

AMD zdá se stále drží informace pod pokličkou a minimálně zásobuje zákulisí protichůdnými informacemi, ale ještě zmátla, nebo rovnou identifikovala potenciální úniky. A jde jim to skvěle. I ti nejspolehlivější leakeři, si stále nejsou úplně jistí, jaké specifikace NAVI 31 vlastně má. Přitom ty musí být už prakticky stanoveny.

  • Aktuální teorie: bude několik verzí NAVI 31

Stále platí, že NAVI 31 bude první čipletové klasické herní GPU na světě. Tedy tvořeno hned několika čipy u sebe, a ne jako doposud jediným monolitem. Nicméně některé zdroje uvádějí, že AMD má poněkud problémy to rozchodit v některých hrách, aby to systém vnímal jako jedno GPU a zacházel s tím tak. Nelze ovšem potvrdit, že to je pravda. Je ale asi celkem jasné, že udělat herní čipletové GPU je velká výzva, protože půjde o naprostou revoluci.

V tuto chvíli tak aktuální sada informací tvrdí, že jako první půjde na trh jednodušší NAVI 31 verze s jediným GCD a 6x MCD. To GCD bude 5nm monolit s až 12288SP a 6x MCD ponesou cache a řadiče atd. Výsledná karta RX 7900 XT by tak měla mít 384-bit sběrnici a 24GB GDDR6. Nicméně i tohle je stále předmětem spekulací z většiny zdrojů.

Nyní se objevila nová informace, že AMD chystá ještě výkonnější verzi, která ponese více čipů, ale čísla moc nedávají smysl. Prý má mít 16384 jednotek, což by naznačovalo použití menších NAVI 32 a většího NAVI 31 vedle sebe, divný. Každopádně celkem nahlas se mluví o tom, že AMD chystá profesionální verzi, která těch čipů (GCD) skutečně bude mít více, protože pro výpočetní nasazení je mnohem jednodušší ten multičip nasadit. Ostatně AMD ho již má u aktuální CDNA 2 (Instinct Mi 200 série).

  • Jaký bude Radeon RX 7900 XT?

Jen 4 měsíce před očekávaným vydáním stále tedy nevíme jistě nic. Podle všeho chce AMD představit Radeon RX 7000 jako první právě NAVI 31 model na konci října, zhruba měsíc po vydání RYZEN 7000 a AM5, které je zatím plánované na konec září. Ale nepřekvapuje mě to, AMD si pohlídalo výborně informace už o RX 6000 a hlídá si tak i RX 7000 a může tak jen hodně překvapit. Určitě něco pořádného chystá, netají se tím, že RDNA 3 je už nekompromisní řešení (ale stále to není nic proti tomu, co AMD předvede s RDNA 4).

Já vím něco málo více, než mohu v tuto chvíli říci, ale z toho, co mě bylo řečeno to vypadá, že RDNA 3 je fakticky „RDNA 2 na steroidech a dvojitým turbem“, využívající základních výhod čipletové konstrukce a také 5nm výroby. A ano, bude to absolutní výkonové monstrum. Ovšem na rozdíl od NVIDIA má AMD velkou snahu i o efektivitu, kdy firma vede v patrnosti současnou situaci, ceny energií apod. Oficiálně tak už prozradila, že RDNA 3 bude mít minimálně o 50% lepší efektivitu než stávající generace. Což ve skutečnosti znamená, že budou reálné RX 7000 karty ještě o poznání efektivnější. Ostatně takový Radeon RX 6800 je o nějakých 70% efektivnější než RX 5000 série, takže budou existovat i extrémně efektivní RX 7000 varianty s velmi vysokým výkonem, a přitom velmi rozumnou spotřebou. Údajně prý nebudeme potřebovat nutně vodní chlazení, ani elektrárnu pro novou generace výkonných Radeonů.

Stále tedy očekávám, že RX 7000 bude jeden z největších ne-li největší jednogenerační posun v historii herních grafických karet. A dočkáme se nejpravděpodobněji na konci října, nejpozději v listopadu. Následovat pak bude mainstreamovější monolitické 6nm NAVI 33 na samém konci tohoto roku, a ještě úspornější ale výkonné čipletové NAVI 32 začátkem příštího roku. Nudit se určitě nebudeme. V zákulisí se také mluví o tom, že ceny rozhodně nebudou tak drasticky vyšší. A to především s ohledem na fakt, že skončilo krypto-šílenství, těžba na GPU se nikomu nevyplatí. A s odklonem hlavních digitálních měn od klasické těžby to vypadá na definitivní konec, tedy návrat k mnohem menším prodejům a nutnosti bojovat o zákazníky. Rapidní nárůst cen proti současným modelům tedy nebude dost dobře možný a prý ani nutný. Každopádně v letošním roce bych určitě nečekal novou Radeon RX 7000 grafiku za méně jak 499 dolarů … očekávám že RX 7900 série (NAVI 31) bude za 1000 – 1500 dolarů (33 tisíc) s výkonem více než 2x větším než RX 6950 XT a RX 7700 (NAVI 33) pak tak za těch 549 – 600 dolarů (17 tisíc) s výkonem kolem RX 6900 XT úrovně ale s nižší spotřebou i cenou. To zní zajímavě ;).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!
Marvel's Spider-Man Remastered vychází na PC!Středa, 10 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 639x
Komentářů: 2
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!
The Sandman – očekáváná seriálová NETFLIX událost je tu!Sobota, 06 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2134x
Komentářů: 11
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!
Nový filmový Predátor je tu – Prey sklízí chválu!Pátek, 05 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1987x
Komentářů: 14
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriálu
ANDOR – ukázka z nového temného STAR WARS seriáluČtvrtek, 04 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 874x
Komentářů: 0
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.
DC a HBO v rozkladu – ruší hotový film BATGIRL atd.Úterý, 02 srpen 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1415x
Komentářů: 4
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda Forever
MARVEL jede! Ukázka z Black Panther: Wakanda ForeverPátek, 29 červenec 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 910x
Komentářů: 2