Prodeje tabletů klesají – nejslabší Q2 od vypuknutí tabletové horečky. Apple vede, AMAZON mizí Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Sobota, 04 srpen 2018
altVýrobcům, kteří masivně investovali do výroby tabletů, není dvakrát do smíchu. A bude hůř.

 

 

 

 

Kdysi dávno, když vypukla tabletová horečka, se analytici předháněli v předpovídání světlých zítřků, smrti klasických PC a jak Tabletu budou vládnout všem a všemu s prodeji 100 milionů za kvartál. Právě kolem tohoto roku měli tablety zcela dominovat s prodeji kolem 400 milionů kusů za rok. Realita je však úplně jinde. Prodeje tabletu klesají. Většina uživatelů zjistila, že tablet je sice zajímavý na některé chvíle, ale klasický PC nenahradí, za to samotný tablet dokáží nahradit současné telefony, které mají běžně kolem 6“. Klasické tablety tak už příliš netáhnou, a nedivím se. Velký telefon je zajímavější řešení a pokud přeci jen chci větší obrazovku, tak konvertibilní 2v1 Windows PC notebook je mnohem, ale mnohem lepší a univerzálnějších stroj.

Mnozí výrobci ale hodně na Tabletovou budoucnost spoléhali, někteří tak mají určitě starosti. Pokles prodejů tabletů je ale stálý a postupuje. Mnozí výrobci tak už výrazně omezili nabídku. A vědí proč. Aktuální data o prodejích v Q2 2018 rozhodně výrobce netěší. Prodalo se pouze 33 milionů tabletů, což je jen o kousek lepší než obvykle slabý Q1 (31,7 milionu) a s přehledem nejhorší Q2 od vypuknutí tabletové horečky od roku 2012. Ještě loni se v Q2 prodalo 38,2 milionů tabletů a o rok dříve skoro 40 milionů. 13,5% meziroční pokles tedy ukazuje, že pokles prodejů poslední kvartály stále zrychluje.

Nejspokojenější může být zatím Apple, který je a vždy byl největším výrobcem. Proti minulému roku dokonce podílově opět posílil na 34,9%, když v podstatě ještě prodal o 100 tisíc tabletů více, než minulý rok. Méně ale prodává druhý SAMSUNG, jež ale udržel 15% podíl. Tlačí se na něj ale HUAWEI s 10%. Hlavním looserem je ale už poněkolikáté v řadě společnost AMAZON. Pokles prodejů 33% znamená už jen 5% podíl. Společnosti se nedaří zejména na přesyceném domácím trhu v USA, který je ale vzhledem ke službám, na kterých AMAZON vydělává u svých tabletů, klíčový.

Výhled na aktuální Q3 2018 není příliš optimistický pro výrobce, štěstí asi bude, když se prodá alespoň tolik tabletů, co v Q2. Nicméně absence zajímavých novinek, přesycenost mnoha trhů a zajímavější funkčnější dotykové konvertibilní notebooky a velké telefony, to vše bude táhnout více, než klasický tablet. Osobně v podstatě ani nemohu klasický tablet dnes doporučit, prostě konvertibilní Windows notebooky jsou lepší řešení a zajímavé kousky najdete už pod 10 tisíci.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Motto: „Raději později a pořádně, než dříve a blbě“ :). Než začnete diskutovat: Objektivitu a objektivní fakt a názor nelze posuzovat subjektivním dojmem! ;)

Starší články


 / 16
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 06:45:17
avatar
Tablet je fajn jako ovladač chytré domácnosti, já mám ale strašně hloupou domácnost. Pračka stále nekomunikuje s internetem, ani lednička, myčka, sporák, kartáček na zuby, šatník. Kohoutky taky neví jestli teče nebo neteče voda a už vůbec ne kolik vody proteče. Záchod též nehlásí, že jsem nespláchl a že bych měl vyměnit osvěžovač vzduchu. Tak asi ten tablet použiji jako ovladač k TV... hmm nepoužiji mám hloupou starou smart TV. Tak nevím, jak to ještě využít.
GRNDL [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-04 19:38:13
avatar
Ono možná kdyby bylo v nabídce něco pořádného tak bych si možná i něco koupil
Ale to jsou buď zmetky kolem tří tisíc nebo předražené nesmyslné placky za desítku a víc.
Něco rozumného na hry a dovolenou za pět šest prostě ani není
caleb [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-06 07:31:16

Cca pred 3mi mesici jsem si porizoval novy tablet, jako nahradu za puvodni. Pro me absolutne idealni zalezitost, 7" displej je akorat, tablet me stal cca 2800 kc, podporuje dual sim, v podstate nabizi to samy jako telefon za cca 7000 kc a telefon na net ma telefon na me dost maly displej. Kdyz jedu na dovolenou (kde neni dostupna elektrina a nabijim pouze pres powerbanku), tak do nej dam simku a nemusim s sebou brat jeste telefon a na net je to idealni, vic od nej nepotrebuju.
marin003 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2018-08-06 14:39:00

môj 5 rokov používaný LG Gpad500 8,4" - kupovaný 10/2013 320€ stredná trieda.(odchádza nezničiteľná dotyková vrstva , a rozchádza sa obrazovka od tela)
Dnes jedine Mediapad M5 cca 330€ 8,4" (ja by som bral radšej 10" ale nie za cenu 400+ €)
Myslel som že technológie a zlacňovanie príde aj v tejto sfére ale asi sa ho nedočkáme keďže by som chcel aby tablet s Androidom mal aj výstup na TV cez HDMI (nie widi a pod.)
Jediný čo viem Acer za cca 290€ ale výkon nič moc cca 2,5x nad môj pôvodný snapdragon 600
Prečo tablety s androidom používajú USB-C keď nedokážu využiť port na prenos obrazu?
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Problém s účtem na DDWorld?

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019
AVENGERS: EndGame – upoutávka na nejočekávanější film 2019Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1546x
Komentářů: 2
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?
DayZ je hotové! Zajímá to ale ještě někoho?Pondělí, 10 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1536x
Komentářů: 2
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?
The Outer Worlds – velké RPG od OBSIDIANu. Lepší Fallout?Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1553x
Komentářů: 2
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!
Far Cry New Dawn – přímo příběhově naváže na Far Cry 5!Sobota, 08 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 980x
Komentářů: 2
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTX
Battlefield V dostal update pro lepší výkon s RTXPátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 670x
Komentářů: 0
Anthem – generická nudná online akce od EA?
Anthem – generická nudná online akce od EA?Pátek, 07 prosinec 2018
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 601x
Komentářů: 0