Skončilo AMD s Radeon VII (aktuálně stále nejvýkonnější grafika od AMD)? Ano i ne. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Wednesday, 28 August 2019
altTahle karta je jednou z nejzajímavějších grafik, která se kdy objevila na trhu. Vždy bude speciální.

 

 

 

 

Řekl jsem to dříve a řeknu to znovu, osobně považuji Radeon VII za jednu z nejlepších a nejzajímavějších grafických karet historie. Jako její dlouhodobější uživatel si nemohu na nic stěžovat. Zejména po vyladění (snížení napětí a zvýšení taktů a snížení otáček ventilátorů chlazení) má extrémně skvělou efektivitu a výkon. A na rozdíl od soudobé konkurence (RTX 2080) za ty nemalé peníze (699 dolarů) nabízela odpovídající technologickou a parametrovou výbavu. Ba co více, v řadě věcí šlo o přelomovou kartu, která nabídla prostě něco, co žádná jiná před ní (a zatím ani po ní).

Je to první běžná grafická karta, jejíž GPU bylo vyráběno 7nm procesem (to přitom AMD dokázalo začít vyrábět dokonce už téměř před rokem a NVIDIA stále nemá žádné 7nm GPU ani teď). Stejně tak to byla první běžná grafická karta se 16GB paměti, a to navíc s extrémně efektivními a drahými HBM2 a jejich celkovou propustností stále bez konkurenčně rekordních 1TB/s. Zejména však šlo o grafiku, která je tím přelomem mezi starou grafickou divizí AMD, jejími problémy a jejím koncem a tou novou, tedy stávající, budovanou prakticky na zelené louce od nuly od roku 2014. Radeon VII a speciálně výchozí Radeon Instinct HPC modely jsou karty, které vrátily AMD technologicky, cenou i výkonem opět „do hry“ a postavily ji na nohy.

7nm VEGA 20, což je čip, který Radeon VII pohání (stejně jako Instinct Mi modely, jež vyšly dříve), je po mnoha letech první, který technologicky jednoznačně překonává konkurenční NVIDIA. Nejen tím, že je první na 7nm, ale také denzitou, která je prakticky dvojnásobná a NVIDIA potřebuje na stejný počet tranzistorů, a tedy výkon více jak dvakrát více prostoru. VEGA 20 je také extrémně výkonný kousek, která v mnoha ohledech dokáže soupeřit s tím nejlepším, co dokáže NV vyprodukovat. Dokáže to ovšem s mnohem menší plochou a mnohem nižší cenou. A co je nejdůležitější, dokáže to minimálně stejně efektivně, což byl velký problém pro předchozí modely AMD. Ano, teď se asi ozvou mnozí s tím, že pokud jde o hry, tak Radeon VII není nikde poblíž RTX 2080 Ti apod.

Jenže Radeon VII nikdy nebyl primárně herní grafikou. Za to, že vůbec vyšel na běžný trh, za to do značné míry může NVIDIA a její předražená RTX 2000 série, kdy ceny těchto grafik umožnily, aby AMD dokázala za 699 dolarů vydat plně konkurenceschopnou kartu. RTX 2080 sice nabízí podobný herní výkon, ale výbava karty a její technologie s mainstreamovou 256-bit sběrnicí a pouze 8GB laciných GDDR6, ani náhodou neodpovídala cenové hladině 699/799 dolarů, za které NVIDIA tuhle kartu prodávala. Radeon VII na druhou stranu se svým 7nm GPU, 4096bit sběrnicí a 16GB HBM2 s propustností 1TB/s, je přesně tím, co očekáváme od TOP grafiky za 699 dolarů. Po stránce herního výkonu to sice je přinejlepším plichta, ale to proto, že Radeon VII vlastně nikdy nebyl herní kartou. Po stránce výpočetního a praktického výkonu a zaměření, je a vždy byl výpočetní kartou. Pokud víte, jak ji využít, nabízí i násobek speciálního výkonu, který měla RTX 2080 za stejnou cenu v řadě výpočetních oblastí.

Faktem prostě je, že Radeon VII je jen upravený výpočetní Radeon Instinct osazený klasickým chladičem (Instinct verze mají jen pasiv a chladí je ventilátory v serverovém racku). A za 699 dolarů je vlastně extrémně levná. Za tu cenu ani náhodou nekoupíte žádnou 16GB grafiku s podobným výkonem, kdy ten drahý v DP je dokonce mnohonásobně lepší než za tyhle peníze obvykle dostáváme. Pro uživatele, kteří vědí, jak jejích výhod využít v oblasti výpočtů nebo vytváření obsahu, je Radeon VII za těch 699 dolarů něco jako Radeon RX 570 pro hráče. Za hodně málo peněz extrémně hodně muziky. Faktem je, že Radeon VII vyšla v této herní podobě jen proto, že cenová politika konkurence tohle umožnila a prostě ta karta má i tak velmi dobrý „herní“ výkon, i když není a nikdy nebyl u VEGA 20 karet prioritou. VEGA 20 bylo od počátku navrženo jako čistě HPC řešení pro Radeon Instinct a kombinování s AMD EPYC platformou.

Jsem rád, že jsme se za pouhých 699 dolarů dočkali Radeon VII verze, i když bylo od počátku patrné, že je to spíše technologický demonstrátor, než produkt, který by měl zásadní vliv na trh. To bylo zřejmé i z toho, že výrobci grafik jen uvažovali o nereferencích, ale dále než do stavu několika prototypů, se věci nedostaly. Hlavní úspěch a velký vliv mají Instinct verze, které jsou už druhou generací VEGA řešení a velmi úspěšně zvětšují podíl AMD v HPC segmentu, kde dosud naprosto a jednoznačně dominovala NVIDIA. AMD však díky VEGA dokázalo úspěšně na ten trh vstoupit a prosazuje se. A VEGA je jen začátkem …  

  • Radeon VII je EOL a končí?

Někteří novináři někde vyštrachali, že AMD údajně končí s Radeon VII, a že prý je EOL (tedy end of life). AMD s ní ale rozhodně nekončí. Zatím. Poptávka po 7nm VEGA 20 je stálá a velká, AMD pro ně má nyní i novou 7nm EPYC platformu a tahle generace tedy neočekává. Radeon VII je jen jedna z několika edic, samozřejmě jediná ve formě „běžné grafiky“, ale už od počátku bylo jasné, že trh je pro ni omezený.

V současnosti, kdy navíc AMD má pro hráče mnohem efektivnější a přímo technicky určený model Radeon RX 5700 XT, jež má „herní“ výkon jen zhruba o 10% nižší, ale stojí 399 místo 699 dolarů atd., nedává pro AMD, ale ani pro zákazníky moc smysl, produkce dalších Radeon VII grafik. AMD jich má vyrobeno dost a v prodeji budou ještě delší dobu, pokud někdo bude mít zájem. Ale je jasné, že ačkoliv je technicky stále nejvýkonnější „herní“ grafikou AMD na trhu, pro hráče nedává dnes smysl. Ale pro ty uživatele, kteří chtějí schopnou výpočetní kartu a kartu pro vytváření obsahu, zůstává extrémně zajímavým modelem, zejména když si uvědomíte, kolik stojí 16GB Radeon PRO nebo NVIDIA Quadro modely. Navíc díky ovladačům, které dnes nabízí i kombinaci s PRO verzí a funkcemi, je velmi použitelná. Ale samozřejmě okruh takových uživatelů není velký, AMD má pro ně ale připravené dostatečné zásoby. Navíc může kdykoliv výrobu zase rozjet, 7nm VEGA 20 pro výchozí Instinct prostě pokračuje. Nemluvě o tom, že VEGA 20 je použito i pro vůbec nejvýkonnější grafické řešení na trhu, na které nestačí nic, co nabízí NVIDIA. Bohužel Apple si jej usurpuje pro sebe:

Radeon VII není pro AMD ztrátový, ale je na hranici možného. Za 699 dolarů je a bude i po zbytek roku dostupný přes AMD.com (potvrzeno oficiálně) a zůstane nejvýkonnější grafikou AMD v tomto roce. Ukazuje, co je prostě technicky i finančně možné a dává tedy velkou naději na to, co může nabídnout high endová 7nm NAVI, kterou očekáváme v Q1 2020. AMD prostě dokázalo už začátkem tohoto roku vyrábět větší 7nm GPU (331mm) a použít jej na kartě se 16GB HBM2 paměťmi, které jen sami o sobě stojí kolem 300 dolarů! Věřím tedy tomu, že AMD dokáže nabídnout podobně velké 7nm NAVI 20 v kombinaci s minimálně 8 nebo spíše také 16GB HBM2 s celkovým herním výkonem minimálně na úrovní RTX 2080Ti. A to za těch 699 dolarů v Q1 2020. Z toho bychom určitě měli velkou radost.

Pokud ale budete chtít, zůstává Radeon VII stále v nabídce, samozřejmě pro hráče ho proti RX 5700 XT nedoporučím, ale pro jinak zaměřené uživatele. Je to stále jediná 16GB běžná grafika na trhu s extrémně vysokým výpočetním výkonem (včetně toho drahého DP) vzhledem k ceně, který prostě nemá za ty peníze konkurenci. Takže stále ještě nekončí. Nicméně už se chystá nástupce výpočetní VEGA 20 architektury, a možná o ní více uslyšíme na konci roku ;). Jen připomínám, že AMD už prakticky oddělilo vývoj herní a výpočetní architektury a herní NAVI bude mít výpočetního bratříčka.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 17
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-29 15:49:57
avatar
Tak jsem sehnal na heurece "Asus ROG Strix RX 5700 XT O8G" za 13291,- Kč a už mě psalo DPD že zítra to mám doma. Tak se musím pochlubit protože paráda za tu cenu Přes svetpocitacu.cz, ale měli 4 ks a byly fuč hned Na Alze o litra dražší zlodějíčci :-D Největší obchod a předražujou jak kdyby na chleba neměli. Hrozný
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-29 15:59:30
avatar
protože alza vyžírá všechny dodávky karet tak si navyšuje cenu protože na ostatní moc nezbývá ... ale už se to lepší
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-29 16:42:55
avatar
Kdyby jen karet... 3900x mi taky přišlo jen z alzy a v CZC je termín furt neznámý.
free.dll [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-30 08:46:55

3900x jsem bral skladem ze Softcomu a byl druhý den doma. Ale měli jen 10 kusů.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - . 2019-08-29 15:50:51

PS: take špekulacie. Tak čo som počul, že vraj Radeon VII by sa mal upraviť, ako NAVI aby sa to dalo tiež strčiť pod jeden plošak viac tych čipov a by malo mať tolko jadier ako Vega 64 cca 300+ to je 4096, len že 2x samozrejme, už na vyrobnom procese 7nm+ tak že jeden čip by mal mať cca 300mm2, vysledne spojenie s dvoch čipov cca 600mm2 to bude robiť 8192 jadier Takty budu nišie kôli spotrebe cca 1,4-1,5GHz aby sa celi čip vmestil do 250W, ale stale by to malo daj 2x viac vypočetneho vykonu ako Radeon VII. Asi sa AMD nikto nečuduje prečo prestala vyrabať Radeon VII, ale len ho dopredava, lebo keď tamto pride na trh
Som len zvedavi či Nvidia na to zareaguje a aj oni pridu s viacčipovim GPU, alebo budu ako Intel čumeť ako ich AMD predbehlo
patrikm [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-30 13:44:52

Je škoda, že s touto kartou končí. Vzhledem k tomu, že to není herní karta, ji měli nechat na trhu dále. Své kupce by si jistě našla. Kdo chce čistě herní kartu, koupí si RX/GTX/RTX. Pak jsou lidi, co využijí potenciál i této karty. Nyní nemají možnost si koupit kartu za 20k pro jejich účely. RX5700XT tyto účely zjevně nesplňuje. Takže to mohli na trhu nechat. Je otázka, jestli by se jim to finančně vyplatilo a jestli by na to měli potřebný odpal.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!
STAR WARS: THE CLONE WARS Final Season se hlásí!Thursday, 23 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 131x
Komentářů: 1
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategii
Frostpunk: The Last Autumn – skvělý přídavek k výborné strategiiWednesday, 22 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 301x
Komentářů: 0
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.
Velké odkládání her: Zpozdí se Dying Light 2, FF VII, Avengers atd.Monday, 20 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 821x
Komentářů: 2
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!
AMD oficiálně: „velké NAVI“ bude letos a ZEN 3 také!Sunday, 19 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1827x
Komentářů: 7
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.
Cyberpunk 2077 se odkládá! Můžete ladit svá PC.Thursday, 16 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2398x
Komentářů: 35
DooM Eternal se připomíná pěknými záběry
DooM Eternal se připomíná pěknými záběryWednesday, 15 January 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1690x
Komentářů: 4