Varování! Nekupujte grafiku NVIDIA GT 1030 – není GT 1030 jako GT 1030 aneb GDDR5 vs DDR4 Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 02 červenec 2018
altNVIDIA transparentnosti nefandí. Vydala grafickou kartu. Stejné jméno, cena ale rozdílný výkon!

 

 

 

Společnost NVIDIA není jednou z těch, která by si zakládala na spokojenosti uživatelů a už vůbec nežije podle hesla, „náš zákazník, náš pán“. Případy, kdy NVIDIA tak říkajíc vyběhla se zákazníky, jsou velmi časté. Společnosti NVIDIA prochází velmi často věci, které by nikomu jinému neprošly. A to, za co by jiné grafické společnosti někteří běželi rovnou vypálit, u NVIDIA se obvykle přechází mávnutím rukou. Ať už jde o výrobu vadných GPU a oddalování jejich selhání až do vypršení záruky zařízení, prodej grafik s inzerovanými 4GB paměti, i když používají jen 3,5GB, prodej referenčních FE karet o 50-100 dolarů dráž ačkoliv se od běžné referenční karty nijak neliší a v neposlední řadě prodej grafických karet s téměř identickým názvem ovšem s velmi rozdílným výkonem. Ať už jde o několikrát přeznačené karty v minulosti, nebo o aktuální GTX 1060, kdy 3GB model má jiné GPU i méně paměti a o dost nižší výkon než 6GB verze. NVIDIA ale opět zkouší, co jí projde a vydává ještě neuvěřitelnější případ, kdy dle jména stejná grafika se výrazně liší výkonem.

 

  • GT 1030 aneb GDDR5 vs DDR4

Před časem společnost NV vydala aktuální ultra low end PASCAL grafickou kartu GT 1030. Jde o levné řešení, které ale stačí na rozeběhnutí některých základních her, ačkoliv co do výkonu má dnes AMD výkonnější integrované VEGA grafiky v RYZEN G procesorech, které jsou omezeny DDR4 paměťmi, což jim znatelně snižuje výkon. Konkurencí pro GT 1030 je AMD Radeon RX 550, která sice stojí podobně, ale je o několik desítek % výkonnější. Je ale celkem jedno, jaká GT 1030 je nebo není, pokud by byla jen jedna.

NVIDIA však nedávno vydala a do obchodů dodává (nechává dodávat) karty, které místo původních 2GB GDDR5 pamětí mají jen 2GB DDR4! Místo už tak mizerných 48GB/s propustnosti má karta s DDR4 pouhých 16GB/s. cena je ale téměř stejná a především název zůstává stejný, tedy GT 1030. Výkonem je ale úplně jinde:

(zdroj: gamersnexus.net)

GT 1030 DDR4 je proti GDDR5 variantě klidně výkonem poloviční! To je brutální rozdíl, kdy už GT 1030 GDDR5 nemá výkonu na rozdávání, a i méně náročné hry v 1080p stíhá s hodně sníženými detaily a s odřenýma ušima. DDR4 verze je naprosto nepoužitelná.

(zdroj: gamersnexus.net)

Přesto je název karta stejný, tedy GT 1030. Tedy dva zcela odlišné produkty s velmi odlišným výkonem se jmenují naprosto stejně. Jistě teď někteří vytáhnou případ AMD a jejího RX 560 vs RX 560D, kdy RX 560 by měla mít plnohodnotné GPU s 1024 jednotkami, ale RX 560D jich má méně (v podstatě = RX 460), přesto se často prodává jako RX 560, což je samozřejmě špatně a odlišení by mělo být zřetelnější a ne jen jedno písmenko ukryté v podobnějším označení produktů výrobce. Přesto všechno alespoň z hlediska výkonu není rozdíl dramatický, jde zhruba o několik jednotek %.

NVIDIA tohle ale posouvá na zcela jiný level, když výkon GTX 1030 DDR4 je při podobné jen o malinko nižší ceně poloviční ve srovnání s už tak velmi pomalou GT 1030 GDDR5. Bohužel je smutnou realitou, že zejména ti, kteří tyhle karty kupují ať samostatně nebo v nějakých hotových sestavách, nemají o tom, co znamená DDR4 a GDDR5 ani ponětí a prostě vidí GT 1030 a jedna je o pár korun levnější než druhá, tak vezmou tu. Neexistuje jediný argument, který by nějak omluvil jednání společnosti NVIDIA označit GT 1030 s DDR4 stejně jako GT 1030 s GDDR5.

 

  • Vyhněte se NVIDIA GT 1030 grafice obloukem!

Důrazně tedy varujeme před nákupem GT 1030 (v současné době jsou to vyhozené peníze tak jako tak). Za 2000 korun co stojí obě varianty, za to tenhle kus šrotu nestojí. Kupte si AMD RYZEN 2200G procesor a máte stejný nebo lepší grafický výkon, a ještě procesor k tomu ;). Nebo pokud chcete podobný základní grafický výkon v samostatné kartě, tek minimem je Radeon RX 550, který má 128-bit sběrnici a vždy GDDR5 a je jen o několik set korun dražší. Zajímavou možností, pokud nutně sháníte grafiku pod 3000 korun, jsou bazary, kdy za tyhle peníze lze koupit 28nm mainstream minulé generace, což je mnohem výkonnější řešení, nebo sem tam už i ojetá mainstreamová karta ze současné 14nm generace.

Každopádně to, že NVIDIA umožňuje nabízet GT 1030 ve dvou naprosto zásadně odlišných výkonových specifikacích bez výrazného odlišení a za v podstatě identickou cenu, hraničí s podvodem, rozhodně to poškozuje zákazníky a fakt že se o tom ví už několik týdnů a nikdo s tím nic nedělá je zarážející.

Schválně jsem počkal několik týdnů na to, zda NVIDIA se k tomu podobně jako AMD k RX 560 (kdy AMD řeklo že bude výrobcům doporučovat označovat modely s méně SP v jádře jako 560D) nějak postaví. Stále se tak nestalo a karty GT 1030 s DDR4 dorazily do českých obchodů a stojí stejně jako až 2x výkonnější (stále velmi slabá) GT 1030 s GDDR5 a většina z potencionálních zákazníků mezi nimi nedokáže rozlišit čistě dle názvu. GT 1030 tedy nekupujte vůbec, důrazně před ní varujeme a po dlouhé době vytahuji naše „doporučující“ označení pro produkt, který je skutečně odpadkem.


 

EDIT by DD: Jen pro doplnění. Samozřejmě se opět objevili připomínky, že NVIDIA není sama. Pokud jste četli článek, tak jistě víte, že v něm je o situaci s RX 560 zmínka. Stejně jako jsme speciální článek o situaci s RX 560D psali také. V žádném případě není správné, že AMD či NVIDIA dovolují a přímo označují různé modely stejným názvem, jako by to byla stejná karta. Je však také nutné objektivně posuzovat případ od případu.

RX 560 vs RX 560D je matoucí proto, že AMD na svých stránkách nerozlišuje mezi RX 560 ačkoliv mají různý počet jednotek v GPU. Někteří výrobci však rozlišují mezi RX 560 a RX560D (=RX 460). AMD se po prvních ohlasech rozhodlo, že bude po výrobcích chtít, aby skutečně rozlišení názvem RX 560D používali (samo totiž RX 560D jako ref. kartu nenabízí). Bohužel ne všichni výrobci to zřetelně dělají. Je samozřejmě špatně, že na trhu tak jsou RX 560 karty, kdy některé mají více aktivních jednotek v GPU než jiné, což ve výsledku dělá něco mezi 5-10% výkonu. I tak však RX 560/560D zůstává solidní a použitelnou low end grafickou kartou za rozumnou cenu.

Naproti tomu je nutné být objektivní a fér a z hlediska dopadu na méně informovaného zákazníka je NVIDIA se svým značením grafik mnohem těžší kalibr. Například už GTX 1060 3GB je podvod, protože nejde o stejnou kartu jako GTX 1060 6GB jak se ale dle názvu může zdát. Nejde jen o rozdílnou velikost paměti, což samo o sobě dělá z 3GB verze značně problematickou kartu, když některá hra využívá více jak 3GB paměti. Díky tomu je propad výkonu klidně i více než třetinový a víc proti 6GB verzi, což už má zásadní vliv na použitelnost karty. 3GB edice GTX 1060 má také jádro odlišné specifikace, což už označeno není. NVIDIA má ale nabídku svých grafik plnou podobných případů. Aktuální situace s GT 1030 to jen zvedá na nový level, když za stejnou cenu jsou nabízeny stejně se jmenující karty s obrovským rozdílem výkonu. GT 1030 GDDR5 je za ty peníze už stěží použitelná karta, DDR4 verze je však naprosto nepoužitelná a označení GT 1030 je naprosto mimo.

Dopad na méně informovaného zákazníka je diametrálně odlišný v případě záměny GT 1030 GDDR5 za DDR4 verzi proti případu záměny RX 560 s RX560D apod. Je myslím evidentní, že oba případy nemají objektivně stejný dopad a váhu. Současně je však jasné, že jak AMD a NVIDIA nemají ve svých označeních tak jasno, jak by mít měly. Otázkou, kterou si klademe je, zda je to záměr nebo prostě jen opomenutí.

DDWorld.cz samozřejmě na podobné případy upozorňuje a před podobnými věcmi vás budeme varovat a objektivně nadále informovat. S ohledem na dopad případného omylu při nákupu vzhledem k nejasnému značení, je ale myslím jasné, že každý případ je velmi odlišný a některý je zkrátka mnohem závažnější než jiný. A je nutné mezi nimi objektivně rozlišovat. Šiřte prosím článek dále, protože bohužel právě ti, kteří mohou být záměnou postiženi, nemusí číst podobné články na IT magazínech, takže je nutné k nim informace dostat …

 

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 19:29:35
avatar
Chybí mi tu zmínka kteří výrobci tuhle kartu nabízejí. Na těch fotkách vidím Aušus a MSI... Nvidia sice hraje se zákazníky špinavou hru, ale bez podpory výrobců karet by jí hrát nemohla. A ten, kdo tohle uvede na trh by to měl pocítit na peněžence i u jiných karet. Už si zase můžeme vybírat. Ale je třeba si dávat bacha, zelenej skřet už má dva modely GT1030 s DDR4 skladem a ještě dráž než ty s DDR5
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 19:35:11
avatar
NVIDIA oficiálně DDR4 verzi uvádí na svých stránkách i jako ref. model ... ač je mezi GDDR5 a DDR4 obrovský výkonový rozdíl uvádí je pod stejným názvem GT 1030 je to tedy hlavně problém NV. Výrobci karet nemohou kartu svévolně přejmenovat třeba na GT 1020. NVIDIA určuje název a udělal ref. podobu karty.
TheEmpressProtects [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 19:45:49
avatar
Ehm, mohli by je prostě nevyrabet? neprodávat? Nebo nazvat 1030SE (shit/slow edition) ? Takový gigabyte vždycky karty nazýval tak šíleně,že nebylo skoro poznat co to je.

Prostě je to fuj.
Skoro čekám, až takhle vydají titana a pak budou prodávat nějakou jinou specifikaci...
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 19:48:17
avatar
mohli by to nevyrábět to je pravda, jenže pak je tu ještě politika a vztahy s NV atd. do toho už nevidíme ... každopádně jde o to, že GT 1030 DDR4 a GT 1030 GDDR5 jsou výrazně odlišné produkty výkonem, takže by se neměly jmenovat stejně a rozhodně by neměly stát stejné peníze ...
TheEmpressProtects [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 21:02:49
avatar
No, co výrobci od nvidia odebírají? Snad jen jádra a ty jsou u obou 1030 stejné.

PCB a paměti jsou snad už v kompetenci výrobců, takže mi přijde že nV bude v téhle mizerii poněkud min na vině než jindy.
Podle mě jsou za tuhle hrůzu zodpovědní výrobci, protože proč by sakra nV chtěla existenci takové karty? To přece nemůže nikomu vnucovat, naopak bych čekal, že budou mít spíš v podmínkách nejnižší pripustny standard, aby třeba někdo náhodou neosazoval málo nebo pomalé gddr.
Přijde mi že výrobci chtějí ušetřit. DDR4 jsou furt lacinější než Gddr. Na téhle kartě nV oproti standardní 1030 nic víc nevydela (protože jádro má pořád "plnou" specifikaci), takže to není ani odbyt zmetku nebo tak něco.
GamerX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 21:17:31

Je to oficiální verze, viz. specifikace na jejich webu. Takže tohle na výrobce hodit fakt nejde.
TheEmpressProtects [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 23:24:51
avatar
No a co že je to oficiální? To pořád neznamená že to nevzniklo třeba z popudu výrobců. A nV prostě na stránky dala kartu s touto specifikaci, protože to řadič umí, že.
Já se vážně ptám, co z téhle zkriplene verze nV má? Nevidím tam pro ni zisk, ale jen další shitstorm. Tak jako tak prodá své jádro a teď se sune do pozice, že tohle někdo dá do benche proti 2200G a na youtube bude halda videí 2200g vs 1030. Fakt to musí být karta kterou chtěli OEM výrobci do low cost sestav k non APU cpu co nejlevněji a pak to převzali i znackovi výrobci karet.
Hnus jeden zelenej musí sloužit jedině k tomu aby byl někdo ojebavan
GamerX [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 23:46:18

Také pro Nvidii smysl nevidím. Jen ostudu. Smysl vidím jen u těch výrobců grafik.

Jediné, co mě napadá je, že by ta jádra mohla mít nějak poškozený řadič, že by nezvládal propustnost GDDR5, ale na pomalou DDR4 ještě stačí. Ale to je jen tip, pokud bych měl něco vymyslet.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 01:48:11
avatar
rád bych vás upozornil, že nová grafika ani její model nevzniká u "výrobců grafik" ale u výrobce GPU .... NVIDIA musela přijít s myšlenkou GT 1030 DDR4 musela ji navrhnout udělat referenční základ s veškerou dokumentací, otestovat, udělat specifikace navrhnout jméno a až poté tohle všechno dodat výrobcům grafik ....
TheEmpressProtects [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 20:44:34
avatar
No moment. A jsi si tebou prezentovaným vývojem jistý?

Ad vývoj a dokumentace.
Lowend grafiky tradičně umí používat pro svoje potřeby
ramku a podpora pro DDR není vůbec nic neobvyklého a mám pocit, že je to tak celkem odedávna. Když si vzpomenu na všechny ty sideporty a shared memory, tak se mi točí hlava. Takže by mě naopak překvapilo, kdyby obzvláště lowend jádra neměla podporu řadiče ddr. Historicky si pamatuji na divočiny, kdy se osazovalo za paměti téměř cokoliv (a nikoliv jen do lowendu) a byly tu edice karet s ddr/gddr a u gddr to byly různé generace.

Ad vznik:
To že něco vzniká u nV neznamená, že poptávka potom nemohla přijít odjinud. A i kdyby ne, tak nV jen nabídla výrobcům možnost zlevnění dané karty.
Kdyby cena byla znatelně nižší proti GDDR variantě, tak by to bylo super třeba do starých sestav, kde jsou důležité pouze podporované standardy (akcelerace videa, win 10 kompatibilita, etc..) a "herní" výkon nikoho nezajímá.


Ad název:
jak jsme psal, nv vyrábí pořád to samé jádro pro 1030 které pravděpodobně umělo ddr/gddr odjakživa, viz výše. A názvy karet jsou pojmenovávané tradičně na základu rozdílů v jádře,který zde provděpodobně žádný není, proto stejný název.

Jak to vidím já:
Nevím k čemu to rozumně přirovnat, asi k tomu, že výrobce na sata u notebooku připojí ssd jindy hdd. Někdy navíc použije 5400rpm někdy 7200rpm, jindy zas SLC někdy TLC... Žádný problém. Blbé je, když se to všechno prodává ve stejné kapacitě 1TB pod stejným názvem. Taky v tomto případě ale nebudu vinit výrobce chipsetu, ale výrobce zařízení.

Nesnažím se tu obhajovat nV, ale podle mě jsou viníci někde jinde. (Tam, kde se na tom vydělá.) A jediný zločin je prodávat to za cenu gddr varianty.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 11:40:08
avatar
jsem si jistý .... NVIDIA musela iniciovat, kompletně otestovat, nazvat GT 1030 DDR4, schválit a poskytnout vše výrobcům k výrobě .... a NVIDIA je první v řetězci firem, které na tom vydělávají (prodává GPU pro ně určené) .... z té karty má prakticky nejvíce.
TheEmpressProtects [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 12:36:09
avatar
Ok, jestli to tak je, tak mě to vlastně vůbec nepřekvapuje. Ale stejně si myslím, že to muselo být na základě nějkaé poptávky oem
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 15:11:26

Těžaři vykoupili GDDR5, GT1030 umí i klasické RAM paměti. Výrobci karet zkoušej jestli tohle prodají(nVidia jim dodala stejnej čip, a je jí jedno k čemu ho nakonec připojí).
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 22:49:45
avatar
a co třeba AMD RX560 - taky prasárna. Dvě různý grafiky se stejným názvem ale jedna 1024 jednotek a druhá vykastrovaná tuším s 896
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-02 23:23:11
avatar
v článku je to napsané ;)

Nicméně zase buďme féroví, že ten rozdíl u RX 560 verzí dělá v praxi jen několik jednotek %, maximálně 10% rozdíl výkonu zatímco u GT 1030 verzí je to dvojnásobný rozdíl výkonu ... tedy úplně jiný level prasárny ... samozřejmě ani jedno není v pořádku ...

AMD by nemělo mít RX 560 ve dvou verzích s SP, kdy pořádně není v názvu odlišeno že ta 896 je RX 560D ...

NVIDIA má ale v současnosti hned několik problémových karet. GTX 1060 je mega prasárna .... 3GB verze se liší nejen kapacitou paměti, ale také počtem jednotek v GPU, není to prostě GTX 1060 jako je GTX 1060 6GB .... stejně tak tu máme nově GT 1030 DDR4 a GTX 1050 3GB, které se podstatně liší od GT 1030 a GTX 1050 verzí dříve uvedených a stejně se jmenují stejně ....
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 08:38:26

Tak prodávat diskrétní grafickou kartu, která má poloviční výkon jako ta u konkurence integrovaná v procesoru (AMD 2400g), to už by měl být trestný čin. Ovšem Nvidia umí pracovat s lidskou masou (blbostí), sestavy s Nvidia GT 1030 GDDR4 se budou prodávat mnohem lépe, než ta s AMD 2400g. "Hele mámo, vono to má grafiku vod Nvidia, ty dělají nejlepčí grafiky na světě, to chci". Tož asi tak.
Kubajsz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 08:57:58

Zase se meri dvojim metrem.
shadowmage [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 09:43:23
avatar
To máš naprostou pravdu, oba výrobci si nemají co vyčítat, v době těžařské mánie AMD na hráče kašlalo a vydávalo optimalizované ovladače na těžbu. Ale zase teď lidem zajistilo herní grafiku i v levném segmentu notebooků. A podobných případů, tedy očesané jádro a různé druhy pamětí skrývající se pod označením jak z Hvězdných válek mají oba výrobci na kontě dost. Je to asi jako tvrdit, že nějaký český mobilní operátor je lepší než druhý... Všichni stojí za to hnědé a mazlavé a není to čokoládová hvězda. Nejsem fanoušek ani jedné značky, za posledních víc jak 15 let jsem měl řadu Radeonů i Nvidií, a zejména ze začátku se Nvidie na Radeony v kvalitě obrazu nechytali. Další kartu si zase vyberu dle toho, která mi přinese více užitku
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 11:19:43
avatar
evidentně, někteří se snaží tvrdit, že poloviční výkonový rozdíl je to samé jako 10% .... tedy že nepoužitelná karta je to samé jako stále slušná karta ...
Kubajsz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 11:30:52

Ale porad jde o tu samou lez ve sve podstate.
Ty tvrdis, ze ten, kdo krade mene vlastne nekrade
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 11:41:09
avatar
to že by to mělo být jasně značeno, to je jasné a to zmiňuji jak v tomto článku tak v článku o RX 560D ...

nicméně zase buďme féroví a soudní, že RX 560D je stále schopná levná grafika a 5-10% výkonového rozdílu proti RX 560 sice zamrzí, ale pořád to z ní nedělá nepoužitelný střep. GT 1030 DDR4 je nepoužitelný střep kdy navíc poloviční výkonový rozdíl za stejnou cenu s téměř stejným označením proti tomu co vyšlo jako GT 1030, to je prostě něco jiného ...

takže v tomto případě jde o "dvojí metr" protože nelze tvrdit, že 10% a 50% je stejná hodnota ...
Nexon [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak tady 2018-07-03 12:20:51

se zaměňují dvě odlišné věci u AMD a NVidia a někteří dokonce na příkladu RX 560 přirovnávají AMD k Nvidii. Ovšem to jsou zcela rozdílné věci. RX 560 je vlastně přeznačená RX 460 u které se laborováním zjistilo, že obsahuje v reálu dvě CU jednotky navíc (128 SP) a to z důvodu zvýšení výtěžnosti při výrobě. Pokud totiž postihnou čip defekty ve dvou z celkových 16 CU jednotek, stále půjde o plnohodnotný čip. Laborováním a úpravou BIOSu karty se ovšem zjistilo, že lze odblokovat i zbylé dvě CU jednotky, které jsou u velké části RX 460 karet (sám mám jednu takovou) bez defektu. Tak dobře byla nastavena výroba čipů. To si brzo uvědomilo i AMD a tak u některých bezvadných čipů povolilo všech 16 CU jednotek, ale logicky existují i čipy, které mají ty dvě CU jednotky chybné a ty tak ponechá ve své původní specifikaci. A teď v čem je jádro pudla. K Odblokování některých čipů na 1024 SP jednotek došlo později, než se uvedla verze s 896 SP jednotkami, a protože je většina testů na webu je provedena těsně po uvedení na trh, tak vlastně pokud si někteří zákazníci nevědomky koupí verzi s 1024 SP, kupuje si výkonnější verzi, než si původně mysleli (v rozdílu cca 10% výkonu navrch). A to je přesně ten opačný problém než u Nvidie. Tam spousta zákazníků shlédne bench testy či rovnou online hraní na youtube a usoudí, že snímková frekvence GT 1030 je pro ně akceptovatelná a co se nestane. Koupí si nevědomky krám, který je jede na 50% výkonu, který viděli na webu. A to už je opravdu veliký hnus a zde už nejde jen o matení zákazníka, ale vyloženě o jeho okrádání. Ovšem vzhledem k stádovosti lidí se jich tu najde dost, kteří budou praktiky Nvidie ještě glorifikovat. A marketingové oddělení Nvidie to samozřejmě ví viz. nejnověji nové podmínky NDA pro testery, kdo to podepíše vlastně deklaruje, že se vzdal jakékoliv objektivního hodnocení Nvidia produktu. A to povede k ještě větší blamáži.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 12:58:20
avatar
Raději si kupte Ryzen 2400G
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-07-03 21:45:43

Prostě a jednoduše si dejte pozor na tu mršinu s DDR4.
To je oč tu běží a ještě lépe to raději řekněte svým známým, aby tu kravinu s nákupem toho šrotu neudělali.

Máme teď v práci pár mladých brigádníků, kteří vydělávají na nové kompy. To že chtějí i5 vem čert, ale tohle bych jim fakt nedoporučoval.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GB
Jak si přidat paměť na grafiku? Upgrade z 8 na 16GBSobota, 23 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 5
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!
Vychází HITMAN III – klasika se vším všudy!Úterý, 19 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1144x
Komentářů: 6
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!
Star Wars Battlefront II je zdarma a EA přišla o značku!Čtvrtek, 14 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2146x
Komentářů: 6
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!
NETFLIX v útoku – představuje nové filmy pro rok 2021!Úterý, 12 leden 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2474x
Komentářů: 6
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!
S.T.A.L.K.E.R 2 v další ukázce. Vyjde na PC/Xbox v roce 2021!Úterý, 29 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4038x
Komentářů: 7
Monster Hunter vstoupil do kin
Monster Hunter vstoupil do kinČtvrtek, 17 prosinec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 3057x
Komentářů: 3