Populární inovativní, ale velmi drahé skládací telefony v nové generaci přináší velké změny.
Ani se tomu nechce věřit, ale už sedmá generace neobvyklých „skládacích“ telefonů SAMSUNG, přichází právě na trh. V záplavě tradičních „placek“ alias běžných telefonů, opět vynikají, tentokrát ale vynikají výrazně i proti svým předchůdcům, kdy u mnoha předchozích „generací“ FOLD a FLIP, se vlastně zase tak moc neměnilo. U sedmé generace však SAMSUNG udělal opravdu výrazné a velmi viditelné změny. Dá se bez přehánění říci, že od uvedení té vůbec první generace těchto přístrojů, jsou v mnoha ohledech zdaleka největší.
Galaxy Z Fold 7
Hlavní hvězdou je samozřejmě tento obří model, který po rozložení je fakticky tenkým tabletem s obřím 8“ AMOLED displejem (2184 x 1968 rozlišení) s vysokým jasem 2600cd/m2 atd. Pochopitelně zůstává i ten vnější displej 6,5“ displej. Taktéž OLED s 2520x1080 a stejným jasem, jako ten hlavní. Nicméně už při prvním pohledu na tělo nové generace přístroje je jasné, že proti předchůdcům nezůstal kámen na kameni.
Nový model je masivně tenčí, kdy starší generace byly „prostě dva tradiční telefony na sobě“ ve složeném stavu. Fold 6 měl 12,1mm v zavřeném stavu. Nový Fold 7 má však pouhých 8,9mm! Což je zanedbatelně více, než má většina klasických telefonů dnes. V rozloženém stavu má pak pouhých 4,2mm tloušťku těla, kdy fakticky je na limitu, kdy omezením je zde zjevně hlavně nutný rozměr standardního USB Typ-C portu. Tenčí to tělo být prostě už nemůže, jinak by se tam ten port fyzicky nevešel :).
Hmotnost celého telefonu mezigeneračně také klesla, a to na 215g, což je méně, než mají mnohé klasické telefony. S ohledem na to, co vše Samsung nacpal dovnitř, je nová generace působivou technologickou ukázkou toho, co je dnes možné. Samozřejmě nějaké kompromisy tu jsou. Odolnost je stále nižší než u tradičních neskládacích přístrojů, kdy má „jen“ IP48. Stejně tak samozřejmě proti pádu bude zranitelnější, ale ze všech stran je „obalený“ Gorilla Glass. Nicméně stejně budete chtít použít nějaké to pouzdro, protože jak všichni, kteří si mohli novinkou osahat a vyzkoušet zjistili, kvůli masivně vystouplému modulu fotoaparátů, který má sám tloušťku téměř jednoho telefonu, jednoduše není možné tenhle telefon mít položený na stole tak, aby se nekymácel, když na něj sáhnete. Takže pouzdro bude vítáno.
Ona přidaná velikost foto-modulu je otravná, i když se Samsung hodně snažil udělat vše tak velké, jak jen je nutné. Nicméně prostě fyzicky čočky atd. potřebují určitý prostor, aby mohly vůbec fungovat. A tak se alespoň snažil, aby to byl špičkový fotoaparát a nový Fold 7 má tak v této oblasti stejnou špičkovou výbavu, jakou má S25 Ultra atd.
A co je uvnitř? Bohužel, ani tentokrát nemohl Samsung nasadit vlastní platformu, protože jednoduše není díky jeho výrobním procesům tak dobrá, jako TOP varianta Qualcomm SoC vyráběné u TSMC. Takže Samsung musel opět použít konkurenční Snapdragon 8 Elite platformu, aby zůstal jeho telefon na špičce. K tomu má 12 nebo 16GB RAM. Verzi s 12GB můžete mít s 256GB nebo 512GB úložištěm (nerozšiřitelné), 16GB TOP varianta je výhradně s 1TB úložištěm. A jaká se do tak tenkého těla vešla baterie? Ta zůstala na kapacitě 4400mAh, jako u předchůdce, výdrž tedy nebude trhat rekordy s ohledem na velikost displeje a parametry telefonu, nicméně bude dostatečná. Má nadále i bezdrátové nabíjení, ačkoliv ani to, ani standardní přes USB, není zdaleka tak rychlé, jako u některých i mainstreamových čínských telefonů dnes. Nejen o 120W, ale třeba i 65W nabíjení se Samsungu stále jen zdá …
Galaxy Z Flip 7
Kromě toho velkého „tabletového“ Fold 7, byl představen v podobném duchu také nový kompaktní Flip 7. Ve složeném stavu nadále extrémně kompaktní telefon na současné poměry. V rozloženém sje pak víceméně tradičně velkým telefonem s 6,9“ SAMOLED s 1080x2520. Hlavní novinkou je však na první pohled ten mnohem větší vnější displej, se 4,1“. Jde opět o SAMOLED. A to s 1048x948 a také 120Hz. Tedy plnohodnotný displej, který je pěkně integrovaný na vnější stranu telefonu s hlavními fotoaparáty. Je tak mnohem lépe využitelný a použitelný, než měl předchůdce.
Na rozdíl od Fold 7 však Samsung použil vlastní platformu, konkrétně Exynos 2500. K tomu má 12GB RAM a 256 nebo 512GB vnitřního úložiště (nerozšiřitelné). Celokovové tělo má odolnost IP48 opět má tvrzené sklo jako hlavní vnější materiál na tom kovovém šasi.
Baterie má 4300mAH, disponuje i bezdrátovým nabíjením, ale stejně jako u Fold 7, není ani jedno moc rychlé. Pouze 15W bezdrátové a 25W tradiční. Oba telefony přichází na trh s Android 16 + One UI 8. Samozřejmě jak u FOLD, tak FLIP modelu je ergonomické přizpůsobení SW a prostředí důležitější, než u tradičních telefonů, protože některé věci, menu a aplikace jsou a musí být řešeny vyloženě na míru těmto unikátním telefonům a jejich displejům. Takže Samsung se v tomto ohledu hodně snažil. Bohužel, i jeho systém je plný AI nesmyslů.
Zmínit také musíme ještě „extra“ model Galaxy Z Flip 7 FE, který se od toho Flip 7 bez „FE“, dost liší. Fakticky vzato je ona „FE“ varianta prostě fyzicky přeznačený Flip 6. Stejné tělo jen dostal jiný (levnější) SoC, kterým je Exynos 2400 s 8GB RAM a 128GB úložištěm. Flip 6 měl Snapdragon 8 Gen3 s 12GB RAM. Výsledkem by měla být hlavně příznivější cena, ale nemá ten stejný displej, jako Flip 7 bez FE je to prostě zrecyklovaný Flip 6.
O tom ale v závěru …
Galaxy Watch 8 aneb hodinky už nejsou kruhové?!
Samsung představil také novou generaci svých chytrých hodinek. A tentokrát je generační změna hodně vidět, protože firma představila nový tvar. Z čistě kruhového designu přešla na „něco mezi“. Displej je nadále kruhový, ale samotný tvar hodinek je zploštělý čtverec. Samsung tvrdí, že je prý ergonomicky lepší na ruce.
Nadále jsou k dispozici dvě verze, 40mm s 1,34“ 438x438 rozlišením a větší 44mm s 1,47“ a 480x480. V obou případech jde o SAMOLED displej s výrazným jasem až 3000nit. Vyrobené jsou z hliníku a chrání je safírové sklo. Jsou lehčí než předchůdci, kdy mají 30 a 34g. Z hlediska odolnosti mají IP68 a MIL-STD-810G, voděodolné jsou do 50m a měly by tedy vydržet i plavání apod. Bohužel, mají nestandardní uchycení pásků, takže nelze použít standardizované řemínky.
K dispozici bude ale také model Galaxy Watch 8 Classic s tím, klasičtějším konzervativním designem. Jsou robustnější a připomínají více prostě běžné hodinky o velikosti 46mm. Jsou z nerezové oceli a váží tak podstatně více (63,5g). Displej má 1,34“ a jde o stejný displej jaký má ta menší 40mm verze Watch 8. Kolem je však otočná luneta, se kterou se ovládá prostředí a má i klasická tlačítka na boku. Potěší fakt, že nejen že vypadají jako běžné hodiny, ale na rozdíl od těch výše uvedených dvou Watch 8 modelů, mají standardní 22mm osičkové uchycení řemínků, takže si je můžete osadit čím chcete. U všech variant výše uvedených hodinek budou k dispozici verze bez LTE anebo i s LTE.
Dostupnost brzy, ceny jsou vysoké …
V prodeji budou všechny novinky od konce července. Pokud jde o ceny novinek, jsou vysoké. Ale s ohledem na jihokorejský původ samozřejmě musíme brát v potaz i vysoké výrobní náklady proti státem dotované čínské konkurenci. Pokud jde o hodinky, ceny jsou následující:
V případě kompaktních telefonů Galaxy Z Flip 7, jsou ceny následující:
Galaxy Z Flip 7 FE 8GB/256GB – 24 999 korun
Galaxy Z Flip 7 FE 8GB/512GB – 26 699 korun
Galaxy Z Flip 7 12GB/256GB – 29 999 korun
Galaxy Z Flip 7 12GB/512GB – 33 299 korun
A pokud jde o nový velký Galaxy Z Fold 7, tak i jen pohled na ceny už je jen pro odvážné:
Galaxy Z Fold 7 12GB/256GB – 52 999 korun
Galaxy Z Fold 7 12GB/512GB – 55 999 korun
Galaxy Z Fold 7 16GB/1TB – 63 499 korun
Samsung nabízí nějaká cenová zvýhodnění pro studenty a také nějaké před objednávkové bonusy. Ovšem i tak jsou ceny telefonů vyšší než u předchozí generace. A to až o několik tisíc. Extrémně mizerně vypadající nabídkou je pak „levný“ Flip 7 FE, který je z větší části recyklovaným Flip 6, s novým o něco horším HW. Nicméně i tak je ve výsledku dražší, než co stál Flip 6 poslední měsíce běžně v obchodech. Ten jste mohli mít klidně za 20 tisíc, recyklovaná „novinka“ však startuje na vysokých 25 tisících. To prostě nevypadá dobře z žádného úhlu pohledu a překvapilo mě, že si to Samsung z hlediska marketingu nepohlídal. Prostě těch 25 tisíc je moc.
Samozřejmě ceny nových modelů Flip 7 a Fold 7 jsou také „moc“, kdy minimálně 30 resp. 53 tisíc korun, je vážně ranec. Ovšem alespoň konečně jako nová generace vypadají a Samsung udělal spousta zajímavých vylepšení. Pravdou totiž je, že prostě musel, jelikož čínská konkurence ho v mnoha věcech technologicky předhání a už nabízí také velmi schopné skládačky. Pochopitelně hlavní výhodou Samsungu zůstává prostý fakt, že to není Čína … tedy alespoň v případě FOLDu, který je vyráběn v Jižní Koreji. FLIP je ale podle všeho z továren ve Vietnamu a hodinky v minulé generaci byly vyráběny v Indii, takže bohužel ty ceny jsou poněkud přepálené i s ohledem na to, že nejde o „made in Korea“ řešení kompletně. Samozřejmě ideální by bylo, kdyby tyhle špičkové přístroje byly vyráběny třeba v Evropě, ale o tom si asi můžeme nechat dnes jen zdát …