AMD demoluje Intel v prodejích. Jen RYZEN 7 3700X se prodalo víc než všech Intelů dohromady! Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Pátek, 02 srpen 2019
altNa výsledky prodejů CPU za červenec 2019 byli všichni zvědaví. A nezklamaly. Novinky AMD zabraly.

 

 

 

 

Jeden z nevětších prodejců komponent v Německu pravidelně zveřejňuje přesné statistiky svých prodejů. A ze zkušenosti víme, že prakticky odpovídají prodejům všech ostatních, tedy i situaci v ČR (samozřejmě se jen liší celkové počty, ale poměry jsou jinak hodně podobné). Ty za červenec 2019 byly obzvlášť zajímavé, protože AMD začalo od 7.7.2019 prodávat 7nm novinky. A zahýbaly se situací opravdu hodně. A to AMD i prodejci přiznávají, že mohlo být ještě lépe. AMD totiž hrubě podcenilo zájem o 12jádrový RYZEN 9 3900X, který je konstantně vyprodaný a jsou na něj stále pořadníky. Poptávka výrazně převyšuje nabídku a procesor za 500 dolarů se těší neobvykle velké popularitě, kdy je na předních příčkách prodejů CPU prakticky všude! Na takhle drahý procesor, neuvěřitelné. Prodává se dokonce lépe než RYZEN 5 3600X ;).

Překvapivě nejprodávanějším procesorem ale není extrémně atraktivní, levný a supervýkonný a výhodný RYZEN 5 3600 (je až druhý). S velkým náskokem je nejprodávanějším modelem 65W RYZEN 7 3700X s 8jádry/16vlákny. Nedivím se. Má výkon na úrovni 9900K všude a stojí prakticky polovinu (v ceně máte i velmi dobrý chladič) s mnohem lepší efektivitou, technologií, bez bezpečnostních děr a problémů a pro mnohem lepší a variabilnější platformu. Zkrátka jasná volba. Dokonce v rámci mindfactory.de se prodalo hned tolik RYZEN 7 3700X kusů, jako všech Intel procesorů dohromady!

Když jsme u toho, je neuvěřitelné, že se najde 21% lidí, které za současné situace jdou a koupí si nový Intel procesor. Až dosud také Intel byl spokojený, protože i když AMD prodávalo více čipů, Intel více vydělával. Ale ceny procesorů Intelu už také klesly, protože při opadnutí poptávky se zlepšila jejich dostupnost, a tak ceny už nejsou hnané nedostupností. AMD tak poprvé extrémně předčilo Intel v příjmech, kdy zabralo 75% příjmů z prodejů CPU u tohoto prodejce.

Určitě se najdou tací, kteří řeknou, že je to jeden prodejce, a že situace nemusí být stejná všude. Jenže ona je všude velmi podobná. Rekordní podíl prodejů AMD hlásí i statistiky a žebříčky velkých prodejců jako AMAZON atd. dokonce v konzervativním Japonsku dle zveřejněných údajů už se AMD blíží 70%. A i v našich obchodech v ČR je situace prakticky stejná. Samozřejmě jde všude o samostatné prodeje procesorů. Ač se nám to jako nadšencům možná nezdá, jedná se bohužel o velmi malou část velkého trhu procesorů. Například v OEM je situace úplně jiná, tam vládnou peníze a politika Intelu a sestavy s AMD tvoří stále velmi malou část nabídky výrobců PC. Zkrátka Intel dělá vše proto, aby zákazník neměl na výběr a musel tak koupit jeho procesor, k čemuž používá různé fígle. Pokud by totiž zákazník na výběr měl, tak by situace vypadala jinak, přesně tak jak ukazují statistiky prodejů samostatných CPU, kde to Intel se snahou konkurovat prakticky vzdal.

I když jak vidíme, pořád existuje kolem 20% lidí, kteří normálně teď vážně jdou a koupí si ten samý výkon jaký by mohli mít u AMD, ale oni ho chtějí s bezpečnostními dírami, s vyšší spotřebou, pro horší platformy a často za něj zaplatí až dvojnásobnou cenu. Proč? To se mě neptejte, ale někdo by ty lidi měl důkladně vyšetřit, protože to je úkaz, o kterém by stálo za to zjistit více. To není nic o FLAME a fandění jedné značce apod. To je čistě o tom, že máte dva produkty se stejným výkonem, jeden je ale efektivnější, bezpečnější a modernější a stojí prakticky polovinu toho druhého. Ale stejně se najde někdo, kdo jde a ten druhý mnohem horší produkt za víc peněz si koupí! A ptám se zcela vážně: „Proč“? To nemá co dělat se značkou, ale se zdravým rozumem a snadno ověřitelnými fakty.

Každopádně AMD se daří zaslouženě, dokázalo celou CPU technologii a výkon posunout za poslední 2 roky o víc, než Intel za 10 let, a měli bychom to oceňovat ještě více, protože ještě nedávno byl díky Intelu vývoj PC platformy prakticky mrtev. Jak mnoho se změnilo za poslední 2 roky … doufejme, že to hned tak neskončí :).

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Kal_Kal [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-19 18:30:40
avatar
Konečně fungují diskuze, tak mohu napsat něco k těm 20% lidí co o nich píšeš v předposledním odstavci.

Teď se mi stalo, že spoluhráč z klanu chtěl koupit nový komp a zeptal se renomovaného odborníka v klanu. Ten mu postavil komp s Intelem, protože Intel má prý nejlepší komponenty.
Když jsem to s kupujícím probíral tak jsem ho přesvědčil a koupil AMD a teď si chrochtá blahem a ještě ušetřil 300€ proti původnímu plánu.
Po několika dnech jsem na chatu potkal toho odborníka a řešil jsem to sním. A on řekl, že kupující to chtěl od Intelu tak mu to na intelu postavil. Prý neměl chuť ho přesvědčovat o něčem jiném.
Jenže když jsem to s kupujícím řešil já, tak ten o nějakém AMD neměl ani páru, že existuje, natož co má za produkty.
Takže podle mě je to lenost prodejců nabízet zákazníkum to co je pro ně dobré. Radši nabízí to co už prodali dříve 100x.
Normální člověk co o tom nemá ani páru vůbec netuší co je na trhu.
vondry87 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2019-08-19 21:09:40

To není o lenosti. Prodejce jednoduše vydělá víc, když prodá dražší zboží. Byl by hloupej, kdyby každému, kdo přijde s tím, že chce koupit předraženou i7, nákup rozmluvil a poradil mu AMD za 5 tis.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Videa
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnu
Fandové Playstation zuří. Horizon: Zero Dawn na PC v srpnuPondělí, 06 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2842x
Komentářů: 10
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!
Fallout se dočká hraného seriálu od AMAZON!Neděle, 05 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 674x
Komentářů: 5
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!
DIABLO II slaví 20 let – stále nejlepší díl série a ARPG!Sobota, 04 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1338x
Komentářů: 3
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!
Crysis Remastered odloženo – lidem se nelíbí ukázka!Čtvrtek, 02 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2621x
Komentářů: 23
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatným
Vyšla nová Trackmanita! Je fajn, ale s mizerným předplatnýmStředa, 01 červenec 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 741x
Komentářů: 0
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.
Polda 7 bude! Česká herní série se dočká pokračování.Pondělí, 29 červen 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1152x
Komentářů: 2