65“ ASUS ROG PG65UQ monitor v praxi – osobní dojmy a zkušenosti, aneb skvělá herní TV? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 07 listopad 2019
Přejít na obsah
65“ ASUS ROG PG65UQ monitor v praxi – osobní dojmy a zkušenosti, aneb skvělá herní TV?
Závěr a hodnocení
alt

 

 

 

 

  • 65“ ASUS ROG PG65UQ monitor v praxi

                            – osobní dojmy a zkušenosti, aneb skvělá herní TV?

Původně jsme měli mít tenhle „monitor“ přímo v redakci na recenzi, ale řekněme že není příliš praktické a jednoduché ho převážet ani přenášet :). Obrovské balení, ve kterém se dodává, totiž měří 1630 x 1104 x 507 mm a váží 57,5 kg! Pokud znáte přepravní služby, a jak některé posílané balíky končí, tak asi chápete, že je zde velká nervozita tenhle produkt klasicky posílat jen tak na recenze:

Další možnost byla osobní převoz autem, jenže dostat tohle do běžného auta také není jen tak a je to práce pro víc lidí. A pak s tím ještě manipulovat při testování a recenzování doma, vybalit to a znovu později zabalit a znovu transportovat …. No řeknu na rovinu, že jsem docela rád, že jsme se nakonec mohli s ASUS domluvit na jiném řešení, jak si tenhle monitor trochu osobně v klidu vyzkoušet :).  

  • ASUS ROG STRIX PG65UQ – monitor nebo TV?

Je těžké říkat 65“ obrazovce počítačový monitor, když je to velikostí prostě TV. Faktem ale je, že to sice má velikost jako TV, ale parametry, technologie a funkce jako běžný PC monitor. Hned na úvod řeknu, viděl jsem určitě obrazově hezčí TV i větší TV. Na některé špičkové OLED panely ten použitý AMVA panel, prostě nemá. Ale jako monitor je to špička. Tohle prostě není běžná TV, a má jiné přednosti, které TV nemají. Zejména nízkou odezvu 4ms, vysokou až 144Hz obnovovací frekvenci a to vše při 3840x2160 rozlišení a G-SYNC podpoře (AMD FreeSync to neumí). Panel nabízí také 1000cd/m jas a HDR podporu.

Jen panel samotný má 1448 x 864 x 88mm velikost (bez stojanu, ten je součástí dodávky, samozřejmě je možnosti obrazovku namontovat i na VESA držák). Se stojanem pak váží 37kg. Uvnitř ne zase tak tlustého těla najdeme integrovanou dvojici 15W reproduktorů. Výstupy tvoří 4x HDMI v2.0 a 1x DisplayPort 1.4. Je zde také 2x USB 3.0 a výstup zvuku SPDIF. Pokud chcete plně využít rozlišení a maximální obnovovací frekvence a také G-SYNC, je nutné připojit monitor přes DisplayPort k odpovídající grafické kartě. Pokud to připojíte jen přes HDMI, tak můžete být ve 4K omezeni na 60 případně jen 30Hz, podle kabelu apod.

A jaký je v praxi? Samozřejmě obraz je velmi působivý, možnost až 144Hz při 4K na 65“ (0,372mm rozteč bodu) jsou prostě úžasné. Odezva 4ms je výborná, pozorovací úhly 178 – 178°perfektní. Barvy perfektní, HDR podpora, pokud si na to potrpíte, tak funguje skvěle. Potěší G-SYNC, ovšem je škoda, že panel neumí FreeSync, jelikož G-SYNC samo o sobě je a zůstane omezeno jen na jednu značku GPU, zatímco kdyby uměl FreeSync, podporoval by všechny značky. Škoda je to o to větší, že osobně si myslím, že tento „monitor“ je použitím spíše super herní TV a bude perfektní pro novou generaci konzolí Xbox a PlayStation 5, které dorazí za rok na trh. A ty budou mít AMD Radeon NAVI grafiku, tedy pravděpodobně tedy AdaptiveSync/FreeSync podporu.

Používat PG65UQ jako běžný monitor, na který koukáte u stolu ze vzdálenosti obvykle 75cm, dost dobře nejde. Tedy jde, ale ukroutíte si krk :). Je to prostě moc velké. Tohle je ale herní monitor pro ty, kteří používají PC jako konzoli, tedy hrají z gauče. Pak je opravdu velmi málo podobných obrazovek na trhu, které nabízí něco podobného. Tak z 1,5m – 2m vzdálenosti, je to super pokoukání a samozřejmě pokud máte PC vybavený výkonnou grafikou, která dokáže 4K při 144Hz, je to plynulost hraní v jemném rozlišení a detailech, které současné konzole nejsou schopny ani vzdáleně dosáhnout.

Pokud se ptáte na nevýhody, tak kromě velikosti (165 cm úhlopříčka), která prakticky neumožňuje tohle používat jako klasický monitor sedíc běžně u stolu, je zde také drobnost jménem spotřeba. Trochu mě mrzí, že jsem si zapomněl vzít na osobní test a setkání s tímhle monitorem měřák spotřeby, protože by mě zajímala typická spotřeba. ASUS totiž uvádí v parametrech dost úděsných 700W! Což doufám, že se vztahuje k situacím při plném jasu, tedy HDR (to já osobně nemusím). Každopádně zkrátka hodně přes půl kW si tenhle monitor běžně vezme, takže pokud si stavíte úsporný PC a bojujete o každý W, tak z tohoto monitoru asi nadšeni úplně nebudete, zato váš dodavatel energie určitě ano :).

Takže k závěru ... 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Problém s účtem na DDWorld?

Videa
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!
Sonic the Hedgehog drtí kina a je skvělý!Středa, 19 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1310x
Komentářů: 2
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?
Jak to vypadá uvnitř skládacího telefonu RAZR?Úterý, 18 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 702x
Komentářů: 1
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!
Kingdom Come: Deliverance je zdarma ke stažení!Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2444x
Komentářů: 25
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?
Wolcen: Lords of Mayhem – herní překvapení. Lepší RPG než Diablo?Sobota, 15 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 5228x
Komentářů: 4
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLC
Division 2 nás vrací do New Yorku s novým DLCStředa, 12 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 768x
Komentářů: 0
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s Story
Příběhové DLC pro Metro Exodus: Sam’s StoryÚterý, 11 únor 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1608x
Komentářů: 2