Před 10 lety vyšla NVIDIA GTX 480 FERMI – příšerná karta ukázala, že marketing je více než GPU Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 28 březen 2020
Přejít na obsah
Před 10 lety vyšla NVIDIA GTX 480 FERMI – příšerná karta ukázala, že marketing je více než GPU
Marketing je více než GPU - situace trvá. Bude se opakovat?
alt

 

 

 

 

 

  • Před 10 lety vyšla NVIDIA GTX 480 FERMI

                            – příšerná karta ukázala, že marketing je více než GPU

2010 byl poslední rok, kdy se AMD přiblížilo podílu NVIDIA. Jenže v té době už úřadoval marketing.

Bývaly časy, kdy AMD a NVIDIA bojovali skutečně na ostří nože, technologicky i vším velmi vyrovnaně. Bohužel, to se na konci první dekády tohoto století změnilo, když NVIDIA pochopila, že není tak důležité to, co konkrétní GPU a grafická karta umí a nabízí, ale to, o čem dokáže přesvědčit marketingem uživatele a zákazníky. Není to prostě kvalita, výkonu ani cena GPU samotného, která prodává, ale marketing. A tehdy se začal lámat chleba.

NVIDIA a AMD byly velikostně srovnatelné společnosti a grafické divize utrácely podobně ve vývoji, ovšem velký rozdíl panoval ve výdajích, stylu a efektivitě marketingu. NVIDIA tlačila na marketing mnohem více než AMD a na trhu to začalo být vidět. Objektivně i měřitelně mělo přitom AMD stále lepší grafické karty, někdy i zásadně a za mnohem lepší ceny. AMD také většinu let dominovala pozicí výrobce vůbec nejvýkonnější grafické karty na trhu. Jenže marketingově byla vedle NVIDIA prakticky neviditelná. NVIDIA navíc začala s do té doby nevídaně agresivním marketingem, který se často uchyloval vyloženě k lhaní a přehánění, nesplnitelným slibům a novináři, kteří na to poukazovali byli cíleně pronásledováni a pomlouváni. Zkrátka kdo nepsal tak, jak marketing NVIDIA chce, ten byl nepřítel. A lhát novinářům do očí se zástupci firmy neštítili. Z vlastní zkušenosti musím říci, že to bylo poprvé, co jsem se s touhle praxí ze strany nějaké firmy takhle okatě setkal. Stejný člověk mě tvrdil něco, co o týden později naprosto popíral a říkal, že to nikdy neříkal a já jsem ten špatný atd. prostě příšerná věc a od té doby nemám pocit, že by se přístup NVIDIA změnil. Ostatně proč taky. Na zákazníky funguje.

Bohužel pro nás a celý trh, přístup NVIDIA se vyplatil a vyplácí i nadále. Není důležitá kvalita, výhodnost ani cena GPU a schopnosti grafických karet. Důležité je „správné“ logo a to, o čem vás ta která firma dokáže marketingově přesvědčit, že je pro vás nejlepší. NVIDIA si vyzkoušela v praxi, o co je marketing důležitější, než kvalitní produkt, zejména před deseti lety. Na konci března 2010 NVIDIA představila „FERMI“ architekturu a s ní grafickou kartu GTX 480. A byl to velký průšvih.

(computerbase.de)

Karta sice dokázala překonat jednojádrový Radeon HD 5870 o 5-10%, ale zdaleka nestačila na špičkovou duální Radeon HD 5970, která byla i o více jak 30% v průměru lepší. Ale nešlo jen o ten výkon.

(computerbase.de)

GTX 480 vstoupila do podvědomí jako přímotop. Duální grafiky AMD byly samozřejmě hodně náročné, ale GTX 480 je spotřebou ještě překonala. V soudobém testu žrala sestava s GTX 480 neuvěřitelných 452W, což v roce 2010 vyráželo dech, protože chlazení PC zdaleka nebylo na úrovni současných možností natož provozních vlastností z hlediska tichého provozu. Karta ale žrala o 60W více než podstatně výkonnější duální Radeon HD 5970 a hlavně o 48% více, než jen o 5-10% slabší jednojádrový Radeon HD 5870. Ten navíc dorazil na trh o téměř ¾ roku dříve a stál 379 dolarů, zatímco NVIDIA GTX 480 stála 499 dolarů!

Ale i tak dokázala být na trhu úspěšná. NVIDIA totiž pochopila, že nemá smysl investovat do dobrého produktu za lepší cenu, ale do marketingu, který uživatelům řekne, co chtějí slyšet ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!
Série ANNO se dočká remasterů: 1602, 1503, 1701 i 1404!Čtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 235x
Komentářů: 1
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-Sequel
Epic rozdává zdarma Borderlands 2 a Borderlands: Pre-SequelČtvrtek, 28 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 267x
Komentářů: 0
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.
Saints Row: The Third Remastered vydáno! Pecka.Středa, 27 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1000x
Komentářů: 3
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2117x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1879x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1116x
Komentářů: 1