NVIDIA prý přestane vyrábět dvojí kvalitu čipů pro „TURING“ RTX karty. Zlevní nebo zdraží? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 07 květen 2019
altNěkteří to možná nevíte, ale existují normální karty RTX 2000 a pak podřadné kusy. Ceny se samozřejmě liší.

 

 

 

 

Silikonová loterie je běžnou věcí. Prostě z podstaty je každý vyrobený křemíkový čip originál a má různou kvalitu. Platí, že nejkvalitnější čipy jsou obvykle ty ze středu waferu. Mají nejlepší vlastnosti, pokud jde o napětí, frekvence atd. a také obvykle nejvíce stojí. V případě většiny produktů se stejným názvem a parametry se ale mezi čipy obvykle nerozlišuje. Parametry by měly být stejné. To ale neplatí tak úplně u aktuálních NVIDIA RTX grafik.

NVIDIA totiž dodává stejný čip přímo ve dvou jasně označených variantách. Normální verzi s označením A (například T104-400A) a pak „podřadnou“ méně kvalitní variantu bez označení A v názvu. Tyto horší čipy pak směřují na ty grafiky s nižší cenovkou (ale mohou být i na dražších), kterou NVIDIA uvádí jako oficiální, i když většina karet stojí spíše ty ceny „FE“ edic, tedy o 100 až 200 dolarů vyšší, za které jednotlivé modely prodává sama NVIDIA. Horší čipy na teoreticky levnější RTX modely mají ale omezené možnosti taktování, kdy výrobci dokonce tyto karty nesmí továrně taktovat (proto by se mělo jednak většinou o ty „levnější“ verze). To je dovoleno jen u těch normálních „A“ verzí. Ovšem ty také stojí nezanedbatelně víc.

V praxi samozřejmě bylo ověřeno, že ano, „A“ čipy jsou o trochu lepší, ale v praxi i pro běžné taktování prakticky neznatelně pro běžného uživatele. S běžným chlazením byl výkon nataktované „horší“ varianty karty bez „A čipu“ a karty s „A čipem“, prakticky stejný. Stejně tak ostatní vlastnosti. NVIDIA nově údajně tenhle guláš ukončí.

Aktuálně prý NVIDIA začala již čipy TU104 a TU106 dodávat v nové revizi, která už nebude mít dvě varianty. Údajně má mít označení TU104-410 (RTX 2080) a TU106-410 (RTX 2070/2060), tedy již žádné „A“. Výrobci grafik tak budou moci taktovat každý kus a uvedou nové revize svých modelů. Není však úplně jasné, co to bude znamenat pro koncové zákazníky z hlediska cen. Na ty normální čipy s „A“, tedy možností továrního taktování, se prostě připlácelo. NVIDIA tyhle čipy prodávala výrobcům karet dráž, takže pro karty s „A“ čipy nemohly platit ty základní oficiální ceny. Samozřejmě cílem NVIDIA bylo, aby výrobci grafik nemohli nabízet své OC karty pod cenami jejích vlastních referenčních FE OC edic, které už jsou továrně mírně přetaktované proti referenci. Ve hře jsou tedy dvě varianty.

Buď NVIDIA začne ty čipy dodávat v jednotné kvalitě za tu nižší, nebo naopak za tu vyšší cenu. Buď se tedy dočkáme zlevnění přektatovaných OC edic v případě RTX 2060/2070/2080, nebo naopak zmizí ty levnější edice a budou jen ty karty za ty vyšší „FE“ ceny. Dvojí kvalita nadále zůstává u RTX 2080 Ti, kde však i karty s těmi horšími čipy stojí obvykle v praxi těch 1200 dolarů jako za „A“ kvalitu, ne těch základních 1000 dolarů. Vzhledem k obrovské velikosti čipu TU102 je ale jasné, že výtěžnost nebude nijak velká a rozdíl mezi kvalitou čipů bude vždycky, takže se pravděpodobně jednotné verze nedočkáme.

Co také není jisté, zda výrobci vůbec nějak ty „nové“ revize RTX 2060/2070/2080 modelů znatelně označí, zda tedy poznáme na první pohled na kartu, že jde o variantu s tou novou revizí čipu. Určitě se nezmění parametry karet, ani výkon atd. Každopádně první karty s čipy ve verzi TU1xx-410, se na trhu objeví až za několik měsíců. Prodeje karet nejsou dnes zrovna skvělé, RTX řada se prodává znatelně hůře než předchozí GTX PASCAL generace (mnoho lidí ani nemá důvod měnit nebo odmítá platit ty přepálené vyšší ceny za RTX modely) a výrobci tak mají slušné zásoby karet na spoustu měsíců. V tuto chvíli tedy nejsme schopni říci, jak se ta „změna“ projeví v praxi. Samozřejmě vám to ale řekneme, hned jak to budeme vědět :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 14
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-07 23:02:27
avatar
Prostě klasika. Když kupovat novou VGA, tak jedině nějakou OC edici od dobrého výrobce. To zaručuje kvalitní chlazeni, OC potenciál.. A HLAVNĚ možnost dobrého prodeje pri přechodu na další generaci. Většina OC edic je přeci z kvalitního masa.. Nic nového
CCblue [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-08 10:16:47

Zase další firma, která kvalitu prodává na západě a u nás, pod stejnou značkou, podřadný šunt! :-)
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-08 14:56:42
avatar
Hm, něco mezi hádám?

Vyšší segment zlevní, nižší zdraží.

Jinak reálně existujou asi tak 3 kategorie GPU.

1) limitem OC je jen teplota, čip škáluje perfektně s voltáží (a wattáží )

2) čip jde taktovat, nicméně škáluje exponenciálně (moc voltů, moc wattů)

3) čip nejde taktovat prakticky vůbec

Kategorie 1 se vyskytuje výlučně v OC modelech, eVGA má tyhle kusy v Kingpin edici. 2 se vyskytuje v OC modelech a top end grafikách, 3 v tom zbytku, náhodně mixovaná s 2, podle výrobce.

Pro AMD platí to samé. Je to jen normální vedlejší efekt výroby chipů, prostě některý kus křemíku je lepší a jiný horší. Akorát nVidia si to i označovala a dělala rozřazování sama (což asi usnadňovalo výrobcům práci).

Mimochodem stejně tak se i zlepšuje (obzvlášť ke konci cyklu) výrobní proces. Titan v Pascalu, ty první nejsou lepší než 1080 Ti (v některé kusy spíš naopak), zatímco Titan Xp v SW edici prakticky nemá limit (kromě teploty). Přičemž chip je to pořád stejný.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!Čtvrtek, 18 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 191x
Komentářů: 0
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1180x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2121x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1510x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3002x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1699x
Komentářů: 1