Apple se zbláznil? Stojan pro monitor za 1000 dolarů! Proč se na to ale většina dívá špatně? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 12 červen 2019
altCeny nových počítačů Apple Mac Pro jsou z jiné dimenze. Pro běžné uživatele PC nepochopitelné.

 

 

 

 

Apple produkty jsou předražené? Jednoznačně. Potvrzují to i finanční výsledky firmy, výše marží atd. Nicméně ceny nové generace Mac Pro počítačů už protočí panenky i movitějším zájemcům. Jak asi víte, po několika letech se Apple konečně rozhoupal nahradit nepovedený „koš“ v podobě Mac Pro počítače z roku 2013 a „vrací se“ ke staršímu klasičtějšímu „PC“ designu. Samozřejmě v nové podobě. Apple ale přeci jen vyslyšel stížnosti a přání uživatelů a nová generace Mac Pro se vrací k víceméně klasické bedně a upgradovatelnosti (řečeno s rezervou).

Samozřejmě i tentokrát si lidi utahují z designu, kdy nový Mac Pro vypadá vážně jako struhadlo, ale konstrukce je to zajímavá. Díváte se vlastně na klasickou skříň (52,9 × 45 × 21,8 cm s hmotností od 18kg), kdy všechny stříbrné panely jsou jeden díl a dá se to tedy celé sejmout, čímž se dostanete k vnitřní konstrukci.

Zde vyniká chlazení, které je realizováno trojicí velkých ventilátorů a ty chladí všechno. Na procesoru i grafikách jsou už jen velké pasivy a vzduch je přes ně hnán právě těmi předními ventilátory. Apple si ve spolupráci s Intelem a AMD vytvořil ale vlastní komponenty na míru.

Základní deska má zcela jiné rozvržení, než známe z PC nebo serverů. Ke zklamání mnohých Apple vsadil na předražené procesory Intel, ačkoliv by sázka na AMD určitě byla dnes lepší. Nicméně se spekuluje o tom, že Apple jednoduše celou platformu vyvíjel tak dlouho, že v době, kdy se procesory AMD stávající generace ukázaly jako zajímavé, zejména v nové 7nm generaci, už nešlo nic měnit. Takže Apple Mac Pro 2019 staví na platformě Intel. A to na tom nejlepším, co Intel vůbec má, tedy obří patici LGA 3647 pro až 28 jádrové XEON-W procesory. K tomu patří 6kanálový řadič, 12 slotů pro paměti DDR4 2933MHz ECC a to až 1,5TB celkem.

Grafická řešení pak dodala společnost AMD. Základem je Radeon Pro 580X, ale zajímavější jsou určitě až nové Radeon Pro VEGA II a Pro VEGA II DUO, kdy poslední jmenovaný je fizicky dvoujádrový „RADEON VII“ s 32GB paměti na čip, tedy 64GB HBM2 1TB/s paměti na kartu. Ty karty můžete mít v Mac Pro až dvě a spojené jsou můstkem s AMD Infinity Fabric sběrnicí. Dohromady takové řešení disponuje rekordními 56 TFLOPS výkonu a 128GB HBM2 paměti, což nemá absolutně žádnou konkurenci ve světě PC. Karty jsou dělané na míru pro Mac Pro, kdy mají hned dva PCIe sloty, jeden standardní a druhý který se stará o napájení, takže karty nepřipojujete klasickými kabely ke zdroji. Ten má mimochodem 1,4KW!

Samozřejmě Mac Pro má i další výbavu. Zajímavostí je speciální karta Afterburner, což je FPGA akcelerátor pro zpracování 4K a 8K souborů, streamů, RAW atd. Tohle bude silný argument pro mnohé profesionální uživatele. Jednotlivá SSD úložiště mohou disponovat až 4TB při 2,7GB/s přenosových rychlostí. Mac Pro má v základu 2x 10Gb/s LAN, 2x ThunderBolt 3. Grafiky AMD VEGA II mohou mít 6 nebo 10 ThunderBolt 3 portů pro až 8x 4K monitory, nebo pro nové 4x 6K.  

Cena začíná na 6000 dolarech (136 tisíc korun bez DPH). Ale to za nesmyslnou hloupou základní konfiguraci Mac Pro s pouze 8jádrovým procesorem, jen 4x osazenými sloty RAM s 32GB, 256GB SSD a Radeon Pro 580X. Ceny výkonnějších verzí v čele s 28jádrovým CPU a dvojicí Radeon Pro VEGA II DUO, oznámeny nebyly, ale zcela určitě se bavíme klidně i o více jak 1 milionu korun za počítač!

Apple také představil nový monitor. Apple Pro Display XDR se 6K rozlišením, impozantními vlastnostmi a parametry, ale jeho cena je 4 999 dolarů (114 tisíc korun bez DPH). Ovšem pozor, stojánek si k němu musíte koupit zvlášť, stát vás bude dalších 1000 dolarů (23 tisíc korun bez DPH). Základní cena Mac Pro 2019 počítače s monitorem a stojánkem tak vychází na 12 tisíc dolarů (273 tisíc korun bez DPH). A spousta čtenářů a běžných uživatelů padá do mdlob.

  • Proč běžný uživatel nemůže pochopit produkt

                      jako Mac Pro s jeho cenami, včetně stojánku za 23 tisíc?

Internet se baví na účet Apple a jeho struhadla za statisíce, a hlavně relativně obyčejného stojánku na monitor za těch 23 tisíc korun! Nicméně rád bych řekl, že mnozí se na to dívají špatně. Bránit Apple úplně nechci. Prodávat 8jádrový profi počítač s 32GB RAM, 256GB SSD a 580X grafikou za 6 tisíc dolarů v roce 2019, je nesmysl a nikdo by to neměl pořizovat. A fakt, že tahle konfigurace vůbec existuje nedává vůbec žádný smysl. Ještě vtipnější je rozhodnutí prodávat šíleně drahý monitor bez stojánku. To je stupidní a příplatek na ten stojánek je absurdní. Ty ceny na druhou stranu …

… ty ceny nejsou zase tak šílené, jak se nám mohou jevit. Ano, pro běžného uživatele běžného PC šílené jsou, o tom žádná. Ale ve světě profesionálních řešení podobného stylu, jsou relativně normální. Potíž je, že Apple tyhle stroje představuje na akcích pro běžnou veřejnost. Mac Pro ale není počítač pro běžného uživatele. Téměř výhradně je kupují firmy (nebo jedinci na firmu). Znám spousta firem, které Mac Pro používají, či spíše používaly, ta současná generace moc oblíbená není, ale z nového Mac Pro jsou nadšeni. Důvod proč Mac Pro používají je, že v určitých oblastech má prostě skvělý výkon díky optimalizaci. Zejména pro práci s videem, grafikou a zvukem je tohle velmi působivé řešení. A mnoho firem zaplatí pořízení těchto super drahých počítačů třeba jednou slušnou zakázkou. Znám spousta případů, kdy firmy používají jak Mac Pro, tak pracovní stanice s Windows. A budete se divit, ceny takových Windows PC profesionálních řešení pracovních stanic na míru, nejsou o moc nižší. I když v poslední době se objevují výrazné možnosti, jak ušetřit a některé firmy na to slyší. Ani většina profesionálů nepotřebuje serverové procesory, ECC paměti apod. Takže možnosti jsou.

Pochopitelně, pokud se na to díváme optikou běžného uživatele, řešení jako Mac Pro nedávají smysl. Za ty peníze opravdu reálně nestojí a neodpovídá jejich hodnota, dají se postavit velmi výkonná řešení s podobnou funkčností, za zlomek ceny. Nicméně optika nás běžných uživatelů a profesionálních uživatelů, tedy zejména firem, je zcela odlišná. A jak říkám, ta cena Mac Pro řešení není zase tak výrazně vyšší od speciálních pracovních stanic. Stejně tak musím říci, že ten stojánek na monitor za 1000 dolarů také není nic neobvyklého ve světě „profesionálních“ stojanů. Viděl jsem i dražší. Prostě tohle jsou produkty pro zcela specifickou skupinu uživatelů. Samozřejmě že za ty peníze nestojí, ale hodnota peněz je relativní pro ty firmy. Pro nás je obvykle nákup PC prostě investicí do zábavy apod. Pro firmy je to čistě investice přinášející dlouhodobý zisk. Pokud to dokáže poskytnout žádaný výsledek, včas a v plné míře, pak mohou být takové počítače za statisíce dobrou investicí a firmy je prostě pořídí. A když kupujete počítač za třeba 15 tisíc dolarů, k tomu monitor za 5 tisíc dolarů, tak stojánek za 1 tisíc dolarů už je pakatel a v nákladech se ztratí. Zejména když takových PC kupujete najednou několik.  

Pro nás běžné PC uživatele jsou ty ceny nepochopitelné, neuvěřitelné a nesmyslné. Protože prostě jsou. Ale ti, kteří to opravdu kupují, se na to dívají prostě úplně jinak. Samozřejmě že se jim některé tahy Apple nelíbí, samozřejmě že prodávat monitor bez stojánku je pitomost atd. ale hlavní je, že Mac Pro není počítač pro běžné uživatele PC. Je možná spíše otázkou, proč Apple představuje podobné řešení jako by to byl PC pro řadového uživatele. Nikdo jiný to nedělá, přitom prostě ceny podobných profi Windows PC řešení jsou i jinde podobně extrémní. Je otázkou, zda ten výsměch a vtipy, které Apple sklízí od běžných lidí, stojí za to. Zda to přeci jen nemůže negativně působit na uživatele Mac Pro řešení, kterým se ho snaží společnost skutečně prodat a neměl by Apple představování Mac Pro nechat mimo akce pro běžnou veřejnost. To je celé. Ano, Mac Pro je nesmyslně drahý a neodpovídá tomu co nabízí, pro mě pro vás a pro většinu. Ale pro ty, pro které je určen, ti se na to dívají jinak. Samozřejmě že je chce Apple pořádně podojit, takže ta inflace cen nové generace je nepřehlédnutelná, ale většina cílových zákazníků na to prostě nehledí a ty nesmyslné peníze za to zaplatí, protože oni také nesmyslné peníze vydělávají … v takovém světě žijeme.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - kek 2019-06-12 13:47:49
avatar
To jsou klauni.. neprodávají to náhodou i bez kabelu do el. sítě ? Že by ho prodávali bokem za 200 USD ?
Diablo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 18:39:24
avatar
Sa dosmeješ keď to naozaj urobia.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 12:33:34
avatar
Já se právě naopak smát budu dál
Mescalamba [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 14:31:04
avatar
No ale je to zajímavej stojan.

Ale asi bych si to nevystavil.

Ceny maj jak SGI, než upadlo. Tak aby neupadli taky. Protože trh je pořád plus mínus stejný.
maltrabob [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 14:51:03
avatar
Do kazdeho balenia tohto stojanu by mal Apple vytlacit letak na ktorom by bolo toto: "Tak ti treba!" (It serves you right!)
mXMach [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 15:53:34
avatar
Platformu Intel pouziva pravdepodobne kvuli Thunderboltu ktery u AMD neni. Jak vidime z historie tak nemaji problem menit dodavatele gpu z nvidie na amd. Stojanek je v mainstream sfere extremne drahy,, v profi sfere ta cena je spis nizsi nez vyssi. U HP, Dell atd je profi a mainstream segment rozdeleny - Apple to cele nabizi pod jednou platformou na Apple Store a tim si obcas vytvari problem nechapajicich zakazniku pro ktere vsak produkt neni urceny.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 08:41:15

Tak nějak. Kdyby tihle "odborníci" viděli do ceníku Dell, IBM,....
Begy [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 16:00:32
avatar
o polovinu zkrátit a bude to ke čtení. Opět snad v každém odstavci to samé co v předešlém.
Drewitz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 17:25:04

Pořád si tu spousta lidí stěžuje na styl psaní DD. Ale já tomu rozumím. Strašná spousta lidí má problém se čtením i s trpělivostí. Takže když tady sem přijdou, tak přečtou náhodně pár vět v jednom odstavci, pár ve druhém, třetím.... Statisticky pak dostanou kompletní informaci.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 18:04:46
avatar
no jo furt chtěl bych vidět vás jak se odnaučujete něco co vám 30 let vyhovovalo
Drewitz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 23:22:47

No nerad bych aby jsi mě špatně pochopil. Mě to takto vyhovuje. Rád čtu. Je to relax. A když mě to nebaví, tak přeskočím na závěr. Vždyť je to super, když se mohu svobodně rozhodnout co číst budu a co ne. Za mě každopádně palec nahoru. Proto sem taky chodím od 2008 a troufnu si říct, že jsem nevynechal ani jeden článek.
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-12 23:45:58
avatar
já to chápu v poho .... já vím proč si někteří stěžují, já bych to rád psal kratší, vždycky si říkám udělám to kratší a pak píši píši a najednou je z toho aktualita na dvě A4 ... prostě mě to pořád nevychází
Oldis [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 08:18:54

Apple idioti nejsou, ale ti co to kupují, a to je rozdíl.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 08:39:20

Toto pravidelně píšeš např. do Twitteru společnosti Pixar? Oh god...
fagot [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 10:11:35

WWDC ale rozhodně není akcí pro běžné uživatele...

Jinak souhlas, že základní model nedává smysl.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 10:12:32

Stojan za 999 je vtip ale celkem nepodstatný. Profi uživatel má často držáky vlastní už dávno takže shodí 3-4 současné monitory a nahodí tyto.
Cena monitoru je co jsem slyšel a četl naprosto skvělá. Je to prý super náhrada filmových referenčních monitorů od Sony apod. které stojí za 23" verzi s FullHD klidně 20 000 dolarů.
Cena samotného MAC PRO je v profi sféře úplně normální. Pokud jste filmař a živí vás to tak ani nemrknete a dáte 15 000 dolarů za základní 5k "mozek" RED kamery (bez objektivu,držáku, uložiště atd.). Takže dát třeba 40k za MAC a 50k za kameru je úplně normální a nikdo se nad tím nepozastaví.

Takže křiklouni co tvrdí jak je ten monitor drahý, že za 1k mají super 4k monitor úplně v pohodě a ,že si za cenu základního MAC PRO postaví super PC na AMD Epyc i s monitorem a svítící klávesnicí o tom obvykle ví velké kulové
alien5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 10:14:47
avatar
Je to legrace jak apple dela z lidi blbce a oni mu to jeste kupuji a potvrdi jim to.Pak to nema byt nejbohatsi firma kdyz blbci kupuji predrazene vyrobky.
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 10:27:05

No tohle upřímně až tak nemíří na "lidi", ale na společnosti. Na "lidi" míří iMac a MacBook (Pro). Takže pokud hledáme blbce....
alien5 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 13:39:45
avatar
ano a ve spolecnostech sedi ekonomicky nemyslici jedinci.
YORGi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 12:50:42

Jen tak pro srandu jsem si u HP nakonfiguroval workstation HP Z8 G4 na podobné specifikace (xeon 4110 8 jádro, 32gb ram,256gb pcie ssd,radeon pro wx7100) jako má základní MAC PRO za 5999.
...A hádejte kolik stojí? Po slevě 5652 dolarů. Takže HP dělá z lidí taky blbce? U Dellu podobná sestava cca 4000. Dell dělá z lidí taky blbce?
Víte o tom velké kulové.
xind [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 07:32:19
avatar
tak hp a dell je urcite minimalne srovnatelne kvalitou s aple nehlede ze na tom jede windows takze jiny level
Fanyqt [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 09:31:29

přesně tak, tady jsou všechny komponenty optimalizovane pro konkretni sestavu i system, tohle bohuzel nikdo z vyrobcu s Windows nenabidne... Ta cena je otřesná ale souhlasím s DD, že tohle je absolutně mimo chápání casual uživatele a navratnost takoveho stroje je pro firmy, ktere MAC pro pouzivaji v radu mesicu. Ten vykon tam zkratka je, bez debat.
ReveNCZ [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 11:05:50

ten monitor je fakt skvely a na to co nabizi je vlastne i levny proti konkurenci. ten stojan budiz..vetsina zajemcu o ten monitor ho ani nebude potrebovat, je u nej ale skoda ze ho neudelali univerzalni, bo takle vymyslej za par roku novej uchyt na monitor a stojan muzes vyhodit. co je ale tezkej money grab, tak vesa drzak za 199$...ten mel byt v zakladu a mimojine take slouzit k pripevneni na ten jejich pro stojanek...
kojot1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-13 11:17:01

Upřímně bych u toho stojanu čekal nějakou přidanou hodnotu, např. vedení kabeláže skrz, HUB, apod.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 08:34:11

No to su mi dnes praktiky. Predavat samostatny stojan ktory je vyrobitelny za par drobnych za neskutocnych 999 len preto aby nevyzeral ako lacny smejd pri 5000 monitore...
Keby to bol aspon nejak ultra hitech motorovo polohovatelny..
SuSty [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-06-14 13:40:46

Netreba zabúdať že ich PC ponuka aj sw na mieru - v profesionálnom segmente síce lepenka s Windows ponúkne obdobny výkon za nižšiu cenu ale ozaj už v tomto segmente si radšej zaplatil za celok Apple aj s ich ekosystémom a odladenostiou.

Stojan za 1000e - no ak niekto kupuje PC + monitor za 20 000e tak už ten 1000 tam nerobí problém, hlavne ak mu jeho práca zarobila na 60 000 BMW ;)

To je jak plakať pred Porsche že skodovka má všetko za zlomok ceny.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7
SONY vydá na PC další PS hry: Days Gone a GT7Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1099x
Komentářů: 3
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!
Překvapení? Vývoj hry ANTHEM byl zrušen!Středa, 24 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 753x
Komentářů: 0
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!
Záběry z přistání na MARSU, 360°rozhled a zvuk z povrchu!Úterý, 23 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1330x
Komentářů: 7
DIABLO II v moderním provedení – záběry z Resurrected
DIABLO II v moderním provedení – záběry z ResurrectedSobota, 20 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2030x
Komentářů: 13
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!
Nový filmový MORTAL KOMBAT v brutální ukázce!Čtvrtek, 18 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 2230x
Komentářů: 0
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!
Zack Snyder's Justice League – ukázka 4hodinového filmu!Pondělí, 15 únor 2021
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1835x
Komentářů: 2