Vyhledávač her

Ceny pamětí DDR4 a GDDR prý opět porostou. Rozhodne hlavně vývoj v Číně. Drama ale nebude. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pondělí, 16 prosinec 2019
altVypadá to, že paměti jsou na dně a další zlevnění nebude. Masivní zdražení ale také ne.

 

 

 

 

Pokud sledujete ceny pamětí, tak víte, že dnes si nemáme na co stěžovat. Tedy alespoň pokud jde o DDR4, které jsou nyní opět levné a mnohem levnější, než v posledních letech. Z toho nemají žádnou radost výrobci, kterým spadl zisk o desítky % a mnoho miliard dolarů. Díky tomu třeba SAMSUNG už zase přišel zase o pozici jedničky na poli výroby čipů a příjmů z nich atd.

Aktuálně však prý nehrozí nějaké masivní zdražení. Výhledově by ale mírně růst ceny měly, aktuálně totiž nastupují na trh nové generace na dražších výrobních procesech a standardem se stávající také rychlejší čipy a moduly, kdy 3200MHz je nyní prakticky low end. Každopádně nikdo neočekává žádnou krizi. Navíc klíč drží, jako ve všem dnes, Čína. Dosud totiž většina DDR4 pamětí je produkována v Jižní Koreji, ale Čína koupila/ukradla řadu technologií a už delší dobu staví a spouští nové a nové továrny, které začínají chrlit větší a větší množství DDR4 pamětí. Technologicky se nemohou sice měřit s tím, co produkuje dnes HYNIX, SAMSUNG, Micron, i parametrově jde o nejlevnější čipy, ale je jich tolik a za ceny, které jsou zajímavé pro Čínské výrobce. I kdyby to bylo jen pro produkty čistě pro Asijský trh. Jinými slovy, HYNIX, SAMSUNG a Micron přijdou o část trhu a už nebudou jedinými výrobci, kdy Čína samozřejmě pracuje na tom, aby byla soběstačná. Právě tento aspekt, a tedy vliv Číny bude hrát v dalším vývoji cen roli.

Horší zprávy máme ohledně grafických pamětí. Ceny GDDR6 a HBM2 zůstávají a zůstanou vysoko. Nic zatím nenasvědčuje změně. Jejích výroba je stále omezena, poptávka po nic roste, ale výroba tomu stále neodpovídá, a to záměrně. Výrobci si totiž tímto způsobem drží jejich ceny nahoře. Navíc hrozí i zdražení starých GDDR5, jejichž výroba naopak klesá, protože je nahrazují GDDR6. Ale samozřejmě méně pamětí bude znamenat i větší tlak na cenu. Jinými slovy, grafické paměti v dohledné době nezlevní a bohužel jsou přitom velmi zásadní položkou v cenách grafických karet jako takových.

Pokud jde o NAND paměti pro SSD, tady panuje obrovská konkurence, prozatím byly vyřešeny spory o suroviny a na trh míří také další ještě méně kvalitní QLC a PLC čipy, které podstatně navýší kapacitu na čip, a tedy dále budou tlačit ceny níže. Ale i díky novým generacím vícevrstvých čipů klesají ceny vyšších kvalitnějších TLC kapacit. A tohle bude pokračovat. Na poli SSD se tedy máme na co těšit. Už i solidní TLC SSD s 1TB prolomily běžně 3000 korunovou hranici, takže příští rok bych očekával že se dostanou k 2 tisícům. SSD s kapacitami 2TB pak začnou prolamovat 5 tisíc a přiblíží se 4 tisícům.

Každopádně zatímco u SSD vládne optimismus, u grafických pamětí to nevypadá na nějaké zleňování a u DDR4 je vývoj trochu nejistý. Ale minimálně by se nemělo výrazně zdražovat. Pozitivní je, že se brzy (v Q1) objeví na trhu více nových modulů s novou a cenově dostupnou generací rychlých DDR4 čipů a 5000MHz nebude nic neobvyklého. Tyhle takty dosud byly doménou jen nejkvalitnějších modulů, ale nově budou v nabídce i středních řad. Mimochodem s novými DDR5 prakticky nikdo nespěchá a nepočítá se s jejich nasazením do běžné praxe v roce 2020! Druhá polovina roku 2021 je prozatím brána jako nejpravděpodobnější start pro praxi. A to nejspíše v rámci AMD AM5 platformy (ZEN 4). Zkrátka DDR5 zatím nejsou na pořadu dne a upřímně to ani nikoho netrápí, když DDR4 dnes dokáží 5000MHz se slušným časováním bez potíží a cenově jsou nízko, což DDR5 nebudou. Navíc je otázkou, na jakém taktu DDR5 dorazí, protože DDR4 jsou mnohem rychlejší, než se plánovalo. Samozřejmě DDR5 budou více než jen o vyšších taktech. Každopádně DDR5 zase tak moc nikoho netrápí, dorazí ale příští rok to určitě nebude.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


 / 12
SlabéVynikající 
Komentáře
Přidat Nový
slabam [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-16 22:41:37

když tak čtu o QLC a PLC... vybavují se mi diskuse o tom, jak TLC je šmejd a že to za chvíli odejde...

a dneska se říká zlatý TLC.
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-16 22:49:08

No svět v prdel se řítí a čím víc pamatuješ tím hůře na tom jsi...
rin_zl3r [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-28 14:54:46
avatar
I tak raději počkám až vyjdou je to mnohem rozumnější než si teď složit pc vyšší třídy ještě něco málo přes rok vydržím s mou 1080 a r7 a pak si složím zbrusu noví na nejnovější technologii rozhodně na gen 4-5 plánuju threadripper. Nevím jak vás, ale mě by sralo kdyby po roce vyšla zbrusu nová generace s ddr5 a ja bych musel jet s mou ddr4 sestavou po min 5 let zatím co ostatní by jeli na tom nejnovějším přece jen ddr4 je tu už moc dlouho.
MACHINA [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-12-19 00:13:03
avatar
hmmm, Gskill Trident NEO 32GB (2x16) for AMD 3600Mhz/CL16 jsou teď za 5100,- Ano, je to hynix, nikoliv Samsung, časování není špičkové, ale je ok, 3600Mhz je jak víme sweetspot pro AMD. Jiné 32GB kity stojí 3000+ kč, takový příplatek se nevyplatí nejste-li absolutní snob
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 
Videa
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?
AMD poráží Intel ve hrách? Intel brzdí herní výkon notebooků?Středa, 08 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 475x
Komentářů: 0
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!
Další herní remaster: Saints Row 3 už brzy!Úterý, 07 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 593x
Komentářů: 3
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocích
ASUS dává tekutý kov na procesory v noteboocíchPondělí, 06 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1181x
Komentářů: 9
Wasteland 3 bylo také odloženo
Wasteland 3 bylo také odloženoPátek, 03 duben 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 556x
Komentářů: 1
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!
Mount & Blade II: Bannerlord konečně vyšlo!Úterý, 31 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1125x
Komentářů: 2
World War Z zdarma na EPIC Games Store
World War Z zdarma na EPIC Games StoreSobota, 28 březen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2281x
Komentářů: 3