SONY chce to nejlepší. S AMD bude pokračuje na nejvýkonnější konzolích PlayStation 5 Pro i PS6. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Úterý, 06 únor 2024
altZatímco Microsoft možná zvažuje jiného partnera, SONY nepočítá s nikým jiným než AMD.

 

 

 

 

Jak jsme vás informovali, Microsoft údajně zvažuje nabídku Intelu, že by čipy pro nadcházející generaci Xboxu vyráběl a dodával on. Intel má zájem a nabízí údajně velmi zajímavé ceny. Microsoft s ním jedná. Ovšem hlavně proto, aby zvýšil tlak na AMD, které je samozřejmě upřednostňovaným preferovaným partnerem. Ale je si vědomo své pozice. Microsoft pro svůj nový Xbox potřebuje AMD mnohem více, než AMD potřebuje dodávat čipy pro Xbox. Situace se změnila a AMD nebude s další generací konzolových platforem dodávat své čipy zdaleka tak lacino, jako v minulosti, protože se mu vyplatí více převést kapacity výroby na jiné produkty než čipy pro konzole. AMD nicméně má zájem pokračovat ve spolupráci za určitých okolností. Ovšem ne za každou cenu. Microsoft se tedy snaží jednáním s Intelem a „předstíráním“ zájmu o jeho nabídku, dotlačit AMD k alespoň nějaké „slevě“. Ovšem podle zákulisních zdrojů je tato jinak běžná taktika Microsoftu, v tomto případě poněkud bezzubá.

Jakkoliv Intel má co nabídnout na poli CPU, nemá moc co nabídnout na poli GPU, tedy platformy jako celku. Jeho současné produkty včetně těch chystaných ve vývoji, jež může ukazovat Microsoftu, zaostávají za nabídkou i plánovanými novinkami AMD ve všech ohledech. A ani údajně ta cena, kdy Intel má volné kapacity produkce, a tak nabízí MS prakticky výrobní náklady, není zase o tolik lepší, než co nabízí AMD, které má výhodu mnohem větší spolehlivosti a věrohodnosti, kdy to, co slibuje, také plní. Intel už roky nesplnil nic, co sliboval. Vypadá to, že Microsoft prostě jen zkouší, zda mu AMD nabídku nevylepší, ale to k tomu nemá žádný důvod. MS by volbou Intelu, co by partnera pro nový Xbox, riskoval příliš. A ví to moc dobře, že Intel není spolehlivým partnerem, speciálně v oblasti plnění výkonových cílů a slibů kolem jeho produktů. MS si nemůže dovolit novým Xboxem zaostávat za PlayStation. Speciálně když konkurenční SONY naopak upevňuje spolupráci s AMD.

  • SONY pro PlayStation 6 zvažuje jen AMD

                                   – spolu chystají nejvýkonnější konzoli všech dob

Společnost SONY nemá v tuto chvíli žádný důvod zvažovat jiného partnera než AMD. A nijak se tím netají. Nikdo jiný totiž reálně nedokáže nabídnout, co nabízí AMD. Tedy komplexní výkonnou PC platformu fungující i pro konzole. Nikdo jiný nemá tak výkonná a úsporná x86 CPU spolu se současně s tak výkonnými a úspornými primárně herními grafikami. A hlavně to nenabízí za podmínek a cen, jaké to dává AMD. Jakkoliv nová generace jeho produktů bude dražší, SONY moc dobře ví (a ví to moc dobře i MS), že lepší platformu pro zamýšlené konzolové použití za ty peníze s požadovanými vlastnostmi, prostě nesežene. A tak se o to ani nesnaží. Už dávno se rozhodlo, že bude spolupracovat s AMD. A nejen pro vylepšený PlayStation 5 Pro, ale i pro PlayStation 6.

Ještě v letošním roce by mělo být představena nová verze stávající generace, tedy PlayStation 5 Pro. Nová nejvýkonnější klasická konzole má nadále využívat současný ZEN 2 (RYZEN 7 3000) procesor s 8jádry/16vlákny, kdy se mluví o možná použití 5nm, což by umožnilo zvýšit takty. Hlavním vylepšením má být ovšem pochopitelně grafická část. Konkrétně má jít o hybridní RDNA 3 řešení se SONY úpravami na míru. Má disponovat 60 až 64CU. Jako komplexní platforma bude nadále spoléhat na sdílenou minimálně 16GB (některé zdroje hovoří až o 20GB) GDDR6 paměť, ale s vyššími takty na 18GHz proti současnosti. SONY neplánuje tuhle platformu jako novou generaci, jen vylepšení stávajícího generačního designu s využitím možností, které nabízí aktuální generace Radeon RDNA 3 od AMD, která je v tuto chvíli už o téměř 2 generace dále, než původní design současného PS5. Každopádně zatímco CPU výkon zůstane podobný, zvýší se jen o pár %, k zásadnímu navýšení dojde v grafickém výkonu, kdy PS5 PRO by v praxi mohla mít zhruba 2x lepší herní výkon.

To by pochopitelně byl na poměry konzolí zásadní skok a viditelné zlepšení kvalit grafiky i výkonu v upscalovaném 4K rozlišení, které se stává absolutním standardem a prioritou. SONY si je nicméně vědomo toho, že hlavně ta nová grafická část je větší a nákladnější než současná verze a AMD jí to nebude dodávat úplně levně. Cena PS5 PRO se tedy očekává o něco výše, ale snaha je ji udržet kolem 15 tisíc korun, tedy možná 549 dolarů? Novinka má být představena v září s uvedením na trh během listopadu.

  • PlayStation 6 s AMD jako nejvýkonnější konzole vůbec

Letošní PS5 PRO je tedy půl-generační vylepšení současné platformy, a mělo by překlenou zbývajících několik let do uvedení regulérní nové generace konzole, kdy ovšem nároky her rychle rostou. SONY tedy už pracuje na nové platformě spolu s AMD. A chce využít toho nejlepšího, co AMD bude na poli architektur mít. A udělat si samozřejmě nějaké optimalizace na míru. Finální specifikace PS6 zdaleka stanoveny nejsou, ostatně čipy, které ji budou pohánět jsou dnes jen rozpracované designy. Ale budou finalizovány na přelomu 2026/2027, protože konzole má být uvedena na trh v roce 2028.

Je tak pravděpodobné, že SONY počítá s řešením postaveným na minimálně ZEN 6 architektuře procesorů AMD a RDNA 5/6 v případě grafické části. Zcela určitě půjde také o platformu využívající GDDR7 paměti. V každém případě SONY bude maximalizovat výkon a chce mít nejvýkonnější konzoli nové generace, přičemž chce zachovat současnou širokou kompatibilitu a jednoduché portování her pro vývojáře. I proto SONY o jiném partnerovi než AMD, ani v současnosti neuvažuje. Intel jednoduše nemá co věrohodně nabídnout jako srovnatelnou nebo lepší alternativu, a NVIDIA nemá prakticky žádný zájem v této oblasti něco nabízet a také nemá kompletní platformu, jakou nabízí AMD.

SONY nové vederní konzolové divize, ale velké změny se od něj nečekají. Vyhrává zatím jasně konzolovou válku současné generace a stále si hráči váží jeho exkluzivit, byť kvůli vysokým vývojovým nákladům na ty hry už jsou exkluzivitami jen časovými. A vždy vyjde i PC verze. Aktuálně to vypadá, že SONY dává zhruba minimálně 2 roky exkluzivity PlayStation, než daná hra vyjde na PC. A v této strategii zjevně hodlá stále pokračovat. Chce mít ale současně i nejlepší zařízení v oblasti konzolí na trhu, protože je to pro ni důležitější business než pro konkurenční MS. Ten zjevně nepřikládá exkluzivitě her na svůj Xbox velkou váhu, protože se nahlas mluví o tom, že i ta bude už jen dočasná a své tituly vydá i pro PlayStation. SONY tak chce mít jistotu, že bude mít nejlepší konzoli/zařízení na trhu, a to i kdyby mělo být o něco dražší než Xbox. Zdaleka tedy netlačí cenově na AMD, naopak s ním více a úzce spolupracuje, a výrazněji modifikuje a optimalizuje ty v základu AMD produkty, než to dělá MS. A zdá se tedy, že pro PS5 Pro a hlavně PS6, bude v současné strategii a partnerství pokračovat …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Dubik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-02-11 12:03:14
avatar
PC verze sony her nevyjde vždy , stále chybí třeba ghost of tsushima na pc nebo demon souls a to už je dyl jak3 roky ty hry to že vyjdou je pravděpodobný , ale ne jistý
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Problémy Intel procesorů jsou stále větší
Problémy Intel procesorů jsou stále většíThursday, 11 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1082x
Komentářů: 0
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končí
Piranha Bytes, tvůrci Gothic, Risen a Elex RPG her končíTuesday, 09 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 895x
Komentářů: 0
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!
Gladiátor 2 v první dlouhé ukázce!Monday, 08 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1310x
Komentářů: 1
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?
Formule 1 dostane pořádný velkofilm?Friday, 05 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 924x
Komentářů: 0
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!
Satifactory se konečně dočká verze 1.0!Thursday, 04 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1228x
Komentářů: 2
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!
Star Trek Prodigy – překvapivě skvělý počin v druhé sezóně!Wednesday, 03 July 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1501x
Komentářů: 1