Microsoft oznámil a ukázal nový menší Xbox Series S. Stát bude pouze 299 dolarů! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 09 září 2020
altPředčasný únik informací donutil Microsoft odhalit spekulovanou menší verzi Xboxu bez mechaniky.

 

 

 

 

Takže nakonec je to Microsoft, který vystřelil jako první v souboji nové generaci konzolí. A u SONY mohou začít panikařit. Potvrdili se „nejčernější“ scénáře. Microsoft bude prodávat nový Xbox Series S za pouhých 299 dolarů (cca 7 990 korun vč. DPH).

Za to dostanete moderní herní mini PC, což Xbox vlastně je. Běží na Windows platformě a je součástí Windows Xbox herní platformy. Nicméně proti většímu Xbox series X je tu přeci jen pár ústupků. Co se potvrzuje, že novinka je opravdu velmi kompaktní. Jde o nejmenší „velkou“ konzoli od SONY či MS za poslední roky. Nemá pochopitelně tu Blu-ray mechaniku, což se očekávalo. Spoléhá tedy čistě na digitální distribuci her.

Nicméně to není jediný rozdíl a důvod, proč je o 60% objemově menší, než Xbox X. Zatímco velký Xbox staví na 8jádrovém ZEN 2 procesoru na 3,8GHz od AMD a hlavně Radeon RDNA 2 grafice o 52CU, což dává celkový výkon kolem 12Tflops, menší Xbox Series S má mít o 4 TFLOPS nižší výkon. Je nepravděpodobné, že by se technicky nějak výrazně obě konzole lišily, platforma bude nejspíše stejná, nicméně pravděpodobně grafická část má méně aktivních jednotek. Pokud bych si měl tipnout, bude používat méně povedené čipy, které by se jinak vyhazovaly.

Samozřejmě díky tomu bude také ještě úspornější, což je určitě přínosem v tom velmi malém tenkém těle, které novinka má. Zatímco výkonnější Xbox X míří na hraní her ve 2160p při 60Hz, Series S bude mířit jen na 1440p.

Dá se říci, že prostě se bavíme o dvou konfiguracích PC na technicky stejných základech, které se liší výkonem a naladěním. Pro vývojáře her to tak znamená, že budou muset dělat jen dvojí nastavení detailů. Ale technicky jinak vše, co umí Xbox X (tedy RayTracing apod.) umí i Series S. jen má pro to méně výkonu. Což ale vyvažuje tou cenovkou, která je hodně agresivní.

299 dolarů, tedy zhruba 7990 korun vč. DPH bude určitě pro mnoho lidí atraktivní. Větší a výkonnější Xbox X bude stát pravděpodobně 499 dolarů, tedy asi za 13 490 korun vč. DPH, ale tuto cenu MS ještě nepotvrdil. Mluví se také o tom, že MS nabídne také „pronájem“ konzolí apod. Samozřejmě hlavní je nabídka her a herní služba, kde spojená platforma Windows-Xbox, spolu se atraktivním předplatným a brzy i streamovací službou, bude pro konkurenční SONY těžký oříšek. SONY navíc chce stejně jako MS více investovat do vlastních herních studií a vývoji her, ale pochopilo, že co by čistě exkluzivní tituly jsou vlastně vyhozené peníze. A tak nedávno oznámilo, že další hry pod hlavičkou SONY se podívají na Windows PC platformu, i když předpokládáme minimálně nějakou časovou exkluzivitu pro PlayStation 5, který by bez exkluzivit měl o důvod méně existovat a musel by soupeřit s Xbox čistě jako herní zařízení, cenou apod.

  • Herní PC bude stále výrazně lepší …

Každopádně nová generace konzolí představuje obrovský skok proti té současné. Bude to tedy vidět i v technické kvalitě a pokročilosti her. Kromě toho, že obě platformy spoléhají na moderní AMD RYZEN „ZEN 2“ procesory a dosud nepředstavené Radeon RX 6000 RDNA2 grafiky, je zásadním posunem PCIe NVMe SSD disk, který mají a který budou využívat pro opravdu rychlé načítání her, herních levelů atd. Budeme z toho těžit i na PC, kdy speciálně na RYZEN + Radeon RDNA 2 sestavách budou stejně funkční optimalizace, a konečně také PCIe NVMe SSD disky budou znát :). Současně nová generace konzolí, která nabízí zjevně cenově velmi dostupné hraní, nutí výrobce počítačového HW přinést ještě více výkonu, a tedy nové generace komponent ve všech cenových hladinách. Jakkoliv nový Xbox i PlayStation vypadají velmi schopně, speciálně za ty ceny, jde stále o kompromisní zařízení, s velkým důrazem na nízkou výrobní cenu.

AMD, které procesory a grafiky pro novou generaci konzolí poskytuje, ale pro PC už chystá vydání ještě mnohem modernějších, a hlavně výkonnější RYZEN ZEN 3 procesorů a také ještě větších a výkonnější RDNA 2 GPU pro Radeon RX 6000 sérii grafik. Obojí by mělo představit v říjnu, tedy ještě před tím, než v listopadu nové konzole vstoupí na trh. Jinými slovy, v listopadu už budou nové PlayStation a Xbox zase na úrovni výkonem maximálně mainstreamových PC. A tak se nemusíte bát, že by vám dokázaly nabídnout to samé, co dokáže 16jádrové RYZEN 4000 procesory a Radeon RX 6900XT grafiky, což bude mít násobek výkonu, ovšem samozřejmě také za trochu jiné peníze. Současně ale platí, že konzole jsou jednoúčelová funkčně záměrně omezená platforma a PC je prostě mnohem dál, včetně možností individuálních modifikací a úprav her apod.

Nové konzole jsou tedy obrovský skok pro konzolové hráče, kteří nově dostanou to, co si doteď mohli užívat jen PC hráči (tedy 60FPS nekdy i 120FPS, 4K rozlišení, svižnost SSD atd.). Nicméně nemyslím si, že nějak sníží zájem o PC, která speciálně jako herní platforma stále roste a je mnohem větší než konzole dohromady. Tím spíše, pokud AMD a jeho nové ZEN 3 procesory a high endové RDNA 2 grafiky přinesou to, co se o nich čeká. Nicméně vzhledem k multi-platformnímu vývoji většiny současných her, jsou právě konzole nejslabší článek a je tedy zásadní i pro PC, aby nezdržovaly vývoj. A připomínám, že je to poprvé, co nová generace konzolí mají zcela aktuální generace x86 procesorů a zcela aktuální generaci a architekturu grafiky. A obojí je vlastně x86 PC. Z hlediska vývojářů her tak bude situace ještě snadnější, než kdy dříve. A budeme z toho těžit i jako hráči, protože s tím nedávným oznámením SONY to vypadá, že výhradně konzolové exkluzivity budou minulostí ….

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
TomasM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 12:06:15

Na PC teď hry rozhodně nemají tak svižné SSD, jako se to chystá u nových konzolí. Bude nejspíš dlouhou trvat, než se na PC adaptují nové API, které skutečně využijí potenciál SSD.

PC je oproti konzolím jen "potenciálně" větší trh. Fakticky se tam ale protočí méně peněz. Loni 35,7 mld. dolarů, na konzolích 47,9 mld. (a to ještě rychleji rostou).
https://newzoo.com/insights/articles/the-global-games-market-will-generate-152-1-billion-in-2019-as-the-u-s-overtakes-china-as-the-biggest-market/
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 15:12:31
avatar
Výsledný rozdíl při pařbě = jednotky sekund v načítání při spuštění… to mě vyloženě rve žíly..
Enduras [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 16:10:08

Lol, sorry ale co to je za názor? Ty jsi asi ten, co pořád tvrdil při nástupu SSD místo HDD, že "těch pár vteřin navíc, mě nězabije", co?
TomasM [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 17:59:26

Zrychlí se tím loading při spuštění, fast travel v open worldech bude okamžitý, neměly by už před hráčem doskakovat textury. Půjde uspat několik her a pak se za jednotky sekund vrátíš do původního stavu. To mě osobně přijde jako mnohem užitečnější věc než lepší grafika. Už hry na Xboxu One X nebo first party tituly na PS4 Pro vypadají dostatečně dobře.
Johnny86x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 11:11:20

Cena super. Myslim ze se to bude prodavat dobre. Chapu ze tady pro lidi co sem chodi je to nezajimave a jsme spise pc users.. Ale plno lidi proste pc nezajima a nebo maj jen ntb tak je to zajimava cena i vykon. Kdyz ktomu pridate Gamepass tak je to nobrainer..
Araya [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 12:26:50
avatar
Já tedy preferuju PC, hlavně kvůli ovládání myší a klávesnicí. I když jde připojit ke konzoli taky, ale to už je pak moc preférií na stole u TV. Ale PS4 Pro jsem si pořídil, kvůli hernímu suchu na PC a hlavně některým exkluzivitám, jako last of us a uncharted, lteré jsem chtěl zkusit.A pak třeba NHL RDR2, to jsem nevěděl že bude na PC. Sice jsem RDR2 dohrál na PS4, tak jsem ho koupil i na PC a docela jiný zážitek a trošku lépe ovladatelné. Když teď zahlásili tu hlášku o exkluzivitě her, tak možná ani PS5 nekoupím.
c.Data [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 14:31:06
avatar
O té levnější konzoli pro děti vážně uvažuji a novou grafiku za +- 15 000,- beru hned jak vyjdou vymazlené grafiky všech výrobců.
exRathanuviel [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 15:08:19
avatar
".... Xbox staví na 8jádrovém ZEN 2 procesoru na 3,8GHz od AMD a hlavně Radeon RDNA 2 grafice o 52CU, což dává celkový výkon kolem 12Tflops, menší Xbox Series S má mít o 4 TFLOPS nižší výkon".

To bude asi chyba. XBox S nemá mít 12-4 TFlops, ale celkem kolem 4 TFlops, ne 8, jak je zde prezentováno.

EDIT: Tedy alespoň weby, které o Xbox S aktuálně píší a zároveň výpočetní výkon udávají, se shodují na hodnotě ~4 TFlops.
dr.coffee [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 15:35:39
avatar
Přesně tak, Xbox SS má mít kolem 4 TFlops. Ještě dodám, že cena Xbox SX je stanovena na 12.999 Kč
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 16:03:50

Mýlím se, nebo je to poprvé co konzole svým výkonem předstihla průměrné herní PC?
martin.666 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 16:27:50
avatar
Už představili i cenu velkého bratra Odkaz cena je dost dobrá na to že v tom je 1TB NVMe SSD, 8mi jádro Zen2 a grafická část s výkonem 12.1 TF a blu-ray 4K mechanika
Sareth [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 16:48:25

Keby bol na XSX ešte desktopový režim s W10, tak si ho kúpim ako domáce PC. Za tú cenu bezkonkurenčné PC/konzola.

Som zvedavý, ako zareaguje Sony. Podľa mňa pôvodne plánovali ceny 599 USD za PS5 a 499 za PS5 digital. Teraz budú musieť ísť s cenami dolu možno na 549-499 USD za PS5 a 449-399 USD za PS5 digital.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - klobouk dolů 2020-09-09 18:23:33
avatar
Myslím že i největší hater konzolí by měl uznat že kompletní úhledné mini itx založené ná RDNA2 a Zen2 za tyhle peníze není vůbec ani trochu špatné. Teď už to jen hacknout a rozjet tam normální W10ky
renmou [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 18:44:55

Mezi hatery konzolí se neřadím, nicméně konzoli nemám a neplánuji. Jsem PCčkář. Klasický uživatel PC, kterej surfuje, stahuje občas něco potaktuju, vytuním, upgraduju a tak se tím PC prostě bavím. Co se týče výkonu (který zatím neznáme), tak je to jistě fajn. Vzhledem k tomu, že konzole pro mě znamená jen hrací skříňku a nic víc, tak zůstanu u PC. Přišel bych o všechno to ostatní, kromě her. A samozřejmě včetně her, které jsou jen na PC. Chápu obě strany. Jedna strana je ta co jsem já a druhá strana jsou lidi, co mají jen konzoli. A možná mají nějakej slabej stroj na surfování. A to jsou lidi, kteří prostě chcou vzít věc a prakticky je jim jedno co a jak funguje. Nemusí se o nic starat. Prostě vrazí placku a hrajou.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 19:20:04
avatar
On tím haterem nejspíše myslel Addmina, který tu dříve psal, že není problém postavit PC ve stejné velikosti jako Xbox a za stejnou cenu, což samozřejmě nebylo reálné a skoro to není reálné ani dnes po X letech.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 20:20:54
avatar
To, že nemá DD konzole rád, protože brzdí herní vývoj, je známý fakt. Ale že by někdy tvrdil, že za cenu konzole postavíš srovnatelné PC, když dobře ví jak moc je výrobci dotují, o tom slyším poprvé a upřímně o tom dost pochybuju.
Dexter1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 22:20:20
avatar
No stačilo by projet diskuze u starších témat, samozřejmě nikdy žádnou takovou sestavu nepředvedl, protože to prostě nejde.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 20:01:04
avatar
Přesně tak. PC má většinou člověk na spoustu věcí mimo hraní her (jako třeba práce a surfování po netu).
U mě je poslední roky procentní zastoupení her v objemu čau u PC tak maximálně 20%, takže pro mě je i levná konzole drahá.
Pemora [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-09-09 19:07:09
avatar
No pockame si este 7t na predstavenie a min 3t na dostupnost...skoda

https://www.techpowerup.com/271981/amd-announces-a-red-october-zen-3-on-october-8-rdna2-on-october-28
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!
Crysis Remastered - 8K kvalita dá našim PC zabrat!Čtvrtek, 17 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1797x
Komentářů: 16
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!
Mandalorian Season 2 – první ukázka vypadá skvěle!Středa, 16 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1012x
Komentářů: 2
Další remake - Prince of Persia: The Sands of Time
Další remake - Prince of Persia: The Sands of TimeSobota, 12 září 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1391x
Komentářů: 7
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!
Nové filmové zpracování DUNE v pořádné ukázce!Wednesday, 09 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2163x
Komentářů: 22
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPU
AMD jasně poráží Intel: RYZEN 7 4800U drtí Core v testu 15W CPUSaturday, 05 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2790x
Komentářů: 12
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!
NVIDIA představila RTX 3090, 3080, 3070!Tuesday, 01 September 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3437x
Komentářů: 24