Vyhlížíte novou generaci grafických karet? To si počkáte. Cenově dostupné novinky jsou daleko. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 02 červenec 2024
altNejbližšími novinkami jsou Radeon RX 8000 „RDNA 4“. NVIDIA s RTX 5000 dorazí později.

 

 

 

 

Poslední dobou se o nových grafických kartách bavíme stále častěji. A má to samozřejmě dobrý důvod, protože se blížíme výročí 2 let, kdy se stávající generace začaly objevovat na trhu. Konkrétně RTX 4090 v říjnu, RTX 4080 pak v listopadu a Radeon RX 7900 XT/XT pak oslaví druhé narozeniny letos v prosinci. Mnozí tak získali dojem, že nové grafické karty jsou doslova za rohem a má smysl si třeba s nákupem počkat. Jenže situace zdaleka tak jednoznačná není.

Ano, RTX 4090/4080 a RX 7900 XT/XTX oslaví letos druhé výročí a technicky vzato by měly být nahrazeny novinkami, ovšem pokud nás čtete pravidelně, víte, že tak jednoduché to nebude. Nástupci RTX 4090/4080 jsou nejblíže uvedení, ale současně se bavíme o kartách, které 95% hráčů sice z pohledu nadšence velmi zajímají, ale z pohledu zákazníka je nezajímají ani trochu a nikdy si je jako aktuální generaci nepořídí. Protože na ně prostě nemají :). A speciálně to bude platit o RTX 5000 sérii, která bude ještě dražší než už předražená a extrémně nevýhodná současná generace 80/90tkové série. Jedním z důvodů, ale zdaleka ne hlavním, bude i fakt, že nebudou mít konkurenci. AMD totiž z technických důvodů zrušilo nástupce RX 7900 série (NAVI 31) v nadcházející RX 8000 sérii s RDNA 4. Nástupce současného high endu uvede až v pokročilejší a mnohem výkonnější verzi v rámci RDNA 5. Ovšem optimisticky se tak stane nejdříve v Q4 2025, realisticky možná až Q1 2026.

Z nadcházející nové generace grafik se tak letos objeví maximálně RTX 5090, či spíše RTX 5080, ale nejdříve tak kolem listopadu možná až prosince. Jejich ceny budou naprosto „mimózní“. To varuji předem. Pokud tedy patříte do té většinové skupiny nadšenců a PC hráčů, kteří hledají výkonné grafické karty za rozumné ceny, na nějaké podobné novinky z nové generace si ještě delší čas počkáte. Ostatně dává to i smysl.

  • Mainstream současné generace oslaví 2 roky až za dlouho

Mainstreamové grafiky současné generace totiž oslaví druhé narozeniny až v průběhu příštího roku. Konkrétně RTX 4070 v dubnu 2025, RTX 4060 Ti v květnu a RTX 4060 dokonce až za rok v červnu! A všechny tyhle modely dnes jsou sice cenově o poznání zajímavější než RTX 4080/4090 modely, ale rozhodně nejsou nejzajímavější grafické karty v těch svých jednotlivých cenových hladinách. Popravdě, jsou to nejméně zajímavé modely, ale NVIDIA žádné novinky zde v dohledné době neplánuje, protože má vše pokryté svým silnějším marketingem a pozicí v OEM a hlavně má na poli výroby čipů „jiné starosti a zájmy“ než jsou herní GPU.

Výrobci karet tak místo nějaké přípravy horkých novinek RTX 5000, ohlašují maximálně nové edice a modely RTX 4000 karet. A pokud jde tedy o nějakou novou generaci RTX 5000 karet v mainstreamu, což v případě NV znamená dnes karty mezi 10 – 20 tisíci, je Q2 2025 nejbližší realistický termín tržní dostupnosti prvních z nich. Jinými slovy, až téměř za rok touhle dobou budeme mít možná nějaké cenově rozumnější RTX 5000 na trhu. Takže pokud je vyhlížíte už letos, je to poněkud předčasné.

AMD, které má dnes objektivně nejlepší mainstreamovou grafickou nabídku a většinou za stejnou cenu nabízí o třídu výkonnější a lepší RX 7000 kartu, než nabízí NVIDIA v podobě RTX 4000 série, nabídne cenově atraktivní novou generaci mainstreamu pravděpodobně o něco dříve. Ale je jasnější a jasnější, že s tím nespěchá, protože nemá moc důvod, když už má nejlepší mainstreamové grafiky na trhu dnes. Navíc platí to samé, co u mainstreamových NV modelů. RX 7600 oslaví 2 roky až v květnu 2025, RX 7700/7800 pak dokonce až v září 2025, a Radeon RX 7900 GRE, objektivně asi nejvýhodnější výkonná mainstreamová herní grafika na současném trhu, byla celosvětově uvedena do prodeje teprve začátkem tohoto roku. Jinými slovy i časově je na novou generaci prostě brzy a realisticky tak začíná být jisté, že ani Radeon RX 8000 letos na trhu neuvidíme a dorazí až v Q1 2025. A to budou asi nejbližší cenově dostupné modely nové generace.

  • Žádné obří posuny v mainstreamu od nové generace nečekejte!

Současně však musíme říci, že to nevypadá, že bychom se obecně v mainstreamu dočkaly v nadcházející generace takového posunu, jaký bude ukazovat high end, tedy RTX 4090 vs 5090 apod. Ten nabídne opět i desítky % nárůstu výkonu, více paměti ale to vše také za vyšší cenu. Ovšem z toho, co uniká o nových modelech RTX 5000 pro mainstream to vypadá na naprosto minimální (pokud nějaký) posun v parametrech i výkonech v jednotlivých cenových hladinách. Ale to nás už asi nepřekvapí, protože RTX 4060/4070 modely nejsou o moc lepší než jejich cenové ekvivalenty RTX 3060/3070. Taková je politika NVIDIA.

U AMD to nebude u nových RX 8000 o moc lepší. Ovšem ne proto, že by se tak AMD cíleně rozhodlo a chtělo, ale proto, že muselo z objektivních technických důvodů zrušit plánované čipletové verze a RDNA 4 řešení, a tak bude mít jen dvě malá jádra. V obou případech jde fakticky o technologického nástupce low endu, tedy NAVI 24 (RX 6400/6500 série) a NAVI 33 (RX 7600 série). Malé monolity, které však nakonec mají mít díky technologickému vývoji dostatečně vysoký výkon, aby je AMD mohlo uvést jako Radeon RX 8600/8700 a dokonce prý i RX 8800 XT. Ovšem nelze čekat nějaký velký výkonový posun proti současným RX 7600/7700/7800. U AMD bychom se alespoň mohli dočkat agresivnějšího cenového pozicování, kdy přeci jen AMD má větší zájem o herní GPU, a speciálně o mainstreamový segment, než konkurenční NVIDIA. Nicméně prostě Radeon RX 8600/8700/8800 modely nebudou celkově alespoň v rasterizaci o moc výkonnější než stávající RX 7600/7700/7800. Budou efektivnější a maximálně s o trochu lepším výkonem v rastr (možná výrazně lepší výkon v relativně stále zbytečném raytracingu) a přinejlepším o trochu levnější než ty současné modely, ale nečekal bych moc. A u NV tak čekejme něco podobného, tedy vyjma těch nižších cen, těch se určitě ze strany NV nedočkáme.

  • Závěr – čekat můžete ale většinou není zase tak moc na co

Zkrátka a dobře, pokud jde o cenově dostupné a výhodné modely grafických karet, první novinky dorazí nejdříve v Q1 2025, tedy za 6-9 měsíců s tím, že nepřinesou podle všeho nějaký zásadní výkonový posun v této kategorii, natož aby generační přínos byl srovnatelný s tím posunem v kategorii ultra high endu.

Abych tedy takhle hromadně odpověděl na zvětšující se množství dotazů, pokud jde o nákup nové grafické karty dnes, není prostě zase tak moc na co čekat. Současná nabídka modelů i jejich cen v hladině 5 - 20tisíc, velmi pravděpodobně zůstane ještě delší dobu stejná, jaká je nyní. To platí i o výhodnosti jednotlivých modelů. Teprve v Q1 2025, tedy tak za těch 9 měsíců se dočkáme nějakých novinek, ale bohužel z toho, co se dozvídám to nevypadá, že bychom se dočkali v těch stejných cenových hladinách nějak dramaticky vyššího výkonu či jiných lepších parametrů. Obecně to vypadá, že parametry, pokud jde o sběrnice a velikost paměti, zůstanou u nových generací RTX 5000/RX 8000 karet v nižších segmentech prakticky stejné, jako u současných modelů, znatelně poskočí maximálně efektivita, ale výkon se posune tak realisticky maximálně o jednu třídu nahoru. Konkrétně přinejlepším co dnes nabízí karta, jakou je Radeon RX 7700 XT, to může v maximech nabídnout nová RX 8600 XT (spíše o něco méně), či co nabízí RTX 4070, to realisticky téměř nabídne RTX 5060 Ti apod. V cenově dostupných hladinách grafických karet bych prostě neočekával v dohledné době velké zemětřesení a desítky % nárůstu výkonu za stejnou cenu … rozhodně ne v nadcházející generaci.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
dafcz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-04 21:02:56

Čím dál víc se ukazuje, že řada "Radeon 8000" (pokud se tak bude jmenovat), bude zcela zbytečná produktová řada pro spotřebitelský segment. O mobilních verzích ani nemluvě, poslední generace se se slávou představí a pak je už není prakticky vidět.

Co zákazníka zpravidla motivuje koupit si novou grafiku? Seřadím to (dle mého názoru) důležitosti.
1. Výrazně vyšší výkon - že by dosud nebyla na trhu +/- stejně výkonná a nebo výkonnější grafika? No to asi ne...
2. Výrazně nižší cena - že by karty byly výrazně levnější se očekávat nedá, nepomáhá tomu i fakt, že zákazníci jsou ochotni za karty dávat stále více peněz.
3. Nové / výrazně vylepšené funkce - to se u Radeonů bohužel moc čekat nedá. Možná v RT doženou současnou generaci Nvidie, vylepší FSR, nic z toho AMD neumí prodat, není a nebude to nic zásadního pro prodej nové generace.
4. Výrazně nižší spotřeba karty - tak už dnes má úspornější karty Nvidia a nejde čekat, že by nové modely byly výrazně o desítky procent úspornější.

Z toho mi vyplývá, že nejlepší by bylo řadu "8000" odpískat, vydat nějaké refresh modely stávající řady - vyšší takty GPU a pamětí. Otázka je, kolik zákazníků (a partnerů) o "RDNA 5" bude vůbec ještě uvažovat, na nějaké posilování tržního podílu to dlouhodobě rozhodně nevypadá.

Nejlepší je na tom tady porovnávat ty "zákulisní" informace, v únoru to dle zákulisí vypadalo na Q3/2024, nejpozději Q4/2024 :-)

PS: Server má rozhozený datum? Článek údajně z úterý 02.07.2024 se tu objeví o dva dny později...a není jediný.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-04 15:15:13
avatar
Já hlasuji pro bohorovné čekání s nohama na stole, se sklenkou dobré skotské nebo Irské Single Malt Whisky, případně dobrý koňak jako je Hennessy, či konkurent Courvoisier. Je tu ještě pro světoběžníky celá řada skvělých Rumů. k tomu dobré Havana s dlouhým kouřem a západním směrem, a pak vám nějaká GK visí u černé díry na odvrácené straně měsíce .
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 14:51:26

GPU maju vraj doraziť na prelome rokov a jedine čo by malo dodať viac vykonu ako mame teraz je RTX5090.
AMD šetri a vracia sa ku klasickym monolitom a Nvidia odložila nastup čipletov a tiež dorazi s monolitom.
Ako AMD tak aj Nvidia všetko vrha na AI, Nvidia ma predomiednavky na rok do predu a aj AMD teraz prišla zakaska na 2 miliony AI M300. Nečudo že je utlm v hernych GPU...
Možno za dva roky to AI šialenstvo prejde a zase sa začnu sustrediť aj na hračov.
Zubik1000CZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 15:08:48
avatar
Co to meleš za hovna??? AMD rozhodně nešetří. Ten vývoj RDNA5 se z něčeho zaplatit musí.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-08 08:16:21
avatar
.
Ellasar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-04 22:06:01
avatar
Já pouze čekám jen na jednu, 5090, i kdyby stála 200 000Kč, mám ni odloženo.
enduras3 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 10:01:37

Bro, za 200k bych byt tebou uz koupil nejakou AI kartu a posouval se timto smerem. Vyvoj vlastniho AI, nebo tak neco. Byt mimo limity chatGPT. Mimochodem, Elon musk uvolnil AI model, ktery si muzes pustit doma (pokud na to mas zelezo).
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 14:32:22
avatar
Koukám, že jak jsem koupil svou 7900XT tak zatím mi slouží dobře a užívám si vše v obstojné kvalitě A koukám, že ještě asi chvilku budu, stejně nás nic nového nečeká.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 14:47:42

No tak to vypadá, že asi jen vyměním svou 6800XT za bazarovou 7900XTX, až se někde objeví za tak 18k max...a už i to dát za kartu na hry je těžkej overkill...
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-06 00:02:34

18k do bazarové karty bych se fakt bál.
To je rizikový úlet jak sviňa.
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-06 01:58:08

Proč? Já už mám takhle z bazaru čtvrtou kartu v řadě a neměl jsem s tím problém...sice nebyly za 18k, ale 25k a víc za kartu novou nedám, to už nedává smysl jen na hry...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 16:52:46
avatar
Já jsem třeba zvláštní druh zákazníka, který nehledí moc na cenu, ale chci latest funkce (RT) a hlavně mám limity ohledně TDP, hlavně filozofické, protože na hovadinu jako hraní musí prostě 200/max250W stačit. Jinak nemáte pravdu že 3070->4070 nic nenabízí. Když pomineme o hodně lepší RT na 4xxx sérii, tak 8->12 respektive 16GB (u Ti) je jako nic? Podle mě zásadní. A když jsme u základní 4070, tak prostě nádhera, jde to nad výkon mojí bývalé 6800 a přitom krásný 1x8 PIN a RT v minecraftu 2-3x lepší než na 7900XTX. Takže já osobně čekám buď na AMD mainstream s pochlapeným RT nebo na základní 5070, které dají 16GB VRAM a stále 1x8PIN
Tomcat22 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 17:03:48

RT v Minecraftu
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-07 02:59:00
avatar
Ano, je velmi smutné že nejlepší hiendová karta od AMD s brutální spotřebou nestačí ani na 4K minecraft Odkaz (20fps), zatímco Nvidia karta s jedním 8pinem to dává kolem 60fps Odkaz tedy 3x rychleji
A teď prosím tu pohádku o tom jak to není skutečný raytracing když zrovna tady v této hře je použitý full pathtraycing nebo jak to "není ani trochu poznat"
Franky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-07 14:14:49

Zkus si vypnut DLSS a uvidis ako fps pojdu dolu, ako v tomto videu Odkaz. Je to sice trosku vykonejsia karta ale nevadi.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-10 17:44:38
avatar
nepoužívám DLSS, výsledky jsou bez něj, rozdíl je opravdu takto propastný
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-07 14:12:40
avatar
pokud máš zapnuté ve 4K DLSS není to 4K ...
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-10 18:01:21
avatar
nepoužívám DLSS, výsledky jsou bez něj, můžete ze mě dělat idiota jak chcete, výsledky nelžou, jde o nefalšovaný pathtracing a rozdíly mezi 4xxx řadou a Radeony jsou vskutku takto propastné. Ano je to jen jedna hra, chápu že dalším lidem bude milejší Radeon v jiných hrách, ale já ani nic jiného netvrdím, jen vysvětluji proč se mi 4070 líbí a proč zrovna ona je nejlepší kartou z celé 4xxx řady. Stejně tak tvrdím, že nejlepší z Radeon řady je 7900GRE, předtím to byla čistá 6800. Nemám problém vysvětlit proč, ale s těmi co mají problém už jen s tím, že za nejlepší kartu v sérii nepovažuji vždy nejhiendovější model (4090/7900XTX) si opravdu nemám co říct
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-07 19:31:17
avatar
Osobně Minecraft nehraji, ale hraje můj syn (7 a 3/4 roku) a miluje tuto hru, postaví tam snad vše, hraje tam i multiplayer. Já jsem tuto dobu už minul, přece jenom mi je přes 40cet.

Co mě, ale hodně zaujalo, že jsem mu to pustil s RT, ale po cca 5min hraní jsem se vrátil z kuchyně a měl tam opět klasického Minecrafta a jeho odpověď, byla že se mu to nelíbí, že takto Minecraft prostě nevypadá. Zde jsem zjistil, že bude po mě a chápe podstatu hry, která je o něčem jiném než RT, to je jen pro zamyšlení jak to vidí děti a 3x tolik platí pravidlo, "není všechno zlato, co se třpytí"
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-10 17:55:13
avatar
Já to hraji s dcerkou. Po přechodu na RT si všimla, že je to mnohem hezčí a rozhodně ji to nevadí a mě také ne. Vtip je v tom, že na fullHD RT v pohodě stačí nejlevnější 4060ka. Ta je v takových nastaveních výkonem na úrovni 7900XTX! Jinak u klasického renderingu pozoruji stutter a další neduhy, přece jen to nikdy nebylo myšleno jako 1st person AAA shooter. No nicméně při renderingu pathtracingem všehcno tohle odpadá, je to mnohem plynulejší a hratelnější i při stejných fps jako bey RT. Rozdíl je asi jako koukat na stejných 60fps s freesyncem a bez. Prostě způsob jakým se to renderuje je úplně jiný, mnohem modernější a asi ošetřenější. Je to jak koukat na starou televizi a novou 200Hz s postprocesingem. Efekt a dojem je jiný. Ano, není již to ten původní filmový a chápu že někomu to může vadit
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-05 23:46:43

Vůbec nejsi zvláštní druh. RTX 4070 je nej dostupná karta asi jako RX 6800 v minulé generaci. Sílně o ní uvažuji do pcie 3.0 pač tu ddr4 platformu chci vyždímat co to pujde. Ještě něco pošolíchám a jdu do ní.
psmida [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-07-11 11:38:50

Dokud AMD nevyda univerzalnejsi karty po vzoru NV (resterizace, Blender, F@H), tak spousta lidi sahne do zeleneho tabora. Ja sam bych rad GPU AMD nakupoval, ale nejen hranim ziv je clovek a obcas potrebujete ten vykon i nekde jinde. A to je u AMD ten kamen urazu. Snad jim to u RDNA5 docvakne...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!
No Man's Sky dostal masivní Update – předělává planety!Pátek, 19 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1304x
Komentářů: 0
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového Marvelu
Captain America: Brave New World – první ukázka z nového MarveluČtvrtek, 18 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1969x
Komentářů: 0
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíČtvrtek, 11 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3296x
Komentářů: 1
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíÚterý, 09 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1610x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Pondělí, 08 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1890x
Komentářů: 3
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Pátek, 05 červenec 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1136x
Komentářů: 0