Prodeje grafik klesají, o nové karty není zájem. Ceny grafických karet dosáhnou dna? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 07 březen 2019
altPřed rokem si výrobci grafik užívali rekordních marží a prodejů. Dnes je situace zcela opačná.

 

 

 

 

 

Už jsme vás o tom informovali, dnes tu máme podrobnější čísla a také pár informací ze zákulisí :). Pokud jde o samostatné grafické karty, což dnes tedy znamená karty s čipy AMD nebo NVIDIA, situace je pro výrobce karet samotných stále horší a horší a na zlepšení to v dohledné době nevypadá, spíše naopak.

Ti, kteří varovali před těžební mánií (ehm), měli samozřejmě pravdu, že peníze a zisky, které výrobci vydělají na nestandardní situaci, ignorováním tradičních zákazníků a prodeji karet přímo těžařům, nevyváží negativa toho, co bude následovat poté, co poptávka těžařů zmizí. A ta zmizela jako když lusknete prsty. Zatímco zhruba před rokem byl nákup grafické karty pro normálního uživatele noční můrou, letos je situace opačná noční můrou se stává prodej karet samotných. Prodeje totiž klesly o desítky %, což se není čemu divit. Zasaženi jsou AMD i NVIDIA s tím, že aktuálně prezentované podíly podle dodávek GPU zdaleka nevypovídají o skutečné situaci.

JPR zveřejnilo údaje, že AMD mělo v Q4 2018 jen 18,8%, tedy jeden z nejhorších výsledků v historii. NVIDIA pak obsadila 81,2%! Potíž je, že ty hodnoty maskují skutečnou situaci. V obou případech se bavíme o podílech v rámci dodávek nových GPU k výrobcům grafik, ne o podílech prodejů samotných karet nám uživatelům. Navíc se bavíme o kvartálu, ve kterém se prodalo rekordně málo karet. Konkrétně v Q4 2018 se prodalo o 40% grafik méně než v Q4 2017! Pro oba výrobce GPU tedy ztráty (NVIDIA ztratila celkově na grafickém trhu přepočteno na dodávky více % než AMD, o čemž jsme před pár dny informovali).

Proč je ale podíl AMD na dodaných GPU jen 18,8% a NV zdánlivě posílila na 81,2%? To je jednoduché. Protože se bavíme o nově dodávaných GPU a v Q4 byly jedinými novinkami ze strany AMD vylepšené POLARIS 30 GPU pro Radeon RX 590, kterou ale neuvedli v té době ani všichni obvyklí výrobci karet (až teď ji představili i MSI a Gigabyte) a víceméně jde o částečnou náhradu za RX 580. Z pohledu výrobců karet je RX 580 a RX 590 prakticky stejná karta. A protože výrobci karet mají plné sklady, obchodníci a prodejci mají plné sklady, samozřejmě poptávka po nových GPU ze strany výrobců grafik je minimální.

V případě NVIDIA ale to, že jsou plné sklady 16nm PASCAL GPU je sice pravda, jenže NVIDIA současně uvedla nové 12nm TURING GPU, tedy hned několik nových GPU, které samozřejmě výrobci karet potřebovali mít v nabídce. NVIDIA navíc současně s nimi prodávala i další PASCAL GPU, které výrobci nepotřebovali, ale museli je odebírat, protože jinak by nedostali ani ten omezený počet nových TURING GPU. A protože JPR statistiky zachycují právě tyto nově dodávané GPU od NVIDIA k výrobcům grafik, bez ohledu na to zda je výrobci grafik potřebují nebo ne a koncoví zákazníci je koupí, proto má NVIDIA 81,2% podíl. Protože prostě uvedla na trh novinky. Zdálo by se tedy, že NVIDIA prožila v Q4 2018 další rekordní kvartál, ale jak víme, není tomu tak.

NVIDIA byla nucena těsně před vyhlášením hospodářských výsledků za minulý kvartál drasticky snížit odhad příjmů, a nakonec z toho byly jeden z nejhorších kvartálů za poslední dobu. Zkrátka ty podíly 18,8 vs 81,2% jsou zavádějící. Naopak se dá říci, že AMD vlastně odhadlo situaci dobře a vede si tak, jak čekala, nepřehnalo zásobování svých partnerů GPU a i když ji samozřejmě kryptocovina zasáhla, zdaleka ne tak jako NVIDIA a zejména její partnery a výrobce grafik, kteří mají plné ruce starších PASCAL grafik a do toho mají i nové TURING karty. No a nejsou z toho ani trochu nadšení.

NVIDIA sice elegantně přehrála část svého problému na výrobce karet, ale stejně jí to pomohlo jen o něco zbrzdit její vlastní propad, kdy místo očekávaných 2,9 miliardy na příjmech to bylo nakonec 2,2 miliardy, tedy o 31% kvartálně méně, marže spadla na 54,7 z 61% a čistý zisk spadl z 1,05 miliardy na 294 milionů, tedy o 72%! Za vše mluví čistě příjmy z herních grafik, které těžaři kupovali ve velkém, v Q4 2017 tvořily příjmy z GTX karet přes 1,7miliardy. V Q4 2019 ale příjmy klesly na 0,95 miliardy dolarů. Ten 81,2% podíl na GPU v Q4 2018 tedy vypadá mnohem optimističtěji, než jaká je skutečná realita. Samozřejmě u AMD nemohou být s pouhými 18,8% spokojeni, ale evidentně si tam z toho těžkou hlavu nedělají a i výrobci AMD Radeon grafik s tím počítali. AMD i Radeon výrobci měli totiž zkušenosti s minulou těžařskou mánií, kde udělali stejnou chybu, jako loni NVIDIA. Tedy přezásobili se GPU a pak po opadnutí horečy a zájmu o ně je neměli komu prodávat a prodělali na tom, protože ceny karet musely jít dolů, aby se jich vůbec zbavili atd. No a výrobci hlavně NVIDIA grafik jsou teď v podobné pozici. Karet mají kvanta, NVIDIA jim navíc vnutila další starší i nové čipy jenže poptávka po těch kartách prostě není.

NVIDIA sama neustále opravuje své predikce. Nejdříve tvrdila, že konec těžařské mánie nebude problém, nakonec musela opravovat své predikce a přiznat, že to problém je. Nedávno tvrdila, že PASCAL GPU se vyprodají během Q1, to už také neplatí, aktuální odhady jsou, že PASCAL GPU bude dostatek ještě do poloviny roku. Někteří výrobci karet pak přiznávají, že PASCAL budou prodávat ještě na podzim! Nicméně to už na trh míří další TURING GPU. Výrobci karet z toho nadšeni nejsou. Poptávku po nových kartách totiž nové modely NVIDIA RTX a GTX TURING grafiky nezvýšily, dokonce se stal pravý opak.

RTX modely jsou z pohledu výrobců karet naprosté fiasko. S výjimkou ultra předražené RTX 2080Ti, všechny ostatní RTX nabídly jen stejný výkon, jaký za stejnou či nižší cenu měly předchozí GTX 1000 modely. A spousta lidí si tak po uvedení RTX karet šlo paradoxně koupit radši novou GTX kartu za výhodnější cenu. No a prodeje GTX karet zůstávají lepší i dále, zejména díky slušným zásobám mnoha modelů a také silné bazarové nabídce (hlavně kartám od těžařů). Poptávka po nových RTX kartách je naprosto minimální. Nová GTX 1660Ti se v Q4 2018 samozřejmě neprojevila, ale podle prvních odhadů je přijetí karty podprůměrné. Sice je lepší než GTX 1060 ale ne diametrálně, navíc na trhu je stále několik výhodnějších modelů s dostatečným 1080p výkonem a klesající ceny vyšších modelů minulé generace také hrají roli a GTX 1660Ti, kterou samozřejmě výrobci karet nemohou teď zlevnit, tak nemá zdaleka trh sama pro sebe. Navíc je tu velké množství PASCAL GPU, kterých se výrobci snaží neúspěšně zbavovat a pokud půjdou jejich ceny dolů, někdo na to musí doplatit.

Výrobci NVIDIA karet si stěžují, že ani nemohou jít s cenami NVIDIA RTX/GTX TURING grafik níže, protože NVIDIA jim prodává GPU tak draze (protože se snaží zbrzdit svůj hospodářský propad), že už teď za ty podle nás přehnané ceny v mnoha případech, mají na kartách minimální marže. Slevy na RTX 2000 a GTX 1600 karty tedy čekat nemáme a pro výrobce je to problém, protože za stávající ceny o ty karty není zájem, protože i výrobci vědí, že proti předchozím modelům vlastně nejsou o moc lepší aby se zákazníkům vůbec vyplatilo o nových kartách uvažovat.

  • Závěr

Těžařská mánie přišla a odešla a mnozí výrobci teprve teď zjišťují, že to, co na prodeji karet těžařům vydělali nestálo vlastně za to, protože teď když je situace už několik měsíců standardní a bude taková i nadále, tak mají velké problémy normálně fungovat a vydělávat. Očekává se, že většina výrobců karet skončí celou první polovinu roku ve ztrátě. Paradoxně AMD a někteří Radeon výrobci tohle zažili už kdysi, a tak už loni přesně věděli, do čeho jdou, jak se s tím nedá nic dělat, a tak tomu i Q4 2018 z hlediska dodávek GPU odpovídá. Jediné, co by situaci mohlo rapidně rozhýbat, je uvedení skutečně pořádných novinek. Těmi ale zjevně nejsou nové NVIDIA TURING RTX/GTX karty, které nenabídly nic moc nového a pro hráče přínosného a už vůbec ne výhodnějšího. Samozřejmě nic zásadního neovlivní ani Radeon VII, což je jediná skutečná novinka od AMD, navíc uvedena až v průběhu Q1 2019, takže do výsledků minulého kvartálu nezasáhla. Radeon VII je navíc karta za 20tisíc, tedy produkt pro malinkatou část trhu a sám přichází do situace, kde zdaleka nedokáže oslovit ani většinu svých potenciálních zákazníků.

Jediné novinky, které by mohly situaci více rozhýbat jsou tak buď mainstreamové TURING grafiky, kdy by ovšem musely stát podstatně méně, než za co vycházejí, protože takhle jen stěží vyrovnají poměr cena/výkon navíc stále zlevňující Radeon RX 500 série. Navíc na slevy GTX 1600 modelů to v dohledné době nevypadá, výrobci mají na kartách už teď minimální marže a do toho jsou plné sklady GTX 1000 série, které zase nechtějí zlevňovat prodejci a distribuce, navíc sleva na GTX 1000 kartu znamená že všichni vydělají méně a zákazník nekoupí dražší novou GTX 1600 kartu. Výrobci grafik a pozorovatelé tak neočekávají výrazné změny na trhu ani růst poptávky minimálně do poloviny roku, zásoby hlavně PASCAL grafik prý v mnoha případech vydrží dokonce až do podzimu. Zlom by mohl nastat až s uvedením nové generace AMD Radeon NAVI, které by měly být výrazně zajímavější novinkou.

Pokud jde o ceny karet, některé modely už padají na své dno, například extrémně výhodné jsou Radeon RX 570/580 modely, padají i ceny RX 590 a GTX 1060. Kvůli bazarovým GTX 1000 modelům a faktu, že nové RTX nejsou o moc lepší, za to jsou dražší, pak chybí zájem a prodeje ve vyšším segmentu a na tom se prý také moc nezmění a prostor pro slevy tam není už žádný. Výrobci karet se tak budou snažit nabízet herní bonusy apod. Každopádně v případě NVIDIA bude přísun nových GPU na trh pokračovat, NV si to rozložila, takže problém přebytku svých GPU přesouvá hlavně na výrobce karet. Ale jí se také dotkne a nemůže očekávat nějaký vysoký zájem o nová GPU ze strany výrobců karet.  

AMD z toho ale nijak těžit nebude, na rozdíl od NV vlastně kromě okrajové 7nm VEGA 20 nemá žádné skutečně novinky a nebude je mít ani v Q1 ani v Q2 tohoto roku, takže podíl v dodávkách nových GPU bude kolem těch 20% nejspíše nějakou dobu setrvalý. AMD je ale se situací zjevně smířeno a počítalo s ní, výrobci grafik Radeon si paradoxně také stěžují na situaci mnohem méně než výrobci NVIDIA, protože AMD alespoň nemá problém s přezásobením. Samozřejmě ale nadšeni nejsou ani trochu. Každopádně nemít novinky je také problém, zejména když POLARIS generace oslaví letos 3 roky na trhu. Překvapivě je stále konkurenceschopná, ale pro mnoho zákazníků už není zajímavá, protože ji buď už mají, nebo mají soudobou konkurenci a nic je tak nenutí kupovat nové karty. To se ale změní v Q3 tohoto roku, kdy dorazí NAVI. Od toho si hodně slibuje jak AMD, tak výrobci karet i OEM. Každopádně první polovina tohoto roku bude pro výrobce karet pravým opakem první poloviny minulého roku. A vlastně s tím nemohou nic moc dělat. Většina prý skončí v těchto měsících ve ztrátě a na velké zlepšení to nevypadá.

Pro nás zákazníky je určitou malou pozitivní zprávou, že ceny mnoha modelů grafik pravděpodobně narazí na dno a budou se držet nízko. Na druhou stranu téměř 3 roky jsou na trhu stávající PASCAL a POLARIS/VEGA generace a dosud uvedené NVIDIA novinky nic moc lepšího nepředvedly, takže zájem kupovat novou kartu je z naší strany nízký až žádný. A když už, tak nabídka ojetých POLARIS/PASCAL/VEGA karet je mnohem výhodnější. Jinými slovy, bez skutečně zajímavých novinek nemohou výrobci karet očekávat náš skutečný zájem něco nového nakupovat …

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 42
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
gumojd [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 12:38:19
avatar
DD neuraž se, ale při čtení tohoto a jiných článků se musím vždycky zamyslet, jestli jsem očima neuhnul o několik odstavců výš. Vždyť některý informace tam máš snad 4x!!! To je děs to číst pořád dokola. V závěru ještě zopakuješ to, co bylo řečený o 2 odstavce výš... Vždyť je to i zbytečná práce navíc pro tebe to takto obkecávat pořád dokola.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 13:56:30
avatar
No to je jeho bolest. Zřejmě má někde zaseklé, že čtenář je mírně zabržděn a je mu tu informaci třeba naservírovat několikrát .
besh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 14:44:04

Jo, to je opakovanej problem. Vubec to nechapu. Autor urcite neni placeny od poctu znaku a citelnost to priserne snizuje. Tahle zprava mohla byt na 2 odstavce.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 17:42:48
avatar
Autor víceméně není placen vůbec.

On to píše tak po americku.. prostě zvyk.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 15:29:47

čtu první třetinu pak se rovnou kouknu na komentáře
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 14:02:45

Pokud ty skladové karty pořádně nezlevní, tak je neprodají. A když je neprodají do konce roku, tak už je neprodají nikdy a co pak s nimi budou dělat? Vyhodí je?

Pořád lepší je prodat i za cenu nějaké ztráty, než mít ztrátu plné ceny karty...
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 14:13:15

Všeci čakame na 7.7!
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 14:36:57
avatar
Ono neuškodí výrobce karet trochu vyhladovět, v době těžební horečky se většina z nich ke hráčům chovala jako dobytek, těžební karty, ovladače vylepšující těžbu... Je potřeba jim to vrátit, a k tomu hojně připočíst úroky, a úroky z úroků. Tedy kdo kartu ještě nemá překlene rok až dva v pohodě levnou z bazaru, a pokud chcete něco prodat, tak nabídněte za dobré peníze něco lepšího, než X-tou variaci na Pascall nebo Polaris.
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 16:20:34

...negativa toho, co bude následovat poté, co poptávka těžařů zmizí...

Mne se libi,jak si DD mysli,ze v managementu sedi sami osli,kteri nemaj o ekonomice ani sajna. Ja si myslim,ze si velice dobre spocitali,ze se jim sakra vyplati to prodavat,kdyz lidi kupuji. Maj nahrabano,ted sedi na vejcich.
Je to normalni ekonomicky cyklus,ktery vsichni znaji,jenom DD pokazde objevuje ameriku....
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 17:43:15
avatar
Lepší zábava bude až poptávka těžařů zase nastane.
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-08 17:44:13
avatar
Hm, ony se karty možná taky neprodávaj, protože existuje eBay. Či naše Aukro.

Prvnímu jmenovanému vděčím za excelentní kus RX64. A levně.
Chimera [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - No se nedivím 2019-03-08 22:57:20
avatar
No popravdě mě nabídka obou výrobců čipů nechává momentálně chladným, není o co bych stál, nemám co bych koupil. Chtěl bych něco na Full HD hraní na plné detaily, s dobrými provozními vlastnostmi a velkého jako R9 Nano
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-09 00:16:18

Na velikosti prece nezalezi
freakyfriday [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-09 05:42:07

Problém je že amd zaváhalo a nenavysilo kapacitu dostatočne , cely rok 2017 bol rok nvidie ...rx 470/480/570/580 prakticky neexistovali ...a keď sa amd rozhýbalo tak stihli zachytiť jedine q4 ale to už bolo neskoro lebo začiatkom januára nastal prepad kryptomien ...amd má naozaj bandu oslov aj v menezmente
GiGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-09 07:26:00

No bacha, oni zvolili ten druhy přístup, ktery obsahuje DD, tedy nenavysovat výrobu, aby pak nemuseli prodávat přebytky na skladě. Je evidentní, že tímto přístupem ztratí Market share ..
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Radeon VII nereferencie 2019-03-09 12:46:04

Existuje už nejaké info o nereferenčných edíciách Radeonu VII? Stále čakám na zníženie hlučnosti tej karty, aby som si ju mohol zobrať.
MTB.Petr [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-09 21:10:16

Mě by spíš zajímalo, kdy začne samo prodávat grafické karty jak tu bylo prezentováno.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-10 01:12:01
avatar
prodává ale platí to jen pro USA zatím
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-10 16:33:36
avatar
já bych uvítal Vegu20 v plné palbě, nevěřím že jsou všechny R VII vadné.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-12 11:44:18
avatar
Tomu sice rozumim a taky bych takovou kartu uvital Ale kdyz si to vezmeme kolem a kolem, tak 7nm vega nam konzumakum puvodne vubec nemela vyjit, takze se na to snazim nahlizet pozitivne a jsem rad ze se nakonec dostalo aspon na tohle - ten vykonovy rozdil by asi nebyl kdovijaky.. Nakonec, paralela lze videt i u stare vegy, kdy se z vegy 56 "da udelat" prakticky vega 64
ajtak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-03-10 15:01:11

jen at si to vyzerou
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Co se chystá ...Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“
Filmový TERMINATOR a Arnie se vrací! Ukázka z „Dark Fate“Pátek, 24 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 863x
Komentářů: 4
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019
CODEMASTERS ukazuje nový GRID a také F1 2019Středa, 22 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 744x
Komentářů: 4
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?
Total War: Three Kingdoms vychází – další skvělý strategický díl?Úterý, 21 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 746x
Komentářů: 2
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!
Sniper Elite V2 Remastered právě vyšlo!Úterý, 14 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1481x
Komentářů: 2
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hra
Vychází A Plague Tale: Innocence – zajímavá příběhová hraPondělí, 13 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 870x
Komentářů: 2
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracing
CryEngine 5.7 se představuje – přináší API VULKAN, DX12 a RayTracingSobota, 11 květen 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2594x
Komentářů: 6