NVIDIA ani AMD nemohly některé výkonné AI produkty vyvážet do Číny. TACO Trump opět couvl.
Kolem zákazu vývozu některých technologií do Číny, speciálně drahých a rychlých GPU jako jsou NVIDIA H20 či AMD Instinct 300 posledních generací, které překračují maximální povolený výkon, bylo hodně živo. Nejen proto, že na všech polích zbrojící Čína tenhle zákaz široce obcházela a čipy a technologie dál do Číny šly, jen přes prostředníky a okolní státy. Ve finále každopádně odbyt amerických firem byl trochu negativně poznamenán, a hlavně na vystrašení investorů a snížení ceny akcií to stačilo. NVIDIA i AMD a další ve výsledku o nějaké ty miliardy přišly. USA však přišlo hlavně o svůj vliv a páky. Jak je známo, celé tohle bylo součástí už desetileté politiky USA více zatlačit na Čínu, prostřednictvím embarg zavedených za Trumpa a Bidena, která současná druhá Trumpovo administrativa posunula na ještě vyšší level. Nejen, že mnoho věcí zpřísnila, rozjela ale dekády nevídanou obchodní válku. Tu nakonec Trump drtivě prohrává. Dle očekávání, protože nechápe základní ekonomické poučky a současnou realitu, kdy americké firmy investovaly stovky miliard dolarů v posledních 20 letech do technologií, a hlavně lidí a fyzické výroby v Číně, což tamní vláda podpořila vlastními investicemi a ve výsledku tak za schopnosti, a hlavně kapacity výroby v Číně, prostě nikde není ekonomická náhrada. A trvalo by dalších nejméně 20 let a stovky miliard dolarů investic, to přesunout zpět z Číny a vychovat a vybudovat vše jinde. Kdyby se teď začalo, což se nestalo, protože to nechce nikdo platit a nejsou na to ani lidi.
CLA navíc nejsou daně na Čínu, jak si myslí Trump, ale jsou to přímé daně na obyvatele a zákazníky USA. Ano poškodí Čínské firmy, ale vše stejně zaplatí američtí spotřebitelé. Ti navíc nejen že si na levné zboží z Číny apod. zvykli, ale vyžadují jej. Když jim nabídnete stejný produkt, jeden levný vyrobený v Číně, druhý podstatně dražší, prostě vyrobený s odpovídajícími náklady v USA, všichni koupí ten Čínský. Dokázáno v praxi. A neexistuje žádná schůdná varianta, že by se prostě většina výroby přesunula zpět do USA apod. Tam nemají lidi, materiály ani podmínky na něco takového. Hlavně občané USA nemají zájem dělat za žádné peníze práci, kterou dělají lidi v továrnách v Číně. Ta navíc USA jasně ukázala realitu, když stopnula a omezila vývoz některých vzácných zemin a materiálů, které se prakticky nikdy mimo Číny nezpracovávají (opět hlavně kvůli nákladům a dopadům, což nikde jinde na světě nikdo platit a akceptovat prostě nechce). Ovšem USA a další ty materiály potřebují. Bez Číny je ale nemají. Trump tak utrpěl celou sérii porážek a nakonec couvnul, kdy se mu v obchodních a dalších kruzích začalo říkat TACO. Tato přezdívka je zcela výstižná, znamená „Trump Always Chickens Out“. A přesně to dělá zas a znovu prakticky ve všem, což je problém, když jeden den, jednu hodinu říká a dělá něco, aby druhý den dělal a říkal klidně pravý opak apod.
Nejnověji „TACO“ administrativa zaúřadovala, kdy podle všeho udělila povolení NVIDIA (i AMD atd.) na vývoz těch technologií, které zakázala do Číny vyvážet. Hlavním důvodem těchto navíc Trumpem nedávno zpřísněných omezení a zákazů bylo, aby Čína neposilovala svou technologickou pozici. Nyní si však po několika měsících od posledního zpřísnění někdo v současné administrativě uvědomil, že dosáhli pravého opaku. Technologická omezení, zavedená už za první Trumpovo vlády, vedla ve finálně k dlouhodobé posílení pozice Číny, která tak byla nucena investovat do vývoje a výroby svých vlastních čipů a řešení. A tedy čínské firmy tvrdě dotované vládou, jakou HUAWEI a další, dosáhly velkých zlepšení a posunů, kdy nyní už Čínské technologie v Číně a okolí začaly vytlačovat ty západní, zejména právě ty americké.
Aktuální povolení a udělení výjimek z technicky jinak stále platných omezení a embarg, tak mají za cíl opět zpomalit technologický vývoj a posilování Číny. Což trochu pochybuji, že bude ten výsledek ve finále. Samozřejmě v Číně rádi ty nyní bezkonkurečně TOP produkty NV, AMD a dalších budou nakupovat. Mají na to, a použijí to k dalšímu posilování Čínského vlivu, vývoje technologií apod. Nicméně trend a cíl je dlouhodobě jasný. Čína se chystá k vojenskému úderu na Taiwan (pravděpodobně už v roce 2027 nejpozději 2028, kdy využije oslabené pozice USA a zaměstnané Evropy válčícím Russkem). A současně Čínská vláda jasně nařizuje používání výhradně čínských technologií ve státní správě a později nepochybně prosadí to samé i na Čínském trhu jako celku. Pro Americké i Evropské firmy se prostě Čínský trh, na který tak spoléhali, postupně a rychle uzavírá. Navíc aktuální politika USA vlády, která masivně škrtá ve výzkumu a svých politických podpůrných programech ve světě, jež zaměstnávali vědce atd. vytvářelo masivní politický a ekonomický dominantní vliv, který USA mělo, znamená že mnozí vědci a inženýři nyní směřují do Evropy a také právě Číny, kde je rádi přijmou a zaplatí. Takže tam bude vývoj akcelerovat a s nimi budou zaváděna i různá pravidla a zákony. Zatímco v USA si jen podkopávají nohy. Aktuálně za pár měsíců zničili pozici a váhu, kterou USA budovalo dekádu a dopad toho bude stále viditelnější. Svět, který jsme znali celé dekády končí, v Evropě to znamená, že se bude muset více zbrojit a starat se o sebe, přičemž pravděpodobnost velkého vojenského střetu s Russkem, ale i Čínou, v letech 2027/2028 rapidně roste, protože její diktátoři vidí, oslabenou a rozhádanou Evropu i USA, což Čína i Russko aktivně propagandou a rozvědkou podporují.
Zmatky kolem technologických embarg a výjimek z nich, tomu nepomáhají. Navíc je otázkou, zda pravým důvodem udělení výjimek současnou administrativou nebyly nějaké ty úplatky pro ni, kdy podplácet dnes presidenta USA je snazší, než kdy dříve. Stačí třeba koupit jeho digitální měnu nebo jiné produkty, které jako teleshopping nabízí apod. Každopádně jestli díky tomu, že NV (i AMD) mohou zase některé produkty prodávat bez omezení v Číně, budou ty produkty levnější i u nás, je otázkou :). Spíše ne. A z krátkodobého i dlouhodobého hlediska to nic neřeší, extrémní výrobní závislost USA i Evropy na vojensky ohroženém Taiwanu a hlavně totální neschopnost se rychle a zásadně vypořádat s válečným Russkem, což Čína a další se zaujetím sledují, je mnohem větší problém, než pár AI GPU. Tam je situace jen odrazem celkového stavu věcí …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|