PlayStation 5 od SONY představen – je slabší než XBOX X, ale má podobnou AMD PC konfiguraci Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 20 březen 2020
Přejít na obsah
PlayStation 5 od SONY představen – je slabší než XBOX X, ale má podobnou AMD PC konfiguraci
SONY prohrává první kolo? Papírově zaostává za MS Xbox X
alt

 

 

 

 

  • PlayStation 5 od SONY představen

            – je slabší než XBOX X, ale má podobnou AMD PC konfiguraci

Zdá se, že situace se u nové generace herních konzolí otočí. Když vycházely na trh původní verze současné generace, tedy PlayStation 4 a Xbox One, mělo parametrově a výkonem navrch SONY, což bylo znát i v praxi. MS situaci ale výrazně zlepšil díky Xbox One X, proti PS4 PRO. A v nové generaci bude mít při startu zdá se parametrově jasně navrch.  

A tak zatímco Microsoft hovoří dost otevřeně ohledně nového Xboxu a dal dohromady velmi působivou konfiguraci a odhalil většinu informací, včetně kompletního vzhledu samotného zařízení a technologických detailů, SONY je dost skoupá na slovo. Mlčet ale nemohla donekonečna, a tak aktuálně představila podrobněji alespoň parametry své PS5.

  • PlayStation 5 používá AMD RYZEN ZEN 2, Radeon RDNA 2 a PCIe 4.0 SSD!

Je to černé na bílém. Jak Microsoft, tak SONY kompletně přechází vlastně na víceméně běžnou PC platformu se svou novou generací konzolí. Poprvé v historii budou mít aktuální počítače a aktuální herní konzole, technicky úplně stejné x86-64 procesory i grafické karty.

A není překvapením, že jak SONY, tak Microsoft použijí technicky stejné základy od AMD, které jediné nabízí výkonné CPU a výkonné GPU. A jsou s ním také spokojeni, protože starší generace AMD produktů používá úspěšně už končící generace a odpadají tak jakékoliv problémy s kompatibilitou a komplikovaným vývojem her. Ovšem fyzicky jsou řešení obou společností trochu odlišné. Xbox má speciální 7nm APU (procesor s grafickou kartou), SONY ale velmi pravděpodobně čipletový design, tedy samostatné čipy GPU, CPU a IO vedle sebe. Obě platformy navrhlo samozřejmě AMD a vyrábí 7nm u TSMC. Obě konzole mají stejnou procesorovou část. Tedy architektura ZEN 2 s 8jádry/16vlákny, kdy prakticky vzato jde o procesor RYZEN 7 3700X. Liší se jen takty, kdy u konzolí běhá tenhle CPU o něco pomaleji než v desktopu, kvůli TDP. Ale rozdíl není dramatický. Zato dramatický je posun, který přináší, kdy ze současného stařičkého 8jádrového JAGUAR procesoru s taktem kolem 2GHz jdeme na 8jádrový/16vláknový RYZEN se zhruba 4x vyšším výkonem na jádro i na celek. To se asi někde projeví ;).

XBOX má zajímavý duální režim s možností běhu na stabilních 3,8GHz při 8jádrech/vláknech, nebo 3,6GHz při 8jádrech/16vláknech. Frekvence jsou v jeho případě pevné. SONY na druhou stranu používá stejný procesor, ale využívá boostu, tedy proměnné frekvence. Má také tedy 8jader/16vláken ovšem na maximálně 3,5GHz, což je o 100MHz méně, než je stabilní minimum u Xboxu a o 300MHz méně něž co má XBOX při běhu na 8jader/vláken.

Obě konzole nakonec používají skutečně RADEON NAVI 2 (RDNA 2) architekturu od AMD, kterou zatím nemáme představenu na trhu v rámci desktopu. SONY si ale u AMD objednalo jinou konfiguraci než Microsoft. Zatímco XBOX má ohromných 52CU na stabilních 1825MHz a výkon 12,1TFLOPS, SONY má pouze 36CU, ale na až 2,23GHz s proměnlivou frekvencí. Celkový výkon je ovšem znatelně nižší, a to 10,28 TFLOPS. Sluší se ale dodat, že v obou případech je to více, než má Radeon RX 5700 XT, co by aktuální nejvýkonnější desktopová PC NAVI grafika od AMD!

Obě konzole mají nakonec (k mému překvapení) stejných 16GB GDDR6 14GHz sdílené paměti. XBOX má ovšem 320bit sběrnici a 10GB vyhrazeno pro grafiku s ohromnou 560GB/s propustností a 6GB paměti je pak jako RAM s 336GB/s propustností. SONY zvolilo jednotnou paměť, jenže má jen 256-bit sběrnici, takže maximální propustnost je v každém případě 448GB/s. Z hlediska grafické paměti má tak XBOX o 66% vyšší propustnost, což není zanedbatelné.

Obě konzole sází v nové generaci místo velmi pomalého a dnes ukrutně zdržujícího mechanického SATA HDD (pevného disku), na SSD řešení. Microsoft nabízí 1TB NVMe SSD PCIe 3.0 s 2400 MB/s v základu. SONY má sice menší 825GB SSD vlastní konstrukce, ale využívá PCIe 4.0 sběrnici, kdy v základu tak jede na 5500 MB/s! Obě konzole mají rozšiřitelné úložiště, ale trochu jiným způsobem. SONY zdá se sází na PCIe 4.0 NVMe SSD, Microsoft má speciální „paměťovou SSD kartu“. Obě konzole mají Blu-Ray optickou mechaniku. SONY zatím neřeklo, jaký operační systém používá, ale pravděpodobně to nebude Windows 10, jaký používá Microsoft Xbox X.

Co to tedy znamená? 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?Středa, 08 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1086x
Komentářů: 3
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 635x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1218x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 573x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1149x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2298x
Komentářů: 3