„Všichni“ si mastí kapsu na HPC/AI, Apple tam ale nemá produkty. Co s tím? Vyřešeno …
Společnost Apple je velmi zisková, a to i za současné situace objektivně výrazně vyšších výrobních nákladů. A čistě matematicky vzato by mohla klidně v maržích absorbovat celé současné zdražení pamětí a pořád by zisková zůstala. Jenže akcionáři, investoři a vedení firmy není spokojené s tím, že jiné konkurenční firmy vydělávají dnes prakticky bez práce ohromné peníze na AI, zatímco Apple jaksi nikoliv. Naopak hrozí, že díky vyšším výrobním nákladům začne firma vykazovat nižší příjmy, a hlavně zisky, a nižší nebo žádný růst. A pokud něco vyděsí investory, trh a akcie, je to připomínka, že ekonomický finanční růst není nekonečný. Apple tedy má problém, protože se jako firma soustředí na běžnou spotřební elektroniku, která je nyní pod největším tlakem. Nejen, že ceny potřebných pamětí DRAM i NAND vystoupaly na násobek obvyklých hodnot, ale často je problém zajistit potřebné dodávky za jakoukoliv cenu. Současně hospodářská situace běžných zákazníků se vyvíjí podstatně odlišným směrem, než akciový trh a hospodaření mnoha současných firem a jmění miliardářů. Lidé zkrátka začínají šetřit a nákupy odkládat.
Je zde tedy několik důvodů pro to, aby potenciálně finanční výsledky firmy Apple začaly v dalších kvartálech vykazovat pokles ziskovosti a trendu trvalého růstu, což by znamenalo pokles akcií atd. Apple se tedy rozhodl využít situace, kdy mu mnozí zákazníci dnes odpustí výrazné navýšení cen, protože všichni vědí, že existuje objektivní důvod, za který Apple nemůže. Tedy situace kolem pamětí. Společnost tak aktuálně oznamuje okamžité masivní skokové zdražení většiny svých produktů. S jednou překvapivou výjimkou, a to jsou zatím iPhone!

Zdražení je skutečně masivní, ceny rostou o 8 až 35%. Nejlevnější notebook MacBook Air tak zdražuje ze 699 na 799 Eur, tedy o 2,5 tisíce. Masivní skok je pak u MacBook Pro, který 14% verze zdražila z minimálních 1899 Eur na 2199 Eur a 16“ z 2999 Eur na 3399 Eur. Zdražení se dotklo i dalších produktů, kde přitom paměti být zase tak zásadní nemusí:

S překvapivou výjimkou, a to jsou telefony hodinky. Ceny iPhone 17 série i Watch 11 zůstávají na stejných úrovních, a to přes fakt, že ceny pamětí u nich šly také masivně vzhůru. Plně srovnatelné se situací u Mac, které zdražily výrazně. Spekuluje se o tom, že Apple si u telefonů zkrátka zdražení nemůže dovolit, kvůli konkurenci, kdy na rozdíl od PC produktů, v případě telefonů jsou všichni mnohem opatrnější ve zvyšování cen. Prakticky k nim nedošlo, spíše se jen omezuje produkce některých levnějších modelů nebo se osekává množství paměti, ale ceny se prostě všichni snaží držet. Takže zdražení už tak drahých iPhone a hodinek by mohlo vyústit ve výraznější propad prodejů a posílení konkurentů. Samozřejmě nelze vyloučit, že nakonec Apple zdraží i ty telefony, ale firma se tomu evidentně snaží vyhnout.
Zdražení je náhlé, skokové a velmi výrazné, ale ne překvapivé. Tedy možná až na to nezdražení telefonů. To je překvapivé. Ale jinak se to docela čekalo. Jak jsem popsal v úvodu, firma je sice masivně zisková a klidně by v maržích vstřebala ten nárůst nákladů a pořád by zisková byla, ale takhle to samozřejmě v businessu u firem jako Apple nefunguje. Jde prostě o vykazování růstu tržeb, zisků a prostě ten trend. Takže firma zdražila, co jí situace dovolí a jako vysvětlení má samozřejmě objektivní důvod v podobě cen pamětí, kvůli kterému zdražují počítače a produkty prakticky všech ostatních firem. Situace s těmi telefony je ale docela zajímavá …
| AUTOR: Jan "DD" Stach |
|---|
| Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|