Nvidia kapitulovala - SLI bude fungovat stejně jako CrossFireX Tisk E-mail
Napsal Tomáš Hort   
Středa, 25 květen 2011
altA je to tady. Nvidia musela kapitulovat na svůj „záškodnický“ přístup ke SLI. Proč píši záškodnický? Z jednoduchého důvodu. AMD (dříve ATI) licencovalo svůj CrossFire zcela zadarmo a k jeho provozu nebylo kromě dvou a více PCI-E slotů nic zapotřebí...

 

 

Nvidie to brala z jiného pohledu a v domnění, že by zde mohla hodně vydělat, razila zcela odlišný přístup. Čipsety pro základní desky přestala vyrábět, a to jí udělalo značný škrt přes rozpočet. Snažila se tedy alespoň trochu přiživit na licenčních poplatcích za SLI. Dále chtěla vydělávat na můstkových řadičích NF200, které měly přidávat linky pro grafické karty. Toto celé reprezentovala, jakoby šlo o něco speciálního, bez čeho by SLI nefungovalo. Jako by to dodávalo patřičnou exklusivitu a něco navíc pro jejich SLI systémy.

Pravda byla samozřejmě zcela jiná a žádné plusy to nepřinášelo. Desky se zbytečně prodražovali a zvětšovala se jejich spotřeba i teploty. Jak se ale zdá, tak na Nvidii někdo přitlačil a nyní je všemu zřejmě konec. Vypadá to totiž, že desky s nForce řadiči jsou již minulostí a SLI bude umožněno pouze přes licence. Výrobce zkrátka zaplatí poplatek okolo 5 dolarů na kus prodané základní desky a ta bude podporovat SLI. 3Way SLI a 4Way bude vyžadovat speciální licenci, která bude dražší (asi okolo 15 dolarů).

Není novinkou, že by SLI bylo schopné pracovat bez licence nebo dokonce přídavného můstku. Nedávno Nvidia dala zelenou a dodatečně povolila SLI na starších čipsetech od Intelu. Ve fungování SLI na všech deskách s dostatkem grafických slotů nic nebrání. Jenom je zapotřebí mít speciálně upravený BIOS. Aby SLI bylo funkční, musí být v BIOSu zakomponovaný takzvaný „klíč“, který toto spojení umožní. To se týká i CF, ale jelikož AMD má volnou podporu bez licenčních poplatků pro své multi-GPU řešení, tak téměř každá deska disponuje tímto „klíčem“. No teď k jádru pudla. Nvidia, jak se zdá, odstoupila ze své politiky a umožní provoz 3Way SLI a 4Way SLI i bez můstkových řadičů! Plnou licenci nepustila volně do světa a nechá si za ni stále platit. To nám ale může být jedno. Licenci platí výrobce a ten ji dává pouze na zajímavější desky, na kterých chce mít podporu SLI režimu. V ceně se to moc nepromítne, a tak si nemyslím, že bychom měli kvůli tomu dělat protesty před Kalifornskou budovou. Stále se jedná o velikou, až by se chtělo říci průlomovou událost.

A kde jsme se k těmto informacím dostali? Něco málo nám prozradily naše zdroje a navíc tato věc se dá zjistit i z pohledu na nové základní desky pro procesory Bulldozer (Zambezi). Ty totiž podporují dokonce až 4Way SLI a nedisponují žádný můstkovým řadičem pro rozdělení PCI-E linek. Viděli jsme již nějakou tu desku, co disponuje 4Way rozhraním a doopravdy žádný můstek na svém spoji nenese. Řeči o tom, že pro 4Way SLI musíte mít desku s dvojicí můstků nF200 jsou již minulostí. Dnes k tomu na platformě AMD (AM3+) bude bohatě stačit zaplacený licenční poplatek.

A co si od toho můžeme slibovat? Podporu 4Way SLI již na „levnějších“ deskách, nižší teploty a spotřebu. Desek pro platformu Intel s podporou tohoto multi-GPU spárování vyšlo jenom pár, ale všechny topily tak, že se na nich nedala pomalu provozovat ani trojice karet. Teploty byly velké, i když jste měli mezi každou grafikou mezeru cca jeden slot. Na deskách bez nForce řadičů bylo vše lepší. Tam se vám totiž přehřívaly maximálně grafiky. Zatímco na takové Gigabyte X58A-UD9 podtápěla pod grafikami i deska.

Zpět ale k Nvidii. Tento trend je tedy minulostí a na AMD platformě se již za pár dní dočkáme podpory SLI na totožné úrovni konkurenčnímu rozhraní. A vzhledem k této situaci je zcela jistě brzy objeví stejná (pouze licenční) řešení i na platformě Intel. Některé nové základní desky s čipsetem Z68 pro Sandy Bridge mají můstkový řadič od zelených, ale je patrné, že toto je poslední generace desek s řadiči nForce. Nový SBE (s2011) bude mít v procesorovém jádře zakomponováno 42 PCIe linek, tedy stejně jako nabízí konkurence na AM3+ platformě. Toto je dostatečné i pro čtyři grafické karty. Je tedy jisté, že desky s čipsety X79 budou 4Way SLI nabízet pouze přes licenci.

Možná že se dočkáme nějaké speciální OC edice, která bude nabízet plný počet linek pro všechny grafické karty, ale běžné desky budou mít pouze zmíněný počet linek. Když bychom číslo podělili, tak umožní každé grafické kartě fungovat při 8 linkách a to je plně dostačující. Výkon to omezuje pouze v řádu 2-3% maximálně. Na AM3+ bude 3Way SLI schopné fungovat při 16+16+8 linkách. 4Way SLI již při zmíněných 8+8+8+8.

Záchranou pro prodeje nF200 řadičů pro Nvidiu je Sandy Bridge platforma. Tam totiž, když budete chtít více než dvě grafické karty, tak musíte někde obstarat dalších 16 linek (CPU nabízí pouze 16 linek na této platformě). Zde tedy ke slovu ještě tyto řadiče přijdou. U nových Ivy Bridge netušíme, jak to bude, ale zřejmě se situace nezlepší. Naštěstí je ve hře Hydra řadič, který dokáže nForce můstky nahradit. Vzhledem k podpoře od Intelu pro Hydra řešení si myslíme, že nForce 200 již mezi námi dlouho nebude. Toto vše jsou jenom spekulace a jediné, co zatím můžeme stoprocentně potvrdit, je tato zpráva pro AM3+ platformu. Jak to nakonec dopadne, je ve hvězdách, ale myslím si, že nejsem až tak daleko od pravdy. Nvidia již vydala tiskové prohlášení pro podporu SLI na nové platformě. Další zprávy určené pro „znovuzrozené“ 4Way SLI se zřejmě nedočkáme. Jak známo Nvidia nerada přináší zprávy o tom, že co dříve pro ni bylo „nemožné“ je dnes rutinní záležitostí a standardem. Pokud objevíme nějaké nové informace týkající se této novinky, budeme vás dále informovat.


Zdroj: DDWorld

AUTOR: Tomáš "holoway" Hort
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
rigix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 17:00:23

Až vyjdou první desky AMD s licencovanym softem pro SLi, tak nepochybně budou i hack balíčky, které nám umožní používat SLi i bez licence na identických ale bez licencovích a levnějších deskách.
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 17:41:47
avatar
tak tohle pokud vím existuje už dávno ;-)))
rigix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 22:36:43

O tom nic nevím mohl by ses prosím podělit o zkušenosti popřípadě o stránku, která se zabývá danou problématikou ?
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-26 08:50:26
avatar
já jenom vím že tyhle úpravy biosů se provádí, sám jsem to nedělal ani se o to nezajímal (více karet opravdu nechci).... nevím, taky jsem to někde četl ale pamatuj si kde....

ale našel jsem zajímavější stránku, ono to totiž jde i bez úpravy biosu:
Odkaz

a vzhledem k tomu že tam je podpora i 890FX chipsetu ;-))) tak mě napadá, proč si hyzdit bios

jinak tady na tom fóru se to řeší přes bios....
Odkaz
a tady taky cosi píšou
Odkaz


a to všechno mi to vyplivlo po zadání SLI bios certificate do gůglu ;-) občas to chce hledat ;-)))
rigix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-26 20:37:49

To co si postnul je problématika intelácký platformy ale ne AMD.
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-26 21:03:55
avatar
no, ty další 2 linky jsem nějak do hloubky neprohlížel, avšak SLI certifikát by dle mého názoru měl fungovat na jakékoli desce s více PCIE.... navíc, rozjížděli to na Intel platformě které nemají ofiko podporu, takže jsou na tom stejně jako AMD.

Ale to první, sorry, to sis asi nepřečetl šecko. Ano, měli tam napsaný postup na Intelu, ale v záložce compatibility je kromě vypsaných chipsetů s podporou SLI také toto:

SLI Tested with Patch tool

Intel 5520, X48, X38, P45, P35, P965, 975X, i955, i915
AMD 890FX, 790FX, 790GX, 780GX, 770

tzn. mají otestováno že to jede i na AMD...
navíc mají i malý seznam testovaných systémů (Odkaz), jestli tě ani tohle nepřesvědčí (a nedonutí příště pořádně dívat co to posílám ) tak jako sorry že se snažím.

p.s.: AMD systémy maj v tom seznamu dole ;-)
mistnitluchuba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 17:11:43

Nvidii se ztrácí exkluzivita...
mike.cz.com [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 17:42:41
avatar
jednou to přijít muselo. když to dokáže konkurence jen tak bez ničeho, proč by oni nutně potřebovali čip?
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Nemohu souhlasit s autorem 2011-05-25 18:03:25
avatar
Autor napsal že licenci zaplatí výrobce a na ceně se to moc nepromítne.No to snad néé.Jsme v kapitalizmu a koncák zákazník v důsledku zaplatí vše a jen naivka si může namlouvat že tomu tak není.Naopak tvrdím že je to politika vypracovaná v kabelových TV jak z lidí vysát více peněz kde také platíte za kanály které pravděpodobně nikdy a jsou lidé kteří opravdu nikdy sledovat nebudou.Obhajoba kabelovek zněla ale můžete!!Jak vidíte paraela s tím co je napsáno v článku je naprosto stejná.Firma zákazníku prodá produkt který nechce a používat nebude.Představte si že budete mít v bytě zásuvku na pevnou telefonní linku a k ní paraelku + 2 zásuvky kabelovek + zasuvky UTP pro net a přijdou provozovatelé a řeknou zaplatíte nám za to že je tam máte i když je používat nebudete.Pokud jde o PC pochopím když zaplatím za licence komunikačních rozhraní s externím zařízením ale zde se jedná o placení za zařízení pro interní používání a to je rozdíl.Naprosto vážně tvrdím že je to nebezpečný trend a představa že to napodobí další evokuje pořekadlo 100 X nic umořilo vola je naprosto na místě.Nevěřím že budou výrobci dělat verze základních desek s touto licencí a bez ní(u špičkových modelů licence bude a jiná alternativa žádná).
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 18:23:27
avatar
jestli ti příjde že 5 dolarů se na ceně desky za 200/300 dolarů hodně promítne tak to gratuluji...Dyt to ani není stokoruna o co to tu desku prodraží. Kdybych kupoval desku dejme tomu do 2 000,- tak radči si tu stovku připlatím na SLI i když bych věděl že na druhou kartu peníze nebudu mít. Nikdy nevíš jakou dostaneš nabídku a kdy využiješ i to co sis myslel že nikdy nevyužiješ
Mmch:Nikde tam nevidím že by autor psal něco o tom že nakonec tu licenci nebudem platit tzn že se nepromítne na ceně
hury [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 21:24:25

Dufam ze budu aj dosky bez tohoto priplatku.Obchodnici z toho spravia 200 korun a preco by som mal platit za nieco, co viem ze nikdy nevyuzijem, lebo to nechcem. Ved mozu dat na dosku aj HDMI z integrovanej grafiky, dalsi poplatok. Takych zbytocnych veci pre niektorych ludi moze byt viac.Len dufam, ze bude na vyber,niekto to vyuzije iny nie. Aj ked dosku sa nechystam kupovat.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - re:budy 2011-05-25 22:10:51
avatar
Možná pořekadlo 100 X nic umořilo vola neznáte tak to napíši polopaticky.Když toto udělá dalších 19 výrobců čehokoli tak z těch banálních 5 dolarů máte při stejné politice dolarů 100.Tohle je klička firem která vytáhne peníze i z člověka který si její produkt nekoupí.Přimět mého odpůrce aby mě financoval je svým způsobem geniální.Nikdy by mě nenapadlo že mě NV přiměje jí cpát do chřtánu prachy a nemít prakticky možnost pokud chci špičkovou desku uhnout.A že tu licenci nemusí zákazník platit?Halóóóó probuďte se :-)).
anywherehome [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - hehe 2011-05-25 18:56:40

už před rokem jsem si říkal, že bylo padlý na hlavu za tohle dát jediný dolar!
nVidie nVidie.....vyhoď celej management!
Kevin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 19:05:19
avatar
...tak to nemohlo dopadnout jinak
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-26 17:31:05

Díky za přínosný článek, už si pohlídám, at těm filutům výpalným za možnost si pořídit jejich výrobek nepřispěji.
TOC [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 19:34:12
avatar
Vy tu všichni nadáváte na nV, ale proč?
Bylo škoda, že SLI nebylo moc k sehnání, ale nalepších deskách bylo a to vcelku normálně. Nevím, jaké zlepšení si od toho slibujete...m já bych klidně i zůstal ve starých kolejích, kde se za exkluzivitu platilo.
Teď bude mít každý milión linek a nikdo nebude chtít nF200. Já už bez toho čipu nedám ani ránu.
A nesouhlasím s tím, že by nF200 nějak moc topil, to vůbec ne.
Mám ho na své UD7 a nijak moc se nezahřívá.
Zbohem krásný High Ende, jak tě známe.....
budy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 20:17:11
avatar
Už jenom jeden zvedá teploty slušně...Ale jasně ještě se to dá. Ale když máš dva msůtky je to jiné peklo. Moje Evga 4way SLI měla bez OC vysoko přes 70 stupňů. Normální deska bez nich by měla tak mírně nad padesát. Jinak po OC šly teploty klidně i nad 90 no na základní desku hnus. Poděkujme NF200 můstkům
sviftcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-27 07:23:44
avatar
Nemluvě o dost mizerné kompatibilitě ovladačů nforce s vešketými tvtunnery a polovinou lepších zvukových karet.
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 19:35:18
avatar
Este vyslobodit z agonie PhysX a bude to vyzerat tak, ako uz davno malo.

P.S.: MarekNR, prosimta len mi tu nenapis roman o PhysX a o tej jednej hre ktora sa s tym enginom tento rok chysta ;-).
NRX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-29 22:26:04

Kludne by mi stacilo nech povolia dual Geforce + Radeon. Nejaku jazdenu a lacnu Geforce na PhysX a Radeon na grafiku.
Byte [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - NVIDIA 2011-05-25 20:14:32
avatar
Celý ten manažment NVIDIE mi pripadá ako z praveku. Ale vítam tento krok, verím že v budúcnosti príde od nich viac ústretových krokov, a koniec koncov viac výhod pre nás bežných zakazníkov a užívateľov grafických kariet
Sfusama [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-25 20:35:29

Co myslíš těmi vstřícnými kroky a výhodamí? Snad ne to, že nás místo nemravného okrádání chtějí kvůli tlaku konkurence okrádat kapku meně?
greg [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - reakce? 2011-05-25 20:58:28

Opravdu zvláštní některé reakce v diskuzi. Kupříkladu to s vyhazováním managementu? Toto 5ešení naopak Nvidii přinese mnohem větší zisk s téměř nulovými náklady. A vzhledem k tomu co Nvidia chystá na rok 2013 je to i logický krok, který jim umožní rozšířit potencionální řady majitelů SLI řešení.
Sektor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-26 14:27:40
avatar
Opravdu po těch letech nepřemýšlíte nad nějakou korekcí textu ? Měkké a tvrdé I/Y je přeci jen učivo základní školy.
Sephinothf [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-26 18:38:34
avatar
Sem pro to aby se desky prodávali normálne bez licence, a kdo má zájem može si (do)koupit DLC biosu
Asik by to bylo nejspravedlivejší když už nVidia nedokáže bez prízpevku za každou prodanou desku přežít
sviftcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-27 07:21:15
avatar
Mno tohle nVidia provařila stejně pro vetšinu chipsetů: p35,x38,p45 a X48 vyšel hack který SLI umožňoval.
MIKRON [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2011-05-28 09:26:41
avatar
No bylo načase jinak nemám co dodat.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Furiosa – nový film z Mad Max série v první ukázce!
Furiosa – nový film z Mad Max série v první ukázce!Pátek, 01 prosinec 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 424x
Komentářů: 0
Ghostbusters: Frozen Empire – nový film vzbuzuje otázky
Ghostbusters: Frozen Empire – nový film vzbuzuje otázkyStředa, 29 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 889x
Komentářů: 0
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl s novou ukázkou!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl s novou ukázkou!Pondělí, 27 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1377x
Komentářů: 2
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!
První HALF LIFE oslavil 25.let a dostal aktualizaci!Čtvrtek, 16 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4081x
Komentářů: 2
Last Train Home – originální česká hra se blíží!
Last Train Home – originální česká hra se blíží!Úterý, 14 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4823x
Komentářů: 2
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?
Rebel Moon – nejočekávanější sci-fi roku?Pondělí, 13 listopad 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3706x
Komentářů: 5