AMD ohlásilo rekordní příjmy a zisk – naprostý kontrast proti Intelu a potvrzení reality produktů Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach   
Středa, 03 srpen 2022
altRekordní 70% růst příjmů a 65% růst zisku! Narostla GPU herní divize o 32% a CPU o 25%.

 

 

 

 

S velkým napětím a zvědavostí se čekalo na výsledky hospodaření AMD za Q2 2022. Především proto, že PC trh se už v Q2 2022 dostal do výrazných potíží a zájem o některá PC značně poklesl. Právě na potíže a pokles PC trhu svedl šéf Intelu vinu, za katastrofální výsledky Intelu v Q2:

Intel totiž utržil o 22% méně navíc se dostal do půl miliardové ztráty místo obvyklého několika miliardového zisku. Naprosto minul vlastní předpovědi a sliby, a to o nevídaných 14%. Jenže mnozí pozorovatelé včetně nás na DDWorld.cz říkáme, že situace na PC trhu za výsledky Intelu v Q2 z velké části vůbec nemůže. Problémem Intelu je Intel sám a jeho stávající nezajímavé produkty. Každopádně výsledky AMD ve stejném období, tedy Q2 2022, by měly napovědět, kde je pravda. Pokud má pravdu šéf Intelu a PC trh je ve velkých potížích, AMD by to jistě mělo také výrazně ovlivnit. Takže o kolik AMD kleslo?

  • AMD hlásí rekordní kvartál a 70% růst. Překonalo očekávání trhu!

Žádný pokles! Naopak. AMD slaví nejúspěšnější kvartál ve své historii. A dokonce přesně trefilo svá očekávání a mírně překonalo očekávání investorů. Za Q2 2022 AMD utržilo rekordních 6,55 miliardy dolarů, to je o neuvěřitelných 70% více, než před rokem. Je to navíc výrazně více, než v Q1 s 5,8 miliardovým příjmem.

Čistý zisk ale klesl, a to na 447 milionů oproti 710 milionům před rokem, nicméně šlo o důsledek a amortizace nehmotných aktiv kvůli akvizicím firem XILINX a PENSANDA. Provozní zisk očištěný o tyto náklady byl v Q2 ve skutečnosti rekordních 1,7 miliardy dolarů! Vysoko zůstaly i marže a to 46%, i když tady došlo k mírnému poklesu ze 48%, takže náznak, že ani AMD není vůči situaci na PC trhu zcela imunní. Nicméně i těch 46% je na poměry AMD hodně a dobrý výsledek v souladu s plány.

Pokud jde o jednotlivé divize, všude výrazný růst. RYZEN procesory a PC divize narostla o 25% na 2,2 miliardy dolarů, herní GPU (grafiky Radeon + GPU pro konzole) hlásí 32% růst na 1,7 miliardy dolarů, no a rekordmanem je pochopitelně divize serverů a datacenter, která narostla o šílených 81% na 1,5 miliardy dolarů.

  • Za probíhající Q3 AMD očekává další rekordní růst

                                                             – problémy PC trhu se ho netýkají?

Je evidentní, že pokud v Q2 2022 měl někdo na PC trhu potíže, AMD firmy i jejích produktů se to vůbec netýkalo. Zájem o ně je stále rekordní, AMD by evidentně dokázalo prodávat více, než stíhá vyrábět. A tak mnozí analytici s ohledem na to, co chystá Intel i NVIDIA, věští AMD pokračující rychlý růst podílu. Zejména na tom nejdůležitějším serverovém trhu mnozí prorokují, že AMD dosáhne bez potíží na 30% podíl v dalších obdobích. A dařit se AMD bude i na poli PC, kde má evidentně skvělou nabídku produktů. Stejně tak nemusíme mít strach o AMD na poli herních PC a herních platforem obecně, kdy o konzole a herní PC je stále velký zájem a AMD připravuje spousta novinek a vládne tomuto trhu dnes.

Přestože AMD asi nebude zcela imunní vůči zhoršené situaci na trhu a ve světě, prozatím se nezdá, že by ji to nějak zasáhlo. Natož aby vykazovala ztrátu příjmů, zisků a zákazníků. Potvrzuje se tedy názor, že za problémy Intelu si může Intel sám, protože jeho produkty evidentně nejsou dost dobré pro současný trh. Objektivně neexistuje v tuto chvíli žádný Intel produkt, který by byl skutečně zajímavý a atraktivní ke koupi ve srovnání s tím, co za podobnou cenu nabízí AMD a jeho platformy. I při podobných výkonech je AMD mnohem úspornější, lépe vyladěné anebo stojí podobně či méně. No a hlavně nové produkty AMD jsou na cestě a na rozdíl od Intelu, AMD své velké sliby za poslední roky vždy splnilo. Vlastně většinou překonalo. To je dnes asi zásadní rozdíl mezi Intelem a AMD ...

Obě firmy hodně slibují, obě firmy říkají, že jsou leader ve výkonu a technologiích, ale pouze u jedné tomu tak skutečně je. Ovšem pokud naše objektivní zpravodajství čtete pravidelně, tak víte, že tento vývoj jsme očekávali a předpovídali. Jen jsme netušili, že to bude až takhle rychlé a jednoznačné.

 

AUTOR: Jan "DD" Stach
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně.

Starší články


Komentáře
Přidat Nový
lukeDD [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-03 19:49:13

Super, tak dúfam, že ďalší rok sa dočkám pekného 16-17 palcového ROG AMD ADVANTAGE notebooku so 16 jadrom a RX 7000 grafikou.
kidd.hombre [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-03 22:52:38

No tak abychom ted pro zmenu nenadavali na AMD To, ze na tom zdimou prachy bylo jasne, kdyz byl rok a pul nejlevnejsi procak z 5xxx rady 5600x
ender [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-04 07:41:03
avatar
Začína to byt napínavé. Čína možno zavedie námornú blokádu taiwanu. Ak by to urobila, tak tovar bude na odber jedine osobne na nafukovacke.
biker00x [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-04 10:34:51

Blokáda myslím nehrozí, Čína přes Tajwan exportuje zboží v hodnotě stovek mld dolarů, blokádou by se střelili do vlastní nohy.
Varin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-04 22:27:54

Nejde ani tak o zboží jako že ano
Především jde o to jak se zachovají v současné situaci, kdy se jim hráblo na mocenskou hrdost. To pak mohou jít obchody stranou a důležitější může být jejich EGO než obchod. Do jejich politiky není moc vidět, takže to stále není jisté jak se zachovají. Jestli se budou ekonomicky rozhodovat, nebo půjdou čistě po svých zájmech udržet si svou suverenitu. U Číny se trochu obávám, že obchod nemusí být v současné situaci na prvním místě.
HoCh [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - Cui bono? 2022-08-05 06:54:28

Nez se nekdo zacne poustet do debaty o tom, kdo rozdmychava po svete konflikty a valky, doporucil bych mu polozit si otazku rimskych klasiku Cui bono? (Komu ke prospechu?) a podivat se do dat Stockholmskeho institutu pro vyzkum miru, kdo je nejvetsim vyvozcem zbrani Odkaz
aDDmin [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-05 08:03:05
avatar
Kdo chce mír chystá válku ale nazačíná ji ....

nejde o to kdo ty zbraně má ale jak je používá ... k zajištění míru nebo naopak k rozpoutání války ...
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD dosáhlo obrovského milníku 2022-08-04 16:10:33

AMD dosáhlo obrovského milníku serveru, protože čipy EPYC překračují tržní podíl společnosti Opteron

https://wccftech.com/amd-achieves-huge-server-milestone-as-epyc-chips-exceed-opterons-market-share/
pavel.pavol [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] - AMD a ECARX 2022-08-04 20:36:06

AMD a ECARX budou spolupracovat na pohlcující platformě digitálního kokpitu ve vozidle pro elektrická vozidla nové generace

https://finance.yahoo.com/news/amd-ecarx-collaborate-immersive-digital-130000882.html
FerrariF50 [Zobrazit profil] [Poslat zprávu] 2022-08-05 00:32:54
avatar
Nedivil bych se, kdyby s pokračující výstavbou nových továren AMD tak do dvou let předběhlo Intel v ziscích a to by byla brutální potupa ... I když pokud bereme tedy jen čisté zisky, na kterých v konečném důsledku jako jediných záleží, tak už AMD porazilo Intel nyní Neuvěřitelný
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
 

Najdete nás na Facebooku

.... a také na Twitteru

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!
The Last of Us – Seriál podle hry v ukázce!Tuesday, 27 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 472x
Komentářů: 0
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!
PC verze Uncharted: Legacy of Thieves Collection brzy!Monday, 26 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 601x
Komentářů: 2
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!
Spider-Man: Miles Morales dorazí na PC ještě letos!Friday, 23 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 548x
Komentářů: 0
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafik
Sledujte představení NVIDIA RTX 4000 grafikTuesday, 20 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: PC a IT
Spuštěno: 1380x
Komentářů: 2
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!
GTA 6 – ukradeny detailní záběry z nové hry!Sunday, 18 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 2305x
Komentářů: 2
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!
Secret Invasion – trochu jiný MARVEL seriál představen!Thursday, 15 September 2022
Vložil: aDDmin
Kategorie: Film
Spuštěno: 1249x
Komentářů: 0