Smutná zákaznická realita: Nepovedená grafika GTX 970 je nejpopulárnější kartou na STEAM. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 23 leden 2016
alt

 

 

 

 

Než mě někteří zase napadnou za to, že označuje každého, kdo si koupil GTX 970 za hlupáka, tak pár vysvětlení. GTX 970 byla po svém uvedení velmi zajímavá grafická karta a kdo si ji koupil, kupoval s tím, že je to opravdu nejzajímavější produkt ve třídě a tady tedy jednoznačně říkám, tehdy tedy nekupoval hloupě! GTX 970 měla dobrý výkon, solidní spotřebu a na rozdíl od ukrutně předražené GTX 980, stála zajímavé peníze. V době uvedení navíc byla objektivně zajímavější, než konkurenční Radeon R9 290, což se ale poměrně rychle napravilo. Několik měsíců jsme také měli všichni za to, že GTX 970 je 256-bit grafická karta se 4GB paměti a problémy v některých hrách s krátkodobými záseky FPS, či při dostatečných průměrných FPS objevující se trhání obrazu, jsme přisuzovali nedodělaným ovladačům apod.

Jenže pár měsíců na to jsme zjistili, že GTX 970 není 256-bit grafika, nepoužívá 4GB paměti a ty problémy jsou zkrátka vlastností, přetrvávají a přetrvávat budou. Už jen způsob, jakým jsme se to dozvěděli (lhaní NVIDIA o tom, že to vlastně byla celé tisková chyba, která mimochodem dodnes nebyla napravena a v obchodech se karta stále prodává jako 4GB s 256-bit!!!), by u jakéhokoliv jiného produktu a firmy znamenal stopku a velké halo. Od tohoto okamžiku byl nákup GTX 970 značně "kontroverzní" záležitostí. Do toho na trh nastoupil Radeon R9 390, který nejen že byl o malinko levnější, ale je to skutečně 512-bit a navíc má 8GB paměti. Radeon R9 390 je od svého uvedení objektivně lepší grafickou kartou a tedy jednoznačně lepším produktem a lepší volbou než GTX 970. A přesto ....

Nedávno se totiž na STEAM stala nejpoužívanější grafikou GTX 970. Tedy grafika slavila v posledních měsících dobré prodejní úspěchy. Přesto, že je to asi nejhorší grafický produkt loňského roku, přestože je méně výhodná než konkurenční Radeon R9 390, přesto že má a bude mít funkční potíže kvůli svému ořezání a přestože jej nadále obchody prodávají jako 256-bit 4GB grafiku, ačkoliv je to ve skutečnosti 224-bit se 3,5GB. Nikdo neubírá GTX 970 na faktu, že má solidní výkon při solidní spotřebě, ale ten výkon je dosti nevyrovnaný. Stačí zvýšit AA v některých hrách, vyšší detaily, náročnější efekty, či jen použít vyšší než 1920x1080 rozlišení a výkon GTX 970 se dramaticky propadne s výrazným rozdílem za konkurenční Radeon R9 390 8GB, který má výkon mnohem konzistentnější. K tomu je tu také vývoj na poli ovladačů a obecně technologií, kde dnes má AMD i lepší pozici než NV.

Takže si to shrňme. GTX 970 je funkčně problémový produkt daný i svými parametry, o kterých se lhalo a vlastně lže stále (v obchodech kartu stále najdete jako 256-bit se 4GB RAM). Ve své cenové kategorii je výkonem i výhodností a technologickou i parametrovou výbavou zdaleka nejméně zajímavý a Radeon R9 390 8GB ji poráží zcela jednoznačně. Přesto všechno je GTX 970 na trhu úspěšnější. Na STEAM má podíl 3,7% a je tak nejpoužívanější samostatnou kartou. A kde je Radeon R9 390 8GB? Zkuste ho najít, já ho nenašel. Nutno říci, že STEAM má se správným sledováním RADEON grafik dlouhodobě velký problém, některé RADEONY jsou tam 2x, některé zaznamená jen dle série a ještě špatně, prostě bordel. Přesto pravděpodobně není Radeon R9 390 ani náhodou tam, kde by měl být vůči GTX 970, což je jasné i proto, že NV v roce 2015 měla 80% podíl prodejů na desktopu vůči AMD.

Mnozí novináři, pozorovatelé, ale i samotní uživatelé však právě na výše uvedeném příkladu GTX 970 jasně ukazují, v čem je problém. Tou je především hloupost zákazníků a jejich totální ignorace faktů a reality, neověření si ničeho a nakupovaní tak říkajíc bezhlavě. Na případu GTX 970 je jasně vidět, že úspěšnost karty v prvních recenzích (nutno dodat, že i v té naší) po vydání a tedy dobré zapsání do povědomí, stačí na dobré prodeje a to přes fakt, že se několik měsíců na to provalí, že to vlastně vůbec není dobrý produkt a hlavně že na trh přišel konkurenční produkt, který je jasně lepší. Zákazníci stále jdou a kupují i dnes GTX 970 ...

 

Jako recenzenta, který si dává hodně práce s tím, aby otestoval a poradil a našel ten nejzajímavější a nejvýhodnější produkt, mě to samozřejmě hodně mrzí, kolik lidí nakupuje prostě špatně a říkám na rovinu, že nákup nové GTX 970 za současných podmínek je špatný nákup. V tomto případě je celá věc o to horší, že těch 75-80% vs 20-25% podílu jak to teď mezi NVIDIA a AMD na trhu je, je absolutně neodpovídající kvalitám produktové nabídky obou firem a hlavně vytváří to špatné podmínky a nevyrovnanou situaci pro trh jako takový a pro zákazníky. Absence marketingu u AMD je jedna věc, ale nelze pomíjet hloupost uživatelů, kteří jdou a koupí produkt, u kterého se lhalo, lže stále, a který je jednoznačně horší než výhodnější produkt konkurence ... to prostě, já nevím co na to říci. Přeci nikdo rozumný nepůjde a nevybere si mezi dvěma produkty ten horší ... proč by to dělal?!   

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 923x
Komentářů: 3
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1446x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 976x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 830x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4837x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2242x
Komentářů: 33