NVIDIA RTX 4090 stále hoří konektory. Karty selhávají a selhávat budou. Proč to není překvapení? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 19 květen 2023
altObjevují se nové zprávy o tom, že grafiky NVIDIA RTX 4090 stále selhávají a konektory hoří.

 

 

 

 

V posledních dnech a týdnech se opět objevily zprávy o tom, že grafiky NVIDIA vybavené novým 12VHPWR konektory, selhávají ve větším počtu, konektory hoří a taví se. A to nejen ty kabely, které dodává NVIDIA ke kartám, ale také modely z produkce Cablemod apod. Společnost NorthridgeFix, která ve velkém opravuje elektroniku, včetně počítačového HW hlásí, že se u nich ve slušném počtu speciálně ultra drahé grafiky RTX 4090 točí neustále. A ohořelé a utavené konektory jsou naprosto běžné. Mnozí za tím hledají nějakou novou převratnou novou zprávu, ale vysvětlení je naprosto jednoduché:

NVIDIA nikdy problém tavících se konektorů u RTX 4090 nevyřešila a nevyřeší. NVIDIA je hlavním tvůrcem celého konektoru a se spolutvůrcem Intelem jej prosadily jako standard a nástupce současných 8-pin, které jsou mohutnější a oficiálně jen pro 150W energie. NV ale nový 12VHPWR navrhla mnohem kompaktnější, tedy s fyzicky jemnějšími konektory, ačkoliv současně zvedla jeho přenosové možnosti na 650W energie.

Tavení konektorů se speciálně u RTX 4090 tedy objevovalo, objevuje a objevovat bude i nadále. Bez kompletní fyzicky nové revize a možná i zásadně fyzicky odlišného řešení, prostě zůstává stejná příčina. Designový ergonomický konstrukční problém, o kterém NVIDIA moc dobře věděla. Všichni o něm věděli ještě před uvedením karet s tímto novým napájecím standardem na trh. Mají to perfektně zdokumentované. Problém, že pokud není konektor (a je jedno jaký od jakého výrobce použijete) správně plně zasunut, kdy stačí jen poměrně malé povytažení nebo vyviklání, tak kvůli velmi malé ploše a jemnosti kontaktů dochází k extrémnímu nárůstu tepla na malé ploše. Což přímo souvisí i s tím, kolik energie přes to posíláte. A tak není překvapení, že nejvíce selhávají konektory u RTX 4090, které mají 450W minimálně, ale běžné OC edice se pohybují kolem 500W a jsou i extrémnější OC modely, které dokáží překonávat i těch 600W. U RTX 4090 tak stačí velmi málo k tomu, aby se konektor tavil. Prostor na chybu a rezerva pro selhání jsou zde velmi malé.

Neděje se ale nic neobvyklého a překvapivého ve smyslu, že jsem už před měsíci, kdy se ten zjevně problematický a nedokonalý design konektorů projevil veřejně u prvních karet říkal, že bez změny fyzického designu samotného konektoru, ty karty a jejich konektory budou selhávat stále. NVIDIA to vše jen umocnila a zhoršila tím, že speciálně RTX 4090 je extrémně žravá karta a také fyzicky přerostlá, kdy se tak do mnoha skříní stěží vejde. A to je potíž kvůli těm konektorům, kde se kabely od nich správně nemají namáhat/ohýbat blízko konektorů, k čemuž ale logicky docházet musí, když na kabely kolem karty ve většině skříní prostě není dost místa. Stačí pak pár otřesů a konektor, který rozhodně není příliš dobře řešený svým zajištěním, nebo jemné kontakty v něm se povolí, celé se ti vyviklá a neštěstí je hotovo.

Takže platí, co jsem říkal dříve. Zkontrolujte, zda je konektor dobře zapojený a zasunutý naplno. Ale přitom jej nevytahujte! Protože další zjevnou praktickou nevýhodou současné verze je fakt, že oficiálně snese jen velmi málo cyklů odpojení a zapojení (obvykle 15 až 30), než se kontakty a plochy ošoupou a mohou také způsobit „zahoření“. Nicméně pokud máte konektor plně zasunut a kabely nenamáháte a neohýbáte blízko konektoru, tak by neměl být problém. A to ani u RTX 4090.

To ale nic nemění na faktu, že nejen já považujeme celý současný design 12VHPWR konektoru za nesmyslný. A jediný důvod, proč byl prosazen jako standard je, že to chtěla NVIDIA jeho tvůrce a Intel jeho spolutvůrce, takže to na sílu prosadily, než aby to bylo skutečně nejlepší řešení. Nicméně neexistuje žádný dobrý důvod, proč musí být takhle drobný a jemný. Nechápu, proč NVIDIA prostě nezachovala rozměry současného robustního 8-pin, když navíc zvedla ten příkon na 650W místo dosavadních 150W. Ten 12VHPWR to sice při správném nenamáhaném zapojení zvládne, ale kvůli těm minimalistickým rozměrům má fyzicky omezenou životnost (cykly zapojení/odpojení) a má v případě zjevně snadno aplikovatelného nesprávného zapojení tendenci prostě se upéci. Nic z toho by se nedělo, pokud by byl fyzicky robustnější a byly tu prostě větší tolerance a rezervy jako u 8-pin PCIe. Stojím si za tím, že celý ten konektor je nesmyslně zbytečně malý a v současné verzi prostě špatně navržený fyzickou funkčností. A protože nic z toho se dosud nezměnilo, tak karty, které jsou jím teď vybavené při výše popsaných skutečnostech, budou selhávat i nadále. Sice se objevily nějaké návrhy revize konektoru, ale moc od toho nečekejte. Snad jen „jistější pevnější zapojení“ a možná že by konektor neměl nově vůbec připustit přesun energie, pokud nebudou správně zapojeny i ty 4 komunikační kontakty. Ale kdy se nějaká případná nová verze/revize objeví na kartách nevím. Asi až s novou generací grafik, kdy počítejte s tím, že spotřeba karet bude narůstat, takže dva tyhle konektory budou možná u další generace high endu nezbytností.

Každopádně zprávy o stále selhávajících konektorech hlavně v případě RTX 4090 se budou objevovat i nadále. A není to žádné překvapení, a vlastně ani nová zpráva, jen nevyhnutelné pokračování. Samozřejmě že pokud bychom se nebavily o NVIDIA kartách, pravděpodobně by jiný výrobce stáhl dobrovolně nebo by byl donucen produkty se současnou verzí konektoru stáhnout kvůli bezpečnosti uživatelů a nahradit je lepší verzí konektoru. Ale v tomto případě to nehrozí, bavíme se o firmě, která vědomě vyráběla vadné čipy a prodávala je vesele a oddalovala jejich nevyhnutelné selhání zvýšením otáček chlazení, takže proti tomu je současný problém nic a než měnit věci a vynakládat peníze na celý cyklus validování u současných produktů, je mnohem levnější to nechat případně selhávat a měnit karty, což je dobrý návod pro ty, kteří budou chtít reklamovat RTX 4090 těsně před skončením záruky kdy utavení konektoru lze snadno zařídit a výrobci pravděpodobně nebudou dělat moc problémy s reklamací …

Potenciálně je takhle možné zlikvidovat všechny současné RTX 4000 NVIDIA grafiky s novým konektorem, u některých s vysokým odběrem je to jen o poznání jednodušší a rychlejší … samozřejmě za DDWorld.cz silně doporučuji to nezkoušet, ale protože součsně obecně také nedoporučuji nákup RTX 4090 z mnoha dobrých důvodů, většina kteří dají na dobrá doporučení by tak měla být v pohodě a bezpečí :).

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-22 19:14:38
avatar
Pristi generace se dvema temito supr-dupr 650W napajecima konektorama, kdo si neco takove dobrovolne na doma koupi? Ja rozhodne ne - a to bez ohledu na to, jestli pujde o karty od AMD, nebo od nvidie. V pristi generaci nepujdu ani do karty s jednim takovymto konektorem, pokud nekdo neudela nereferenci s klasickyma osmipinama, tak jim na to hazu bobek..
ares_1_Boh_vojny [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-22 22:36:43
avatar
problem sa da vyriesit ovladacmi znizenim napatia samotneho odberu na ukor ekvivalentu znizenia nepatrneho vykonu ak by problem aj nadalej pretrvaval. alebo si pockat na koniec roku 2024 kde rtx 5090 bude trhac asfaltu zdoladenym desingom napajacieho konektora.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 07:15:31

Na tomhle konektoru neni co doladovat, ten je potreba vyhodit a udelat jiny, robusnejsi. Jenze je problem, ze ho nvidia s podporou dellu (viz prehled navrhu zmen standardu pcie 5.0 v organizaci pci-sig) protlacila do pcie standardu a pak ho intel prevzal do standardu atx 3.0. A tak ho zacali pouzivat vyrobci zdroju a nahrada novym konektorem tedy nebude snadna a rychla.

Zasadni vadou konektoru je nedostatecna odolnost mechanicke konstrukce a mizerne zajisteni v zasunute poloze (slaby zacvakavaci zobacek). V dusledku toho jde kabel i jen malym tahem uvolnit a povytahnout. Ale to není ten hlavni problem. Průšvih je ze, i jen maly bocni tlak na privoidy zpusobi vyoseni kolíku, pootevreni kontaktu konektoru a tim zasadni snizeni kontaktni plochy. Koliky pak nemaji kontakt po cele delce, ale jen na zacatku a na konci. Kontaktni plocha je tedy velmi mala a proudova hustota v miste kontaktu je prilis vysoka. Dochazi k lokalnimu prehrivani kontaktů, zvysovani prechodovych odporu, postupne degradaci a nakonec k vypálení konektoru.

Intel to zkusil aspon castecne zachranit, tim ze doporucil pouzivani konstrukce kontaktu, ktera je schopna o neco lepe zajistit vetsi kontaktni plochu i pri mirnem vyoseni koliku, ale to je jen berlicka. Hlavni zdroj problemu, mizernou mechanickou odolnost konektoru, nejde vyresit bez zmeny jeho rozmeru a tedy zavedeni jineho konektoru.

Jenze to by musela nvidie priznat chybu a navrhnout jiny konektor. AMD asi nema v pci-sig takovy vliv, jako nvidie, a nový konektor ani moc nepotrebuje. A ostatnim (vcetne intelu) je napajeci konektor pro herni grafiky uplne jedno.

Ještě dodám, že ty 4 signalizační kolíky nejsou schopny vyosení konektoru detekovat a tak nemůžou ani pomoci zabránit jeho vyhoření. A myšlenka, že by to šlo nějak řešit v ovladačích mne docela pobavila. Zajímalo by mne, jak by si to řešení její autor představoval.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 09:46:29
avatar
Nemuselo by se vymýšlet nic nového, stačí s inspirovat tím co tu už bylo.https://www.czc.cz/premiumcord-propojovaci-kabel-9pin-2m-m-m/249639/produkt?gclid=Cj0KCQjwyLGjBhDKARIsAFRNgW-_-Fb2NipK-9hAgXDxh5yrF5L2xdJvt3KfulsH4rZa-aPVyZJ4QG8aAkX_EALw_wcB
Raven [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 12:14:25
avatar
Toto je lepší a hlavně nadčasové řešení
https://zasuvky.heureka.cz/bals-2148/#prehled/
Malmsteen1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-22 22:38:18

Booohaaaa toto sú úvahy minimálne po litri vína. Jednak už vidím nejakého kokota, ktorý si pred koncom záruky sám dobrovolne dodrbe konektor na 4090ke istooo. Ďalej ma dorazilo ako je autor schopný ešte dojebať NVIDIU, že to ozaj v prípade vady konektora bežne vyreklamuje. WTF? Úplne neseriózne fakt ako. Sťahovanie výrobkov? jebe vážne. Normálne zvolávaciu akciu mali spraviť jak keď mercedes menil airbagy tento web začína byť dosť komediálny pri akejkoľvek téme Nvidia
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 08:19:55
avatar
děkujeme za hodnocení a posíláme klíčenku..
Malmsteen1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 14:29:43

Ďakujem krásne
razor1966 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-23 16:58:39
avatar
Pri spotrebe kariet od AMD je len otázka času keď použije štandard 12VHPWR."co pak AMD fans co řeknou.
prof.Ge [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2023-05-25 06:43:49

Díky za skvělou zábavu u ranní kávy!
Jsem šťastný majitel RTX 4090.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1321x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1984x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3297x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1612x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1892x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1137x
Komentářů: 0