AMD chystá 6 a 8jádrové mobilní RYZEN procesory? V útoku na notebooky pomůže Microsoft. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 27 září 2019
altNové Microsoft SURFACE počítače bude pohánět platforma AMD RYZEN. A chystá se víc.

 

 

 

 

Jak jistě víte, AMD jednoznačně vládne na desktopovém trhu, tedy alespoň v prodejích samostatných procesorů pro ty, kteří vědí, co kupují. Desktopové RYZEN procesory jsou po všech stránkách lepší, než co nabízí Intel a opravdu musíte vědět hodně málo, nebo mít hodně specifický důvod, abyste si za stávajících podmínek šli koupit Intel se všemi jeho dírami. Zde je zdá se už tedy vše jasné. Velmi dobře se AMD daří i v serverech, kde získává mnoho nových zákazníků a rozhodně si nemůže na nezájem stěžovat. Ačkoliv ani tady prodeje a podíl na trhu mezi AMD a Intelem, ani náhodou neodpovídá faktu a realitě procesorů. Tedy že AMD má o dvě třídy výkonnější, efektivnější a výhodnější procesory, než cokoliv, co najdete v řadě XEON. Zkrátka realita CPU je jedna věc, prodeje úplně jiná.

Hlavní prodeje běžných „spotřebitelských“ procesorů se dnes odehrávají v mobilní platformě, ta má mnohem větší podíl na trhu, než desktopy (bohužel, spousta lidí kupuje mobilní PC, aniž by je kdy vytáhla ven z domova). Zde koncoví zákazníci nemají moc šanci ovlivnit výběr CPU, takže jsou závislí na rozhodnutí výrobců jednotlivých notebooků, co jim ve finále bude nabídnuto. Ač je to trochu v pozadí, AMD se daří na mobilním trhu téměř stejně dobře, jako na tom desktopovém! Výrazný růst prodejů a podílů nekončí. Přitom AMD stále bojuje „jen“ 4jádrovými APU, přesto tyto CPU mají dost výkonu, efektivity atd. aby byly zajímavé pro 90% uživatelů mobilních PC. AMD ale hlavní útok na mobilní platformy teprve chystá …

A ano, budou jimi právě 7nm procesory, které jsou vzhledem ke své extrémně dobré efektivitě, přímo ideální. Už delší dobu se spekuluje nad tím, že nová generace mobilních procesorů bude mít sice stále integrovanou grafiku, ale není jisté, zda bude součástí jednoho kusu křemíku spolu s CPU částí, jako tomu bylo doposud, anebo AMD využije čipletového designu a prostě dá 7nm ZEN2 čip a malý 12nm nebo 7nm GPU čip vedle sebe „do procesoru“. V tuto chvíli tedy nevíme, jak to dopadne. Nicméně další indicie naznačuje, že ať to bude tak nebo tak, nová generace mobilních procesorů bude podstatně výkonnější, než ta současná! Bude mít totiž až 8 jader/16vláken, tedy dvojnásobek.

Připočteme-li vylepšení IPC, vylepšení po stránce pamětí, kdy nové notebooky s RYZEN procesory budou mít až LPDDR4X-4266MHz paměti proti dnes maximálně DDR4-2400MHz, pak není od věci říci, že nová generace procesorů bude mít klidně i více jak dvojnásobný výkon, než ta stávající a výkon integrovaných grafik bude také úplně jinde, a to nemusí AMD nutně hned nasazovat 7nm NAVI, ale třeba jen vylepšené 12nm VEGA! U Intelu budou mít tedy o pořádný problém navíc. A AMD našlo i velmi zajímavého nového partnera pro svou mobilní ofenzivu.

  • Microsoft použije AMD RYZEN pro své nové mobilní SURFACE počítače

AMD se podařilo ulovit významného partnera, a to nikoho menšího, než Microsoft! Jeho nová generace SURFACE LAPTOP 3 bude poháněna AMD RYZEN procesory. A to prozatím stávající RYZEN 3000U sérií, tedy 12nm 4jádrových/8vláknových APU. Existují zvěsti o tom, že dorazí později i ty 6jádrové/8jádrové verze, ale to je stále nepotvrzeno. Náznaky ale existují.

Ať tak nebo tak, Microsoft a jeho SURFACE počítače jsou další velká příležitost AMD, jak se ukázat a dostat do povědomí lidí. A šance na opravdu dobré mobilní AMD počítače. Dočkat bychom se jich měli už v říjnu, kdy tedy přepokládám, že určitě půjde zatím jen o modely založené na stávajících 12nm RYZEN 3000U procesorech. Pokud budou i 6 a 8 jádrové modely, tak určitě později. Osobně si myslím, že se 7nm nové generace mobilních APU a procesorů, a tedy až 8jádrových nových modelů, dočkáme spíše až na přelomu roku, nejspíše s představením v lednu na CES 2020. Ale to je jen můj soukromý odhad. AMD může překvapit, chystá pár novinek, které ještě blíže neupřesnila na nejbližší týdny (i když se to nezdá, ale CES 2020 začne už za 3 měsíce!). A mobilní novinky jsou také na pořadu dne.

 

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Imunda [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-27 18:28:40
avatar
Hmm nice. Opět a dokola. Stačili by poslední max 3 odstavce...Jak všichni víme a dal je proč opakování toho co víme Nenič už si prsty.
QWERTY [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-28 11:53:44
avatar
Tak tak, treba zakúriť Intelu aj v OEM poriadne.
pcwifi [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - á em dé 2019-09-28 22:22:02
avatar
já čekám, já stále čekám... na neco co nahradí i5-3337U... jenze aktualne mam problem, ze ten notes staci absolutne na vse co na nem provozuji, jenze uz ma pomalu k 5ti rokum stari, tak asi uz je cas ho radeji poslat do sveta
dido [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-09-30 16:03:17

konecne, dufam ze do roka pride 6 jadro. Idealne 8 jadro s nejakou aspon vega 10, 2x slot NVME ... to by bola bomba workstation
GOS007 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-10-02 21:01:30
avatar
No. Za posledních 5 let mi prošlo pod rukama spousta noteboků vč Jablek v cenách až k 100 tis. Kč, ale Microsoft Surface jsem zatím v rukou nedržel.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.
Když se raketový inženýr nudí v karanténě.Pondělí, 25 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1741x
Komentářů: 5
Space Force – nový seriál tne do živého
Space Force – nový seriál tne do živéhoSobota, 23 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1685x
Komentářů: 0
Civilization VI zdarma na PC!
Civilization VI zdarma na PC!Pátek, 22 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1059x
Komentářů: 1
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!
Serious Sam 4: Planet Badass se přiřítí v létě!Čtvrtek, 21 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 898x
Komentářů: 3
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?
Remaster MAFIA her je tu. Jak vypadá srovnání?Úterý, 19 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 4956x
Komentářů: 9
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?
Proč starší AM4 desky nebudou podporovat AMD ZEN 3?Pondělí, 18 květen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 2273x
Komentářů: 33