AMD oficiálně uvádí 7nm serverové procesory EPYC – revoluce 64jader/128vláken drtí Intel XEON Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Čtvrtek, 08 srpen 2019
altSpolečnost Intel se oprávněně bojí AMD a jeho EPYC procesorů. Ty jsou totiž lepší prakticky ve všem.

 

 

Útok AMD na hlavní baštu Intelu, přechází do nové fáze. První generace EPYC procesorů, postavených na 14nm ZEN první generace, dokázala zajistit AMD nutnou pozornost. Znamenala také nárůst podílu z 0 na téměř 4% na lukrativním serverovém a HPC trhu a především znamenala získání řady klíčových budoucích zakázek. Včetně stavby vůbec nejvýkonnějších počítačů na světě. Ty už ale nebudou stavět na 14nm EPYC, nýbrž na nových 7nm, které jsou monstrózním krokem vpřed.

Intel se na tohle připravoval, zlevnil (a v zákulisí zlevňuje dál) své stále jen maximálně 28jádrové 14nm procesory, uvedl dokonce slepence s až 56jádry, které však stále běžně neprodává a nenabízí, protože jde o velmi odlišnou konstrukci. Socketové verze dorazí až někdy příští rok. Stále na 14nm. Můžeme říci s jistotou, že cokoliv, co Intel nyní má, tak na AMD prostě a jednoduše technologicky a výkonem nestačí. S výjimkou některých speciálních případů (AI), kde hraje roli fakt, že daný speciální software je pro Intel přímo postavený a pro AMD nikoliv, prakticky všude jinde není Intel ani na dohled výkonu nově až 64jádrových procesorů AMD EPYC. A když přijde na přetřes cena platformy, efektivita atd. je rozdíl naprosto diametrální.

Samotné 7nm procesory EPYC nejsou tajemstvím už delší čas. AMD je ukazovalo už loni, protože jde o geniální pro dnešní dobu ideální konstrukční dílo, něco, co Intel může dnes AMD jen závidět. Místo výroby obřích neefektivních drahých monolitů, používají EPYC procesory stejné 8jádrové/16vláknové malé 7nm čipy, které najdeme v desktopových RYZEN 3000 procesorech a AMD je vyrábí docela levně a jednoduše. Jen místo 1 až 2 kousků jich pod pokličkou EPYCu s rozměry ThreadRipper CPU a tedy procesorů pro TR4 patici, dostaneme až 8! To znamená 64jader/128vláken s lepším IPC, než co nabízí Intel, lepším výkonem na jádro než co nabízí Intel, lepší efektivitou atd. A pak je tu výbava. EPYC platforma nabízí 8kanálový řadič pro na poměry serverů superrychlé DDR4 3200MHz paměti, k čemuž se Intel ani nepřiblíží. Zásadních je ale také 128PCIe 4.0 linek, což je dvojnásobná rychlost na linku než má konkurence, navíc celkový počet linek je u Intelu také mnohem nižší. AMD také nabízí kompletní zaručenou kompatibilitu s deskami pro minulou generaci 14nm EPYC procesorů, a tedy již pro ověřenou a rozšířenou platformu. A skok ze 14nm 32jader na 7nm 64jader je doslova brutální.

Pokud jde o ceny, samozřejmě nejsou na naše poměry nízké. Ale 64jádrový/128vláknový procesor s 8kanálovým řadičem pamětí, 128PCIe 4.0 linkami, 256MB L3 paměti na 2,25 – 3,4GHz s 225W TDP za 6950 dolarů? To je na poměry serverů a HPC prakticky zadarmo. Na stejné parametry výbavy a výkonu, jste dosud museli kupovat za několikanásobek řešení v podobě serveru s několika CPU o efektivitě toho řešení ani nemluvě. Pro srovnání zastaralý, slabý neefektivní Intel XEON s 28jádry začíná na 8719 dolarech. Za této situace by opravdu toho, kdy by ve firmě šel koupit nové vybavení od Intelu, měl čekat zasloužený vyhazov. Ani 56jádrový Intel nemá proti 64jádrovému AMD žádnou šanci, natož příští rok, kdy se mají začít prodávat:

(zdroj: Hexus.net)

Ačkoliv servery a HPC jsou velmi konzervativní trh, novinky AMD vzbudily značnou pozornost. Ono když uvedete na trh procesor s téměř 2x větším výkonem, 2x lepší výbavou a ještě mnohem levněji než co nabízí konkurence, tak to už prostě donutí přemýšlet i konzervy. Zejména pokud vezmete v úvahu, že se v této části trhu nekupuje jeden procesor, ale desítky, stovky, či tisíce najednou. To pak z hlediska celkového výkonu, efektivity, ale i nákladů krátkodobých i dlouhodobých jde o zásadní rozdíly, které mohou šetřit stovky milionů až několik miliard dolarů za životnost toho vybavení. Samozřejmě AMD partnery a potenciální zákazníky dlouho na příchod 7nm EPYC připravovalo, většina měla možnost si tyto procesory už plně vyzkoušet řadu měsíců. Není tedy překvapením, že většina hlavních výrobců serverů plánuje minimálně ztrojnásobit nabídku EPYC strojů prosti současnosti, a to už do konce tohoto roku. Fakt, že třeba DELL místo 3 bude mít nově 9 strojů v nabídce z 50 postavených na AMD je sice hezké, ale to samo nevypovídá ještě nic. Poptávka po těch AMD strojích totiž má být velká. Provozovatelé největších světových serverových systémů nemohou prostě efektivitu a výkon AMD EPYC ignorovat, protože do stávajících provozů, do stávajícího prostoru se stávající energetickou výbavou jsou najednou schopni nacpat dvojnásobný výkon a dvojnásobné prostředky. Takže Google, Twitter, Microsoft a prakticky každý provozovatel velkých serverů a dat, plánuje nové AMD EPYC procesory ve velkém nasadit.

A již nějakou dobu je dohodnuto, že AMD dodá 7nm EPYC a 7nm Radeon Instinct pro stavbu několika nových nejvýkonnějšího superpočítačů na světě, včetně toho vůbec nejvýkonnějšího. Jeho předchůdce už byl v minulých dnech odstaven a procesory Intel a grafiky NVIDIA z něj míří do šrotu a nahradí je řešení kompletně postavené na AMD. Tohle je více než symbolické, protože to přesně ukazuje, co AMD s novou generací CPU i GPU dokázalo. Zakázku pro stavbu nejvýkonnějšího superpočítače na světě nezískáte jen tak.

  • AMD dělá CPU a procesorové technologie opět skvělé

Nutno říci, že Intel cítí tlak a mnoho z jeho stávajících partnerů a zákazníků hlásí, že Intel se je snaží udržet nabídkou lepších než ceníkových cen. Problém je, že Intel nedokáže konkurovat cenám AMD a hlavně jednoduše nedokáže výkonem a technologicky ani efektivitou nabídnout nic konkurenceschopného proti 7nm AMD EPYC a jeho platformě. Intel, k překvapení naprosto všech, zaostává vlastně ve všem. S výjimkou velmi specializovaných a optimalizovaných aplikací hlavně v olbasti AI, je prostě AMD všude diametrálně lepší, zejména při nasazení do velkých serverových farem, kde se to sečte. Tím spíše, že ty specializované aplikace nejsou zase tak důležité, protože AMD má na řadu věcí kolem AI atd. Radeon GPU Instinct řešení, které výkon Intelu naprosto rozdrtí. A AMD má kompletní platformu EPYC+Instinct, což žádný z konkurentů nabídnout nedokáže. Intel v současnosti tak dělá vše proto, aby růst podílu AMD zpomalil, zastavit ho ale naštěstí nedokáže.

Každé % na HPC a serverovém trhu má hodnotu desítek milionů dolarů. A protože trh celkově neroste, kdy mnozí čekali na novinky od AMD, znamená každé % trhu pro AMD, méně trhu pro Intel. Analytici předpovídají růst AMD z nynějších 3-4% na 10% během příštího roku. Že je to pořád málo? Vzhledem k tomu o kolik lepší a výhodnější jsou AMD EPYC procesory proti XEON? Ano, ale hloupost světu vládne. Tak se nedivte, zejména když AMD je pro mnohé lidi stále novinka a Intel má páky, jak klíčové osoby v různých firmách "motivovat" k nákupům jeho řešení. I když je horší, dražší a dnes i méně spolehlivé a už vůbec ne bezpečné. Každopádně AMD EPYC je obrovský úspěch, který potřebuje celý svět. Pokud by AMD s novinkami nepřišlo a neukázalo ten zásadní vývoj a zlepšení, a bylo by vše nadále jen na Intelu, pokračovala by politika obrovských cen a minimálních inovací ještě spoustu let …

Dominance Intelu na poli CPU za poslední dekádu, prakticky zničila procesorový vývoj, jež se téměř zastavil. Téměř pohřbila klasická PC, zpomalila technologický vývoj na poli her. Dominance Intelu nás všechny stála přímo i nepřímo obrovské peníze a hlavně spoustu času. Protože Intel jediné, co poslední dekádu dělal, tak šrouboval ceny a vymýšlel, jak marketingově prodat jednoprocentní zlepšení výkonu přejmenované „nové“ generace za násobek ceny u nových „generací“, které navíc ani generacemi nejsou. Od vydání 14nm SKYLAKE architektury na Core 6000, Intel žádnou skutečnou novou generaci CPU nevyda (až Icel Lake je novinkou, ale zatím jen pro mobilní segment, kde nejspíše také zůstane)l! A nenechte se zmást názvy a čísly.

To je vidět krásně na současné situaci. Není normální, že prakticky z ničeho nic přijde malinké AMD, které má rozpočet na úrovni kapesného užšího vedení Intelu, a dodá na trh ve všech ohledech podstatně lepší technologie a procesory. Není normální že ty nabídku Intelu, který vydělá desítky miliard dolarů každý rok, naprosto válcují. Jak moc Intel na vývoj kašlal, jak moc negativně ovlivnil svět, technologický vývoj atd. svou dominancí, a jen nás všechny finančně ždímal, je zcela evidentní. Je ostuda antimonopolních úřadu že kdysi, když byla šance na to konkurenci mít, tak nezasáhly včas.

Vše se vrací k tomu, jak kdysi Intel zneužil dominantní postavení a zabránil nástupu AMD. Těch pár miliard dolarů pokuty a 1 miliardy jako odškodnění AMD, co to Intel stálo, je nic v porovnání s desítkami a stovkami miliardy dolarů, které Intel za poslední dekádu degradace trhu a bezkonkurenčního prostředí, na tom všem vydělal. A všichni jsme to přímo i nepřímo zaplatili. A stále z toho Intel žije. Jeho současné postavení a prodeje nejsou dané dobrými produkty, ale setrvačností a plnými kapsami, ze kterých si současný podíl na trhu kupuje „motivováním“ klíčových lidí a partnerů. A zákazníci i uživatelé nna to přímo i nepřímo doplácejí. Pokud by rozhodovaly jen produkty, Intel by si dnes nezasloužil ani 10% podílu na současném CPU trhu, protože vše, co dnes nabízí je horší, neefektivní a minimálně cenově nekonkurenceschopné. Zejména to však ani trochu neodpovídá tomu, co by Intel při jeho finančních možnostech, možnostech vývoje atd. měl dávno nabízet. Každý další prodaný současný zastaralý a předražený Intel procesor jen nadále zhoršuje situaci, brzdí trh, brzdí vývoj a stojí nás peníze i čas. Kde jsme jako IT svět mohli být, kdyby za dob Athlon64 AMD uspělo, jak mělo a Intel nezneužil svého postavení a nástupu konkurence nezabránil?! AMD RYZEN tu mohl být o několik let dříve, to samé na poli GPU atd.A Intel by sice nevydělal miliardy a neměl postavení jaké má, ale možná by ho to motivovalo k lepším produktům za lepší ceny ...

Teď má svět druhou šanci na to, ocenit skutečný vývoj, inovace a dobré ceny na poli CPU a počítačů. Tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát ...

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PC
Česká 3 roky stará hra Vigor brzy na PCStředa, 17 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 784x
Komentářů: 0
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?
StarCitizen přidává nový editor postav – kdy konečně vyjde?Úterý, 16 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 803x
Komentářů: 4
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačí
MSI Claw otestován – na konkurenci dle očekávání nestačíPondělí, 15 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1527x
Komentářů: 1
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!
Total War: Warhammer 3 dostane novou expanzi!Pátek, 12 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1364x
Komentářů: 0
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaci
FALLOUT 4 dostane oficiální NEXT GEN aktualizaciČtvrtek, 11 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1141x
Komentářů: 4
Seriál Fallout je tu a je to pecka!
Seriál Fallout je tu a je to pecka!Středa, 10 duben 2024
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1775x
Komentářů: 6