AMD ARM APU procesor SOUND WAVE na rok 2026? Testuje Windows PC s ARM + Radeon Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 16 květen 2024
altTradiční výrobce dnes nejlepších x86-64 procesorů na trhu, chce nabídnout i výkonná ARM řešení.

 

 

 

 

Jak víte, na trh aktuálně míří první vážně míněná generace Windows počítačů s ARM platformou, postavená na aktuálně představeném Qualcomm Snapdragon X. Ten však dalece zaostává za sliby a očekáváními. Má v praxi zhruba poloviční výkon, než Qualcomm sliboval a uvádí v prezentacích, které se podle všeho totálně vycucal z prstu:

Výrobci jsou tak z první generace ARM procesorů pro Windows PC zklamaní, ovšem současně nelámou hůl nad celým ARM řešením pro Windows a mají pořádná PC s ním a chystají další. Microsoft dal jasně najevo, že počítá s dalším vývojem a optimalizacemi zejména nového Windows 12 pro ARM platformu (samozřejmě spolu s trvající podporou x86). Nicméně „wintel“ dominance se otřásá. Udělat pořádný ARM procesor bude mít rozhodně smysl. Snapdragon X však zjevně není tím pravým, ovšem ve vývoji a přípravě na výrobu jsou již další. Včetně ARM od samotného AMD.

  • AMD mohlo být v pozici Qualcomm, nebýt minulého vedení firmy

Že AMD koketuje s ARM platformou není nijak nová informace. Nebýt dávného tragikomického rozhodnutí minulého vedení AMD, které je obecně považováno za jedno z nejvíce krátkozrakých rozhodnutí v IT businessu s ohromným dopadem, mohlo být AMD dnes hlavním hráčem na poli ARM. Tím byl a stále je dlouhá léta Qualcomm, který neuvěřitelně stupidním rozhodnutím starého vedení AMD v roce 2009 získal revoluční SoC divizi ATI. Ta měla v té době naprosto a bez přehánění revoluční platformu ATI Imageon s obřím potenciálem, což se ukázalo v dalších letech se startem mobilní revoluce a ARM platforem. Qualcomm to viděl, bývalé vedení v té době skoro krachujícího AMD však bohužel nikoliv a celou tu klíčovou SoC divizi prodalo za směšných 65 milionů dolarů. Qualcomm pak ty revoluční technologie použil k vytvoření nejlepších ARM SoC platforem na trhu a dominoval s ními do nedávné doby. A vydělal miliardy. Tohle katastroficky krátkozraké rozhodnutí a selhání je dodnes AMD připomínáno tím, že Qualcomm používá pro grafickou část své platformy označení ADRENO, což je přesmyčka původního názvu RADEON.

Dnes můžeme s naprostou jistotou říci, že kdyby AMD kdysi mělo pořádné inteligentní vedení, jaké má dnes, mohly být věci úplně jinak. AMD posledních 15 let mohlo být v pozici Qualcomm s nabídkou dominantně nejlepších ARM SoC na trhu. Na kdyby, se však v reálu nehraje. AMD tak už delší dobu se stávajícím vedení firmy rozšiřuje postupně svůj záběr. Dnes má velmi širokou nabídku produktů a jde o jediného výrobce, který má tak komplexní x86 platformu. Snaží se jí rozšířit i nabídkou ARM řešení. A práce na tom probíhají již několik let.

Samozřejmě prioritou poslední necelé dekády, byla logicky záchrana firmy. Tu dokázalo současné vedení AMD skutečně postavit na nohy a dostat do stávající pozice výrobce nejlepších x86 CPU na trhu. Něco, co si nikdo před RYZEN/EPIC nedokázal ani představit, že je vůbec možné. Firma má navíc rozjetý a zajištěný vývoj v x86 CPU, výkonných herních Radeon GPU i výpočetních Instinct GPU řešení, a tak má možnosti a rozšiřuje záběr. Již nějakou dobu má team, který se věnuje vývoj vlastního AMD ARM APU.

  • „Sound Wave“ – první výkonný ARM APU od AMD

O existenci projektu/platformy SOUND WAVE, víme z interních úniků firmy už delší dobu. Ale podrobnosti chyběly. Spekulovalo se, že jde prostě o novou generaci x86 APU procesorů, konkrétně 3nm ZEN 6 APU. Nyní se však objevily informace, že jde o úplně něco jiného. SOUND WAVE je totiž sice APU od AMD pro PC, ale místo x86 ZEN architektury má ARM architekturu. Disponuje také co by čipletové SoC výkonným NPU a Radeon integrovanou grafikou. Je tím, čím se snaží být Snapdragon X aktuálně, tedy výkonnou ARM platformou pro klasické Windows PC.

V současnosti stále probíhá vývoj, firma by ráda v případě že vše půjde dobře, přestavila svou ARM platformu v roce 2026. Nicméně v tuto chvíli není jisté, že se tak stane. Nic zatím není definitivní. Platforma a její vývojový team má však velkou pozornost vedení AMD a velké zdroje na práci, ovšem pokud nesplní určité časové a výkonové cíle, AMD celý projekt přehodnotí. Firma však zjevně počítá s Windows PC postavenými na ARM a už dnes prý testuje ARM + Radeon kombinace. Musí, protože Microsoft počítá a dělá vše pro větší zapojení ARM ve Windows PC. Jedním z hlavních konkrétních cílů AMD je uspět s novou vlastní platformou ARM APU „Sound Wave“, tak aby se stal základem pro nové generace MS Surface a vytlačil z nich tedy ARM od Qualcomm.

  • ARM bude rozšířením, nikoliv náhradou za x86 pro Windows PC

Platí, že ARM procesory a platforma má proti x86 své výhody. Tou hlavní je efektivita za určitých okolností. ARM totiž sebou netáhne obří množství „balastu“, které mají současné x86 procesory, tak aby byly kompatibilní se starými instrukcemi a aplikacemi. Ty dnes sice prakticky nikoho nezajímají, ale výhoda x86 je právě univerzalita a zpětná kompatibilita. Něco, čím se dnes stávajícího výkonné ARM vůbec nezaobírají a nemusí řešit 30+ let kompatibility a historie. I proto má mnohem jednodušší design CPU a tím pádem může být celkově efektivnější v moderních věcech, i když prostě nedokáže nabídnout univerzalitu x86 procesorů. Apple s jeho ARM procesory M1/M2/M3/M4 však názorně ukazuje, že to většinu potenciálních uživatelů i tvůrců dnešních aplikací, vlastně nezajímá a zajímat nemusí. A tak má ARM výhodu právě v efektivitě pro výrobce i uživatele. Wintel tedy začíná ztrácet půdu pod nohama, protože Microsoft to nemůže ignorovat.

Microsoft svůj Windows, speciálně nadcházející Windows 12, dělá tak, aby kromě x86 běhal výborně i na ARM. A to je důvod, proč i AMD se ARM procesory dnes velmi důkladně zaobírá. Musí. A není otázkou, zda AMD bude mít vlastní ARM platformu, ale spíše kdy. Sound Wave APU je prvním opravdu vážně míněným ARM od AMD, které by pro Windows PC mohlo na trh dorazit. A firma pro to dělá hodně. A určitě o tom uslyšíme více, jak se bude blížit rok 2026. ARM Windows PC se sice na trhu objeví letos, ale podle všeho jde o velké zklamání po HW stránce, kdy Qualcomm a jeho Snapdragon X prostě není tím, co se slibovalo a čekalo. Výkon prostě není tam, kde měl být, efektivita v dobře fungujících případech však bude impozantní. Současně Microsoft přes veškerou snahu nestíhá nový Windows a optimalizace pro ARM si žádají delší čas. AMD by tak s plánovaným vydáním své ARM platformy v roce 2026, mohlo přijít vlastně úplně akorát, kdy by Microsoft byl skutečně se svým Windows připraven. Optimalizace a vše by bylo prostě dál. Každopádně ARM zjevně u PC budeme vídat stále častěji a ani tradiční výrobce x86 procesorů jej nemůže a zjevně nebude ignorovat.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Jestli stojí udělat pořádný AR 2024-05-19 20:26:02
avatar
Jestli stojí udělat pořádný ARM? Tak to bych nechal na marketingu a produkt managerech. Z nízkých prodejů Applem počítačů (ne ipadyne iphony) to moc nenasvědčuje ze trh zrovna strka penize pod polštář a čeká na ARM
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-19 21:03:44
avatar
ARM je vhodne do počítačov kde sa vyžaduje nízka spotreba. Viem si predstavit, že väčšina notebookov by casom prešla na ARM. V desktope sa ale viac hodí x86 a efektivita nie je až tak dôležitá, keďže to môže byt pripojene do siete. Jediná otázka, či je trh dostatočne velky, aby dokázal živiť a zaplatiť vývoj dvoch architektúr cpu.
Nesúhlasím však s príkladom Apple. Tam je problém cena a rozdielny OS. V prípade ARMu skôr pôjde o cenu nižšiu pri lepších prevádzkových vlastnosti ako ponúkajú súčastnostne mobilné cpu. Keď tam bude bežať Windows a bude zachovaná kompatibilita, tak to môže byt plnohodnotná náhrada za x86 PC.
Ja som napríklad používateľ mabook Air m2. Ak existoval stroj s Win a Linux s rovnakou výdržou, pasívne chladený a podobny výkon a kvalita, tak by som možno zvazoval prechod.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-21 06:44:20

Vyznam x86 a Win mohou snizit americke sankce proti Cine a firme Huawei. Kdyz ted americani zrusili vyvozni licenci umoznujici Intelu dodavat Huaweium cpu pro PC uvedl Huawei obratem pocitace s cinskym arm procesorem kirin 9000c. Temer jiste nedosahuje vykonu a efektivity x86 procesoru, ale vetsine beznych uzivatelu bude stacit.Tim spis, ze nepobezi na Windows, ale na nejakem klonu Linuxu. Maji i celkem slusnou alternativu kancelarskeho baliku a pokud trochu zapracuji na jazykove podpore mohou zacit americkym x86 firmam neprijembe ukusovat z kolace. Zvlast v chudsich zemich tretiho sveta.
blackie333 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-20 08:12:54

Viem, že to asi nepôjde, ale zaujímalo by ma, ci by fungoval hybridný procesor s kombinaciou jadier x64 + ARM.
Aj kvoli spatnej kompatibilite a optimalnej spotrebe by to mohlo byt zaujimave riesenie, ale OS kernel a planovac uloh by museli byt ovela zlozitejsie ako dnes, a 2 binarky pre kazdy systemovy program...
Asi to realne nepojde, je to skor taky vyplod mojho neprebudeneho mozgu pred rannou kavou
Ale verim, ze AMD by to urcite dokazalo vyrobit, s cipletmi alebo maly monolit...
Tak som trocha pogooglil a podobny hybrid uz planuje Intel, tak snad nejake OS to podporovat budu...
Martinp79 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2024-05-20 10:12:46
avatar
ci by fungoval hybridný procesor s kombinaciou jadier x64 + ARM... ....určitě fungoval. Mix architektur už tu v minulosti byl.

Ale !

Nejde o to jestli to bude technicky fungovat, ale jak to bude drahé/nákladné.

I z pohledu koncového spotřebitele není důvod aby taková kombinace byla levnější a výkonnější.


Ono už ten paradox vzhlížení k ARM notebookům. Spousta lidí nemá na výkonné smartphony s výdrží přes 7-8 hodin. Přesto se stále opakuje jak někdo čeká, že "ARMbook" s výkonnějším SoC bude levnější, se stejnou výdrží, a za menší peníze než třeba Samsung S24 nebo Pročko iPhone?? Ale no tak, zpět na zem.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.
Bugatti má nástupce Veyronu a Chironu. Stojí 100 milionů.Pátek, 21 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 549x
Komentářů: 0
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!
Star Wars Outlaws – herní ukázka vypadá skvěle!Čtvrtek, 20 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 919x
Komentářů: 2
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrech
Assassin’s Creed: Shadows v pořádných herních záběrechStředa, 19 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 856x
Komentářů: 0
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámen
Anno 117: Pax Romana – nový díl budovatelské série oznámenÚterý, 18 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1394x
Komentářů: 0
FABLE – nové fantasy RPG se blíží
FABLE – nové fantasy RPG se blížíPondělí, 17 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1533x
Komentářů: 1
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!
S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl v nové luxusní ukázce!Pátek, 14 červen 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1289x
Komentářů: 0