AMD ohlásilo překvapivě silný kvartál – desktopová CPU a GPU nejsou až tak zásadní. Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 29 červenec 2020
altVýborný kvartál, a ještě lepší se čeká. Desktopová CPU a GPU jsou ale bohužel jen doplněk.

 

 

 

 

Jako nadšenci do PC si mnozí myslíme, že desktopové procesory a grafické karty jsou to nejzásadnější, co existuje. Pro nás určitě ano, ale z hlediska celkové nabídky, a hlavně významu pro celý PC trh, jsou bohužel jen velmi okrajovou oblastí. Dá se říci, že z hlediska financí vlastně vůbec tou dnes nejméně významnou :(. Desktopové RYZEN procesory a Radeon grafiky prostě netvoří takové obraty a příjmy, aby to mohlo soupeřit s významem servery, a především mobilní a velkou částí OEM oblasti. Ostatně nejde jen o AMD, ale vidíme to i na příkladu Intelu, který dnes v retailu prodává zlomek procesorů, které prodával a AMD ho jednoznačně poráží, ale z hlediska celkových příjmů to téměř nemá na Intel vliv a není to vidět.

Proč o tom mluvím. AMD oznámilo své výsledky za Q2 2020 a ty jsou lepší než skvělé. Bohužel když se podíváme podrobněji na jednotlivé divize, tak třeba speciálně desktopové procesory a grafické karty vůbec nerostly, dokonce spíše stagnovaly nebo klesly! AMD hnaly jiné než desktopové produkty.

AMD ohlásilo vynikajících 1,93 miliardy dolarů příjem, což je více, než se očekávalo (1,85 miliardy). Meziročně se tak zlepšilo o 26%. Z toho fantastický (na poměry AMD) čistý zisk 157 milionů dolarů.  Procesorová a grafická divize utržila 1,367 miliardy, což je 45% meziroční nárůst, ale ten netáhly desktopové procesory a grafiky, ale především mobilní produkty. V případě desktopu dokonce klesly příjmy, protože se v Q2 2020 snížily ceny současných desktopových AMD procesorů a grafik, takže logicky z nich má AMD nižší marže.

Tahounem je také serverová divize, kde EPYC to prý už dotáhl na 10% podíl vůči Intelu. Mobilní RENOIR RYZEN 4000 procesory jsou pak zásadní hit, kdy AMD slaví rekordní prodeje mobilních čipů a tržby jsou zde dvojnásobné proti minulému roku. Na vzestupu je také dle očekávání Semi-custom divize, kdy odstartovala výroba čipů pro novou generaci konzolí, ale meziročně je stále slabší, kdy ovšem zásadní nárůst se očekává až v dalších měsících.

Ostatně AMD dalo hodně zajímavý výhled do probíhajícího Q3 2020, kdy očekává 2,55 miliardy dolarů příjem, což by bylo o 41,5% více než v Q3 2019 a byl by to nejlepší výsledek a absolutní rekord pro AMD v celé jeho historii. Nutno dodat, že očekávání jsou více než na místě. O procesory AMD roste zájem napříč segmenty, a to se očekávají zásadní novinky, které ovem do Q3 ještě zdaleka plně nezasáhnou.

  • AMD má jasné a realistické plány a z toho plynoucí důvěru investorů i trhu

Součástí zveřejňování výsledků jsou také oficinální otázky a odpovědi, kdy AMD pochopitelně bylo dotazováno na budoucí produkty a další plány. Společnost potěšila všechny, když má ve svých plánech naprosto jasno. Firma nadále zvyšuje investice do vývoje svých produktů a hodlá pravidelně postupovat ve všech oblastech.

V tomto ohledu znovu potvrdila, že nová procesorová architektura ZEN 3, dorazí na trh tento rok. Jako první nás čekají serverové EPYC a desktopové RYZEN procesory, příští rok se pak rozšíří i do dalších segmentů.

Samozřejmě mnozí si všímají toho, že zatímco procesorová divize je na tom skvěle a na vzestupu, grafická divize přinejlepším stagnuje. Zde AMD oficiálně ohlašuje, že má v plánu s tím opravdu něco zásadního udělat. A to nic menšího, než to samé, co s procesorovou divizí. Tedy masivní vývoj a rozvoj a cíl nabídnout to nejlepší, co vůbec na trhu je. RDNA 2 má být opravdu zásadní produkt v této snaze a znovu bylo potvrzeno, že RDNA 2 dorazí v podobě „Big NAVI“ co by HALO produktu na trh tento rok. A má to být skutečně grafika pro nadšence, to nejlepší na trhu pro 4K a víc. Současně také bylo potvrzeno, že RDNA 2 architektura postupně dorazí do všech cenových hladin grafik, jako integrované GPU v CPU, tak v low endu i mainstreamu pro desktop i notebooky. Jinými slovy jasný plán, kterému se dá navíc věřit, kdy AMD má dnes skutečně možnosti, jak jej realizovat. Důvěra investorů a trhu je tak obrovská, a to znamenalo další rapidní nárůst hodnoty, kdy akcie vystoupaly na rekordních 76 dolarů z rekordních 69 před víkendem kdy zaznamenaly skok, hlavně kvůli situaci u Intel, z méně jak 60 dolarů. A pokud AMD bude pokračovat v tom co dělá, kdy aktuální plán je růst  o 20%+ každý rok několik dalších let, tak se asi u tohoto nezastaví. AMD oficiálně tedy vstupuje do nového zlatého období své existence a spolu s tím vlastně i celý PC a herní trh, protože takové posuny výkonu a technologií za solidní ceny, jsme v rámci počítačových CPU i GPU už hodně dlouho neměli.

A je dobře, že AMD rozhodně neplánuje polevit. Letošní novinky ZEN 3 a RDNA 2 sice ještě nejsou na trhu, ale už se dodělávají ZEN 4 a RDNA 3 a pracuje se také na ZEN 5 a RDNA 4. Po mnoha letech má AMD klid, ale hlavně skutečně slušné peníze na to vývoj táhnout a zejména kompetentní vedení, které jasně nalajnovalo cestu a té se drží a nevymýšlí zatím kraviny okolo. Myslím, že tedy můžeme být v klidu a nadšeně očekávat zajímavé produkty prakticky každý rok několik dalších let.

 

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
Hradecky [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-29 19:01:27

Pekne, pekne. Jen houst. Jsem zvedav kam tyto rybicky amd spolu s tsmc doplujou. Zatim jim to slape paradne.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-29 20:31:37

Samozrejme že desktop pokulhava a GPU ešte viac, kto chcel ZEN 2 už ho ma, kto chcel RDNA už ho taky ma, ale ked na začiatku 4 krartalu AMD vytiahne ZEN 3 či RDNA2 to by s narastom tržieb malo niečo urobiť.
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-29 21:07:57
avatar
Nikdo mě DD snad nemůže nařknout z toho že bych byl proti AMD, opak je pravdou, jsem jeho fanda. Nic méně mám výhradu k tvému tvrzení že AMD by dosáhlo rekordu v příjmech. Ona je to pravda ale i není. Čistě aritmeticky to tak vychází, ale když tu hodnotu očistíme o inflaci o proti rokům kdy AMD bylo na vrcholu, tak ještě AMD k této metě kus chybí. Nicméně trend vývoje v tržbách je pro AMD výborný a to je nejdůležitější.
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 14:30:15

To je dobry postrech, veľa ľudí na infláciu zabúda. Však mlieko stalo korunu kedysi, tak to bolo predsa lacnejšie, nie
ŽaloDedo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMDD 2020-07-29 21:16:23

Najvýkonnejšie...
Najefektívnejšie...
Najbezpečnejšie...
atď...

Čistý zisk "fantastických" 157 mega
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 06:55:45

čisty zisk hovori o marži a nie o kvalite, tak že by som ťa ešte doplnil.

Najvýkonnejšie...
Najefektívnejšie...
Najbezpečnejšie...
...Najlacnejšie...

To že AMD ma nizku maržu a preto nizke zisky to ako zakaznikovi mi vobec nevadi, skvor naopak
ŽaloDedo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 07:38:08

Snajprik, ty sa nauč najskôr gramatiku. TY SKVOR
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 09:35:44
avatar
Čistý zisk je hodnota nic neříkající bez dalších informací. Kolik bylo třeba proinvestováno do rozvoje firmy a do vývoje nových produktů atd.
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Dluh AMD 2020-07-29 21:59:17

A všiml si někdo toho, že dluh poskočil o dalších +200M ? Jako akcionář jsem očekával nějaké zaplacení dluhů nebo info, jak se daří ještě stahovat průser z minula. Dnes jsem trošku pátral a ejhle, oproti poslednímu Q je to o 200mega větší. Takže Zisk +- 150M je pak trošku kontraproduktivní.
ŽaloDedo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-29 22:09:02

Presne, AMDD si muselo požičať aby bol ten "fantastický" čistý zisk 157 mega

Inak by bol ešte "fantastickejší" -43 mega
TurboCmelak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-29 22:19:42

Buď rád za AMD, nevím proč se tomu směješ. Podívej se na tu druhou mega společnost, nebýt konkurence muselo by to být ještě více k pláči, teď se musí snažit a moc to nevypadá. Mě to zajímalo spíš skrz to, zda nemají dostatek jistých financí a proto dělají rezervu a splátku dluhu posunou do dalších Q nebo proč tomu tak vlastně je?
ŽaloDedo [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-29 22:38:57

Ja som rád že je nejaká konkurencia.
Len tu sa píše že:
"Výborný kvartál", "AMD oznámilo své výsledky za Q2 2020 a ty jsou lepší než skvělé", "z toho fantastický (na poměry AMD) čistý zisk 157 milionů dolarů"

A nakoniec je to fiasko
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 06:45:28

Fiasko by bolo keby AMD kupilo len polovicu objednanych čipov od TSMC, ktore by sa do mesiaca rozpredali a potom by sme museli čakať pol roka kym by TSMC vyrobilo dalšie čipi pre AMD.
AMD kupilo čipov kolko mohlo + ešte za 200 milionov viac na požičku aby malo dostatok čipov. Ak je to podla teba fiasko tak nech je. Furt lepšie ako to čo bolo minule pred rokom, že sme museli čakať dlhe mesiace na vyrobu novich čipov, lebo AMD za mesiac predalo polovicu vyrobenych čipov.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 06:37:27

Keď si AMD objednalo vyrobne kapaciti u TSMC ako su CPU ZEN3 potom GPU RDMA2, a zopar milionov čipov pre konzoli a TSMC tie čipi vyrobilo a aj dodalo AMD, tak sa predpoklada že AMD za to aj zaplati. AMD nejake peniaze malo 300-500 milionov očividne to nestačilo tak cca 200 milionov si ešte požičalo.
Vyroba u TSMC je velmi draha. Aspoň vieme že AMD si kupilo vela čipov od TSMC a už ich ma na sklade.
Dzmijak [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 09:15:47
avatar
Firmy si požičiavajú pretože teraz to je vraj výhodné.

Napríklad Intel má dlh 36 miliárd.
buzuluq [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-31 11:53:00
avatar
Proč ty tu vůbec hniješ ?
Rafan [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 13:32:43
avatar
To by mě v dnešní době vůbec nevzrušovalo. Dnes je na trhu díky vrhnutí obrovské sumy inflačních peněz do oběhu tolik volných peněz, že dnes vám za to že si půjčíte ještě platí záporné úroky. Pokud ty peníze budou použity do výzkumu či jako překlenovací úvěr nějaké investice je z pohledu výše popsaného vše v pořádku.
AndyF1 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 07:58:30

nuz mna by docela zaujimalo ako realne fyzicky a obchodne prebieha ten obchod AMD-> TSMC -> vyrobcovia graf kariet.
Akoze AMD objedna chipy u TMSC ,TSMC ich realne doda do skladu AMD odkial ich AMD potom roposiela vyrobcom graf kariet ? Alebo tie chipy fyzicky idu z TSMC priamo vyrobcom graf kariet a papierovo sa to prefakturuje cez AMD ?
Akulacz [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 18:15:39

Tak aktuální ryzen má IO čip z GF a jádra z TSMC, pouzdření pak nejspíše probíhá v jiné fabrice(Čína, Malajsie, Indonésie) kam jsou dodávány pouze waffery.
U GPU by to mohlo být podobně. Odtud bych čekal že to půjde přímo výrobcům, nikomu se dnes nechce platit zbytečně nějaké vlastní sklady.
potooczech [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 08:58:43

Desktop v retailu nic nevydělává, stejně tak OEM výrobci desktopů a mobilních PC ... marže tady jsou velmi malé.
Ideální je profi sféra, kde se platí úplně jiné peníze a na podobném produktu, často identickém produktu je najednou úplně jiná marže.
AMD potřebuje obsadit servery, datová centra, HPC a tak dále. Potřebuje vystrnadit Nvidia grafiky z profi sféry, protože tam prodáváte karty často identické s desktopem, ale pouze s jiným BIOSem a za násobek ceny desktop verze.
AMD sice přebralo koncové zákazníky a konzole, ale to je oblast, kde to Intelu vadí minimálně, protože marže tady prostě nejsou zajímavé.
NěkdoTady [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 13:24:20

Ano, v konzolich ty marze zajimave moc nejsou, ale mit strategickeho partnera je vyhoda. Neni malo firem, ktere prodavaji produkty jistym odberatelum i mirne pod cenou, protoze se jim to vyplati uz jen proto, aby nemuseli sachovat se zamestnanci.

ps. akcie intelu udelali taky "pekny" skok, na 48$ a nevypada to, ze by chtely rust.
snajprik [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2020-07-30 15:29:52

AMD ide celkom pekne po krku v profi oblasti Nvidii ma profi GPU Mi100 7680 jadrami 32GB HBM2 a vykonom FP32 cca 42 TFLOPS spotreba 300W
čo je podstatne viac ako čo ma Nvidia A100 8100 jadrami ale len FP32 cca 19,5 TFLOPS. 350W
Len tak s ničoho nič AMD akcie nepodskočili o 15%
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?
Far Cry 6 – kdy si zahrajeme nový díl s podporou AMD?Středa, 25 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 487x
Komentářů: 6
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.
XBOX X rozborka. Opravy komplikují SW zámky.Pondělí, 23 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1707x
Komentářů: 0
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PC
Cyberpunk 2077 se blíží – nebude tak náročný na PCSobota, 21 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1581x
Komentářů: 14
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarma
Elite Dangerous – výborný vesmírný simulátor je zdarmaPátek, 20 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1500x
Komentářů: 4
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!
Wonder Woman 1984 jde rovnou na HBO!Čtvrtek, 19 listopad 2020
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1667x
Komentářů: 4
Nový rekord na Nürburgring pro Mercedes
Nový rekord na Nürburgring pro MercedesStředa, 18 listopad 2020
Vložil: Kevin
Kategorie: Auto-moto
Spuštěno: 1012x
Komentářů: 0