NVIDIA odkládá RTX 3080 Ti. Chystá těžební AMPERE A100! A výrobci ještě zdraží. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 25 březen 2021
altUvedení dalších nových karet se oficiálně odkládá. Ale pro těžaře se chystají novinky. Hráče nepotěší.

 

 

 

 

 

Před pár dny jsem vás podrobně informoval o tom, co se chystá. Speciálně NVIDIA měla uvést několik nových grafik, včetně RTX 3080 Ti, RTX 3070 Ti a RTX 3050. No stačilo pár dní a je zase všechno jinak :-/. Společnost NVIDIA právě informovala partnery, že nové karty odsouvá. Minimálně o měsíc, někteří v tom spíše čtou „na neurčito“. Takže RTX 3080 Ti, což je vlastně RTX 3090 s polovinou paměti, nás čeká nejdříve v druhé polovině května. Ale ani za tento termín se dnes nikdo nezaručí. Zda se posune uvedení i dalších karet, není jasné, ale nejbližší další model byl RTX 3070 Ti (poměrně bezvýznamný upgrade RTX 3070), která se plánuje také na květen. Ale jestli to dopadne, to prostě není jisté. Ale nějaké novinky přeci jen NVIDIA na trh v nejbližší době uvede …

 

Hráče ovšem nepotěší. NVIDIA se sice snaží tvářit, že hráče brání před těžaři, viz stupidní nefunkční „omezení těžby“ na RTX 3000 kartách, ale realita je úplně jiná. Pro NVIDIA jsou dnes těžaři ti nejdůležitější zákazníci a podřizuje jim vše. Podle zpráv výrobců grafických karet ,dodávky herních GPU od NVIDIA pro výrobu RTX 3000 sérii herních karet, dokonce proti Q4 2020 poklesly v Q1 2021. A kromě jiného za to prý může fakt, že NVIDIA navrch stále nevyřešeným problémům s výtěžností 8nm výroby, přesměrovala další část kapacit výroby GPU pro těžební grafiky. Jeden ze spolehlivých informátorů dokonce tvrdí, že NVIDIA nabídne těžařům i těžební CMP HX model založený na obřím A100! Tedy jediném 7nm a nejvýkonějším AMPERE čipu. Karta má nabídnout bezkonkurenční těžební výkon kolem možná až 200MHs, ale bude stát kolem 10 tisíc dolarů. Uvedení nicméně zatím nebylo potvrzeno oficiálně. Bohužel informace o této kartě pochází z velmi spolehlivého zdroje, takže další kvlaitní křemík padá na oltář zvěrstev jménem těžba digitálních měn ...

Co ovšem bylo potvrzeno a dokonce již oficiálně uvedeno, jsou přímo nové těžební modely karet NVIDIA, jejichž výroba tedy výrazně sníží už tak omezené zdroje pro výrobu herních grafik. NV už zahájila dodávky CMP 30HX, 40HX a chystá 50HX a 90HX. První tři jsou starší TURING, poslední je ale AMPERE (upravená RTX 3080). K tomu se tedy mluví ještě o A100 verzi. Zkrátka NVIDIA jde do těžařského HW naplno a neexistuje šance, že by to zásadně neomezilo už tak omezenou výrobu a kapacity herních grafik. Komponent, materiálů a elektroniky je dnes velký nedostatek, takže výrobci musí pečlivě zvažovat, čemu ve výrobě dají přednost. NVIDIA se zjevně rozhodla a opradu ji nevěřte, že jí jako hráči zajímáme:

 

Každopádně na již probíhající snížení dodávek GPU výrobcům herních grafik, což již někteří potvrdili ve svých rozhovorech s investory, navazují tedy zprávy o tom, že někteří výrobci chystají proto i další oficiální zdražení karet, které už tak stojí výrazně více než jsou oficiální doporučené ceny NVIDIA nebo AMD. Aktuálně o tom informovala společnost MSI, která také potvrzuje snížení plánovaného objemu dodávek GPU a tedy dodá méně karet na trh. Takže ty co budou, tak zdraží. Jak moc? To nevíme, ale i kdyby to bylo na dvojnásobek, na trhu to vlastně nepoznáme, protože prodejci ty karty běžně za dvojnásobek už teď skalpují. Navíc prakticky od všech výrobců speciálně NVIDIA karet mám stejnou ifnormace: očekávají významné snížení dodávek nových karet v následujících týdnech a měsících a zdražení s tím související ...

Každopádně MSI zjevně počítá s tím, že situace na poli grafik se hned tak nezlepší. A není samo. Firma samozřejmě jinak nijak netrpí. Fakt že věcí není dost neznamená, že nevydělává. Naopak, obecně téměř všichni výrobci si nemohou na růst příjmů a zisků vůbec ztěžovat. Prodají prostě vše, co vyrobí (a není toho málo) za mnohem více než obvykle. Problém je jen v tom, že by prodali více, ale nejsou prostě výrobní kapacity a materiály.

Ale nebojte, špatné zprávy ještě nekončí. O tom v dalším článku na téma, pokud vyhlížíte loď s vaším zboží, tak víme přesně kde je a proč se ho možná hned tak nedočkáte ...  :-/.

 


 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Machine7170 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:27:57

A co takhle zmínit video od Linuse kde má zákulisní info, že nvidia neprodava tezarum tolik kolik si všichni myslí. Chápu, nehodí se to do redakční ideologie.
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 09:28:34

Logicky krok...kedy taziari sú ochotný platiť za karty 3 násobok ceny msrp. Tak takto oficiálne spravia karty na mining za vyzsiu štartovaciu cenu a samozrejme obmedzia záruku na mining komponenty. Podľa mna rozumný krok od nvidie z obchodného hľadiska.
rime [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - nvidia 2021-03-26 14:29:37

Nvidia nepěkně zklamala. To video Linuse je velmi výstižné. Nakonec to vypada, že vyrobci grafik opravdu neudělají pro hráče nic i když by teoreticky mohly. Průmysl, který je desítky let živil nechají za sebou. V konečném důsledku to výrazně zabrzdí gaming na PC. Koncový zákazník neudělá nic. Na PC se určitě rozjede nekonečná serie odkladů her, protože se budou očekávat nižší prodeje, které by poškodily jak velké tak menší vývojáře.
Nesouhlasím s tím, že to nebude mít vliv na výrobce HW jako je třeba MSI, Asus, apd. Bude to mít obrovský vliv. Pokud tohle bude trvat, tak je to může krátkodobě výrazně poškodit, ale to se teprve ukáže.
FilipAGuy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 14:31:29
avatar
“ stupidní nefunkční „omezení těžby“ “ zaujímavé lebo AMD neurobilo ani to. Dokonca priznali, že nikdy žiadne obmedzenie neurobili a ani neplánujú urobiť. Ich architektúra je určená na hry a jediným, neplánovaným obmedzením ťažby je Infiniti cache. Neskutočne neobjektívne a účelové informovanie na DDword. Absolútna strata profesionality.
Belka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 14:46:04
avatar
AMD uz tezebni vykon snizilo v ramci architektury RDNA 2.0 se na tezbu hodi mnohem mene nez RDNA 1.0

5700XT dava 55Mhs pri 110W
5600XT dava 45Mhz pri 80W
6800XT dava 65Mhhs ale pri 160W a stoji 2-3x tolik..

Proto 99% tezaru bere Nvidie kde RTX 3080 dava po odladeni 80-90Mhs RTX 3090 klidne i 130-150Mhs...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 15:08:09
avatar
Nejen AMD ale i NV ví, že ty grafiky se udělat nepoužitelné na těžbu prakticky nedají, NV to jen předstírá, navíc ani jako snaha se to nedá brát, když jen omezili ten výkon u jediného algoritmu na polovic a ještě se to dá obejít ... dokonce sama NV vydala ovladače, které to obchází ....

takže váš komentář je nejen neobjektivní, ale totálně hloupý a nebere v úvahu fakta ... a ještě lžete. Kdybyste o tom něco věděl, než něco začnete komentovat, víte, že to co píšeme je objektivní realita ... nám ani tak nevadí, že se AMD/NV nesnaží udělat ty karty nepoužitelné pro těžbu, protože to prostě nejde, nám vadí když někdo předstírá, že to jde a předstírá zájem ....
FilipAGuy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 16:27:14
avatar
"takže váš komentář je nejen neobjektivní, ale totálně hloupý a nebere v úvahu fakta ... a ještě lžete."

Vhľadom na to, že si si založil blog na preberaní správ zo zahraničných webov a vymýšlaní si vyznieva tvoja reakcia ako rozhadzovanie rukami malého urazeného dieťaťa. Treba si vybrať hlavu z vlastného zadku a pokusiť sa aspoň o trošku profesionality.
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-26 16:01:04
avatar
Zajímavý krok. Jsem zvědav jaký bude že strany tezaru zájem. Protože značná část z nich, hlavně ti menší spoléhají na následný prodej karet (hráčům), což u specializovaných karet moc nejde.
Jinak je to svým způsobem geniální, protože se nestane co v minulosti, když spadly měny a trh zaplavily levné ojeté grafiky a nové se nekupovaly.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-27 19:50:18
avatar
Omlouvám se za offtopic, nicméně...
... bude se výkon RX 570 8GB v 1080p zásadně lišit s Ryzenem 5600x oproti 1800x?
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 03:17:21
avatar
To bude hodně záležet hra od hry.
Pokud bys narazil na hru, kde ta GPU nebude brzdou, tak tam by to mělo víc FPS s 5600x, ale jinak to ve většině her bude viset na GPU a i ta 1800x se bude flákat...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 12:00:19

Rozdíl mezi těmi CPU ve spojení s RX 570 nestojí za námahu řešit. Jasně že GPU bude limit, troufnu si říct ve všech hrách. To ale jistě víte při vašich znalostech.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 23:08:03
avatar
Při mých znalostech... nějaké zkušenosti mám, ale ucelených testů všemožných kombinací GPU/CPU moc není. Když se testuje CPU, dá se k němu do testu high end GPU. Když se testuje GPU, dá se k němu do testu high end CPU. Takže jaksi na běžné, resp. časté kombinace se v recenzích/testech jaksi zapomíná. Samozřejmě, bylo by to časově náročné...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-28 23:22:23

RX 570 je celkem stará karta a testů je dost na starších CPU, kde je vidět bootleneck. Už u první generace ryzenů. Časově to i odpovídá. Zen 3 se bude neskutečně flákat a přínos pro lowend grafiku veškerý žádný. Stačí se držet starých testů, kdy 570 byla aktivní. Jinak aktuální testy s novými CPU by měly přínos nulový.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-29 00:31:22
avatar
Tuhle kombinaci hw nemam otestovanou, ale verim ze tady muze byt rozdil az prekvapive znatelny - pochopitelne podle ktere konkretni hry. U tech starsich titulu to asi bude docela jedno, ale treba jsem videl videa jak beha na zminovane rx570 Cyberpunk v nejnizsich nastavenich spolu s 5600x a 2600 (+ na 1700 to bylo hodne podobne) - starsi generace ztracely zhruba az 20 fps (60+ vs. 40+). Konkretne v tech hrach ty nove Ryzeny fakt muzou mit u mnohych titulu celkem citelny prinos. A to rikam jako nekdo, kdo s oblibou tvrdi, ze u (podradneho) hrani her na cpu vpodstate nezalezi, pokud jde aspon o neco prumerneho, stareho par let (pokud jde o naklady, tak porad nezalezi).
Kdyz jsem na prelomu roku menil 2700x za 5900x, tak me prave prinos v tech hrach prijemne prekvapil. V renderu jsem dostal narust, ktery jsem cekal, ale kolik to pridalo v kombinaci spolu s vegou 56 v nekterych hrach v qhd rozliseni, to sem necekal.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-29 00:38:59

Cyberpunk jedna hra. Nebyl tam náhodou ještě zohledněn patch pro AMD procesory, kde ten skok mohl být znát po aktivaci SMT? Optimalizačně zprasená hra, jako vážně?
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-29 01:07:23
avatar
Podle me to je spise jenom takova povera az pomluva, Cyberpunk domrvili na konzolich, na pc to jiste taky neni zadny ideal, ale obstojne to fungovalo od zacatku. Ale chcesli - velmi podobne chovani se da pozorovat treba u jinak optimalizacemi chvalene Valhally. Vliv smt u starsich verzi cyberpunku, byl taky jen pomerne bezvyznamny, ale hlavne ovlivnil takove 2600 a 5600 vpodstate uplne stejnym zpusobem. Ja si myslim, ze minimalne u novych titulu ten rozdil stoji za rec a postupne zacne byt vic a vic videt..
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2021-03-29 01:21:03

Jako jo, u starších grafik které jsem oživil na novějším cpu je znát delší životnost. Ale to je horizont obgenerace her, které byly závislejší na cpu. Pár fps to přidá, ale to je o času a budoucích hrách a jestli ta grafika ustojí low efekty. V běžném současném použití je RX 570 (o 50% pomalejší než Vega 56) bootleneck. To ti prostě Zen 3 v současných hrách, kde ještě sekunduje starší Ryzen nevynahradí.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!
Age of Empires 4 se představuje v herních záběrech!Pondělí, 12 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 727x
Komentářů: 9
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraní
Path of Exile 2 servíruje záběry z hraníPátek, 09 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1598x
Komentářů: 1
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!
Mass Effect Legendary Edition – REMASTER verze ukazuje změny!Čtvrtek, 08 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1386x
Komentářů: 5
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriál
Jupiter’s Legacy – NETFLIX má vlastní superhrdinský seriálStředa, 07 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 887x
Komentářů: 2
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriál
Loki – Zatím nejzajímavěji vypadající MARVEL seriálPondělí, 05 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1305x
Komentářů: 1
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!
WRATH OF MAN – nový film, stejný Jason Statham!Neděle, 04 duben 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1285x
Komentářů: 1