Povinné USB-C pro nejen mobilní zařízení je hotová věc, nyní přijde povinnost výměnných baterií! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 21 prosinec 2022
altTlak na výrobce dělat zařízení opravitelná s delší životností pokračuje. A je to dobře!

 

 

 

 

Mnozí výrobci, ne všichni, ale mnozí ano, kalkulují životnost výrobku záměrně co nejnižší, aby zákazníci byli nuceni je často obměňovat, a tedy utrácet rychleji a více peněz za jejich nové produkty. I proto jsou mnohé produkty vyrobeny vyloženě „na jedno použití“, a jakékoliv opravy jsou buď nepraktické, nebo rovnou cíleně nemožné. A kdyby jen zásadní opravy. Stačí když odejde konektor nebo baterie a můžete jinak většinově funkční nákladné zařízení vyhodit, protože mnozí výrobci záměrně navrhují své produkty, abyste je museli vyhodit a koupit si nový kus. Že je to hloupé a zbytečné plýtvání? Ano, bohužel prostě se mnoha výrobcům finančně vyplácí, protože neopravitelný design jim šetří náklady a současně vydělává větší peníze.

Udělat design tak, aby byl opravitelný a věci snadno vyměnitelné, stojí něco extra. Nemluvě o potřebné podpoře náhradních dílů a servisu obecně. Současně samozřejmě již prodané zařízení, kterému takto prodlužujete životnost a zákazník si tak nemusí kupovat nové delší dobu, jde proti zájmům firem a snižuje prodeje. Tedy některých, bohužel jen pár výrobců si zakládá na tom, že navrhuje zařízení tak, aby vydržela déle a byla snadno servisovatelná. Co s tím, aby stejný přístup udržitelného designu začaly používat i ostatní výrobci jako standard? Bohužel se to bude muset zákonem nařídit. EU dělá další krok …

  • Povinně vyměnitelné baterie v telefonech a dalších zařízeních

Jedním z nejhorších plýtvání u mnoha současných produktů, souvisí s bateriemi. Pokud prostě odejde, ztratí kapacitu apod. tak u řady produktů to znamená vyhodit celé jinak funkční zařízení. Ať už jde o telefony, různé počítačové periferie jako sluchátka a mnoho dalšího. Tohle je zkrátka šílenost na mnoha úrovních, že se opravdu divím, že se proti tomu nezasáhlo dříve.

EU která nedávno definitivně schválila povinné USB-C pro všechna mobilní a další zařízení na evropském trhu od roku 2024, pracuje na nařízení kolem baterií v mobilních a dalších zařízení. EU chce, aby telefony měly povinně vyměnitelné baterie, a to přímo uživatelem u něj doma. Tedy to, co dříve bývalo naprosto samozřejmé. Ovšem v zájmu úspory firemních nákladů, a naopak větších příjmů ze servisu od uživatelů, od toho výrobci většinově ustoupili. Jednoduše současné telefony mají baterie, které se sice dají vyměnit, ale jen v servisu a vyžadují náročnější demontáž celého zařízení. Za což tedy musíte extra zaplatit dost významnou částku a zdaleka ne u všech modelů to vůbec možné je, kdy výrobce prostě nedodává potřebné díly.

EU tedy nově chce, aby výměnu baterie zvládl každý uživatel jednoduše doma. Většina zákazníků tohle jistě uvítá. Samozřejmě mnozí výrobci a zájmové skupiny kolem, budou proti. Kromě toho, že je to připraví o nezanedbatelné příjmy z jejich servisů kolem výměny baterií, budeme poslouchat také účelové lhaní kolem vlivu na konstrukci telefonů. Že prý to nebude tak elegantní, tenké nebo tak odolné atd. Nicméně to jsou skutečně jen lži. Neexistuje z technologického hlediska důvod, proč by se nedal navrhnout telefon s jednoduše vyměnitelnou baterií tak, aby byl tenký a vodotěsný zároveň. Samozřejmě to bude vyžadovat změnu konstrukce a přístupu od mnoha výrobců, ale konstrukčně to prostě není problém udělat.

A nejde jen o telefony. Nařízení se má týkat prakticky všeho, co dnes baterie používá. A speciálně baterií samotných, které budou přísně sledovány, budou muset mít přesně uvedeno složení atd. Větší baterie jako ty pro automobily pak budou muset mít „digitální pas“ a budou muset být povinně recyklovány a využívat recyklované materiály v určitém minimálním množství. Hovoří se také o zákazů většiny nedobíjecích baterií. Ale to až později kolem roku 2030 nejdříve.

V nejbližší době je ve hře nařízení, podle kterého by tedy mobilní telefony a další mobilní zařízení musela mít vyměnitelnou baterii uživatelem. Časově by to chtěla EU zvládnout prosadit příští rok nebo ten další a nařízení by pak platilo pro všechny produkty do dalších 3 let. Není to tedy aktuální pro současné generace produktů, ani pro příští, ale ty další už by se na to musely ohlížet. Osobně si myslím, že jde o krok správným směrem. Plýtvání zdroji, pokud jde speciálně o elekroniku, je ohromné a zejména v Evropě, která je totálně závislá na těžbě a zpracování materiálů jinde, je povinná recyklace, snížení plýtvání a znovu-vyžití materiálů naprosto nezbytné. Z velké části je současný přístup použij-vyhoď, kdy zařízení jsou cíleně navrhována tak, aby vydržela co nejméně a byla rychle vyhazována a nahrazovaná novými, se stejně omezenou praktickou životností, neuvěřitelně hloupý, nebezpečný a vytváří obrovskou paletu dalších problémů. Spousta firem cíleně navrhuje a vyrábí odpadky … a je to výhodné jen pro ty firmy, ne pro zákazníky. Takže proč tomu nadále přihlížet? V tomto případě tedy EU fandím, snad to půjde tentokrát rychleji, než prosazení jednotného USB Type-C konektoru, kdy tak jednoduchá a logická věc se táhla mnoho let a plně začne platit až od roku 2024 …

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
kubcosnv [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 14:02:21

Väčšina užívateľov uvíta? Rozhodne si nemyslím. Degradácia v tel. ma nikdy neprinútila vymeniť tel. Pri takom to prístupe príde telefón o dizajn a pravdepodobne o IP68 a iné. Ľudia majú možnosť recyklácie a robia to ? nie.. toto bude obdobný prípad s batériami.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 15:19:48
avatar
O odolnost nepřijde, jen se nad tím musí při vývoji trošku zamyslet. Dnes odolnost = vše zalepit do "monolitu".
1) Okecáme tím, že nejde vyměnit baterie.
2) Bude to aspoň voděodolné.
3) Je to nejlevnější způsob.
1) až 3) = prachy prachy prachy.

A design? Vždyť všechny ty placky jsou skoro stejné. Design je trošku odlišný akorát u odolných cihel, které si nehrají na tenké a lehké telefony.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 15:33:30
avatar
vsadím se o co chceš, že je možné udělat IP68 design telefonu i s plně výměnnou baterií
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 15:36:01
avatar
Souhlasím, proč by to nešlo, jen by vývojáři a navrhovatelé telefonů museli trochu více přemýšlet.
Ale nemožné to jistě není.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 19:31:24

jasne ze to jde..vypada to takle a ne diky
https://www.tsbohemia.cz/samsung-galaxy-xcover-6-pro-sm-g736b-cerny_d464208.html?utm_source=google&utm_medium=srovnavac& gclid=CjwKCAiAnZCdBhBmEiwA8nDQxTm_92aM70sbKxS0_4L2 p9TpiWPfRYEjyNSpjhIwQpOzidirbSV0VhoCwewQAvD_BwE
pcwifi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - IP68 2022-12-23 10:35:44
avatar
jenze rada xCover je i opancerovana aby vydrzela, proto je to takovy kus hmoty pro nekoho osklivej. Nez se EU rozhoupe to potrva. A nikdo nerika ze vyrobci si reknou : nakakat a proste budou dodavat dal po staru, co udelas... zakazes 99% vyrobcu dovazet do EU ? Ja bych se tomu vubec nedivil. Za me verim vice zalepenemu telefonu ze nepropusti prach a vodu nez vicku s tesnenim. Tesneni casem zteří, lepidlo na Samsungu S7 uz ma 6 let a vsecko stale OK.
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-23 13:29:59

to neni zadnej pancir..ma vetsi odolnost ale nic vyznamnyho jak cat telefony a ma porad "pouze" ip86. s vymenitelnou baterii ale obecne tloustka telefonu pod 1cm pujde hodne tezko pri udrzeni odolnosti. dokazu si to predstavit s pouzitim sroubu a spesl tesneni, ktere bude nutne s baterii taky vymenit, ale nic jednoduchyho jako vyklapnuti krytu jak jsme byli zvyknuti pred lety a cena pak bude ve vysledku beztak vyssi nez dnesni vymena baterie v servisu. a sem hodne zvedavej jak to samsung vyresi u ohebnyho zflip, ten bude mit tloustku jako nokia 5110 nebo muze takovy telefony rovnou v EU odpiskat...
Hammy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-24 03:55:59
avatar
Xcovery od Samsungu nikdy nebyli žádný pancíř, naopak je to vzhledově a pocitově plně srovnatelný mobil s jakýmkoliv. Pouze nemá ty třpytivé/nesmyslné sklíčka na zádech, které stejně 99% uživatelů obleče do pouzdra, aby jim ten mobil vůbec něco přežil a byl následně trochu prodejný.
Právě řada xCover ukazuje a dokazuje, že vyrobit mobil s MIL-STD-810H a krytím IP68 v klasickém vzhledu lze.
Samozřejmě Xcover není dokonalý, ale to je politika Samsungu.

Jen dodám, že kdysi LG vyrobilo mobil zvaný V20, který měl vyměnitelnou baterií, kvalitní audio, (3,5mm jack) širokoúhlý a hlavní objektiv, (+ laserové zaostřování) sekundární displej, dualSIM+microSD, (žádný hybrid slot) no a k tomu MIL-STD 810G. (šroubovaná konstrukce)
Těsnost v nějaké podobě IP tam nebyla... tedy ne že by to nešlo, ale v té době to nebyla taková "priorita" jako dnes.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 16:01:56
avatar
Já nemohu EU přijít na jméno. nicméně jak uvedl DD je toto správný návrat ke kořenům. Pokud jde o design, je to věc názoru a vkusu. Mám už letitého NOTE4 a nehodlám se ho zbavit, právě proto, že u něj dokáži během 20 sekund vyměnit baterii. Že není vodotěsný? No a co!! Kupodivu spolehlivě funguje dodnes. Stačí se k zařízení slušně chovat. Pokud zařízení díky vyměnitelnosti baterie získá 2X-3X delší použitelnost a bude o 40%-50% dražší, tak je to výhra pro kupujícího. Díky snadno vyměnitelné baterii si přístroj udrží po celou dobu užívání cca původní vlastnosti, jaké měl v době jeho nákupu. Když mi dnes přivezou novou pračku, či lednici, TV, tak si automaticky odváží staré zařízení co bylo novým nahrazeno, pokud jich doma nehodlám mít vícero. U telefonu je to poněkud složitější v případě že je starý telefon ještě funkční, protože né každý má zálohovaná data a kontakty někde na netu a bude je tedy potřebovat přetáhnout do nového přístroje a aktivuje v případě Androidu nový přístroj pod starou registrací. Může telefon odevzdat pak na zřízených sběrných místech a nebo u toho kdo mu prodal nový přístroj.
Cemada [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 16:20:24
avatar
Citace:
Já nemohu EU přijít na jméno

Tak to souhlasí

Občas se ale najde věc, která má hlavu a patu. Jednotný konektor, výměnné baterie, opravitelný výrobek (nebo jak tomu říkají), přeprodání SW licence.
Škoda, že to jsou jen malinkaté vlaštovky v jinak zapráskaném nefungování EU.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 17:45:51
avatar
Citace:
Já nemohu EU přijít na jméno


Proč probůh?
Co vám ta EU vlastně tak hrozného udělala.
Vždyť to jsme i my, je to svobodné sdružení států,
to není nějaká temná věž, kde rozhoduje temná postava.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 19:20:46
avatar
Jer to svobodné sdružení dnes nesvobodných států. Pokud jde o bývalé východní státy jsou to dnes vazalové vazalů.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 19:27:32
avatar
Citace:
Jer to svobodné sdružení dnes nesvobodných států. Pokud jde o bývalé východní státy jsou to dnes vazalové vazalů.


To mluvíte o rusku a jeho vazalech?
Nevšiml jsem si, že bychom byli nesvobodní, vždyť se podívejte na Maďarsko, to si zcela svobodně zvolilo cestu k diktatuře, jediné co mu ostatní státy udělají, že jim tu diktaturu nebudou financovat.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 21:07:58
avatar
Nic jsi nepochopil a já už nemám ani chuť ani žádnou motivaci někoho přesvědčovat. Nic méně s mým názorem nehneš také. Tímto výrokem ti šetřím energii a čas.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-23 07:32:03

S Madarskom je to ina politika, proste chceli Madarov prinutiť aby zobrali pôžičku za Ukrajinu, stačilo zopar vyhražok a Madari zmekli a prijali ju tiež, ale či je to demokraticke?
Sam musiš uznať že ten EU parlament prijima niekedy fakt sprostosti, teraz som čital napriklad že EU parlament chce schvaliť zrušenie OLED monitorov, kôli tomu že vela žeru elektriny. Sam musiš uznať že je to sprostosť
Par rokov do zadu EU parlament zrušil žiarovky a dnes sa predavaju ako topne telesa.
Už vidim ako sa OLED TV o chvilku budu predavať ako topne telesa na stenu
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-23 09:27:22

Je to materiál.
Jeden staví na vazalství a tím má vyřešenou národní otázku, která je opravdu pokroková a pomáhá k naší sebevědomosti (ironie) a druhý uplete z h... bič a přitom nezapomíná jak je EU špatná. Do toho pustí pár pubescentních smajlů a je vymalováno.
vkba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 15:27:38

pomoze to telefonom tak asi ako EURO normy pre auta DD, takto ten socializmus nevybudujes
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 15:32:56
avatar
F1 má také jasná pravidla a nikdo neříká že je socialistická, nechápu proč někdo dává podobná užitečná pravidla do souvislosti s nějakým budováním socialismu ... jenom hlupák to může dělat
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 19:20:05

jen hlupak muze srovnavat pravidla vrcholoveho sportu se zakony pro bezny obcany..
Vesy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 15:33:35
avatar
Kéž by ty vymměné baterie byly schváleny už dávno, mohl jsem ušetřit peníze za nový telefon(3-4 500,-), protože ve starém nešla vyměnit baterka, ani v servise...
A pro usb-c jsem jen pro, ušetří se náklady a nebudou se muset výrabět tuny adptérů a redukcí, vše bude pěkně univerzální na jeden konektor...
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 16:30:58
avatar
Jsem uzivatel, kteremu telefony s jednoduse vymenitelnou baterii opravdu chybi, nicmene jsem si v te "nevymenitelene dobe" zacal porizovat takove, ke kterym se da sehnat i nahradni baterie a nemam problem si baterii sam vymenit. U zarizeni "na baterky" si rad prikupuji rovnou nahradni baterii, obvykle je po par letech problem vhodnou vubec sehnat. Vodeodolnost mne netrapi, vylozene nezajima, ja se s telefonem koupat fakt nechodim

Byt tohle hodnotim jako krok dobrym smerem, nejsem fanda nejakeho plosneho narizovani - daleko radeji bych byl, kdyz by ta zarizeni existovala vedle sebe a lide by ty s vestavenou baterii proste nekupovali sami od sebe. Kdyz uz, docela by se mi libily nejake standartizovane formaty baterii a uzivatel by si mohl vybirat/priplacet za kapacitu podle svych potreb (ale zase, nerad bych to nekomu narizoval povinne).
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 19:17:05

pro me je treba vodeodolnost zasadni, kvuli chybejici vodeodolnosti jsem vyhodil za zivot vic mobilu nez kvuli vypraskane baterce..vymenitelna baterie je na vodeodolnost problem i u hodinek, kde si ji taky nemenim doma na koleni, ale v servisu kde vodeodolnost po vymene proveri..

v aktualnich mobilech je kvuli rozmerum i maximalizaci kapacity pak vlastne baterii nekolik, diky tomuhle narizeni tak akorat muzem cekat ze bude opet jen jedna, odolnejsi a masivnejsi, tzn s nizsi kapacitou. jak to bude reseno u ohebnych telefonu si ani nechci predstavovat. uz tak jsou ve slozenhm stavu tlusty, s vymenitelnou baterii jeste ztloustnou. a co sklenene zadni kryty a bezdrstove nabijeni? za me je tohle narizeni nesmysl..technicky to vyresit jde, ale proste ne v tom designu a vodeodolnosti jak mame u telefonu ted..a to dost mozna jeste EU zakaze i pouziti sroubovaku..
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-24 18:23:17
avatar
Mobily s bezdrátovým nabíjením začínali už v době modelů s vyměnitelnou baterií a dokonce to bylo tak, že jsi si koupil novou baterii nebo samostatný zadní kryt, který se lišil právě jen přítomností "antény" pro bezdrátové nabíjení (myslím, že to tak měla SGS 3).

Silně pochybuju, že by někdo postrádal to zvěrstvo v podobě skleněného zadního krytu. Tak možná sadomasochisti.

A k té voděodolnosti. Tam se to dá udělat i tak, že telefon bude hermeticky uzavřený, baterie také a udělají jen konektor, který buď bude vodotěsný, nebo při tom malém napětí, které tam je, budou kontakty dost daleko od sebe, aby případné zatečení vody ničemu nevadilo a v nejhorším případě se jen telefon nebo baterie odpojí.
armagedontek [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-25 12:06:19
avatar
Jo ta sklenena zada jsou taky dalsi silenost, snazim se tomu vyhybat co to jde, pac sundat zalepena, sklena zada bez prasknuti je teprve vyzva Nastesti sem nasel reseni s pouzitim 3D scanneru a 3D tisku

mno, bezdratove nabijeni vnimam teprve jako naprostou zbytecnost. Pochopitelne, respektuji ze ruzni uzivatele maji ruzne pozadavky, ale osobne nejsem ochotny vymenit zastrceni konektoru jednou za tri dny do nabijecky, za vyznamne rychlejsi zkracovani zivotnosti baterie.

Vodeodolnost lze samozrejme konstrukcne vyresit i tak a baterie nemusi nezbytne byt v extra pouzdre - v minulosti tomu tak ostatne taky byvalo. Jen to reseni bude trochu nakladnejsi. Tam mi pote prijde fer, kdyz jsou na trhu dostupne zarizeni se zvysenou odolnosti i bez ni a kdo to tolik potrebuje, at si za tu zvysenou odolnost priplati.
navy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 19:22:54
avatar
To je těžké, někdy trh funguje perfektně, ale v tomto a mnoha dalších případech ne, jde o chrlení stále nových modelů, bez velké přidané hodnoty.
Jde to tak daleko, že jsou lidé, co pořizují nový mobil každý rok, i častěji.
Jestli to myslíme vážně, že bychom měli být ohleduplní k životnímu prostředí, tak nezbývá, než to nařídit, bohužel...
ondris83 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 19:27:49

co to je za nesmyslnej argument proboha?? to ses dalsi komunista?? ti co telefon meni kazdej rok ho urcite meni kvuli baterii…jeste prikaz lidem ze auto musi pouzivat 20 let nez budou moct koupit novy
kidd.hombre [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 17:54:38

Lepsi telefony jsou vsechny vodeodolne, pri vymene baterie v servisu, vas upozorni, ze uz vodeodolny byt nemusi. Takze tady zadna zmena nebude. Posun by to ale mohl byt u levnejsich rad. Par let zpatky u nas v kanclu odesel dvou lidem firemni Samsung asi za 10k. Jednomu zmoknul, druhej ho vozil v bunde pri lyzovani a propotil trochu bundu. Reklamace samozrejme neuznany: voda na zakladni desce.
supervisor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-22 21:19:52
avatar
Ono to je se vším. Vlastne nabijet telefon 60W je dle mého názoru zbytečný a baterii to zbytečně ničí. A kdyz zabrousim do motorismu. Ted nám odešlo čerpadlo na nádrži na močovinu a peugeot dodává pouze 12L nádrž včetně čerpadla a tomu se říká ekologie.
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-23 11:35:26
avatar
U všech mobilních zařízení? Chtěl bych vidět truewireless sluchátka s výměnou baterií.
Jinak by mě zajímalo, jestli se to bude týkat i hodinek, u klasických quartz hodinek u většiny taky měnily baterie v hodinářství a nikdo s tím problém neměl, takže pokud se to bude týkat mobilních zařízení, tak by se to mělo týkat i jich.
Taktéž vidím v nevyměnitelné baterii celkem dobrý filtrační element bezpečnostních děr, že drtivá většina výrobců má sw podporu 1-2 roky a pokud telefon teď místo 3 let bude fungovat 10, tak budou v sítích připojené řádově víc děravých zařízení
honcka [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - tloušťka 2022-12-23 11:48:08
avatar
"Že prý to nebude tak elegantní, tenké nebo tak odolné atd. Nicméně to jsou skutečně jen lži. Neexistuje z technologického hlediska důvod, proč by se nedal navrhnout telefon s jednoduše vyměnitelnou baterií tak, aby byl tenký a vodotěsný zároveň."

Technologický důvod, teď je to
cover -> baterie v softobalu ->deska
aby to bylo uživatelsky výměné (tímhle stylem byly dosud telefony s výměnou baterií dělané), tak to bude
Cover -> hardcase na baterii, v tom baterie v softobalu -> ochrana desky -> deska
Tj technologicky v tom vidím 3 vrstvy o které to bude tlustší
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-24 10:00:24

Není problém ve vrstvách. Jde o to, že pokud máte telefon s IP68, tak ten je přímo slepený a zalisovaný, tak aby se do něj voda a částice prachu nedostaly. Tohle prostě v domácím prostředí nezajistíte. Takže sbohem iPhony, sbohem top modely Samsungu a tak dále. Vše, co dnes má IP68, tak z trhu v EU zmizí. Zbyde jen levný čínský odpad na Androidu.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-24 09:57:38

Já už při koupi požaduji přístroj, , který je voděodolný a dá se s ním vlézt do vody. Pokud díky EU takové telefony na trhu v EU nebudou, tak si prostě budu muset udělat výlet no. Jako z Turecka taháme každé léto z dovolené balík plastových brček, tak stejně budeme muset opustit toto socialistické RVHP, abychom si koupili mobil.
Tohle ze strany EK je pouze cesta do pekel. Už ten konektor byl naprosto zbytečný v době, kdy na trhu byly už jen dva, v podstatě nebylo co řešit. Takto když přijde následně nový standard, tak budou muset měnit legislativu.
Nápad na povinně uživatelsky vyměnitelnou baterii je obrovský nesmysl. Myslíte si, že velcí výrobci budou upravovat své top modely podle EU trhu? Nebudou. Prostě se u nás řada modelů nebude prodávat.
Jediný efekt bude takový, že tady v EU budeme mít horší nabídku mobilů než všichni ostatní. Nic pozitivního na tom není.
Chápal bych, pokud by výrobce musel nabídnout nějaký model, který takto vyměnitelnou baterii má a zákazník si tak mohl vybrat. Ale bohužel není způsob, jak vyrobit telefon s IPX8, aby měl vyměnitelnou baterii z pohledu uživatele bez nutnosti servisu.
Zákazníky to pouze poškodí, protože všechny top modely s IP68 z trhu v EU zmizí a výrobci nebudou dělat speciální verze pro EU, prostě o ně přijdeme.
A hodně bych se do budoucna bál, že se EK vyspí a podívá se na hráče a spotřebu PC HW.
johny.mnemonic [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-24 18:29:14
avatar
Myslím, že trochu podceňuješ velikost EU trhu.
A přeceňuješ jaké nebezpečí takové nařízení skýtá pro vodotěsné telefony.
Ano, možná ten vodotěsný telefon bude o 1-2 mm silnější než dnes, ale není důvod, aby nemohl být vodotěsný i s vyměnitelnou baterkou.
dawo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-24 17:06:19
avatar
Přijde mi že v dnešní době telefony zastaraji dříve softwarove než aby odešla baterka.
horst [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-12-26 11:48:52

Baterie vydrzi mnoho let, co vim ze skusenosti s mnoha tablety a founy, problem je ze pak mate droid 5 na ktery uz nic nenainstalujete a pokud pres apk jo, tak vam nebude spousta sw fungovat online, coz je treba u camer nebo bankovnictvi problem.Potom je zde problem v bezolovnate pajce, ktera zivotnost vyznamne snizuje, takze smysl dava vymena baterie u obycejnych telefonu, kde mi vydrzela stejne 10 let a nokia s olovem funguje stale i po deseti letech a desitkach padu i na beton, kdy se mnohokrat rozpadla na 3 kusy.Eurosojuz jen potvrdil ze je novodobym RVHP ktere chce urcovat i spravnost zahnuti bananu.Mimochodem Eurosojuz nezavedl jednotny konektor, ale jednotne nabijecky, coz je dalsi ukazka jeho stupidity.
http://www.charanzova.cz/novinka/cz/391/jednotne-nabijecky-nejen-k-telefonum-ale-i-dalsimi-typum-zarizeni-na-evropskem-trhu/
CLPS [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Toto se musí zastavit.. 2022-12-28 15:56:10

Tady nejde o uživatele! Ale jde o to zničit ekonomiku, firmy a věci na tomto odvětví závislé! Toto není dobře!
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelem
Seriálový Zaklínač se ukazuje s novým představitelemNeděle, 26 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 228x
Komentářů: 0
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!
Beetlejuice 2 – druhý film po 36letech!Pátek, 24 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 730x
Komentářů: 0
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!
Na základech Witcher 3 můžete vytvořit zcela novou hru!Čtvrtek, 23 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 915x
Komentářů: 0
Jak se vyrábí počítačové čipy?
Jak se vyrábí počítačové čipy?Středa, 22 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1356x
Komentářů: 0
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventura
Vychází Hellblade 2 – vizuálně působivá psycho akční adventuraÚterý, 21 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1535x
Komentářů: 3
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarma
Dragon Age: Inquisition můžete mít zdarmaPátek, 17 květen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1230x
Komentářů: 0