Konec legendy? NIKON končí po 60ti letech se zrcadlovkami (DSLR fotoaparáty). Co bude dál? Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 14 červenec 2022
altNIKON a foťáky využívající mechanický zrcadlový systém jsou legenda. Ta ale končí.

 

 

 

 

Zatímco před lety byla kvalitní fotografie výsadou jen kvalitních a drahých specializovaných fotoaparátů, s příchodem tzv. smartphone kvality dostupných digitální fotosystémů a technologií šly masivně rychle kupředu. Dnes tak není problém dostat z fyzicky miniaturního řešení velmi kvalitní snímky i video a prakticky každý má takový přístroj v kapse. Pravda, z velké části tomu vděčíme za vývoj na poli AI a SW algoritmů, které ty fotky vytváří, takže i když samozřejmě nedokáže plně ve všech ohledech konkurovat klasickému velkému fotoaparátu, poskytují současné telefony více než dostatečnou kvalitu pro potřeby drtivé většiny lidí.

Není tedy asi pro nikoho překvapení, že prodeje klasických fotoaparátů jsou v posledních letech na sestupu. Speciálně segment klasických mechanických zrcadlovek (DSLR), kde roky probíhal souboj dvou firem. CANON a NIKON. Soupeření jejich příznivců je něco jako ortodoxní souboj příznivců Intel a AMD v oblasti CPU, nebo fandů NVIDIA a AMD v oblasti GPU. V posledních letech ovšem bylo speciálně v oblasti těchto klasických DSLR dost jasno.

CANON je zde jasnou jedničkou a druhý NIKON soupeření na tomto poli vzdává, a to nejen kvůli úspěšnějšímu CANONu. Po šedesáti letech končí svůj vývoj klasických zrcadlovek. Zatím ale neukončuje jejich produkci, zůstane však prý už jen u doposud uvedených modelů, kdy posledním je zatím D6 SLR z roku 2020.

 

  • Proč a co bude dál?

Důvodem je samozřejmě hlavně prosazování tzv. bezzrcadlovek. Tedy řešení spoléhající plně jen na čipy a elektroniku bez klasického zrcadlového mechanismu před tím. Jednoduše konstrukce a řešení které známe hlavně z mobilních telefonů. Jen pochopitelně s většími čipy a pořádnou optikou, což konstrukce klasických fotoaparátů na rozdíl od těch miniaturních v mobilních telefonů, stále umožňuje.

A asi nikoho nepřekvapí, že na tomto poli je hodně úspěšné zejména SONY, které ostatně dodává i většinu snímačů pro mobilní telefony apod. Ovšem SONY není zdaleka jediné, které bezzrcadlovky stále úspěšněji prodává. CANON, PANASONIC a další, včetně NIKON je mají také. A jsou stále lepší a lepší, a hlavně jejich prodeje celkově rostou. Ještě kolem roku 2015 dosahovaly prodeje zrcadlovek cca 20 milionů kusů ročně, loni to už bylo jen necelých 5 milionů. Naopak prodeje bezzrcadlovek se za stejnou dobu zdvojnásobily na současných 15 milionů. A tento trend stále pokračuje. NIKON sám na DSLR hodně spoléhal, ale jeho celkové prodeje během posledních 5ti let spadly zásadně. A to na pouhou polovinu, když loni už prodal pouze 5,3 milionů kusů a firma se tak potýká s horšími výsledky a musí se rozhodnout, co dál.

Výsledkem je tak prý opuštění dalšího vývoje DSLR a soustředění se na plně elektronické digitální bezzrcadlovky. A tím tak skončí i tradiční souboj s CANON, který na tomto poli zůstává už téměř osamocen. I když i tady je otázkou, jak dlouho i u něj budou DSLR ještě zásadním produktem, a nestanou se nakonec opravdu jen okrajovou specialitou. Obrovsky rychlý vývoj a výhody bezzrcadlovek se nedají ignorovat. Osobně mám doma a používám v rámci webu obojí.

Digitální zrcadlovku v podobě osvědčeného modelu CANON EOS 80D. Tu používám čistě už jen na focení se setovým Canon 18-135 objektivem. Pro video (i když jsem vám s ním ještě žádné nové neukázal) mám z druhé ruky právě bezzrcadlovku Panasonic Lumix GH5 se Sigma 105mm F2.8 objektivem. Právě GH5 série je asi nejvýmluvnější ukázkou toho, proč technologie bezzrcadlovek je tak úspěšná a vytlačuje DSLR. Jde prostě i o to, na co se dnes klasické fotoaparáty používají. A focení to dnes často není.

//Nikon zatím oficiálně zprávu/spekulace nepotvrdil ovšem ani nevyvrátil. Ostatně „spekulace“ hovoří o konci vývoji DLSR modelů, nikoliv o konci samotné produkce a prodeje stávajících NIKON DSLR přístrojů. Společnost sama sice reagovala na ty spekulace oficiální zprávou, ale specificky v ní hovoří jen o pokračující produkci, prodejích a servisování, vůbec neříká nic o vývoji DLSR jako takovém, o čemž ale celá původní zpráva/spekulace vlastně je. Jinými slovy, si dovolím zaspekulovat, že NIKON svým oficiálním vyjádřením a nepopřením fakticky potvrdil konec vývoje DLSR, byť to tedy oficiálně nepotvrdil. Jak ovšem píši v článku, s ohledem na vývoj technologie a prodejů bez-zrcadlovek, není/nebude postupný „konec“ DLSR žádným velkým překvapením …

Každopádně příznivci zrcadlovek NIKON se pravděpodobně budou evidentně muset bez této technologie v budoucnu u této značky obejít, což bohužel v situaci firmy dává smysl. A vlastně i v situaci obou systémů, kdy je dnes už jen málo věcí, ve které má DSLR systém vlastně ještě nějakou objektivní výhodu a vůbec důvod existovat. Tak co, kdy myslíte že DSLR skončí úplně?

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-15 06:59:48
avatar
Telefóny vytlačili DSLR. Dnes už často stačí obyčajný telefón, hlavne keď ide o jednoduché foto cez deň. Na Facebooku a telefóne je kvalita na nerozoznanie od DSLR. Jedine kde ma výhodu DSLR a kde je rozdiel poznať sú portréty, telephoto a fotky za nízkeho svetla.
Pix [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-15 07:30:13

Telefony zrušily segment kompaktů a situací kdy si lidé zbytečně koupili složitou zrcadlovku jako náhradu kompaktu. Nejspíše to bude tím, že kompakty v ceně mobilu měly otřesnou kvalitu fotek.

Tam kde je opravdu potřeba zrcadlovka, tam se mobil naprosto nechytá ani dnes. Myslím tím situace kdy je potřeba připojit systém s blesky a vybrat si sen správný objektiv a ovládat hloubku ostrosti. Chci vidět jak někdo fotí například ptáky mobilem s 10x zoomem, jede do Afriky fotit lvy a pobíhá metr před nimi, nebo foti produkt například sklo kde je potřeba kontrolovat každý odraz světla.

Strýc už je nějaký pátek v důchodů, ale fotil pro noviny a stále platí jeho hláška: když chceš aby někdo vypadal jako blbec, tak ho vyfoť širokáčem. Bohužel mobily mají jenom širokoúhlé objektivy a dělají z nich výřezy, ale to není stejné.

Běžný člověk nikdy nepotřeboval zrcadlovku, kompakt mu stačil a dnes má místo něj mobil, ale kdo má trošku zápal do focení a nebo ho to živí, ten má dnes bezzrcadlovku a nebo o ní přemýšlí.
Richelieu [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-15 07:51:27
avatar
Dnes se dá pořídit objektiv i na mobil a dá se připojit systém s blesky. Viděl jsem i film natočený na iphone a dalo se na to dívat.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-15 09:09:48

Profici vedia co potrebuju na ake zabery aj to kolko penazi sa im oplati vrazit do techniky aby to na seba zarobilo.Ked sa chce tak sa da aj mobilom+objektivy. Pri spravnom zohladneni tech. obmedzeni. Ibaze teda pridanim objektivov,bleskov atd k mobilu sa strati vyhoda mobility=nizka hmotnost a rychla priprava na zaber. V dnesnej dobe sa priemernemu fotografovi=dovolenkarovi nechce trepat velku vybavu na fotenie.Mobil berie vzdy. Obzvlast ked napriklad na vela miestach/eventoch je povolene fotit mobilom zadara ale zrkadlovkou bud vobec alebo iba za priplatok.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-15 22:48:10
avatar
Já bezzrcadlovku mám a mohu říci, že na ní telefony nemají. Prostě s kompaktem což je telefon na konkurenci bezzrcadovek které používají větší čip a když nešetříte na objektivech pro makra, portréty, teleobjektivy, mluvím skromně za všechny tři 40 000 Kč. Jste na jiném levelu. Když máte objektiv který má vysokou světelnost a dobře kreslí, můžete vysloveně kouzlit s hloubkovou ostrostí a z aparátu vám lezou kulervoucí fotky. Ano nejsou tak pohotové na focení momentek jako telefony, ale jsou pořád rychlejší než zrcadlovky. Když bezzrcadlovku přepnete z důvodu pohotového focení momentek do automatického režimu jde oproti pečlivému nastavování kvalita dolů, ale stále z důvodu kvalitnějšího hardware a lepší stabilizaci jsou fotky o proti těm z telefonu stále o hodně lepší.
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - profi a semi profi 2022-07-15 10:03:51

tam bude klasicky fotak ve vyhode oproti mobilu jeste velmi dlouho. At uz moznostmi nebo kvalitou (z mobilu si kvalitni velkoformatovy tisk opravdu neudelate).
Tom Vesely [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - oficialne Nikon nic takoveho n 2022-07-15 10:12:32

https://www.nikon.com/news/2022/0712_01.htm

ale je asi vice nez zrejme, ze sve sily podobne jako Canon napre do bezzrcadla. Ja vidim velky potencial spojeni bezzrcadla s vykonnou elektronikou/AI. V podstate skloubeni toho nejlepsi ze sveta fotomobilu s klasickym fotakem/optikou.

Canon oficialne jiz dle lonske zpravy take neplanuje nastupce sveho profesionalniho DSLR modelu.
maugggly [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-17 09:47:09
avatar
Rozdiel poznať všade.
Kryptortor [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-07-16 12:24:09
avatar
Je to tak, vývoj nezastavíš. Canon, už nové DSLR neuvádí poslední 2-3 roky.

Rozdíl v kvalitě výstupu z dražšího telefonu a běžné DSLR je jako nebe a dudy. Ale samozřejmě se najdou situace, kde se ten rozdíl tolik neprojeví - focení dovolenek, momentky apod.

Bezzrcadla jsou v podobný fázi, jako byly v roce 2005-6 DSLR. Jsou zatím poměrně drahé. Uvidíme tak za 5 let, kam se to posune.

Natáčení videa mě moc nezajímá, takže se svou DSLR si ještě delší dobu v pohodě vystačím. ;)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divně
Avowed očekávané RPG od Obsidian vypadá divněČtvrtek, 13 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 920x
Komentářů: 1
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v Gamepassu
Call of Duty: Black Ops 6 v ukázce – hra bude v GamepassuStředa, 12 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 774x
Komentářů: 0
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!
Arcane – druhá a poslední série v první ukázce!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 942x
Komentářů: 1
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!
Starfield dostává DLC Shattered Space a nový UPDATE s módy!Úterý, 11 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 936x
Komentářů: 0
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.
DOOM: The Dark Ages oznámen! Další totální akční nářez.Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1516x
Komentářů: 2
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?
Dragon Age: The Veilguard představeno – BIOWARE se vrací?Pondělí, 10 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1254x
Komentářů: 1