Nový PlayStation oficiálně dorazí v druhé polovině 2020. Utká se s ještě silnějším Xboxem. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 27 duben 2019
altAMD úzce spolupracuje se SONY a Microsoft, kdy obě nové konzole bude pohánět RYZEN a NAVI.

 

 

 

 

Nedávno jsme se celkem netradičně dozvěděli přímo od šéfa vývoje SONY, co nabídne a jaká bude nová generace PlayStation. SONY i AMD tak mohli konečně oficiálně potvrdit úzkou spolupráci a oznámit, že skutečně nový PlayStation 5 bude pohánět 8jádrový procesor AMD RYZEN architektury ZEN2 a nová generace grafické architektury NAVI. Současně k tomu šéf vývoje SONY dodal, že PS5 bude spoléhat i na rychlé ukládací řešení v podobě výkonného SSD využívající PCIe 4.0 sběrnici, která bude součástí platformy AMD, jež bude SONY využívat. Současně také víme, že konzole bude využívat sdílenou paměť, konkrétně GDDR6 pro CPU i GPU a to nejspíše kolem 20GB. Zajímavostí má být také HW akcelerovaný zvuk skrze AMD GPU, což velmi pravděpodobně bude něco na bázi TrueAudio technologie, která v grafikách AMD je, ale bohužel se nikdy nedočkala širšího využití. Nicméně jsme se v té době nedozvěděli, kdy SONY plánuje novou generaci PlayStation uvést na trh.

Nyní už to víme. SONY oficiálně uvedlo, že konzole nevyjde ještě minimálně 12 měsíců. To odpovídá i informacím od AMD, které se nedávno nechalo slyšet, že novou konzolovou platformu bude mít pro své partnery k dispozici v průběhu Q3 2020, tedy v druhé polovině roku 2020. Jak už jsem napsal v nedávném článku, osobně si ani moc neumím představit, že by to šlo udělat rychleji. Přeci jen pokud chce SONY udržet cenu PS5 na úrovni toho, so stál/stojí PS4 PRO, tedy hluboko pod 15 tisíci, není samozřejmě možné, aby PS5 s 8jádrovým 7nm procesorem RYZEN a 7nm grafikou NAVI s ohromnými 20GB GDDR6 pamětí, PCIe 4.0 sběrnicí a NVMe SSD o kapacitě nejméně 1TB, vyšlo letos. Technicky by to sice určitě šlo, ale ne pokud se to má vejít do ceny, která se od PlayStation očekává. Ne letos, kdy všechny výše uvedené věci budou poprvé uvedeny na trh. Ovšem za rok v Q3 2020? To už bude úplně jiná situace, všechny výše uvedené věci budou naprosto běžný mainstream a v PC už pravděpodobně budeme mít nástupce toho.

  • Jinak se určitě mnozí ptáte, a co Microsoft a jeho nový Xbox?

Úzkou spolupráci s AMD potvrdil Microsoft mnohokrát v poslední době a také jeho nový Xbox bude využívat RYZEN procesor a NAVI grafiku. Microsoft má také co napravovat, ačkoliv v současnosti je jeho Xbox One X nejvýkonnější konzolí aktuální generace, díky rychlejší verzi AMD Jaguar procesoru a výkonnější Radeon POLARIS grafice + 12GB sdílené paměti, bohužel tohle vylepšení dorazilo pozdě. Microsoft prakticky prohrál souboj se SONY ve stávající generaci už na začátku. Nejde jen o to, že původní PS4 byla prostě lepší a výkonnější, ale především o stupidní hloupá politická rozhodnutí Microsoftu, kterými si sám výrazně zkomplikoval život (stálé připojení, Kinect atd.). Drtivou většinu těchto věcí dokázal MS nakonec napravit a v řadě případů otočil o 180° a dnes je jeho Xbox One X nejzajímavější konzolí i díky propojení s PC, kdy MS spojil PC a Xbox do jedné Windows 10 herní platformy a tohle spojení bude nadále posilovat.

Microsoft si tedy dá sakra velký pozor, aby nový Xbox a jeho platforma v nové generaci byly v mnohem lepší kondici od začátku proti SONY. Na rozdíl od ní ale MS dosud neodhalil detaily o nové generaci, tedy kromě toho že víme že bude 100% používat AMD RYZEN ZEN2 a AMD Radeon NAVI podobně jako nový PlayStation. Obě firmy ovšem ve spolupráci s AMD upravují obě platformy na míru, takže nejsou úplně stejné. No a Microsoft má prý maximální zájem na to, aby si udržel pozici výrobce nejvýkonnější konzole a nový Xbox má tak být ještě silnější než chystaný PS5. Silnější procesor (asi vyšší takty), více paměti (24GB+) a výkonnější NAVI GPU (hovoří se o úrovni Radeon VEGA 64/RTX 2070).

Ač dnes zní parametry obou chystaných konzolí velmi dobře, je prakticky jisté, že se jich dočkáme na trhu až v druhé polovině příštího roku. U SONY to máme definitivně potvrzeno, u MS uvidíme, ale pokud MS nechce prodávat nový Xbox za 20 spíše 25 tisíc, co by ho předpokládaná HW výbava letos stála, tak si také bude muset počkat na druhou polovinu roku. V té době ale už 8jádrový ZEN2 RYZEN procesor a 7nm Radeon NAVI budou už běžným mainstreamem a PC high end bude zase výkonem úplně jinde. Takže ne, konzole nedotáhnou výkon a možnosti PC. Největším možným nepřítelem nových konzolí ale není ani tak PC platforma, jako Google a jeho STADIA platforma, tedy streamování her na vzdáleném výkonu. Zatímco majitelé kvalitních PC na své miláčky určitě hned tak dopustit nedají, konzolisté jsou přesně těmi uživateli, na které bude STADIA útočit. A v druhé polovině příští roku už bude STADIA plně fungovat, a tak možná budou muset MS i SONY bojovat o zákazníky mnohem tvrději, než si dnes myslí.

Každopádně načasování nové generace obou konzolí je velmi dobře, starší verze už vyloženě brzdí vývoj her, novější pak začnou brzy, protože nová generace skutečně zajímavého PC HW zamíří už letos na trh. Ale jak jsem řekl, z technických a hlavně ekonomických důvodů je uvedení nových konzolí v druhé polovině roku 2020, prostě nejbližším zvládnutelným termínem.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 17
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-28 16:25:09
avatar
DD ani v příštím roce se s náklady na 15 000 Kč za konzole nedostanou pokud budou mít hardware jak uvádíš. Cena těch konzolí bude muset být dotována jak Sony tak MS. Odklad vidím spíš v rozjetí masové výroby jak na straně AMD, tak na straně výroby GDDR6. Protože s výrobou konzolí se poptávka po GDDR6 razantně zvedne a pokud budou chtít udržet jejich cenu, což je v životním zájmu výrobců konzolí, aby nemusely dotační částku za konzole navyšovat. Bude se muset naplánovat navýšení výrobních kapacit.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-29 08:02:07
avatar
Stejně je to krása... Jako obvykle TLOUS II vyjde na konci generace PS4... Určitě jako hra k vánočnímu balení PS4. Počet prodaných kopií pujde do neuvěřitelných čísel. Tipuju nejprodávanější hra všech dob . No a s grafikou na úrovni RTX 2070 nebo VEGA 64.. To at si nechaj. Nic menšího nežli RTX 2080 neberu
Pitrs [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-29 18:57:04

Žádná hra na 1 platformu se nestane nejprodávanější hrou všech dob.
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-29 19:19:51
avatar
Tak to uvidíš
Yukito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-29 21:42:59

To by si každý majitel PS4 musel koupit tu hru tak 3x
Caveman0305 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-30 09:00:55
avatar
Tak na Tetris to nemá.. Ale GTA to překoná určitě
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-29 08:28:14

Tak na konzolovych stránkach sa uvádza výkon 12 - 14 tflops čo by bolo úžasne. Moc sa mi nechce veriť výkon na úrovni 2070 rtx (7.9 tflops) to už skôr rtx 2080 (10.1tflops), lebo ten rozdiel výkonu od xbox one x (6tflops) by bol maly na novú generáciu. Nechám sa ale prekvapiť.
shipo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-04-29 13:49:07

AMD má sice větší tflops, ale asi třetinu výkonu nevyužívá. Odkaz
Dvakrát vyššímu výkonu konzolí jde věřit.
DgKain [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-05-03 12:59:59
avatar
Odkazujete na článek o desktopových grafikách. Tady se ale jedná o custom řešení šité na míru konzolím. Navíc se jedná o NAVI, které bude orientované hlavně na hry. Výsledek tedy teprve uvidíme. Už teď ale pochybuju, že by 1/3 výkonu nedokázali využít
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!
TOP GUN: Maverick – pokračování legendárního filmu!Čtvrtek, 18 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 789x
Komentářů: 0
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?
Jaký byl počítač, co dostal lidi před 50.lety na Měsíc?Úterý, 16 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1383x
Komentářů: 0
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun?
Jak „ztišit“ chlazení na Radeon RX 5700 XT za pár korun? Pátek, 12 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2220x
Komentářů: 10
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMu
Age of Wonders 3 dočasně zdarma na STEAMuČtvrtek, 11 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1555x
Komentářů: 0
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a delidd
AMD RYZEN 3000 procesory - Taktování, chlazení a deliddPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 3057x
Komentářů: 1
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádky
Maleficent: Mistress of Evil – pokračování pohádky/nepohádkyPondělí, 08 červenec 2019
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1728x
Komentářů: 1