Něco se probudilo? ASUS láká na ROG RYZEN notebook a AMD slibuje velký mobilní návrat Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 19 květen 2017
altMobilní PC jsou na tom ještě hůře než desktop. AMD přichází situaci výrazně zlepšit?

 

 

 

 

Zatímco na desktopech už je veselo a každý s trochou přehledu ví, že AMD je v cenových hladinách nad 5 tisíc jasná volba nyní, přitom velký souboj v high endu mezi 10jádrovým(později 12jádrovým) Intel SKYLAKE-X pro X299 platformu a nového RYZEN 9 „ThreadRipper“ s až 16jádry nás čeká už příští měsíc, situace na mobilním poli je nadále tristní.

Nabídka notebooků sice nikdy nebyla širší a zajímavější z hlediska designů, ovšem jejich hardwarová variabilita je téměř nulová. Všichni nabízejí téměř totéž a za tytéž strašné ceny. Žádné velké rozdíly nejsou. Situace tak dovoluje Intelu prodávat jen dvoujádrová mobilní Core i7 za ceny kolem 10 tisíc za samotný procesor. Ano, za tutéž cenu máme nyní v desktopu RYZEN 7 1700, což je 8jádrový/16vláknový výkonem high end procesor.

Aby toho nebylo málo vedle dominance Intelu v procesorech na mobilním poli, tam máme i dominanci NVIDIA v mobilních grafikách. I jejich nabídka podle toho vypadá. Nabídka a výběr v podstatě není a kde není konkurence, víme, jak to dopadá. Každopádně s uvedením RYZEN procesorů od AMD se snad situace v dohledné době alespoň trochu změní.

 

  • ASUS: Něco se probudilo“

Trailer na chystanou novinku, zveřejnil ASUS. Vzhledem k situaci s velmi výstižným sloganem „něco se probudilo“, láká na představení ROG mobilního PC s RYZEN procesorem:

Více ukáže na Computexu, který se velmi rychle blíží. A nebude určitě jediný.

 

  • AMD „RAVEN RIDGE“ nabídne  +50% výkonu a -50% spotřeby

Dnes už víme, že ZEN architektura je proti „Bulldozeru“ opravdu masivně lepší. Výkon na jádro, IPC a efektivita jsou reálně o desítky a desítky % lepší. A tak nás asi nepřekvapí, že stejně jako jsou proti FX procesorům RYZEN obrovským zlepšením v desktopu, a i ten zatím nejpomalejší 4jádrový RYZEN 5 je výkonnější než nejvýkonnější 5GHz FX procesor 32nm generace, tak něco podobného nás čeká na mobilní platformě.

AMD chystá „RAVEN RIDGE“ procesory, což jsou APU čipy s maximálně 4jádry a 8vlákny a také integrovanou VEGA grafikou. Vše vyráběno na 14nm+ FinFET. AMD poprvé odhalila podrobnosti, včetně náhledu na výkon a efektivitu ve srovnání s poslední 28nm generace APU procesorů AMD …

Soustředí se hlavně na největší segment s procesory mezi 17W a 45W TDP, kde dnes máme nejčastěji 2jádrové úsporné Intel Core i5/7 procesoru řady U a pak výkonnější maximálně 4jádrové/8vláknové Core i7 (ty mají až 45W). V případě výše uvedeného ASUS ROG notebooků bych tedy očekával použití 45W verze RYZEN 5 se 4 jádry/8vlákny, ale nemůžeme vyloučit ani 6jádro či dokonce 65W RYZEN 7 procesor. To vše se dá klidně do současných 17“ herních DTR nacpat. Ale uvidíme.

V případě mnoha notebooků, hlavně tenkých designů, ale spoléhají nejen na výkon procesoru, ale také integrované grafiky. Intel v tomto směru výrazně zaostává i za starou generací AMD APU, které však byly a jsou na jádro výkonem výrazně slabší (ale ne slabé). S nástupem ZEN však Intel o veškerou výhodu přijde, tím spíše, že spoléhat kvůli TDP nemůže ani na vyšší takty. Při srovnatelných taktech je AMD RYZEN totiž stejně výkonný, dokonce i výkonnější a v desktopu i efektivnější. Zda to bude platit i pro mobilní segment nevíme, ale nemyslím si, že bude velký rozdíl mezi spotřebou Intelu a AMD. Jenže AMD bude celkově efektivnější … proč? Protože jeho CPU budou mít mnohem výkonnější a schopnější grafické karty. Těmi nebude nic jiného než zbrusu nová integrovaná VEGA.

AMD slibuje ve srovnání s 28nm generací posledních APU o 50% více procesorového výkonu, o 40% více grafického výkonu a zároveň o 50% úspornější provoz! Pravděpodobně všechny tři tyhle věci nenastanou u jednoho produktu najednou, ale reálně věřím tomu, že AMD tenhle skok opravdu předvede.

Jinak AMD kromě klasických notebooků pro běžný trh plánuje i specializovanější profesionální/business třídu, která bude mít některé věci navíc včetně asi rozšířených záruk apod. Nicméně dorazí až začátkem příštího roku. Letos se dočkáme na trhu „jen“ běžných modelů, očekáváme jejich příchod na přelomu září a dál v Q4. Těšit se můžeme na ultra tenké notebooky, konvertibilní 2v1 stroje, ale i multimediální a čistě herní DTR. AMD hovoří o desítkách modelů, které jsou už před dokončením a partneři jsou prý nadšeni, zcela určitě jich spoustu uvidíme na Computexu. S nástupem RYZEN procesorů má AMD v ruce po všech stránkách rovnocenně konkurenční produkt proti Intelu. A pokud jde o mobilní platformu, speciálně procesorů s integrovanými grafikami, můžeme směle říci, že při srovnatelné procesorové části zůstává obrovská převaha v grafické oblasti a celkově tak AMD bude disponovat téměř jistě objektivně nejlepšími procesory s integrovanými grafikami na trhu.

Na co jsem hlavně zvědav, zda takový Core i7-7600U se 2jádry/4vlákny (2,8-3,9GHz) s 15-25W TDP a integrovanou HD 620 grafikou, bude nadále stát 393 dolarů (11 tisíc) jako stojí. Ano, pokud si dnes kupujete notebook s Intel procesorem řady Core i7 U, což je první slušné řešení pro tyhle stroje, tak za ty dvě jádra platíte takové peníze v podstatě tvoří třetinu ceny celého PC. Právě tady může AMD udělat velkou změnu a pořádně šáhnout do marží Intelu. A to nemusí jít s cenou zase až o tolik níže (jako že asi půjde). Je otázkou samozřejmě kapacita výroby, a hlavně ochota výrobců notebooků skutečně alternativu k Intelu nabídnout. Nicméně vzhledem k výkonu a potenciálně ceně si myslím, že mnozí budou muset, i když by nechtěli, protože někteří chtít budou a konkurence je velmi ostrá na poli mobilních PC. Nevěřím, že stejný výkon jako dnes s Intel notebooky budeme mít díky AMD RYZEN za polovinu ceny, ale o 15-25% méně v jinak stejně kvalitních noteboocích, tomu bych klidně věřil. Uvidíme …. také jsme nikdo ani vzdáleně nevěřili, že AMD nabídne v desktopu výkon 30tisícového Intel procesoru za 10 tisíc.

Každopádně nová generace APU procesorů je nová snad v každém možném ohledu a nemá naprosto nic společného se starou generací. Nová CPU architektura, GPU architekturu, výrobní proces, úsporné funkce atd. Prostě zcela nová kapitola. AMD se myslím zcela správně rozhodlo zatopit Intelu v desktopu RYZEN procesory bez grafik a APU orientovat hlavně do mobilní oblasti, kde má CPU s integrovanou grafikou opravdu největší smysl a AMD také zdaleka největší převahu, protože Intel prostě nemá nic, co by se s výkonem jeho APU jako celku, hlavně grafické části, mohlo srovnávat. Tak uvidíme, co nám COMPUTEX a další týdny a měsíce přinesou.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 31
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
LadIQe [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-19 19:48:54

ach na toto som sa tesil snad v tomto spravi aj velky bum lebo dnes platit viac ako 1000e za nejaky trosku schopnejsi ntb je trochu odveci
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-19 20:27:32

Tak to je super zpráva. Jsem zvědavý na hospodářské výsledky na konci roku. Doufám že se i brzy připojí i Lenovo, HP atd. To asi zaměstnanci v GloFo budou chodit na přesčasy, aby stíhali výrobu
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-19 21:10:02

Prosím prosím prodávajte to hned
karel002 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-19 21:19:21

Držím palce, osobně velkému úspěchu moc nevěřím, ale doufám, že alespoň cenami zahýbou.
Wotan888 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-19 22:05:07
avatar
Letošní Computex... ten teda bude stát za to!
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-19 22:35:32
avatar
Asi bych ale pomalu zacal Ryzenu 7 rikat mainstream ne high end vzhledem k prichazejicim Threadripperum ...
IAczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 07:54:09
avatar
Mám starý herní notebook, tak je čas ho vyměnit a myslím že příští rok po Vánocích k tomu bude nejlepší příležitost, když mi AMD nabídne něco kolem 30k herní notebook s ekvivalentem výkonu R480, tak si ho rád pořídím.
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A zase neobjektivní 2017-05-20 08:02:17

Napíšete, že AMD se bude soustředit na procesory mezi 17 a 45 W a následně se obujete do procesoru od Intelu, který je 15W. A není 15-25W, jak píšete, ale když už chcete napsat rozmezí TDP, tak je 7,5-25W, jak Intel uvádí ve svých prospektech.
A ten procesor nikomu nenutí, naopak nabízí i 45W alternativu s 4/8 jádry, která je dokonce levnější.
Ale chápu, že někdo jako vy, paří na notebooku hry, na pozadí enkóduje videa a na druhé půlce monitoru prohlíží web a skypuje. A takoví lidé samozřejmě nepotřebují úsporný notebook, takže 15W procesor je pro ně sprosté slovo.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 10:05:49
avatar
A co tak si to precist prudici, dyt v clanku je psano ze Intel nabizi i 45W 4/8?
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A umíte číst vy? 2017-05-20 11:04:25

Podivuju se nad tím, proč se naváží do jednoho konkrétního procesoru, který není pro ty AMDčkové žádnou konkurencí, protože je pro jiný segment trhu.
Ale chápu, že článek, kde by na rovinu přiznal, že dneska má Intel v noteboocích 35-45W 4/8 procesory, a že AMD proti nim nasadí totéž v bledě modrém, by nevyzněl dostatečně úderně. A proto si musí vypomoci nějakým Učkovým procesorem, aby dokázal, že Intel je úplně mimo.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 12:15:43
avatar
Lidi se do nej navazeji hlavne proto, ze ty Ucka stoji nehorazny prachy za to co nabizi/nenabizi. Diky nijake konkurenci se za nejmensi kus kremiku plati prestreleny castky. Protoze jsou to obycejny pidi podtaktovany dvojjadra, nula nula nic. Ale najdi me notebookovej bios, kde si muzes podtaktovat obycejny mobilni 4/8 jak potrebujes? Nejak u notebookovejch biosu tyto schopnosti postradam, ze by dohoda s Intelem?
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A jak to souvisí s tématem člá 2017-05-20 12:43:33

Učkové procesory s tématem článku nijak nesouvisí, není tedy důvod je vytahovat. Každopádně je vtipné, jak říkáte "podtaktovaný" dvoujádra, když ty intelácký notebookový čipy mají vyšší frekvenci, než AMDčkové desktopové procáky při maximálním overclockingu (až 4,2 GHz můžete mít v notebooku s TDP 45 W).
A nebo, když už se budeme bavit o "podtaktovaných" 2/4 procesorech do notebooků, tak tam už skoro 2 roky prodává Intel 4405U, který najdete už v noteboocích pod 9 tisíc s daní. Tedy nic předraženého.
Edit: S těmi 4,2 GHz a TDP 45 W se jedná o čtyřjádro. Dvoujádra mají max. 4 GHz při 15W TDP.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 12:58:23
avatar
Tak ten cip bych chtel teda videt ... až 4,2 GHz můžete mít v notebooku s TDP 45 W.
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tady ho máte 2017-05-20 13:17:37

https://ark.intel.com/products/97468/Intel-Xeon-Processor-E3-1535M-v6-8M-Cache-3_10-GHz
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 13:49:44
avatar
Mně to přijde taky úchylné prodávat dvoujádra za 10k a ještě k tomu je označovat i7. O to jde především.
mittar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 13:55:13
avatar
Peknej cip, beru. Kazdopadne lidi se tesi na Ryzeny kvuli pomeru cena/vykon, $623 Xeon je sice paradni kousek ale moc notebooku ho mit nebude, natoz hernich.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 13:57:13
avatar
jak nesouvisí? Core i7-7600U je APU procesor, jeden z mála slušných CPU pro tenký notebook .... no a APU AMD RYZEN s VEGA grafikou je přímá konkurence ...

takže to hodně souvisí ....

Dvoujádra na maximální takt a výkon s iGPU mají 25W TDP, TDP 15W je střední typická hodnota .... Intel toto rozpětí také uvádí .... jinak jste nepochopil, o co jde ...

takže znovu: 2jádrový i7 s grafikou za 10 tisíc ..... v roce 2017! .... už chápete?
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vážně? 2017-05-20 16:23:57

Spíš bych řekl, že vy nechápete (dost smutné na někoho, kdo si o sobě tolik myslí), co znamená konfigurovatelné TDP. To znamená, že výrobce zařízení, v tomto případě notebooku si může zvolit v několika krocích, na jaké TDP bude dimenzováno chlazení. Tedy, když třeba chce udělat pasivně chlazený notebook, nakonfiguruje TDP na 7,5 W. A opačně.
TDP i7-7600U tak může být nastaveno nejméně na 7,5 W a nejvíce na 25 W.
To TDP 15 W znamená, že na tomto TDP by měl být schopen běžet systém při plném zatížení všech jader na té základní frekvenci, tedy v tomto případě na 2,8 GHz. Předpokládám, že ani vy si snad nemyslíte, že při nicnedělání žere tento procesor 7,5 W.
A že to spolu nesouvisí je o tom, že tento procesor má standardní TDP 15 W, což je jak říkáte, skvělá volba pro tenký notebook. Ten 4/8 Ryzen bude mít minimálně 2x tolik. Tedy konkurence pro něj je spíš ta 4/8 i7, než i7 v Učkové verzi.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 17:50:24
avatar
Já na rozdíl od vás vím, že TDP neznamená spotřeba! A pokud jde o to konfigurování TDP také evidentně nevíte, co to znamená ;)

vy pořád nechápete o co jde .... napíši to tedy znovu ... slabé dvoujádro pojmenované po high end procesorech jako i7 se slabou grafikou stojí 10 tisíc korun v roce 2017 ....
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - A jak to souvisí? 2017-05-20 18:11:15

A jak to souvisí s tématem článku, což jsou nové procesory od AMD? Ta zmiňovaná i7 jim nijak nekonkuruje, protože budou mít daleko větší TDP (i spotřebu).
Jinak TDP je samozřejmě spotřeba. Je to dlouhodobě udržitelná spotřeba, na kterou se dimenzuje chlazení. Že v jednom okamžiku je aktuální spotřeba větší, má asi stejný vliv, jako to, že 50x za sekundu máte v zásuvce 325 V, ale stejně říkáme, že je tam 230 V.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 19:50:37
avatar
nekonkuruje? s TDP 15 - 25W což normálně má a jako procesor s integrovanou grafikou samozřejmě řada Core i5/7 řady U je konkurencí RYZEN Mobile procesorům, které taktéž budou mít 15 - 45W ....
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 13:48:58
avatar
neobjektivní? Spíše neumíte číst ... v článku je zmíněn jak úsporný i7 s TDP 15-25W, tak fakt že jsou i 45W verze!

Já bych si přál opravdu objektivní čtenáře a diskutéry, i když ono by stačilo jen aby se někteří naučili číst, potažmo neignorovat co se jim nehodí ....
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Tak schválně 2017-05-20 18:26:29

Jaký prostor je v článku věnován vypravování o tom, že existuje dvoujádrová i7 s uvedením ceny a kolik prostoru je věnováno té i7, která opravdu uváděným AMDčkům konkuruje? A o tom, že jste si "zapoměl" zmínit, že ta 4/8 i7 je ve skutečnosti levnější, než ta kritizovaná 2/4 i7 ani nemluvě.
AMDčka vychvalujete roky a já proti tomu nic nemám. Je dobré mít web, který najde pozitiva. Ale proč místo vychvalování AMDček máte pořád potřebu kopat do Intelu, to mi hlava nebere.
Nebo možná bere. On ten článek by byl totiž o ničem, protože napsat, že AMD uvede maximálně 4/8 procesory pro notebooky, o kterých skoro nic nevíme, jen že budou mít TDP mezi 17 a 45 W a budou mít VEGA grafiku, by vám moc čtenářů nepřineslo.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 20:14:44
avatar
ty nevíš, to je zjevné, já ano ...

do Intelu nikdo nekope, poukazování na prostý fakt není kopání! Uvedený procesor Intel za tu cenu prodává .... co je na tom za kopání?
danito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Až bude 2017-05-20 20:08:16

Asus lákat na NB s Intelem, dostane prostor Intel. Teď dostal prostor Ryzen. A Intel je zmíněn jen okrajově. Něco se opravdu probudilo. Zapšklí fandové Intelu.
radecek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Vidíte dobře? 2017-05-21 10:48:35

V tom článku je víc informací o Intelu, než o AMD, o kterém ten článek je.
danito [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - jo 2017-05-21 23:50:25

Vidím trolla. Nebo trotla. Když se dívám na celé vlákno, tak spíš to druhý. Vsadím se, že máš i spočítaný, kolikrát AMD a kolikrát Intel. Sorry jako... A Kanada to nedala. Mám radost.
Wulstar [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-20 12:26:07

No dufam že AMD konečne poskytne nejakú alternatívu je jasné že výkon na jadro nebude lepší ako intel ale dufam že to vynahradí dobrou grafikov, a vyváženosťou cpu k gpu tak by to mohol byť celkom trhák... A možno sa dočkám APU čo dá na 60 fps dotu 2 stabilne a vobec by mi nevadilo že by to bol 45W procesor.
Davidek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-21 14:24:48

Já bych rád napsal svůj názor, ale bojím se, že budu tady zablokován jako spousta lidí přede mnou, co napsali svůj názor
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-21 14:46:47
avatar
Ať už máš raději Intel, tak musíš uznat, že Ryzen způsobil probuzení Intelu.
Davidek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-21 19:18:41

Nic nepreferuji, jsem za zdravou konkurenci rád.
Jen mě mrzí, že AMD je několik dlouhých let v mobilním segmentu v řiti.
Něco mi říka, abych si nedělal naděje ani teď.
Allie Fox [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-21 20:01:58
avatar
Proč takový pesimismus? Ryzen i nový nanometry jsou pro mobilní segment ještě lepší než pro desktop. Pokud Ryzen zvládl desktop, tak notebooky jsou pro jeho charakter ještě vhodnější, protože ten proces je odvozen z mobilního. Mimochodem excavator APU se povedly již před příchodem Ryzenu.
Davidek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2017-05-21 20:31:41

Proč takový pesimismus? No holt zkušenosti
PeterSqu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD postaví procesory Ryzen da 2017-05-22 10:58:41

Během konferenčního hovoru v rámci Analyst Day AMD potvrdilo, že příští generace procesorů Ryzen, která ponese označení Ryzen 2000, bude stále vycházet ze 14nm výroby.

Půjde samozřejmě o vylepšený 14nm výrobní proces s větší efektivitou čipů, nicméně zase takový výkonnostní skok další generace znamenat nebude. Jinak by na tom měla být až série, která bude Ryzen 2000 následovat. Ta bude vycházet z 2. generace architektury Zen a má být již vystavěná na 7nm výrobě. Jinými slovy se u další řady Ryzen dočkáme drobných změn ve výrobním procesu, díky čemuž budou energeticky účinnější a pravděpodobně se u nich dočkáme vyšších pracovních frekvencí. Ještě před novou generací se ale objeví na trhu procesory Ryzen 3, Ryzen Pro a APU Ryzen pro mobilní zařízení. Tyto modely bude AMD vydávat od druhé poloviny roku letošního do poloviny roku příštího.

Až pak by měla následovat nová generace, která bude nejspíše značená jako Ryzen x 2xxx. Procesory AMD vystavěné na 7nm výrobním procesu architektury Zen2 pak můžeme očekávat s největší pravděpodobností až v roce 2019.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?
Intel XEON čipy jsou jen předražená značka a vyhozené peníze?Pondělí, 23 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 242x
Komentářů: 0
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?
Taktování RYZEN 7 2700X v praxi – co dokáží rychlé DDR4?Neděle, 22 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1426x
Komentářů: 0
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurence
DeadPool 2 je zpět s novým trailerem – střílí si z konkurencePátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1003x
Komentářů: 0
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?
Šílený herní Serious Sam se vrátí po čtvrté – už letos?Pátek, 20 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 874x
Komentářů: 1
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!
Jurassic World: Fallen Kingdom – finální trailer je tu!Středa, 18 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1243x
Komentářů: 0
Apple není schopný opravit iMac PRO počítače - prostě to neumí!
Apple není schopný opravit iMac PRO počítače - prostě to neumí!Úterý, 17 duben 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2734x
Komentářů: 9