NVIDIA měla příšernou prezentaci na Computexu, vše sází na AI, které se stává velkou bublinou Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 31 May 2023
altPrezentace společnosti NVIDIA a jejího šéfa byla bizardní a připomínala obchodníka s hrnci.

 

 

 

Computex 2023 pomalu končí a prezentace společnosti NVIDIA na tomto významném technologickém veletrhu nepotěšila partnery ani zákazníky. Odklon od herních GPU je více než zřejmý, včetně ignorace reality současných totálně předražených RTX 4000 karet. Šéf firmy na pódiu hrdě předváděl RTX 4060 Ti 8GB, označoval ji za skvělou kartu (což objektivně opravdu není) a je prý lepší než celý PlayStation a za nižší cenu prý. Nicméně to bylo z herních technologií NVIDIA tak všechno. Zbytek prezentace bezmála 2 hodiny bylo o vychvalování AI a plácání se po ramenou a prodávání HW pro AI za asistence zkreslených skutečností a grafů, a 100x opakovaným „čím více koupíte, tím více šetříte“. Nový slogan NVIDIA a šéfa firmy, který tak připomíná prodejce předražených vysavačů nebo hrnců …

Bohužel z finančního hlediska se NVIDIA tenhle postup vyplácí. Investoři se perou o akcie, kdy tržní hodnota NVIDIA přesáhla neuvěřitelný trilion dolarů (nyní je 983 miliard). NVIDIA má prý násobně větší hodnotu, než Intel (130 miliard) s AMD (192 miliard) a TSMC dohromady! Že jde o extrémně přefouknutou bublinu, upozorňují mnozí. NVIDIA nemá žádné vlastní továrny, má jen kolem 7 miliard dolarů kvartálně příjmů, tedy jen o málo více než AMD a stále znatelně méně než Intel, který má navíc hromady vlastních továren. NVIDIA má přitom jako celek jen 41 miliard dolarů reálných aktiv. Přesto ji trh ohodnotil jako trilionovou firmu? V době, kdy její příjmy z herního trhu klesly meziročně o třetinu (AMD ji zde silně dotahuje)? Pokud někdo nevidí, že NVIDIA a AI jsou obří bubliny, tak nevím. Každopádně asi se už nedivíte, že NVIDIA a její vedení kašle na hráče a jediné o čem mluví jsou AI produkty, ačkoliv NVIDIA není ani náhodou jedinou firmou, která by je nabízela a v mnoha směrech není ani nejlepší. Minimálně AMD má podobně výkonné výpočetní produkty použitelné pro AI atd.

Navíc se množí oprávněné obavy o směřování a dopad AI, včetně obav mnoha tvůrců těch hlavních AI systémů. Nikdo nepochybuje o tom, že AI je a bude významné, ale obavy a opatrnost jsou na místě. Nic z toho se samozřejmě netýká NVIDIA, která žádné obavy z AI nemá (omezovalo by jí to zisky) a kde přes zmatené vystupování šéfa firmy, propady v mnoha tržních segmentech a bizardní vyjádření na bizardních prezentacích firmy, prostě finančně se to vyplácí. Znovu opakuji, „trh“ si nepochopitelně myslí a nafukuje bublinu, že firma se 7 miliardy příjmů za kvartál, bez vlastních továren a s reálnými aktivity pouhých 41 miliard, má hodnotu 1000 miliard dolarů! Tedy 7 x větší než Intel a 5x větší než AMD, které má mnohem diverzifikovanější nabídku, a hlavně kapacitně podobně velké nevlastní výrobní kapacity také zcela závislé na TSMC a nabízí také extrémně výkonné AI produkty a mnohem více.

Není tedy divu, že většina normálních lidí a speciálně hráčů se na současný stav NVIDIA a jejich chování a strategii dívá s velkým despektem, speciálně když zjevně žádné rozumné ceny za RTX 4000 karty nehrozí, protože firma jejich produkci omezuje a plně se soustředí na AI, dokud bublina trvá. Situace tak pro nás hráče bude těžká a "NVIDIA zjevně chce prodávat herní karty už jen hlupákům". To není mimochodem můj výraz a vyjádření, ale jde o doslovnou citace a dojmy mnoha, kteří se Computexové prezentace zúčastnili:

Pokud nás čtete pravidelně, tak víte, že jsem varoval a jasně poukazoval na realitu, že NVIDIA na hráče kašle, už dlouho a stejně jako v minulosti jsem měl zase pravdu. Mnozí prostě nechápou, že DDWorld.cz tu není od toho, aby o někom psal negativně a o někom pozitivně, je tu od toho, aby informoval v souvislostech, to je můj zájem a vždy byl a vždy bude, dokud budu živ :). A bohužel ostrá negativní vyjádření na adresu NVIDIA mnoha, jsou naprosto objektivní a firma jasně naznačuje, že hodlá v současném negativním kurzu pro nás zákazníky a herní trh pokračovat …  

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 14:47:29

amd muze mit extremne vykone produkty pro AI, ale kdyby byla srovnatelnou konkurenci v tomhle poli tak ji akcie rostou zavratnym tempem take...ocividne ale nekde extremne zaostava..to nekde sice neni az tak HW, ale naprosto tragicka SW podpora a proste to ze NV ma nekolikaletej naskok v AI, kterej se tezko bude dohanet.

ja vyuzivam AI denne, a praci kterou sem jeste pred rokem delal tyden, mam dnes za pul dne
Shiffty 66 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 15:41:10
avatar
A na co to AI konkrétně používáš?
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-04 15:52:09

pise za me uz vetsinu kodu/skriptu, pomaha s resenim bugu, analyzou stacktrace nebo ciziho kodu...a jakejkoli problem co sem pred rokem hledal na google, tak davam do AI a najdu resini stokrat rychleji
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-04 17:34:09
avatar
no nazdar ... vzhledem k tomu jak si současná AI vymýšlí a lže to budou tedy výsledky to je jako nechat vraha v roli soudce u soudu
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-05 14:35:59

Gratuluji k přední pozici na seznamu zbytečných lidí k propuštění

...ještě se tím páni programátoři chlubte, jak už nemusíte skoro nic dělat když většinu práce udělá cizí free open-beta AI. Ale pak se nedivte, že už vám nikdo nechce dávat výplaty za nic
Dreip [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 17:06:38

Otázka je jestli je to opravdu bublina nebo není, pokud ne, tak chápu že investoři chtějí být u toho a svézt se na té vlně.
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 18:16:03

To jsem asi hlupak. Ikdyz jako hlupak jsem si pripadal i pri cekani na zazrak jmenem 7800XT. Kdy bude clanek o prezentaci AMD? Ted uz budu aspon hlupak s GK. Oproti nule (bez GK) je vsechno pokrok
vladislavpokorny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 18:59:18

Je hlupák ten, co si koupí oblek za 50k, když v H&M si ho může koupit za 12 stovek?
Imhotep [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 19:13:11

Urcite neni. Vsechno je otazka priorit a hodnoty penez pro konkretniho cloveka. Mit to na praci, cena me vubec nezajima. U me je to jen v zasade zbytecny rozmar ale uz to chci konecne pripojit 65" 4k OLEDU. Muzu vzit i 4090, klidne do sli ale nejsem fanousek ani blazen co nevi co s prachama.
Davamir [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 19:10:13

Vlastně to teď je celkem srovnatelná situace jako kdyby přišla nějaká nová výdělečná kryptomněna která se dá těžit jen a pouze na nVidia grafikách.

Mno, kdo zainvestoval na podzim do nVidie, tak je teď vysmátej. Doporučil bych ale prodat už teď, výš než těch cca $400 to podle mého už nepůjde, je to přefouknuté a přes léto čekám že pěna opadne.
Ke konci roku předpovídám návrat akcie NVDA na nějakých ~$280.

Btw, pokud by AMD mělo srovnatelné AI produkty s nvidií (produkt = balíček HW + SW), tak si vůbec nedělám iluze že by neudělali přesně to samé co nVidia.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-02 19:36:25
avatar
Tak jako AI čip v právě uvedeném Radeonu 7600, testy AI čipu v APU Strix Point, který je prý váůýkonnější než M2 od Apple a tak bychom mohli pokračovat. Asi ten focus na AI nebude taková blbost, když se tím prokazatelně zabývá i AMD a pokud ano, mýlí se jak NV tak AMD.

Jinak první dobrý příklad užitečnosti AI ve hrách se podívejte na chatGPT mod pro Skyrim. V podstatě GPT dostává informace o NPC (kde žije, že je třeba kovář, náboženství atd) a na základ+ toho vede mnohem komplexnější dialogy s postavou hráče. Dokonce si pamatuje co hráč udělal a pod. a na základě toho přizpůsobuje dialog. Já v tom třeba vidím skvělý potenciál právě pro NPC postavy, které mohou být mnohem přirozenější a komplexnější. Dovedu si představit že v takovém dialogovém RPG ala Baldur's gate bychom už prostě neměli dialogy s 5-6 možnostmi, ale prostě bychom se mohli ptát na cokoliv. Samozřejmě reakce by byla odpovídající.
EuGenio [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-03 09:26:19

No, zatím na AI koukám jako na bublinu. Všichni o tom mluví, jak to všechny nahradí, ale opravdu rozumných produkčních use-case je jako šafránu.

Tak nějak mi to připomíná bublinu s tablety, kdy všichni experti predikovali, že je to smrt klasických PC a všichni budeme na všechno používat tablety... (s nadsázkou by se dalo říct, že nejrozšířenější použití tabletů dnes je, že na ně malá děcka civí při jídle nebo ceste autem)
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-06-03 18:52:09

Nechci se znovu narodit za 200 let s tímto uspěchaným dementním lidským naturelem, hnát technologie kupředu, aniž by se nejdřív lidstvo naučilo chovat k planetě atd.
V 19 století to pokrokově začínalo hezky ... o 2 století později to už tak příjemné není a to je opravdu malý časový úsek našeho bytí v pokrokové době. No ještě že se tu střídáme jak na běžícím pásu a trvalé následky skončí v nicotě každého z nás i u budoucích generací. Jen to utrpení si budou muset ty generace tu chvíli přetrpět.
JHanz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - špatné počty 2023-06-04 00:24:46

V češtině trilion = 1000 bilionu "neuvěřitelný trilion dolarů (nyní je 983 miliard)" a 1 bilion je 1000 miliard.
Ale to se stane, je to jen drobnost. Jinak informace a články tady mám moc rád, jsou tak poučné, že člověka donutí až k pláči Jen tak dál.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GO
Counter-Strike 2 je tu pro všechny zdarma. Nahrazuje CS:GOThursday, 28 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 738x
Komentářů: 1
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.
Potvrzeno! Horizon Forbidden West míří na PC.Wednesday, 27 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 882x
Komentářů: 9
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!
Star Wars Jedi 3 – třetí herní díl v přípravě!Tuesday, 26 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 760x
Komentářů: 0
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBI
Vyšlo The Crew Motorfest – automobilová „FORZA“ od UBISunday, 24 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 877x
Komentářů: 0
STARFIELD se dočká prvních vylepšení
STARFIELD se dočká prvních vylepšeníTuesday, 19 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2012x
Komentářů: 3
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS paráda
Dune: Spice Wars dorazila – pro fandy 4X RTS parádaMonday, 18 September 2023
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2277x
Komentářů: 2